Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring De Gaskwestie. Donderdag, 12" Januari 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. IV' 9. Universitaire Uitbreiding Leergang vanM. Petrncci: Aigemeene Geschiedenis der Kunst. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des itonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voos DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. ii-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Ijixinudestraal, or 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. De ZONDAGEN 15, 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, ten 15 ure, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Cartonstraat. Openbare zitting van Zaterdag 31 December 1904. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 minuten geopend in tegenwoordig heid van een dertigtal personen. Zijn tegenwoordigde heeren Go- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- gerem, Fiers, Vanderghote, Vanden- peereboom, Bouquet, Vandevoorde, Canepeel, Sobry, Iweins, Lemahieu, Raadsleden M. Gorrissen, secretaris. M. D'Huvettere zich in de onmoge lijkheid bevindende de zitting bij te wonen, heeft zich doen verontschuldi gen. M Fraeys, voor kwestiën van perso nen, heeft zich insgelijks doen veront schuldigen. De verslagen der zittingen van 12 en 17 December 11. geene aanleiding gege ven hebbende tot eenige bemerking, worden goedgekeurd. 1. Burgerlijke Godshuizen ver koop ing van hout. De Raad brengt een gunstig advies uit over eene beslissing der Hospicen, de toelating vragende hakhout, lorke- boomen, enz. te verkoopen, groeiende op het goed van M. Ch. Godtscbalck, te Wytschaete. 2. Burgerlijke Godshuizenneer legging der rekening 1903 en der be- grooting 1905. De heer Voorzitter legt de rekening 1903 en de begrooting 1905 van dat liefdadigheidsbestuur op het bureel neder. De Raad beslist dezelve later te on derzoeken. Wat er van zij, zegt de heer Voorzitter, ik houd er aan van nu af te verklaren dat de tijd van het te kort gansch gesloten is er dient dus de bestuurleden der Godshuizen te be danken voor den ijver ende werkzaam heid die zij aan den dag loggen in het beheer van het goed des armen. De heer Burgemeester is overgegaan tot het overzicht der gemeentekas. Al de stukken van het boekhouden zijn in regel en het totale overschot is van fr. 19 727-13. 3 Openbare verlichting contrak- ten. M. Colaert. Wij hebben nieuwe voorstellen ontvangen van wege de groep Yperlingen. Ziehier den brief welken deze heeren ons schrijven. De heer Voorzitter geeft lezing van den brief dien wij in ons laatste nam- mer opgenomeu hebben en waarvan onze lezers zich zullen herinneren. Die brief zegt ons niets nieuws, voegt de heer Voorzitter er bij aangezien de groep Yperlingen plakbrieven heeft doen plakken aan al de hoeken der straten om hunne voorstellen te doen kennen. Die heeren zeggen ons, in hun nen brief, dat wij het aansteken het uitdooven en het onderhoud der 400 bekken Auer op 9 500 fr. geschat heb ben. Welke het cijfer zij, wij houden staan dat de voorstellen der groep Yperlingen een hooger cijfer zouden bereiken dan deze gegeven door de heeren Valcke en De Brouwer. Welnu, M Valcke heeft ons ver klaard en sedert dien herhaald, dat de bek Auer (kous) alle maanden moet vernieuwd worden. Andere personen hebben het feit bevestigd. Volgens de rekening van M. Valcke, kost de bek Auer (kous) fr 1,25. Ik verminder en breng hem op 1 fr., dus meer dan 12 Ir. per lanteern en per jaar Ik verminder nog dat cijfer en breng het op 10 fr. Voegt daarbij het aansteken, het uitdooven en het on derhoud der lanteernen. Het schilde ren kost ook alle jaren zonder te spre ken van het kuischen. Deze uitgave zou dus dienen gebracht te worden op 18 fr. per bek en per jaar. Ik herhaal het u, Mijn heeren, de voorstellen der groep Yperlingen zijn maar een lokaashet zijn maar de on- noozelen die zich zouden laten bedrie gen. Die heeren, terugkomende op hunne voorstellen, zeiden in hunnen brief, dat zij niet begrepen zijn geweest. Er was op hunne voorstellen niet meer terug te komen, aangezien de oplossing gegeven is geweest door den Gemeenteraad die gestemd heeft. De stemming is uitdrukkelijk geweest. Wij hebben de voorstellen De Brou wer tot eene latere zitting uitgesteld om wijzigingen aan de twee contrakten te brengen. MGolaert treedt in lange overwe gingen nopens den nieuwen brief van de groep Yperlingen en besluit met te zeggen dat de groep Yperlingen aan het publiek wil doen gelooven dat men morgen voor niets zal scheeren. De heer Voorzitter heeft niet noodig geschoren te worden, zegt hij M. Golaert stemt er'in toe voetstap pen aan te wenden bij de firma De Brouwer om haar te bewilligen de bui zen over te nemen. In het tegenoverge stelde geval zou de stad zich blootstel len al de straten te zien omkeeren. M. Golaert is in onderhandeling ge weest met M. De Brouwer nopens lich te veranderingen in de contrakten ge bracht. Er diende te weten of het luiksche crediet en de maatschappij der waterleidingen te Luik zouden overeenkomen over deze wijzigingen. M. De Brouwer heeft naar het Gollege geschreven dat hij op alle punten t' ak koord was. De heer Voorzitter verklaart, bij het eindigen, dat hij de kwestie in al hare bijzonderheden vertoond heeft, dat hij er de grootste voordeelen in vindt voor de stad Yper en dat hij al zijne pogin gen in 't werk gesteld heeft om tot eene behoorlijke oplossing te komen Na lezing gegeven te hebben van het artikel 2 der bedingen en voor waarden en na onderzoek, neemt de Raad dat artikel 2 aan met 12 stem men. M. Sobry onthoudt zich. M. Colaert. Wij' zullen overgaan tot de bespreking van het bijgevoegd contrakt. Het College heeft het noodig geoordeeld zekere artikelen van het bijgevoegd contrakt af te scheiden die^in een ander bijvoegsel zullen ge steld worden. Na de toestemming van den Raad, gaat men over tot de bespreking der artikelen die gestemd worden naarmate1" van hun onderzoek. Aan het artikel 25, handelende over de vergadering der actionnarissen, wil M. Sobry volstrekt dat die vergade ringen gehouden worden te Yper het is onze plicht, zegt het achtbare raads lid, zooveel mogelijk de actionnarissen in onze stad te trekken het ware eene bron van profijten voor de lastenbeta- lers en de heeren actionnarissen zouden zien hoe ver de zaken gaan. M. Colaert deelt die zienswijze niet en de Raad beslist met 7 stemmen tegen 6, dat de vergaderingen niet dienen in Yper gehouden te worden. Na deze bespreking worden al de andere artikelen der twee contrakten met de veranderingen gestemd en da heer Voorzitter stelt voor over het ge- heele te stemmen dat de concessie van het gas voor dertig jaren aan M. De Brouwer verleent. Vooraleer over te gaan tot de stem ming, vraagt M. Sobry het woord. Hij doet al de overwegingen gelden die pleiten ten voordeele van de aanne ming der voorstellen van de groep Yperlingen. Het achtbare raadslid toont met bewijsstukken tot staving, al de voordeelen die er zouden uit spruiten. Het ware eene onrechtvaar digheid, roept M. Sobry uit, indien mende concessie van het gas aan eenen vreemdeling verleende en daar hij geen medeplichtige dezer onrechtvaardig heid wil zijn, zal hel achtbare Raads lid eene ontkennende stem uitbrengen. Na een kort wederantwoord van den heer Voorzitter, pogende al de voor deelen die spruiten uit de voorstellen van M. De Brouwer in de oogen der heeren Raadsleden te doen schitteren, verleent de Raad met 12 stemmen te gen eene, deze van M. Sobry, de con cessie van het gas voor 30 dertig jaren aan M. De Brouwer. M .Lemahieu vraagt dat het onderzoek der wijzigingen te brengen aan het art. 3 der orgelspelen, enz aan de dagorde gesteld zij der toekomende zitting. De heer Voorzitter belooft recht te laten wedervaren aan de vraag van M. Lemahieu. M. Bouquet. Daar M de Voorzitter edelmoedig genoeg is geweest om de leden der Commissie te bedanken,denk ik de toestemming der Raadsleden te bekomen met M. den Burgemeester geluk te wenschen over de zoo ver lichte wijze opwelke hij de debatten der openbare verlichting geleid heeft. Aigemeene toestemming. De heer Voorzitterdiep bewogen over dat bewijs van goedwilligheid, bedankt en heft de openbare zitting ten 7 ure 25 m. In zijn nummer van den 4 Januari, gewaardigt het Journal (TYgores vief kolommen tekst te voegen bij de kolom die het besteed had aan de gaskwestie in zijn nummer van 31 December. Het overziet twee der voorstellen van M. Valcke, en verzwijgt zeer zorgvul dig het eerste en om reden. u M. Valcke en M. De Brouwer, schrijft het, hadden, beiden, voorge steld de verlichting der stad Yper te AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. aanvaarden aan de volgende voorwaar den n 1° Bijzondere verlichting 15 cen tiemen den kubiekmeter in plaats van 18 centiemen die zij tegenwoordig kost. n 2° Openbare verlichting een cen tiem per bek en per uur. 3° Stadsgebouwen 10 centiemen den kubiekmeter. Schadevergoeding van 9000 frank voor huur van den ondergrond, 't zij 50 centiemen per inwoner en per jaar. M. Valcke deed dus in een zijner voorstellen dezelfde voorwaarden als M. De Brouwer. Hij had voor zich de verkregene rechten hij had voor hem zijne hoedanigheid van Yperling zijnen staat van goede en getrouwe diensten. Hij mocht in zijn voordeel inroepen dat de gasnij verheid in Yper was ingevoerd door wijlen zijnen va der, enz Zooveel titels die hadden moeten voldoende zijn om hem de voorkeur te geven. M'. Valcke werd niettemin verwezen. Waarom Omdat, zegt het Journalde Raad de intercommunale wilde en dat M. Valcke er niet van wilde. Dat antwoord is maar eene slechte scherts. Is de groep Yperlingen niet afgewe zen geweest gelijk M. Valcke? Welnu, die groep wilde de intercommunale en heeft gevraagd op dezen grond te sou- missionneeren. Het, voorwendsel verij deld zijnde, men heeft gezegd, en 't is de Burgemeester van Yper die deze schoone taal gevoerd heeft Dat Po- peringhe en Waasten maar wilden handelen met M. De Brouwer. De waarheid is dat onze meesters vooral klerikale gas wilden. Is een. Wat het tweede voorstel van M. Valcke aangaat, waarvan onze confra ter spreekt,, en dat bestond in het gas te leveren aan een gelijkmatigen prijs van 12 centiemen, het werd zegt het Journalhevig bestreden door den heer Burgemeester als onrechtvaardig en nadeelig voor de stad nadeelig voor de stad 't is betwistbaar, maar het was zeker voordeelig voor de verbruikers, die bij den burgemeester, voor niets tellen. Onrechtvaardig ziedaar wat een wei nig geweldig is Het verzoekschrift dat in de stad in omloop is geweest en bedekt werd met handteekens logenstraft den bewijs grond. Ziehier de termen er van De ondergeteekenden, inwoners van Yper en kalanten der gasfabriek dezer stad, hebben de eer u te vertoo- nen Dat bij besluiten van 3 en 14 De cember 1904, de Gemeenteraad van Yper de voorstellen van het Gollege komt te bekrachtigen, dat hen zal ver plichten het gas te betalen aan 15 cen tiemen den kubiekmeter. Dat vaste voorstellen gedaan zijn geweest door den tegenwoordigen con- cessionnaris, zich verbindende het gas te leveren aan de bijzonderen ten prij - ze van 12 centiemen den kubiekmeter Dat die prijs veel lager is dan de zen gestemd door den Raad en dat het 't belang der verbruikers geldt hem te zien bekrachtigen Dat het ingeroepen argument, dat de stad er belang bij heeft in het aan nemen van een voorstel dat haar de openbare verlichting verzekert aan 1 centiem per bek en per uur, aan 10 centiemen voor de openbare gebouwen met eene wedergaaf van 9 000 frank, de verlichting aan de bijzonderen op- DE WEERGALM EN

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1