Stadsnieuws. DE GASKWESTIE. Twee goede vrienden Nog de gaskwestie in den Gemeenteraad. De jacht. DE GASKWESTIE. stad fr. 7,000 Jaarlijksch verlies van 3,000 fr. voor de stad. stad fr. 4,000. Burgerlijke Decoratu Liberale Jonge Wach| genwoordiger van het 2de arrondisse ment te Parijs, in zijn werkkabinet verstikt werd gevonden. Syveton moest 's anderendaags voor het assisenhof verschijnen, om te ver antwoorden voor de vuistslagen welke hij zich had geoorloofd in volle Parle ment toe te brengen aan den 70 jarige weerlooze grijsaard André, Minister van oorlog. Dit werd het wapen der katholieken. Een uur na de vaststelling zijner dood vóór alle onderzoek be weerden reeds de katholieke vrienden van den overleden, dat men zich in tegenwoordigheid eener misdaad be vond, begaan door 't Gouvernement, zegden de eenen,door de vrijmetselarij zegden de anderen. En den volgenden dag herhaalde de gansche klerikale pers de beschuldi ging Syveton werd vermoord door de vrijmetselarij. Het onderzoek heeft bewezen dat noch de Itegeering, noch de Vrijmetse larij aan deze dood oorzaak gaven. Syveton zelfmoordde zich vrijwillig, al zijne christelijke en katholieke over tuigingen ter zijde latende hij zelf moordde zich, met volle kennis van geest, opzettelijk met voorbedachten wil, en volstrekt niet, om wille der po litiek, doch om te ontsnappen aan de gevolgen van een familiedrama, waar van hij de held was en onvermijdelijk het slachtoffer worden zou. "Wij zullen over de oorzaken dezer dood in geene verdere bijzonderheden treden Syveton is dood en begraven, eerbiedigen wij zijn lijk. Doch ware Syveton liberaal geweest. Hoe driftig zou wederom de klerikale pers hare gal uitgespuwd hebben te gen den overledene en zijne familie Hoe zou zij geaasd hebben op li t lijk Hoe zou zij de baud Gods betrokken en de ongelukkige als een gestrafte voorgesteld hebben V Nu nog, terwijl alle afgrijselijke bij zonderheden gekend zijn over de oor zaken dier zelfmoord beweert dezelve klerikale pers nog, dat Syveton tol zijne daad gedwongen werd door de vrijmetselarij Hoe vermetel De klerikalen zijn dus overal dezelf de. Wij hebben bisschoppen en priesters weten schielijk sterven, op het altaar, inden predikstoel, aan tafel. Zulk einde wordt onverschillig aan genomen, zoo men ten minste de doode niet als martelaar doet doorgaan. Maar zoo een liberale politieker on gelukkiglijk schielijksterft, aanstonds worden de roekelooste beschuldigin gen aangebracht, men pluist in zijn verleden, in zjn bijzonder leven, in zijne familie, niets wordt geëerbie digd, zoo men maar iets vindt om hem ten laste te leggen en de goedsullige fanatieke lezers te doen gelooven dat God het was die strafte Klerikale onverdraagzaamheid Evenzoo gaat het met de misdaad Wordt een priester of klerikaal be schuldigd, aangehouden, gestraft de misdadiger wordt aangewezen als een slachtoffer. Zoo de loochening onmogelijk is, dan wordt hij zooveel mogelijk ver ontschuldigd en 't is enkel een ver dwaald Ëchaap. Maar is ongelukkiglijk een liberaal misloopen, gansch de bres springt op de koord, de grofste beschuldigingen wor den vergroot en men beschouwt niet de misdadiger iudividuëelijk doch gansch de liberale partij wordt voor het feit aansprakelijk gemaakt en verantwoor delijk gesteld. Een liberaal heeft eene misdaad be gaan, dan zijn voor de klerikalen alle liberalen ontegensprekelijk raisdaai- gers. Nog eens, klerikale onverdraagzaam heid. D. De jacht op de Schotchen, bosch haan, de kwakkels en patrijzen is thans gesloten de jacht op de hazen, fezanten, hazelhoenders, riethoenders of kwakkelkoningen en korbanen, als ook de jacht met den hazewind zal na 31 dezer verboden zijn de jacht op de reebokken, herten en damherten na 21 Januari 1905, en deze op het water wild, zooals de eendvogelb, kievitten, watersneppen, lappers, pluviers of re- envogels, enz., na den 30 April. In zijn verslag voorgedragen in den stadsraad den 3 December heeft onze zeemende Burgemeester de noodza kelijkheid gevoeld met den meesten lof te spreken van zijnen vriend M. De Brouwer, zeggende, onder ande re, volgens het Journal, dat deze Bruggeling een der eerste gasfabri- kanten is van gansch Europa en vol gens het Nieuwsblad een der be kwaamste van geheel de wereld. Welke vleierij om den uitverkoren concessionnaris der gas wel te doen onthalen bij de Yperlingen en aange naam te zijn aan M. den deken van welken M. Colaert den ootmoedigen dienaar is. Ver van ons de verdiensten van M. De Brouwer als gasstoker te willen betwisten, veroorloven wij ons slechts aan onzen burgemeester te vragen waarom de nieuwe aannemer de ver lichting zijner geboortestad, hem se dert een jaar toegestaan, niet beter bezorgd om alle opspraak te voor komen Zijne verlichting laat inderdaad veel te wenschen en is het voorwerp geweest van menige klachten tot in den Brugschen gemeenteraad zelfs. Onze Fransche confrater Le Pro- grès, in zijn nummer van 20 Novem ber, bevat een artikel ontleend aan Het vrije vooord, orgaan der kristene democraten van Brugge, een uittrek gevende van eene redevoering uitge sproken door M. Minnebo, gemeen teraadslid, die het nadeelig contrakt gemaakt met M. De Brouwer zeer beknibbeld, en beweert dat met het zelve, de verlichtiiig in de volkswijken vanJBrug- <>*e slechter is dan in liet armste dorpvanVlaan- deren. Wij ook hebben in ons laatste num mer, een artikelken overgenomen uit het Laatste Niemvs inhoudende een extrakt van eene briefwisseling uit -Brugge in welke gezegd wordt dat de twee fameuse Auerbekken op den Burg, tegen den voorgevel van het gerechtshof ellendige lichtjes zijn, dood versleten en dat de kousjes geen verlichtingskracht meer bezit ten. De correspondent vraagt of de raadsheeren die langs daar voorbij trekken zulks niet zien wanneer zij 's avonds om 5 ure zich naar de gemeen tezitting begeven De klachten die van alle kanten wegens de gasverlichting van Brugge opgaan, hebben M. Colaert niet belet stout weg in onzen openbaren ge meenteraad te verklaren dat in de steden waar zijn vriend M. De Brou wer de vergunning heeft bekomen, de verlichting goed is en dat de ver lichting met hooge pressing-en Auer bekken uitmunde is. Indien de gasdienst te Brugge, hoofstad der Provincie, zoo zeer te wenschen laat, wat zal dan hier, te Yper, de verlichting door denzelfden aannemer wezen, hier waar control en toezicht in alle openbare diensten verwaarloosd zijn of om zoo te zeggen niet bestaan, en waar al het werk en de leveringen uitsluitelijk gegeven worden aan klerikale vrienden die karootrekeningen maken zonder vrees van opmerkingen van wege onze meesters te ontvangen De heeren der Ypersche groep hebben ons, even als aan al de andere dagbladen van stad, den volgenden brief gezonden, welken zij aan den Gemeenteraad gestuurd hebben Yper, den 24 December 1904, Aan de Heeren Voorzitter en Leden ran den Gemeenteraad van Yper. Mijnheeren, Er volgt uit de redevoeringen der heeren Burgemeester en Schepen Struye, in zitting van 12 December 1904, dat het voordeel onzer voorstellen niet verstaan is geweest., 't Is alzoo dat het College gedacht heeft dat, met het aansteken, het uitdooven en het onderhoud (auerbek) enz... ten laste der stad te laten, dit aan deze laatste meer dan 9,500 frank 's jaars zou gekost hebben. 'Welnu, het is algemeenlijk aangenomen en dit is herhaald geweest door het Raadslid M. D'Huvettere, inzitting van 3 December, dat gezegd onderhoud enz. 10 fr, per bec en per jaar kost, 't zij 4000 fr. voor de 400 bekken die te onderhouden zijn. De groep Yperlingen ware bereid het aan die voorwaarden te ondernemen. Verder, daar de beslissende oplossing der verlichtingskwestie nog uitgesteld is, op aan vraag van M. De Brouwer, tot eene latere zitting, zullen wij misschien beter verstaan worden met ons voorstel te herhalen onder dezen vorm, die gelijk geldend is Bijzondere verlichting 0-15 c. den kubiekmeter. Stadsgebouwen o-ioc. den kubiekmeter. Openbare verlichting o-ioc. den kubiekmeter. Aansteken, uitdooven en onderhoud ten onzen laste en teruggave aan de stad van 12.000 fr. Voorstellen die gij zult gelieven te onderzoeken. Aanvaardt, bid ik u, Mijnheeren, de verzekering onzer volkomene hoogachting. De groep Yperlingen, (G.) L, Vandoorne, R. Froidure, G. Lapiere, A. Butaye, H. Vermeulen. Ziehier inderdaad de plakbrief die men op de muren der stad leest VoorstellenDeBrouwer, van Brugge. Gas voordo bijzonderen 1*5 centiemen den kubiekmeter. Gas voor de stadsgebouweu ÏO centie men den kubiekmeter. Openbare verlichting ÏO centiemen den kubiekmeter. 't Zij voor de -400 bekken 100,000 kubiekineter8 aan ÏO centiemen fr. 10,000 af te trekken voor terug gaaf fr. 0,000 Blijft te betalen voor de Voor de openbare verlichting zou de stad aan de groep Yperlinoen maar 41,000 frank te betalen hebben. A an eenen vreemdeling moet men 7,000 frank betalen. De groep Yperlingen. L. Vandoorne, R. Froidure. G- Lapiere. A. Butaye. H. Vermeulen. De stad zal dus verliezen op het geheel contrakt overgegeven aan een vreemdeling negentig- duizend fr-.FIoe vindt gij dat Yperlingen Voorstellen der groep Yperlingen. Gas voor de bijzonderen 1*5 centiemen den kubiekmeter. Gas voor de stadsgebouwen ÏO centie men den kubiekmeter. Openbare verlichting kosteloos. Het onderhoud alleen ten koste der stad, ofwel de groep Yperlingen onderneemt het aan ÏO fr. per bek en per jaar, 't zij voor 400 bekken te betalen door de De gaskwestie is opnieuw bespro ken geweest in openbare zitting van den Gemeenteraad van den 31 De cember 11. Gelijk men er zich moest aan ver wachten, hebben de voorstellen der groep Yperlingen hetzelfde lot ge had als deze door M. Valcke gedaan. Onze heer Burgemeester heeft ge. vonden dat de voorstellen van die heeren niet ernstig en maar een lok aas waren om de onnoozele lieder aan te trekken. Welnu, M. Colaer wil geen onnoozele zijn bij gevolg heeft de groep Yperlingen geene ge. nade kunnen vinden bij den heei Burgemeester. M. De Brouwer al leen, de uitstekende kenner, is be kwaam de stad Yper te verlichter en zijne voorwaarden zijn de voor deeligste. Na de artikelen van het aanhan gend contrakt besproken te hebber en verschillende artikelen van he aanhangend contrakt verplaatst t< hebben om er eene tweede bijlag* van te maken, hebben verscheiden! stemmingen plaats, onder anderi deze over het punt te weten of d< vergadering der actionnarissen t< Yper zal gehouden worden. M. Sobry wil volstrekt dat dezi vergadering te Yper gehouden wor de 't is onze plicht, zegt het acht bare Raadslid, zooveel mogelijk d< actionnarissen in onze stad aan t< trekken het ware eene bron var profijten voor de lastenbetalers en d< heeren actionnarissen zouden zier hoe de zaken gaan. M. Colaert deelt de meening niei van M. Sobry en de Raad beslist me' 7 stemmen tegen 6 dat de vergade ringen niet dienen te Yper gehouder te worden. M. de Voorzitter, om met de gas kwestie gedaan te maken, stelt voor die twee contrakten te stemmen en de concessie van het gas voor dertig ja ren te verleenen aan eenen vreemde ling, M. De Brouwer. Vooraleer over te gaan tot de stem ming, vraagt M. Sobry het woord, Hij doet al de overwegingen gelden die pleiten ten voordeele der aanne ming van de voorstellen der groef Yperlingen. Het achtbare Raadslid toont, met bewijzen tot staving, al het onrecht dat zou begaan worderl met de concessie van het gas aar eenen vreemdeling te geven. Daai hij geen medeplichtige wil zijn vax deze onrechtvaardigheid zal hij er tegen stemmen. Na een kort wederantwoord var den heer Burgemeester, die poogt a de voordeelen te toonen der voorstel len van den vreemdeling De Brou wer, verleent de Raad met 12 stem men tegen eene, deze van M. Sobrj de concessie van het gas voor derti jaren aan dien uitstekenden kennei den meester der meesters in de kwes tie der verlichting volgens de beker tenis van M. Colaert. Gelijk men ziet, onze poperingscl Burgemeester heeft maar de Ype lingen noodig om aan het bewind komen in kiezingstijd is hij vleier en kruipend, hij gaat van deur tl deur om hunne stemmen af te bedl len maar wanneer het er op al komt de belangen van die Yperlil gen te beschermen, spot hij er mee Men zal het hem op tijd en stol herinneren. Onze magistraten hebben dus groep Yperlingen verworpen, geil zij stelselmatig M. Valcke afgewet hebben, wiens vader de gasnijverhl in onze stad ingevoerd had, en zulf ten voordeele van eenen vreem<| ling. 't Is eene schande voor de stad per Die hatelijke partij aanslag zal eerlijke gewetens in opstand brj gen. Bij koninklijk besluit van 23 Deel ber 1904, wordt de burgerlijke deel tie, (medallie van le klas) verleend M. Merghelynck, (F.) Commissaris het arrondissement Yper, in beloonl der diensten die hij bewezen heeft durende meer dan 25 jaren. Het feest van den Kerstboom, dag 25 December laatst gegeven

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2