Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Donderdag, 2n Februari 190o. 5 centiemen. Eerste jaar. N1' 12, Universitaire Uitbreiding Leergang vanM. Petrucei: Algemeene Geschiedenis der Kunst. .Kamer der Volksvertegenwoordigers De crisis der Schepencollegiën van Genten Brussel. Hoe langer hoe sterker. Mei wien scheerl men den gek Nieuwe leugens. De diplomatie van Mons Colaerl. TV ee Meiers. Hel was te voorzien. Onze polilie. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ttonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. YooR stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. De ZONDAGEN 5, 12 Februari 1905, ten 15 nre, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Cartonstraat. Ziehier het antwoord Dinsdag 24 Ja nnari door den heer De Smet de Naeyer aan den heer Nolf gegeven, betrekke lijk het voltrekken der vaart der Leie naar de Yperlee De regeering zal slechts tot het vol trekken der vaart van de Leie naar de Yperlee kunnen overgaan, wanneer zij gansch nopens de natuur der te uit te voeren werken zal verzekerd zijn. Dit wil zeggen met Paschen of met Sinxen. In de zitting van Woensdag 25 Janua ri hebben de heeren Buyl en Nolf de volgende vraag aau den heer Minister van Spoorwegen gesteld Zou de heer Minister het niet noo- dig achten lot de verdubbeling der lijn Ostende-Armentiers te besluiten, die, met weinig kosten, voor den Staat eeDe rechte wederlandsche weg tus- schen de kust en het Noorden van" Frankrijk zou kunnen uitmaken De crisis der Schepencollegiën wel ke in beide steden uitgeborsten wa ren zijn geëindigd. Te Gent, is het vroegere liberale collegie herkozen de rechterzijde heeft zich gesplist en heeft gedeeltelijk voor het liberaal collegie gestemd. Te Brussel, heeft de gemeenteraad zich Maandag vereenigd, om over te gaan tot het vervaDgen der twee sche penen welke hun ontslag gegeven had den. Een zetel was voorbehouden aan de vooruitstrevenden, en een aan de socialisten. L)e nieuwe schepenen zul len waarschijnlijk da heer Lemonnier voor de vooruitstrevende, de heer Gri- mard voor de socialisten zijn. Dat men zich de verklaringen van onzen burgemeester in den gemeen teraad herinnere In de zitting van 3 December ver klaarde hij Wij zijn jegens den heer De Brouwer verplicht, maar desnoods verbindt dit de stad Yper niet. Wij behouden het recht te besluiten wat wij willen uitvoeren, niet alleen no pens de intercommunale, maar ook betrekkelijk de bijzonderste conces- Men schrijft in hij den Uilgever, bixinudeslraai, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België én 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen, mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. sie. De steden Poperinghe en Waas ten blijven vrij te doen wat zij wil len riiaar het is klaar, dat, in dien inschrijvers voor de concessie voorwaarden komen aanbieden, wij hun antwoorden kunnen brengt ons de toestemming van Waasten, Pope ringhe en andere gemeenten. Den 10 December voegde hij er bij De gemeenten Poperinghe en Waasten nemen ook het princiep der intercommunale aan en willen slechts met den heer De Brouwer handelen. Dus heeft de Ypersche Groep geen kans in deze steden te gelukken. De Yperlingen, volgens den heer Colaert, werden dus wegens de ge meenten Poperinghe en Waasten verwijderd. Het is reeds geweldig, door den mond van onzen eersten magistraat te vernemen dat de Waastenaars en Poperinghenaars bij ons de wet zullen maken. Maar wat nog meer verbazend is, is vandaag door het Journal d' Ypres te vernemen dat slechts Zaterdag 21 dezer de gemeenten Poperinghe en Waasten de concessie van hunne verlichting aan den heer De Brouwer en consoorten gegeven hebben Wat zou men nu moeten denken van de bevestigingen van onzen bur gemeester Eh wel heer Bouquet, gij hebt het woord. Wat ons betreft, •wij bedanken on zen confrater het Journal d' Ypres zijn stilzwijgen te hebben gebroken, wel ke hij ons gezworen had te onder houden na ons te hebben verpletterd, alsmede de Ypersche Groep, onder den last van zijnen..lastertaal. Zijne openbaring van den 21 Ja nuari is goud waard. Wij kenden wel een weinig onzen burgemeester dank aan zijn oorgaan dat de mee ning welke wij van hem hadden is komen bevestigen. Het Journal d' Ypres van Zaterdag 21 Januari schrijft De gasfabriek zal bij de statie, langs den Dickebuschsteenweg, on- middelijk achter de spoorlijn, ge plaatst worden. De grond welke zonder twijfelaangekocht is onder voorbehoud der goedkeuring van het contrakt door de openbare overheid, zal daartoe goed geschikt zijn, daar hij zich in de nabijheid van de spoor lijn en de toekomstige vaart bevindt. Die zonder hvijfel is overheer lijk. Het Journal d'Ypres bevestigt nogmaals dat het voorstel C van den heer Valcke niet bedong dat de stad deel mocht nemen aan de winst van ontgunning. Het is valsch. Wij doen te dien opzichte eenen oproep tot de rechtschapenheid van den heer sche pen Vandenboogaerde, aan wien de heer Valcke verklaard heeft, lang vöör de stemming van den gemeen teraad, dat hij toestemde tot de deel neming aan zijne drie voorstellen. Het Journal bevestigt nog dat- er geen voorstel van wege den heer D'PIuvettere geweest is. Welnu, de brief van den heer D'Huvettere bevindt zich in het dossier. Hij werdt door den heer Valcke aan den Provincialen Griffier overhandigd. Wat de verwijten betreft welke het «Journal» aan den Yperschen Groep maakt, wij hebben er niet tus- schen te komen. Bestatigen wij toch dat het Journal graag deze heeren aanvalt, maar dat hij wijkt wanneer hij gedaagd is hunne verdediging weder te voorschijn te brengen. Men is noch nauwkeuriger, noch moediger. Wij komen te bestatigen dat onze sympatische burgemeester op 3 en 11 December de voorstellen onzer stads- genooten afgewezen heeft, tot reden voorwendende dat Poperinghe en Waasten met den heer De Brouwer en met hem alleen wilden onderhan dden'. Wij hebben gezien welke waarde dergelijke bevestiging had. Maar er is nog beter. Nog geen veertien dagen geleden was de heer De Brouwer in onderhandeling met de gemeente Waasten waar hij ma noeuvreerde om den prijs van het gas tot op 18 Centiemen voor de bijzonderen te vestigen in plaats van 15 cen tiemen Ziedaar hoe de overeen komst was gesloten Toe, Mijnheer Bouquet, bedankt toch nog eens onzen dierbaren Bur gemeester voor de rechtzinnige sym pathie welke hij den Yperlingen toe draagt. Gij hebt waarlijk gelijk ge had hem geluk te wenschen om de behendige wijze waarmede hij de beraadslaging heeft geleid en de hinderpalen uit den weg heeft ge ruimd. Dit talent is toch aan ieder een niet gegeven. De heer Motte, volksvertegenwoor diger en meier van Roubaix, heeft zich met zijnen adjunkt, den heer Wattine, naar Brussel begeven, om er het model gasfabriek van onze hoofdstad te bezichtigen en er ter plaats de gaskwestie te bestudeeren. Alle bladen van Brussel en Roubaix melden dit nieuws en geven een zeer omstandig verslag van het be zoek. De heer Colaert, volksvertegen woordiger en burgemeester van Yper, begeeft zich naar Brugge om de gaskwestie te bestudeeren het feit is toevallig- door de Ypersche Groep in een zijner brieven aange haald. Vandaar de roode gramschap van onzen burgemeester, die in zijn blad schrijft of laat schrijven Wij zullen den brief van den Yperschen Groep niet afkondigen, want het is beter hem het be faamd woord niet te moeten toepas sen, welk de openbare meening altijd AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. voorbehoudt voor degenen die het heen en weer gaan van onze ge meentelijke bestuurders in het oog houden. Wat nog aan te merken is, is dat de pers van den Belgischen meier slechts - een enkel woord nopens de verlichtingskwestie heeft geuit, wanneer alle stemmingen gedaan waren. Zetleles De heer Motte, een onderscheidene personnaliteit en man van groote waarde, volgens men ons verzekert, houdt zich openbaarlijkmet de gaskwestie bezig, zonder mysterie, zonder geheime commissie en jaar vdör den vervaldag der huidige concessie. Hij doet door zijne druk pers het verslag zijner stappen afkondigen. De heer Colaert, eene min onder scheidene personnaliteit, zegt men, bestudeert de gaskwestie, in scha duw en mysterie, en wordt gram als men van zijne stappen spreekt. Hij verbindt zich met eenen onder nemer alvorens het lastenkohier ge stemd zij. En alles wat hij in het ge heim heeft verbonden, doet hij bij hoogdringendheid stemmen in den nacht van den 31 December, eenige uren voor het ontzeggen van het oude contrakt. Besluit De Fransche meier volgt den nor malen, openhartigen en regelmatigen weg, om in het nuttig oogenblik tot eenen goeden uitslag te komen. De Belgische meier heeft, zooals altijd, de menigte door zijne hoog fantasiste verbindingen willen ver bluffen, ontlast .bij het zien ineen storten van zijn stelsel, zooals het ge val is, in eenen ellendigen misval., Op het oogenblik van onder pers te leggen, vernemen wij dat de heer Motte, meier van Roubaix, dringend den heer Vandevoorde, brouwer on zer stad, lid der commissie van het licht, bij hem heeft laten uitnoodigen met wien hij zich graag nopens de gaskwestie zou onderhouden, in het fransch potferd De gaskwestie, welke in de laat ste tijden, de stof uitmaakte onzer lokale pennetwisten, heeft ons de veranderingen in onze lokale politie gebracht doen uit het oog verliezen. Het Jour nat d'Ypres», in deze zaa.k zooals in alle andere, onder scheidt zich nogmaals door zijne vol strekte stilzwijgendheid. Zou het onbescheiden zijn hemde redens te vragen welke onze meesters doen hebben besluiten tot het aan zetten van een politieopziener Wie is de titularis, van waar is hij Het schijnt ons dat men er niet nauw opziet. De huidige commissa ris is ineens genaamd geweest met 3,000 franken jaarwedde, hetgeer zijn voorzaat na 18 jaren dienst niet had kunnen bereiken. Men heeft gevraagd waarom DE WEERGALM EN L&JV-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1