Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Het gas aan 12 c. Donderdag, 26" Januari 190o. 5 centiemen. Eerste jaar. 1\' 11 Universitaire Uitbreiding S^eergang vanM. Petrucci: Algemeen! Geschiedenis der kunst Eendracht maakt Macht. 6 erschijnende ties g^OH(Ser«iagS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De ZONDAGEN 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, ten 15 ure, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Oartonstraat. Een heer die het gas niet heeft, 't is alzoo dat hij teekent, zendt eene briefwisseling naar het Journal d'Ypres om het Stadsbestuur en bij zonderlijk den heer Burgemeester geluk te wenschen het voorstel niet aangenomen te hebben bij welk M. Valcke het gas aanbood aan een ge- lijkvormigen prijs van twaalf centie men. Wij verstaan gemakkelijk dat die heer, die het gas niet heeft er geen bezwaar in vindt dat de verbruikers het 15 centiemen betalen in plaats van 12 centiemen. Die heer vergeet echter dat hij, gelijk de verbruikers van gas, voor deel trekt uit de openbare verlichting en dat indien hij landman is, hij er voordeel zal uittrekken aangezien de stad, onze sympathieke burgemees ter heeft het gezegd, besloten is den concessionnaris van het gas te ver plichten de voorwaarden van het lastenkohier letterlijk te volgen, lui- dens hetwelk «de concessie toepasse- lijk is op al de deelen van het ge- meente grond gebied waar het Col- lege het noodig zal oordeelen den dienst der openbare verlichting te doen oprichten. De verlichting van het gansche gemeente grondgebied aangenomen zijnde en de verlichting een open baren dienst uilmakende, is het maar billijk dat al de inwoners er den last van dragen, en daar de briefwisse laar die het gas niet heeft er voor deel zal uittrekken gelijk iedereen, is het maar redelijk dat hij er deel van neme. Welnu, wat doet onze gemeente raad met het voorstel van den vreem deling De Brouwer bij te treden Hij heeft ten prof ij te der stad zekere voordeelen bedongen, die de conces sionnaris hem maar heeft kunnen toestaan dan met den prijs van het gas op te slaan door de bijzonderen te betalen, die het 15 centiemen zul len betalen in plaats van 12, hetgeen in den grond er op uitkomt eenige bijzonderen met eene ware belasting te treffen ten voordeele der alge meenheid. Hetgeen onrechtvaardig is. 't Is overigens wat M. Aerts zeer wel zegt, de uitmuntende ingenieur die de gasfabriek van Brussel be stuurt, in een verslag dat hij over dè zaak uitgegeven heeft Het is van belang, zegt hij, te werken tegen de neiging die zich openbaart de ver- bruikers van het gas met eene ware belasting te treffen ten voordeele van de algemeenheid der lastenbetalers, met voor de openbare verlichting la gere prijzen te eischen dan deze der fabrikeering De openbare verlichting zou moe ten betaald worden aan denzelfden prijs als dezen voor de bijzonderen vastgesteld, derwijze den verkoop prijs te kunnen verminderen. Flet is niet rechtvaardig eenen dienst van algemeen nut door eene klasse van lastenbetalers te doen betalen. De briefwisselaar van het Journal heeft misschien zoo ver niet gedacht. Wat er van zij, zijne briefwisseling bewijst dat hij zelfs het voorstel van M. Valcke niet kent, dat hij bespre ken wil. Indien hij zich slechts de moeite gegeven had het te lezen, men zou waarlijk zeggen dat hij deel gemaakt had van de commissie van het licht, zou hij gezien hebben dat M. Valcke, in zijn voorstel C, aan de stad eene deelneining i?i de winsten der exploita tie, zulks tot een bedrag der kapita len die zij erin zou kunnen verpan den. M. Valcke geeft dus aan de stad het vermogen zich in zijne ex ploitatie te betrekken. Wie dan zou ernstig durven loochenen dat dit aan bod van vereeniging, in eene indus- trieele zaak van eerste gehalte, die hare proeven gedaan heeft, geen aanzienlijker voordeel is dan de we- dergaaf van 9,000 fr. welken M. De Brouwer zou betalen, medebegrepen de voordeelen die hij doet voor de openbare verlichting, voordeelen wel ke de briefwisselaar van het Journal op 3,345 fr. schat Het voorstel van M. Valcke moest bijgevolg onder een dubbel oogpunt den voorkeur hebben op het voorstel van M. De Brouwer, aangezien het aan de stad efi aan de bijzonderen be tere voorwaarden aanbood, en dat het voor zich het groot voordeel had rechtvaardig te zijn, met niet aan ee nige bijzonderen eene ware belasting op te leggen ten voordeele der alge meenheid. Maar er is meer, de briefwisselaar van het Journal, niet meer dan de Burgemeester, houdt geene rekening van de uitgave die zal spruiten uit de verandering der lanteerns, uitgave, op zijn minst gerekend op 20,000 fr., dat de stad aan M. De Brouwer zal betalen, wanneer M. Valcke ze ten zijnen laste nam Onze lezers zullen ons veroorloven niet langer aan te dringen. Het pu bliek is ingelicht op de goede trouw dat het Journal en zijne briewisse laars in de late bespreking der kwes tie brengen. Wij lezen in het Journal d Ypres den derden brief der groep Yperlingen. Yper, 11 Januari 1905. Mijnheer den Uitgever van het Journal d'Ypres, In twee vorige brieven hebben wij zekere onnauwkeurigheden vat» uw blad moeten verbeteren nopens onze groep Yperlingen. In uw nummer van 8 Januari zijt gij voor zichtiger, en gij ondervraagt ons. Ziehierons antwoord. Gij schrijft eerst Zou de groep Yper iingtri ons eindelijk niet willen laten weten of het waar is. ja of neen, dat z j maar de dekmantel geweest is van M. V deke t Wij herhalen u w..t M. Butuyi verklaard heeft aan het Schepen college M. Valcke is een soumissionnaris, wij zijn een andere, en wij hebben met hem niets gemeens. j> Wat begeert gij meer te welen Dat hin dert u dan zeer te zien dat onze groep de sympathie heeft van al de Yperlingen, ze.fs vooral van M. Valcke die, eindelijk ontei gend, blijkbaar medeburgers moest verkie zen die open tl ij k en eerlijk handelde//, aan vreemdelingen Van eenen anderen kant, ons in naamlooze maatschappij vormende bij actiën van 100 frar k, rekenden wij wel er te plaatsen bij M. Valcke, d e een beschik baar kapitaal ging hebben, even als wij er tekenden te plaatsen bij al de Yperlingen z.lfs bij onze Raadsheer ti en ons Schepen college. Wij zullen zelfs de onbescheidenheid zooer drijven u te beknnen dat M. Valcke ons wel de hulp zijner ondervinding had w Hen beloven, eiken keer dat wij ze inrie pen. Kan dat zonderling of berispelijk schij nen Wij zullen er nog bijvoegen dat M. Valckeonzegebeurlijke bestuurder niet was. Die verklaring is misschien van aard om u gerust te stellen. Gij drukt nog De groep Yperlingen was een fiuanciëele groep zonder besluurder och deskundige. Het ware eene onvergeef lijke misslag geweest zich in te schepen met eerlijke per.-onen, zeker, maar volstrekt on bekwaam eenen verlichting® dienst te bestu ren Het is niet beminnelijk wat gij daar van ons zegt, Mijnheer de Uitgever, en wij pro-, testeeren. Wij hebben in onze groep een in genieur der kunsten en manufacturen, M. Georges Lapiere, aannemer der zeewerken. Denkt gij hem onbekwaam eenen verlich- tingsdienst op te richten Gij weet ook dat onze ingenieur-Raadgever de onder-Be stuurder is der gasfabriek van Brussel, de belangrijkste van het land, die 40.000.000 kbtn. gas 's jaars fabrikeeri Denkt gij niet dat hij bekwaam zij eene zoo kleine fabriek op voet te zetten, als deze van Yper Gij zoudt ten anderen wel gedaan hebben een weinig na te denken vooraleer Ons-een ver wijt te doen dat zoo ongegrond ;s O ze ypersche gemeenteraad h°eft de fabrikeering van ons gas van Yper toegestaanaan de Rank van het crédit Liègeois en aan de Maatschappij der waterleidingen van Brus sel. Denkt gij dat de acti nnarissen en zelfs de bestuurders dezer twee maatschappijen meer bekwaam zijn gas te fab;iekeeren dan de leden der groep Yperlingen Gij weet wel dat elke naamlooze maatschappij be heerd is door eenen be.stuurder-belrie'der onder de afhankelijkheid en de kontrol van eenen bestuurraad V >or hef overige, wij hebben aan den heer Burgemeester zelve verklaard dat wij, oin hem het bestuur der fabriek te geven, overeengekomen waren met een ze-r bevoegden ingenieur gaswe- ver. Het is ons dus maar toegelaten ti^m te noemen voor zooveel wij hem dat bestuur te zelfder tijde kunnen geven, zoo niet zou den wij gevaar loepen hem zijne tegenwoor dige bediening te doen verliezen zonder vergelding. Gelijk gij ziet, M. de Uitgever, wij gebruiken maar de taal van het gezond verstand, en wij hebben geene vrees niet goedgekeurd te worden van alle onpartijdi- gen persoon. Begrijpt gij overigens niet dat indien de stal er belang bij heeft het. gas bestuurd te zien door een bevoegd man, onze naamlooze Maatschappij hetzelfde belang heeft Gij weet ook wel dat het M. De Brouwer vader niet is die te Yper zal bestu ren gedurende de 30 of 40 of 50 jaren dat de concessie, de gasfabriek duren moet. Hij zal het bestuur ervan aan een anderen toe vertrouwen aangezien hij noodig heeft te Brugge te blijven voor de brugsche fabriek waarvan hij Bestuurder is. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Kent gij dien anderen, en is deze een man van lange ondervinding M de Uitgever, laat dus aan den heer Burgemeester alleen de verantwoordelijk heid van al wat hij t-m onzen opzichte heeft kunnen vertellen, en wacht u wel te geloo- ven.dat al wat h'j gezeid heeft verdedigbaar en zelfs waardig is uitgesproken te worden door eenen Burgemeester van Y'per. Ziedaar, M, de Uitgever, het antwoord op /Ie vragen die gij ons stelt. Dit gezegd zijnde, waarschuwen wij u dat gij uwen tijd zult verliezen met te zoe ken de Yperlingen te overtuigen dat de open bare diensten van Yper beter beheerd wor den door vreemdelingen als door hen zelf. Onze spoorweg is bestuurd door vreemde lingen van Londen. Ons Gas zal het zijn door vreemdelingen van Luik en elders. Aan wie nu de beurt U op voorhand hedankende voor de inlas- sching van dezen tegenwoordigen, verzoe ken wij U, M. de Uitgever, de zerzekering onzer vojkornene hoogachting te aanvaar den. Voor- de groep Yperlingen, Art. Bütaye, R. Froidure Yper, 19 Januari 190,3. Mijnheer de Uitgever van De Weergalm, jfel Journal d'Ypres heeft geweigerd ons laatst antwoord in te--lasschcn op zijne altijd hernieuwde onrechtvaardige aanvallen. Wij deelen u dus onzen brief mede met verzoek van inlassching. !)c verlegenheid van het Journal d'Ypres begrijpt zich, want hel zou ons onder houd met den heer Schepen Vandenhoogaerde niet kunnen loochenen, onderhoud waarvan de gewichtigheid aan niemand zal ontsnappen. Aanvaard, Mijnheer de Uilgever, onze voor treffelijke gevoelens. Attr. Butaye, R. Ukoidure. Yper, 17 Januari 1903. Mijnheer de uilgever van het Journal d'Ypres. Ziehier, in antwoord op de vergissingen die gij voortdurend ten onzen opzichte uitgeeft, een vierden brief en zekerden laatsten. Inder daad, binnen weinige dagen zal eene brochuur verschijnen die de redevoeringen zal bevatten uitgesproken namens degroep Yperlingen in de openbare vergadering van i December en onze berekening gezonden naar de bestendige Depu tatie Onze medeburgers zullen er voortaan een antwoord vinden op uwe aanhalingen. Wij kunnen overigens niet volharden nog en altijd onze logenstraffingen te vernieuwen op dezelfde feiten. M. Valcke en wij, zijn twee verschillende dingen. Wij weten het zeker heter dan M. Sobry Daarenboven, M. Valcke soumission- neert met zijne bestaande fabriek, wij soumis- sionneeren met eene op te richten fabriek. I e verwarring is niet mogelijk. Het voordeeligste voorstel is dat van het gas aan den eenvormigen prijs van 12 centiemen. Want indien 1 c per hek en per uur min scha delijk schijnt voor de stad, is het geheel 't zelf de niet meer wanneer men rekening houdt dat de stad zich inhaalt met de winst der exploita tie met den concessionnaris te deelen. Maar het is verstaan dat gij van M. Valcke niet meer wilt bij gevolg. waarom geene andere Yper lingen nemen Zij zijn ten minste niet duurder dan de vreemdeling Gij zegt wat niet waar is, Mijnheer de Uit gever met iö uw blad van den 14 te verzekeren, dat indien onze groep de medewerking van een deskundige aangebracht had gelijk M. De Brouwer, gij Hen tegen één o&rueclt dat onze voorstellen onderzocht, besproken en aangenomen zouden geweest zijn Neen, den 3 December, voor de eerste maal de be spreking in openbare zitting beginnende, ver klaarde de heer Burgemeester namens het Schepen college Wij hebben ons verhonden met M. De Brouwer, maar, op zijn ergst geno men, dat verbindt den Raad niet. Bijgevolg als onze pogingen moesten mislukken de yper- sche belangen waren sedert lang veroordeeld en het College had besloten te beletten dat de Dl WEERGALM Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudestraai, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijosdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. EN

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1