\rtii. Butaye, R. Froidurf.. De scheldwoorden. De Zedenleer. Voorheen en nu. De Ypersche Commissie van hel liehl. Maatschappij in deelneming. Eene open ha ring. Moedige handelwijze. Kolen. Ontkende bevoegdheid. Verlichting. Sterfgeval. waarheid gekend zij voor de raadsleden VN ij zullen er u een bewijs van aanhalen om bij de andere te voegen. Den 2 December, droeg M R. Froidure on zen brief van den 1" December aan den beer Schepen Vandenboogaerde (die overigens aan al de raadsleden behandigd werd) e.n deed aan dien magistraat de volgende stellige vraag Mijnheer de Schepen, wij verzoeken u ons te roepen vóór de commissie der verlichting of vóór den Gemeenteraad in alde> lingen verga- derd, en wij verbinden ons er ons aan te bie- den met onzen deskundige. Waarop M. Vandenboogaerde antvvooi'de Uw voorstel is zeer schoon, M. Froidure, ik zal er mijne colle ga's over spreken. M. Vandenboogaerde zal ons niet afliegen Wij mochten) die vraag niet doen aan den heer Burgemeester zelf, aange zien hij dien dag te Brugge was, waar zijne moeilijke onderhandelingen van het gas hem riepen wij deden ze dus aan den Schepen van openbare werken. Welnu, het College heeft ons niet doen roepen in afdeelingen, het heeft zelfs aan den Baad niet gezegd dat wij vroegen om er ons aan te bieden met onzen deskundige, maar het heeft blijven houden staan dat wij dezen niet wilden noemen en on ze voorstellen verdraaid. Is het eerlijk Welnu, welke ook de overdrevenë loftuigin- gen zijn die gij naar het hoofd van M De Brouwer zwaait, onze de>kundigc (welken wij nooit verdoken hebben, is deze waard en on ze Bestuurder-beheerder (wij noemen hem nooit uit vrees hem zijne plaats te doen verlie zen) is zekerlijk meer waard dan de Bestuur der-beheerder van M. De Brouwer-Luiksche Bank-Waterleidingen, aangezien hij bijna zoo veel jaren ondervinding heeft van gas fahri- keeiing alsM. De Brouwer zoon jaren oud is Overigens, het is maar omtrent half De cember "dat men eraan gedacht heeft aan de vreemde concessionnarissen den naam van hunnen Bestuurder-beheerder te vragen, en zonder de mins e opmerking heeft men zich vergenoegd met den aldus aangewezen be stuurder." En nochtans had M. Colaert uitge roepen van boven zijnen burgemeeslersstoel, dat het onvergeeflijk zou geweest zijn zich met ons Yperlingen te bevinden zonder de volstrek te zekerheid te hebben dat onze bestuurder een man van onbetwistbare bevoegdheid en ondervinding was Zonder uitlegging, niet waar Gij zult ons waarschijnlijk nog nevens de kwestie antwoorden, M. de Uitgever, en trach ten u er uit te trekken door eenige spotternij. Maar, om te eindigen, laat ons toe u te zeg gen dat op die gaskwestie, gij met den Ge meenteraad bijna alleen van 't gedacht vr.n den burgemeester zijt. Gij kunt er het bewijs van hebben door eene zeer gemakkelijke raadple ging- Ik laat de meening van al de liberalen ter zijde, gij zondl nu t'reden kunnen zeggen dat men bij een politleken tegenstrever altijd een genomen besluit kan verdenken. Ik doe nog al onafhankelijk element verdwij nen. wat men in kiezingstrant het vlotiend element noemd, de scheidsrechter tusschen de partijen, dat welk over de kiezings zegepralen en over de nederlagen beslist. Onze houding toont u genoeg dat de steun van dat elemen u ontbreekt. Ik houd mij alleenlijk aan de leden van den kring en van 't Volkshuis. Ik geef u dus bet sclioone deel. Biclit een geheimen poll op om ie weten of zij den beer Burgemeester goed keuren of niet in de gaskwestie. Het ware zeer gemakkelijk om doen. Welnu, de groep Yper lingen verwed dat de Burgemeester zelfs liet derde dezer stemmen uiet zou voor hem heb ben Ten voordeele uwer armen. Gaat gij het aan Maar neen, gij zult niet aanvaarden en gij zult uwe lezers eenige spotternijen op dienen om er aan te ontsnappen. De oorzaak is een voudig en altijd dezelfde De Burgemeester vreest de waarheid. Gelief, M. de Uitgever, met verzoek morgen wel te willen overnemen, de uitdrukking onzer voortreffelijke gevoelens te ontvangen. Voor de groep Yperlingen Scheldwoorden zijn geene bewijs redenen. Welnu, het Journal d'Ypres dat maar beslist heeft de gaskwestie te bespreken na dat alles gemutsemaald was, is er reeds toegekomen zich achter scheidwoorden te ver.-chansen. Het maakt de leden der groep Yper lingen uit voor scherders, voor zagen, voor monchards, voor onwetenden, voor onbewnsten, voor weifelaars, enz. Het durft zelfs hunne briefwisselingen niet meer tnlasscheu, welke het noch tans in zijne kolommen zon moeten te toon stellen, indien zij, gelijk het be weert, zou moeten dienen tot schaamte der Groep dieu hij gepoogd heeft af te breken. Het Journal gaat zoover dat het de Groep Yperlingen allen invloed be twist op kiezingsgebied. 't Is eene uit daging die wij niet willen opnemen. Wij ook. hebben ons deel van scheld woorden. Le. Progrès en de Weergalm zijn lafaards omdat zij hebben durven drukken dat de burgemeester zich in geheel dezen veldtocht belangeloos ge toond heeft. Is dat hem beleedigen Wij bekennen niet te verstaan. i Le Progrèsschrijft het Journal V maakt ons uit voor leugenaar. Wij hebben hem uitgemaakt voor lafaard. Dat is bijna 't zelfde. Wij zullen hem maar antwoorden wanneer hij den s> dader der lafheid zal hebben doen kennen. Men discuteert niet met lat d aards b Wij zouden in dezelfde termen kun nen antwoorden. Het Journal d'Ypres maakt ons uit. voor lafaard. Wij hebben het uitge- b maakt voor leugenaar. Dat is bijna b 't zelfde. Wij zullen hem maar ant- b woorden wanneer hij ons den scbrij- b ver der leugens zal doen kennen. Men b discuteert niet met leugenaars Maar wij zullen ons wel wachten die polemiek te staken Wij'zullen voort gaan met de gaskwestie te bespreken, met het verlof van het Journal. Wij hebben de partij te schoon om ze te verlaten wij begrijpen maar al te wèl dat het Journal d'Ypres er niet aan houdt dat men langer zooveel zindelijkheden omroert. Bestatigen wij, om te eindigen, dat het Journal geen een der beschuldigin gen weerlegt van de Groep Yperlingen, die zijne leugens en zijne schandelijk heden aan het licht gebracht heeft. Wij zullen goed zijn jegens de goeden. Hard jegens de slechten. Colaert in het VOLKSHUIS. De reeks der wraken en der vernie lingen scheen geëindigd te zijn. Al de- genen weJke men had kunnen treffen werden geraakthet onderwijs, de vij and, werd tot zijn minimum gebracht. Het gewoon programma, hetwelk vol tooid was, liet plaats aan onderlinge geschillen. Weldra lieten zich onbevre digd heerschznchten ontwaren. De kiezingen van Oktober 1903, wel ke zoo krachtig getuigden van de her leving der liberale partij, was eene wreede les voor onze beheerschers. On telbare stappen werden gedaan bij de ontevreden, geheime bijeenkomsten grepen plaats en, daar men geen pro gramma bezat, welke zij zich voorhiel den te volvoeren, men vond alras eeh punt waarover men het eens was het vernielingswerk voortzetten. M. Colaert, als waardige Maohiavel- li, vond alras de gascommissie uit, en plaatste de ontevredenen. Het aan de deur zetten van M. Valcke was het eenig doel dezer vergadering, dienst- volgeus waren 'er geene bijzondere kennissen vereischt om er binnen te ge raken of om er vreemden mannen van het vak toegang te verleenen. De kiezingen van Februari bevestig de de eendracht der klerikale partij. Meer dan een was er over verwondert, maar Mijnheer Colaert, gaf er klaar blijkelijk de reden van, wanneer hij de zegepraal der zijnen vierde Wij zul len goed zijn met de goeden, hard met de slechten. De katholieke par tij vond hare eendracht terug in haar programma Wraak en vernieling. Van daar de gaskwestie. Maar.... zoolang gaat de kruik te water, tot eindelijk zij breekt en een dag zullen onze goede katholieken gevoelen, tot hun nadeel, dat men ge kozen wordt om te besturen, en niet om zich te wreken of om te vernielen. Als de liberalen besloten verande ringen aan de waterleidingen te bren gen, vormden zij eene commissie, waar nevens de gemeenteraadsleden, specia listen zetelden, welke onder de beste en bekwaamste des lands mochten ge rekend worden. Onder andere zag men er de heeren IGmna, scheikundige der Water-Waks van Antwerpen, Verstraete der water leidingen van Brussel, Swarts van de hoogeschool van Gent. Verscheidene verslagen werden inge diend. De openbare meening werd tot over de minste bijzonderheden inge licht. Alles werd in vcrlle licht gedaan. Nochtans voor de gaskwestie, heeft het gemeentebestuur eene commissie van onbekwame mannen gevormd welke noch hunne studiën noch hunne woordwisselingen in het licht brach ten, en slechtseeD doel hadden kleri kale politiek doen. Het liberaal bestuur van voorheen, nochtans sterk aangevallen door M. Colaert, zocht slechts de stad goed te besturen. Het huidige gemeentebestuur is daartoe onbekwaam en kent slechts eene zaak de klerikale winkel. Komt te verschijnen biji Oallewaert- Demeulenaere, niet het verslag van de commissie van het licht, maar de na men der heeren leden der technische commissie der Verlichting. Als volgt De HeereD Colaert, van Poperinghe. Boone, van VlamertiDghe. D'Huvettere, van Ruissele- de. Fraeys, van Brugge. Vandenboogaerde, van Wa- tou. Bans, van Yper. Fol, van Ichteghem. Vandevoorde, van Moor slede. Coomans, van Gent. Het Journal d'Ypres welke niet achteruitwijkt voor geen enkelen leu gen, - dat is bewezen ontkent nu dat de heer Valcke aan de stad eene deelneming had aangeboden in de win sten voor zijne voorstellen B en C. Edoch, de heer Valcke heeft altijd verklaard, dat hij de deelneming aan de winsten voor de drie voorstellen aanvaardt, alsook dat hij het aangeno men heeft om het voorstel door den geachten heer D'Huvettere gedaan. Komt te verschijnen «Het gas te Yper n eene kleine brochuur. Daar bet verslag van de commissie der verlich ting ontbreekt, vindt men er de namen der heeren leden dier befaamde gehei me commissie. Het verslag, naar men zegt, zal volgen. Ziehier de namen, der Ypersche techniekers De heer Colaertburgemeester, welke op 2 December 1904, daags voor de groote zitting van de gemeenteraad, te Brugge zijne studiën eindigde nopens het gas De Brouwer. De heer Boone, brouwer, stelde in de commissie de oud-vrienden van den zoo spoedig vergeten heer Surmont de Volsberghe voor. De heer Fraeysbankier, die slechts aanvaard heeft deel te maken der com missie, cm zich te onthouden daar bij een neef is van den heer De Brouwer. De heer Vandenboogaerdeschepen, handelaar, welke er nog niet toegeko men is zich eene zienswijze te vormen nopens de voordeeligste inschrijving hij vindt deze vim den heer Valcke heerlijk deze der Ypersche groep schitterend deze van den heer De Brouwer prachtig. Om zich uit den nood te helpen grondt hij zich op de lichten van den maïenr De heer Baus, welke niet alle zittin gen heeft kunnen bijwonen, daar hij als pompier teruggehouden was in het congres van Buda-Pesth, het welke handelde over de uitdooving van het te sterk licht. De heer Folwaskaarsenmaker, wel ke in eene langdurige bespreking de voortreffelijkheid van het verlichtings vermogen der stearenekaars op de elee trische incandescence kaars deed uit schijnen. De heer Vandevoordebrouwer, die, wegens zijne uitgebreide kennissen en vrienden in de wereld -der kiezings plakkaten dragers, zich gelast had met het aanwerven van de aanstekers. De heer Coomansbouwkundige der stad, welke slechts geraadpleegd werd over het bouwkundig gedeelte van de gasfabriek van 6,000 kubiek'meters insgelijks gelast met bet toepassen van den Yperschen stijl in het bouwen der groote gasmeters. De lieer D'Huvetlere, een slimme no taris, die in deze zaak, alles gezien,, ge hoord en verstaan had, maar niet zeg gen zal wat hij er over denkt. Het Journal d'Ypres hoopt leugen op leugen ten laste van den Yperschen groep. Deze, natuurlijk, met het doel alles recht te maken, geeft hem een gepast antwoord. Het. vrome Journal b weigert den verhelpenden brief in te sluiten, maar antwoord er langdradig op, zonder den moed te hebben hem ouder de oogen zijner lezers te brengen Daar is nu het Journal die den Progrès van lafaard durft verwij ten Het verkoopen van kolen zal verbo den worden te Yper. Zal het insgelijks wezen te Poperinghe ofte Waasten? De vraag heeft zijn belang, wan1 zoo het tot een ontkennend antwoorc kwam, niets zou de firma De Brouwöi beter kunnen toelaten zich met dei eau of' anderen handelaar dezer stad ti verstaan, die alzoo zijne kolen, ir tweede hand, in Yper zou verkoopen De Brusselsche bladen melden dat de heer Motte, burgemeester van Robaais zich sedert eenige dagen in Brussel be vindt-, om er de werking der gasfabriek dezer stad te bestudeeren. De heer Motte heeft dus zijn blad het Journal de Roubuix niet gelezen ge durende deze laatste weken, anders zou hij er gezien hebben, dat hij te Yper, in eenige uren op geheel en al zon ingelicht zijn met eene onovertref bare bevoegdheid, door de leden dei Commissie van het licht. Men leest in het Laatste Nieuws Men klaagt van g -brekkige verlich ting langs het Park en het gevang onder de arcaden van den schouwburg in de Nieuwlandstraat, aan de Kom (waar soms des nachts de stoomboater moeten lossen Dat lijstje van slee verlichte straten zouden we ad libitur kunnen verlengen. En terwijl wij hier over onze armza lige straatverlichting liggen te zuchte en te sakkeren, krijgt de stad Yper, beginnen met 1 Januari 1906, overs Auerbekken aan veel voordeeligi voorwaarden, dan de heeren De Broi weren Desclée te Brugge de openbai verlichting aangenomen hebben. En beide steden zijn het dezelfde concei sionnarissen 'tWas wel de moeite, het kontra te Brugge voor 20 j aar ongeveer te ve lengen Het nieuws van den onvoorzie- nen dood van onzen medeburger, de heer Arthur Vermeulen, brou wer alhier, werd door gansch de bevolking met wettelijke en diepe aandoening ontvangen Hij be hoorde tot eene alom geachte fa milie, en telde slechts vrienden. Het was eene ijverige, rechtvaar dige, eerlijke, opgeruimde natuui aangenaam in zijnen handel, ei deelnemend onder alle punten. Wij bieden zijne familie onze ge voelens van diepe rouwbetuigin gen. Wij wenschen dat-de oprecht heid der droefheid welke dierbare overledene met zich het graf draagt, voor haar eenei troost zij nooit- is eene rouw zo1 algemeen medegedeeld geworden De begraving van onzen vriend heeft Zaterdag 11. plaats geha™ te midden van eenen grooten toe loop van volk. üp den doortoct' van de lijkstoet was het volk ziet baar bewogen. De Harmonie der Oud-Pot piers, waarvan de overledene eel der wakkerste leden was, heef hem de laatste eerbetuigingen geven. - De plicht van alle liber« is van zich te abonnee) aan De YVeerg'alm. c5

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2