Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Donderdag, 5° Januari 1905. 5 centiemen. Universitaire Uitbreiding Leergang van Jf. Petrucci: Algemeene Geschiedenis der Kunst. Aan onze abonnenten. Nieuwjaarsontvangst in het Paleis des Konings. De Ziltijd. De windhanen. Beschouwingen. Eendracht maakt Macht. er se/lijnende des Ê)omtevda<js. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixrmideslraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. De ZONDAGEN 8, 15, 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, ten 15 ure, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Cartonstraat. Het jaar 1904 is verdwenen om de jaren die hem voorafgegaan zijn te gaan vervoegen in den kolk van het verledene. Wij kunnen dien leeftocht in den loop des tijds niet laten uitschijnen, zonder aan onze abonnenten en aan al dezen die belang stellen in de Weergalm onze beste wenschen aan te bieden. Dat de gezondheid en het geluk hen ten deele vallen Dat de voor spoed het loon zij hunner pogingen Het jaar dat komt te verloopen zal uitschijnen in de annalen van ons land door den grooten vooruitgang welken de liberale partij gedaan heeft. Het zal eene herinnering daar- stellen der schitterende zegepralen door welke het liberalisme in 1904 zijne herwinning van macht ken merkte en die het uitgangspunt zul len zijn van zijne aanstaande op komst aan het bewind. De nauwe eendracht die in onze partij heerscht zal de voorbode zijn der aanstaande verlossing. Voor het welzijn van 't land wen schen wij de omverwerping der kle rikale overheersching. 't Is naar dat doel dat wij zullen streven, met de hulp van al dezen die met ons den goeden strijd leveren. Belangrijke redevoering-en van den Koning. De ontvangsten aan het hof'zijn ge kenmerkt geworden door belangrijke redevoeringen des Konings. Op Nieuwjaarsavond had het dienst personeel van het. paleis, van hoog tot laag zijne gelukwenschen aangeboden. Op 1 Januari hadden de officiëele ontvangsten plaats van Parlementsaf- gevaardigden, gerechtshoven en recht banken, burgerlijke en militaire over heden. De ontvangsten gebeurden in de Wil le Zaalin aanwezigheid van den Ko ning, prinses Clementine, prins Al- brecht en prinses Elisabeth. Prinses Clementine droeg een prach tige toilet in bezilverde gele zijde en een heerlijke kroon in briljanten. De vorsten en vorstinnen waren om ringt door de hofdignitarissen. Om half elf uur werd de deputatie van den SENAAT door de hofmaar schalk graaf d'Oultremont binnenge leid. Onder de senators bevond zicli tot elks verwondering Boestnnck Keesen die onder het liberaal ministerie de schandigste uitvallen op Koning Leo pold II heeft uitgebracht in Le Consti- tutionnel van Hasselt. Dit zwart goedje kent geene schaamte Graaf de Merode heeft de gebruike lijke redevoering gehouden. De Koning- antwoordde dat het kleine België de zee aan zijne deur had om groot te worden in de toe komst. De Belgen kunnen dien droom ver wezenlijken als zij willen. Dit kunnen zij nog door eendracht en onderlinge genegenheid, als kinde ren van een Vaderland. Daarna was het de beurt van de de putatie der Kamer hare heilwenschen aan te bieden bij monde van M. Schol- laert. De Koning antwoordde met een be langrijke redevoering. Hij wees op den afgelegden weg, dien België sedert 1830 bewandeld heeft. De 25 jaren die aanbreken en het eeuwfeest voorafgaan, zullen dienen gebruikt te worden om het werk te volmaken. Wij zien eeno groots beweging van arbitrage en vreedzame regeliDg in der minne van groote politieke geschillen. Het is te hopen dat de beweging practische uitslagen zal hebben, ook voor de kleine landen, die er nog geene voordeelen uitgetrokken hebben. Bel gië staat buiten de politieke twisten die het evenwicht in de wereld kunnen beïnvloeden. Ons land kan echter eene groote zending vervullen dank aan zijnehnlpbronnen, zijn verstand en zij ne werkzaamheid. Hoeveel groote daden kan men in 25 jaren niet verwezenlijken Er zijn als vaderlandslievende mirakels. Blikt eens ver van hier, naar het Verre Oos ten. Eertijds heb ik die landen door reisd. Sedert dien zijn de dingen er veel verandert. Japan was alsdan iets aardigs om zien. Zie nu eens welken rang dit land bereikt heeft door zijne vaderlandsliefde en de tucht der in richting Japan bezit heden een heerlijke vloot en een prachtig leger. Dit alles werd in 25 jaar tot stand gebracht. Ziedaar vaderlandslievende mira kels. Ik geloof niet dat de patriotische wonderen het voorrecht zij n der groote natiën Uns klein België kan er ook verwekken. c Daarom moet ons land de grond wettelijke vrijheden behouden, vooral in de individuëele vrijheid, die de bij zondere initiatief zoozeer ontwikkeld heeft en de vrijheid van vereeniging, waardoor de krachten zich vermenig vuldigen. Het huidig geslacht zal waar schijnlijk ons eeuwfeest niet vieren, doch het heeft groote plichten te ver vullen. De vrije beroepen, de openbare besturen zijn overal. Niemand weet beter dan de volksvertegenwoordiger, hoe dringend de kleinste plaats aange vraagd wordt. We moeten over de grenzen zien. Waarom zouden de Belgen ook niet kannen wereldberoepen uitoefe nen Is een jonge Belg minder waard dan een jonge Duitscher, een jonge Franschman, of een jonge Engelsch- man Men moet om te slagen een wil, een doel en eene eerzucht hebben. De wil is niet voldoende. Hij moet krachtig ondersteund worden. De uitbreiding van België naar bui ten eischt eene opleiding of beter eene vorming. Gij weet, heeren, welke plaats de groote wereldtalen, waarvan de noodzakelijkste mij schijnen: het engelsch, het duitsch en hetspaansch, die ons in betrekking stellen met Zuid- Amerika moeten innemen. Gij zipt, heeren, eene groote taak hebben wij te volbrengen. Ik ben over tuigd dat België ze zal vervullen en ik ben zeker de tolk uwer gevoelens te zijn, zooals ik de tolk van mijn eigen gevoelens ben, wanneer ik eindig met te zeggen Leve voor altijd het onaf hankelijk, gelukkig en voorspoedig België Die redevoering heeft een diepen in druk gemaakt op de aanwezigen en zal ook overal in België met de groot ste belangstelling gelezen worden. Onze Koning heeft eens temeer be wezen dat hij veel vooruitzicht heeft en vooral den bloei en groei van ons vaderland en van onze bevolking ter harte neemt. De parlementaire zittijd is op de ge lukkigste wijze begonnen en al de te genstrevers mogen zich er over verheu gen. De interpellatie Neujean, de inter pellatie Huysmans, de fiscale wet heb ben de volstrekte overeenkomst ge toond van al de anti-ministeriëelen, ten propooste van drie kwestiëi van het grootste belang het onderwijs, de plaatsvervanging en de financiëele kwestie. M. Neujean, met de Grondwet en de burgelijke maatschappij te verdedigen tegen de dweepzuchtige aanvallen van den abt Bataille, heeft de eenparige goedkeuringen der liberalen en der socialisten verworven, die gansch ver- eenigd zijn op het gebied van het ver plichtand onder wj s De heeren Huysmans en Hymans hebben, onder de toejuichingen der op positie de ministers en de leden der rechterzijde kunnen .beschamen die zich wilden bedienen van den brief des konings om hunne onvaderlandsche politiek te verschoonen. Eu het vraag stuk van den persoonlijken dienstplicht natuurljk gesteld zijnde, heeft men al de hoofden der oppositie hooren ver- klareD dat zij met dienstvaardigheid de af-chaffing der plaatsvervanving zul len stommen. Eindelijk, de fiskale wet der Regee ring die de aflossing der openbare schuld verminderd, de gemeenten be rooft van de jaarlijksche som van 3,250,000 fr. en de taks behoudt der belasting op de suiker aan 20 fr. toen zij moest vermindert zijn op 15 fr., heeft aanleiding gegeven tot de belang rijkste woordenwisseling. De zoo merkwaardige redevoering van M. Fulgence Masson is toegejuicht geweest door de vereenigde liberalen en socialisten, en de geheele oppositie heeft met hem de financiëele politiek der Regeering veroordeeld. Het begin van den Zittijd is dus uit muntend geweest voor de oppositie en indien zij op dien voet voortgaat, zal zij zeker den val der klerikale partij in 1906 vergemakkelijken, hetgeen de heerschoude wensch is van het volk. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De plicht van alle liberaal is van zich te abouiieeren aan De Weergalm. De klerikale partij wordt van langs om meer de partij der windhanen en der mannen zonder overtuigingen. Tijdens de stemming der fiskale wet heeft men ministerieele vertegenwoor digers het behoud van het recht op de suiker met vlijt zien stemmen aan den taks van 20 fr. wanneer zij beloofd hadden hem te verminderen op 15 fr. Deze ongehoorde zwenking is echter geëvenaard geweest door de gewaande .verdedigers van de belangen der ge meenten die met dienstvaardigheid den roof bekrachtigd hebben, voorgesteld door M. de Smet de Naeyer. Ter eere van het vergunningsrecht hebben de windhanen der rechterzijde nog eens gedraaid. Vóór de kiezingen kondigden de klerikale kandidaten het geheel land door aan, bij omzendbrie ven ofwel in de meetingen, dat zij de regeering de afschaffing van dit recht zouden opleggen. Welnu, die lieden met sterke overtuigingen hebben niets afgeschaftintegendeel op den roep van M. de Smet de Naeyer en van M. Woeste hebben zij zich gehaast hunne beloften te protesteeren en te behouden wat zij moesten afschaffen. Wat zullen de gefopt 1 belangheb benden denken van deze beminnelijke houding der meerderheid. Vóór de kiezingen deden de klerika le kandidaten zich doorgaan voor de vrienden en de beschermers der schipperij Ten propooste der begrooting van beschikbare middelen komt het arti kel betrekkelijk de bruggelden,en ter stond stemmen al die valsche bescher mers tegen de schippers met de bar- rieren te behouden op de vaarten dat gebruik van een anderen tijd, veroor deeld door den vooruitgang. De windhanen hadden opnieuw ge draaid. Is het 't zelfde niet geweest van het begin af van 't klerikale kabinet Vóór Juni 1884 hadden de klerikalen eenpariglijk eene groote vermindering der belastingen op het verbruik aange kondigd zij hebben niet opgebonden dezelve te verhoogen het vleesch, de graangewassen, de opgelegde waren, de alkool, enz., enz., zijn met nieuwe taksen belast geweest. Zal de boer nog betrouwen hebben in de klerikale beloften na zoo dikwijls en op zulke onbeschaamde wijze ge fopt te zijn geweest Zooals het M. Neujean onlangs in de Kamer zegde in eene onderbreking De liberalen alleen doen hunne stem men overeenkomen met hunne verkla ringen. i) In de partij der windhanen is het gansch het tegenovergestelde, gelijk onlangs gebeurde naamafroepin- gen het met eenigen luister aan de wetgeving bewezen hebben. Toen de anti klerikale groote schrij ver Emile Zola stierf ten gevolge eener gasverstikking, riep geheel de klerika le pers in koor Eene straffe Gods Wij zullen de vurige uitdrukkingen niet herhalen, welke de katholieke dagbladen gebruikten, om die onver wachte rasse dood te kenschetsen. Zij waren te hatelijk, te terugstoo- tend. Op Donderdag 8 December laatst, om 4 ure namiddag, werd het Fransch Kabinetshoofd verwittigd, dat Ga- briel Syvoton, klerikale voiksverte- DE WEERGA EN

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1