Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Donderdag, I9n Januari 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. IV' 10. Universitaire Uitbreiding Leergang van M. Petrucci: Algemeene Geschiedenis der Kunst. Arm Journal. Zwijgen is goud waard. Volledige omwerking. Lafaard. Valschheid of legen sir ij'' igheid. Aog een leugen. Eene laagheid. De Straf De De B rouwers en de Fraeys'. Yperlingen achteruit! Alles voor de vreemdelingen Eendracht maakt Macht. te f Schijnende des liondeedflf/SVires acpirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buitenEen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De ZONDAGEN 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, ten 15 ure, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Cartonstraat. Het Journal d' Ypres heeft waar achtig geene kans in hare meer dan late polemiek over de gaskwestie. Het bekomt logenstraffing op logen straffing. Wij wisten wel dat zijn op steller voor een leugen niet achteruit deinsde voor dezen die er nog aan twijfelden, moet heden het bewijs gegeven worden. De brieven, welke de groep Yper- lmgen aan onzen godvruchtigen con frater stuurt, zijn waarlijk leerzaam te dien opzichte. Er spruit daar uit Dat het Journal heeft gelogen wanneer het verzekerd heeft dat de groep Yperlingen een jaar en tien dagen gehad heeft om zijne voorstel len in te dienen Dat het Journal heeft gelogen wanneer het geschreven heeft, dat de groep Yperlingen, bij het vragen van eenen uitstel, de toestemming van M. Valcke niet meebracht voor de verlenging van zij ncontrakt, zulks aan de voordeeligste voorwaarden Dat het Journal heeft gelogen wanneer het heeft houden staan dat het was omdat de groep Yperlingen het voorstel van M. Valcke, de stad te verlichten aan een gelijk matigen prijs van 12 centiemen^ onaanneem baar oordeelde voor de stadsfinancië n dat zij die vraag voor hare rekening niet gedaan heeft Dat het Journal heeft gelogen wanneer het gezeid heeft dat de groep Yperlingen als uit den grond maar gerezen is om de concessie ook aan eenen Yperling te ontnemen Dat het Journal heeft gelogen wanneer het verklaard heeft dat de groep Yperlingen dan 25 December nieuwe voorstellen opgesteld had. Overaf die punten laten de brieven door het Journal d' Ypres openbaar gemaakt den 8 en 11 Januari 11. en geteekend met twee namen achtbaar onder allen De heeren Arthur Bu- taye en Robert Froidure, geen den minsten twijfel. Maar wat meer is, er volgt uit de verklaringen door deze heeren ge teekend, dat onze Burgemeester, de heer Colaert, in de zittingen van den •-> Gemeenteraad vele onnauwkeurigheden gezeid heeftdat de heeren Colaert en Striiye de ontwerpen der groep Yper lingen verdraaid hebben, derwijze de zelve onkenbaar en belachelijk te maken, dat zij ten hunnen opzichte de verbazend- ste historiën uiteengedaan hebben in de zitting van 12 Decemberdat Mijnheer Men schrijft in bij den Uilgever, biximidestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel, Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Colaert, eerste magistraat der stad Yper, in zitting van den Gemeenteraad de grofste leugens uitgekraamd heeft enz., enz. Daarna mogen wij ons onthouden aan te dringen. Tusschen uwe beves tigingen, Journal, al waren zij zelfs oudersteund door uwen duurbaren Burgemeester, en deze der heeren Butaye en Froidure, zal het publiek niet aarzelen. Het is ons niet onaangenaam u tegen den muur te zien stellen door uwe eigene vrienden. Het Journal d' Ypres, dat ons leu genachtig gemaakt had, omdat wij, in het verhaal eener zitting van den Raad, verzekerd hadden dat de gas fabriek van Yper zou gesteld worden onder het rechtstreeksch bestuur van eenen zoon De Brouwer, rept geen enkel woord meer. Op onze beurt dan te ondervragen Zou het Journal durven beweeren dat wij ons bedrogen hebben Zou het durven verzekeren dat het M. De Brouwer vader is, die zich in Yper zal komen vestigen om de gas fabriek te besturen Het lastenkohier dat gestemd was geweestin de zitting van 3 December 11. is gansch omgewerkt geweest in de zitting van den 31Flet nieuwe las tenkohier gelijkt niet meer aan dat welk eerst gestemd werd. Ten gevolge van welke tusschen- komst is die omwerking gedaan ge weest Omdat wij ons vereenigd hadden bij de loftuigingen, door ons voor treffelijk Raadslid M. Bouquet, aan den heer Burgemeester toegezwaaid, zijn wij als lafaard.uitgescholden ge weest door het Journal. Moet M. Bouquet eene dwaasheid begaan hebben of moet onze burge meester bijzonderlijk kitteloorig ge worden zijn Wij hebben verzekerd dat M. Co laert zich verbonden had tegenover M. De Brouwer vooraleer zijnen Raad geraadpleegd te hebben. Het Journal daagt ons uit deze aanhaling te rechtvaardigen, die het volstrekt valsch beweert te zijn. Wij hebben onzen confrater niets te weigeren om hem zijn geheugen te ververschen zullen wij ons bepalen met de stenografie weder te geven der redevoering door M. Colaert uit gesproken in zitting van 3 December. Ziehier de passage dezer redevoe ring waarop wij gezinspeeld hebben. Wij hebben dit alles van zeer nabij on derzocht in bijzondere commissie en onze overtuiging is gemaakt. Wij hebben ons verbonden tegenover M. De Brouwer, maar dit verbindt, op zij:' ergst'genomen de stad Yper niet. Wij behouden het recht te beslissen wat wij wil len doen niet alleen nopens de intercommu nale, maar zelfs nopens de bijzondere con cessie. De steden Poperinghe en Waasten zullen er van doen wat zij willen, maar het is klaarblijkelijk dat indien liefhebbers van concessie, wie zij zijn mogen, ons kwamen voorstellen doen, wij hun zouden kunnen antwoorden breng ons de toestemming van Poperinghe, van Waasten en van ande re gemeenten. Is het duidelijk genoeg Dat men ons niet kome zeggen dat onze snel schrijver de redevoering van den burgemeester verminkt heeft. Wat belang zou hij gehad hebben het te doen Het is waar dat het stenografisch verslag, gegeven door het Journal over de zitting van 3 December om werkingen ondergaan heeft, maar niet genoeg nochtans opdat men zich zou kunnen vergissen over den waren zin dien men moet hechten aan de uitgesprokene woorden. Ziehier, inderdaad, hoe het zich uitdrukt Wij hebben dit alles gedurende een zeer langen tijd in bijzondere commissie on derzocht met de afgevaardigden der stad. Wij hebben ons verstaan, met M. De Brouwer, maar zonder de stad Yper te verbinden. Wij behouden het recht te beslis sen wat wij doen willen niet alleen nopens de intercommunale, maar zelfs nopens de bijzondere concessie. De steden Poperinghe, en Waasten zullen op hunne wijze hande len, enz. Na dat, is onzeverrechtvaardiging niet beslissend Indien zij niet voldoende ware, dat het Journal ons dan het origineel der stenografie mededeelt, voör de verbeteringen die onzen burgemees ter aan zijne redevoeringen ge bracht heeft en dan zullen wij zien. Het Journal verzekert in zijn laat ste nummer dat de gasfabriek van Yper 600 abonnenten telt. Wij dagen het uit dat cijfer te ver rechtvaardigen. Het Journal d'Ypres, om zich uit den slag te trekken, liegt en -gaat voort met liegen. De proef is er van gemaakt. Bij gebrek aan bewijsredens drijft het de wreedheid zoo verre zijn slachtoffer met woede aan te vallen. Dat het Gemeentebestuur niet meer zoekt overeen te komen met M. Valcke, schrijft het, 't is mogelijken men raadt waar om Ziet den prijs van het gas, ziet de in stellingen, ziet de openbare, en bijzondere verlichting Als het Journald' Ypres de prijzen, welke M. Valcke gemaakt heeft se dert hij de concessie heeft, zal gege ven hebben in vergelijking met deze welke de firma De Brouwer en Des- clée heeft doen betalen door de Brug gelingen, Ivortrijkzanen, inwoners van Robaais, enz., zullen wij hem antwoorden In afwachting, zullen wij ons ver genoegen het Journal uit de dagen deze bekendmaking te doen, even als wij het uitdagen te verzekeren dat de exploitatie van het gas door de firma De Brouwer en Desclée in de steden welke zij verlicht .geene aanleiding gegeven heeft en nog geeft tot menigvuldige reclamatiën, ten bewijze de interpellatie Minnebo in den Gemeenteraad van Brugge. Wat de instellingen van M. Valcke betreft, wij hebben gezeid en wij herhalen dat, indien zij hier en daar kunnen te wenschen laten, er behoort bijgevoegd te worden, om rechtvaar dig te zijn, dat M. Valcke geene nieuwe kapitalen kon verpanden om ze te verbeteren vooraleer zeker te zijn van de vernieuwing zijner con cessie. Toen er geheel de stad door maar een kreet van afkeuring was tegen de schandalige wijze waarmede de Bur gemeester de gqskwëstie bestuurd heeft, heeft zich nochtans eene stem verheven om integendeel hem geluk te wenschen over het fijn oordeel, de zelfverloochening en den ijver dien hij aan dag gelegd heeft met de ver lichting der stad voor meer dan 30 jaar'over te leveren aan eenen vreem deling en zulks aan een hoogeren prijs dan dezen door zijne medebur gers aangeboden Die eenige stem is deze van den voortreffelijksten onzer gemeente raadsledenM. Remy Bouquet Welke straf/Mijnheer de Burge meester Gaat naar Brugge en men zal u zeggen dat de De Brouwer's en de Fraeys' er volkomen meester zijn. Alles buigt voor hun. Het is hun voldoende geweest den top van hunnen neus te toonen om de geheele klerikale partij van hier plat op den buik voor hun te zien liggen. Het kan ons niet mishagen onze meesters meer en meer het ordewoord van den vreemde te zien ontvangen. Alzoo willen het onze Poperingsche burgemeester en zijne verslaafde aanhangers. De gemeenteraad, in zijne zitting van 31 December laatst, heeft het lastkohier voor de vergunning der verlichting zoodanig omgewerkt dat het niet meer gelijkt aan hetgeen vroeger vastgesteld en opgemaakt was. Het gas contrakt, in het duister en het geheim gebrouwen, is ook gewij zigd, veranderd en verbeterd moe ten zijn, zoo zeer het op sommige plaatsen, dubbelzinnig en onverstaan baar was.... Men heeft er zooveel bij geschreven, die onvoorzien was, dat men noodig geoordeeld heeft er een tweede bijvoegsel van te maken. En die stukken waren nogtans opgesteld van wijsgeleerde bestierders. DE WEEBCALN EN V

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1