De Gaskwestie. Maatschappij Oud-Pompiers. Van hier, van daar. wmmm Hij is nauwelijks in dienst en men voegt bij hem een politieopziener Waarom .Is er bij de politie een zoodanigen overvloed van werk Een uitleggingswoord op dit punt ware wenschelijk. En zeggen dat geen enkel onzer gemeenteraadsleden tot hiertoe er aan gedacht heeft r Wat kan dit hun wel maken Concert van Zondag 39en Januari 1905. Talrijk waren de leden opgekomen naar het maandfeest hun aangeboden door het werkzaam bestuur. De ruime zaal en de balkon waren gansch bezet met een belangstellend publiek verlangend naar de aantrekke lijkheden beloofd door het program ma. Een schoon feest, voorwaar De harmonie had een goedgekozen programma waarvan de stukken zeer in den smaak vielen. Vermelden wij vooral de 4 adagio-allegro (bonate) van Beethoven s waarvan de prachtige maar moeilijke muziek opperbest weergegeven werd. De heer Leon Muylle, klarinettist bij het l6 Gidsen, lid van het muziek der Oud-Pompiers vóór zijrr vertrek naar Brussel, vergastte ons op 2 mooie uitvoeringen een Concertino van Meister» en «een Concerto van Klosé Het gansche publiek, maar bovenal de vrienden-muzikanten, waren benieuwd om M. Muylle te hooren. En dat ieder een hoogst voldaan was over het kun dig spel, den zuiveren toon vol gevoel en de vingervlugheid, werd bewezen door het daverend bravogeroep en de luide en wel gemeende toejuichingen welke de zaal doorklonken bij iedere tusschenpoos. En later was het voor den jeugdigen muzikant een regen ,van gelukwenschen zonder einde. Wij ook, zeggen Proficiat, M. Muylle, en tot weerziens Gij doet veel eer aan uwe leeraars en aan het muziek der Oud-Pompiers Mijnheer Maas, die zich overal in al onze kringen en maatschappijen weet verdienstelijk te maken, gaf ons twee liederen ten beste. Onnoodig aan te dringen en zijn lof te maken zijne stem vol gevoel en kracht gepaard met eene overschoone uitspraak maakten hem sedert lang tot lieveling van het publiek. De aangekondigde kluchtzanger, M. André, had zich wegens ziekte moeten doen vervangen door M. Saint-Ober. De chef heer Moerman had gezorgd voor eene talentvolle begeleiding op de piano. Un Mariage au Télèphone blijspel in één akt, werd goed uitgevoerd. De akteurs, ook twee onvermoeibaren, altijd gereed om een handje toe te ste ken, hadden veel succes Zij hebben hartelijk doen lachen Tot slot van den avond deed het dansfeest de jonge paartjes eenige aan gename uren doorbrengen. Vergeten wij niet te melden dat, ge durende het concert en onder de alge- meene toejuichingen, een eereteekeri met diploma werd overhandigd aan twee trouwe vrienden en Oud Pom piers de Hoeren Werbrouck Theofiel en Delfosse Edmond, in belooning we derzijds van 30 en 25 jaren dienst. Men zon zeggen dat er kwestie is de vaart van Yper naar Komen te vullen op den weg van Yjier naar Waasten vult men -ffe groote brug is het niet het begin van het einde En ziedaar al het belang dat het klerikaal bestuur in de stad stelt 1 Zal men in het jaar 1905 het leggen van de vertakking van den buurtspoorweg Meessen-Bizet zien, de eenige welke de geldelijke toestand van de lijn van Yper naar Waasten langs Meesen kan verbete ren, eene lijn welke zoo weinig schitterend is, niettegenstaande al hetgeen het Journal d' Vpres er over /.egt. Dit blad, moet met eenen vlijt, eener goede zaak waardig, al de slechte zaken verdedigen welke onze mees ters begaan nooit is een buurtspoorweg zoo slecht opgevat gewee-thij is gemaakt spijts het gezond verstand eii de ontvangsten lijden er door het is tijd er een hulpmid del aan te brengen. Hoe staat het nu met de lijn Yper-Bel le Hoeveel jaren zullen er nog noodig zijn voor men er aan beginnen zal dat zou er ten minste wel eene zijn, die onze betrek kingen met de grenzen zou vergemakkelij- ken en die ons, bij de feestdagen veel volk van het noorden van Frankrijk zou bijbren gen. Veel vuur en begeestering het jaar der kiezingen, maar zoodra deze gedaan, alles is vergeten. De groep Yperlingen, samengesteld uit de heeren L. Vandoorne, G. La piere, R. Froidure, H. Vermeulen en A. Butaye, komt een manifest in de stad uit te geven, een breedvoerig ver slag gevende van hare onderhandelin gen met het bestuur Colaert, nopens de. gaskwestie. Deze brochuur, van het grootste belang, is een waar rekwisito- rium tegen de handelwijze onzer mees ters Wij trekken er de merkwaardige redevoering uit, uitgesproken door M. Robert Froidure in de meeting der Beurs Wij zullen deze van den heer advo caat Butaye in ons toekomend nummer mededeelen. Redevoering- van den lieer Robert Froidure. Mijnheer en-, Gij zijt verwonderd, daarover ben ik verzekerd, ons te zien, mijne vrien den en ik, voor het groene tapijt, de eeuwenoude redenaarsüesch voor ons, in de houding van kandidaten die de kiezers het woord voeren Ehwel, ik beken het openhartig, wij zeiven zijn daarover nog meer verwonderd Neen, gij weet hét wel, wij zijn gee- ne politiekers De staatkundige keuken steekt ons tf gen en volgens mij bevindt zich niets goeds daarin Be- heersching en slaafscheid minnen wij niet. Wij zijn vrije Ypersche burgers, die in 'de bres springen om sterk bedreigde lokale belangen te verdedigen. Eene oude en bloeiende nijverheid dreigt in vreemde handen over te gaan, en wij komen u vragen, Mijnheeren, of gij niet beweert, zooals wij, dat dit Ypersch blijven moet, zelfs wanneer het op eene opoffering van wege het gemeentebestuur aankwam Wij zijn aannemers. Welnu, wij stel len ons voor u dezen avond te bewij zen, dat wij als Ypersche lastenbeta- lers, geene gunst vorderen maar enkel een weinig meer rechtvaardigheid en wat minder mistrouwen. Ziehier, mijne heeren, een klein overzicht nopens den huidigen toestand der zaak. De concessie van de gasexploitatie eindigt op 31en December 1905 het was dus tijd de zaak betreffende de openbare en private verlichting te on derzoeken. Eene commissie werd be noemd. De heer burgemeester verklaar de in zijne redevoering van Zaterdag, dat tal van vergaderingen gehouden werden, en dat deze heeren eene groote som werk hadden afgelegd. Ik ge loof het graagmaar hetgeen buiten twijfel is, is dat de werken geheim ge houden werden, en dat alle inwoners dachten dat men een lastkohier bereid de, om alzoo eenen oproep tot recht zinnige mededinging te doen. Het zou logiek en eerlijk geweest zijn. Maar weldra werden nu en dan onbescheidenheden begaan (en noch tans waren er geene vrouwen in de commissie)men zegde onder andere, dat niettegenstaande de pogingen van een deelnemend lid, dat electricien is, de commissie het electrische licht ver wierp en dat de gasverlichting ver de bovenhand verkreeg. Men zag, edoch, een groot gasfabrikant de straten onzer stad doorkruisen, (te Brugge verklaart men dat niemand zijnen invloed kan dwarsboomen) maar dit zegde niet aan het publiek, in tegenstelling met hetgeen de heer Burgemeester had verklaard dat de zaak officieel in de dagorde der openbare zittingen van den gemeenteraad was ingeschreven, en dat het oogenblik voor het aanne men gekomen was In deze laatste tijden, begon le Progrès eenoppositieblad, een strijd, met het doel den toestand der zaak te Dat Hee kentien. Maar de ongelukkige penne twister was zeer te beklagen, naai ni mand antwoord le hij had altijd ge lijk, daar hij alleen streed doet u denken niet waar, Mijne ren, aan eenen burgemeester die voor eenen gelijkaardigen gemeenteraad spreekt. Met eene opzettelijke volhar ding, welke eenen slechten indruk maakten, waagden de bladen van de bewindvoerende partij geen woon De tijd ging voorbij, en weldra was het voor niemand een geheim meer, dat de huidige concessionnaris, de heer Alfred Valcke, ging opgeofferd worden en dat de gemeenteoverheu rekende van hand in hand te onderhan delen met den machtigen Brugscben gasfabrikant De Brouwer De Ypersche gasnij verheid ging dus voor 30 jaar, zeggen wij voor altijd, in vreemde handen overgaan Het is onder den 'slag van deze be dreiging, dat mijne vriendenen ik, in de bres springen om aan dergelijke mogelijkheid het hoold te bieden, mo gelijkheid welke tevens pijnlijk en onteerend was voorde Yperlingen. Wij dachten; de gasnij verheid is goed, trachten wij ze voor de Yperlin gen te behouden stichten wij eene naamlooze maatschappij door acties welke aan de kleine spaarpenningen toegankelijk waren, en iedereen zou uit de maatschappij voordeel trekken en ze aanprikkelen. Is het laakbaar Onze eerste voetstappen werden met vooruitgangen bekroond, wij ontvin gen langs alle zijden talrijke en eigen lijke aan moedigingen, onze maatschap pij was naar innerlijk vermogen ge sticht, de geldelijke zijde verzekerd. Voor het technisch gedeelte, had onze vriend Georges Lapiere, ingenieur der kunsten en manufacturen, en een der aannemers der bewonderswaardige werken van Brusselzeeaven, ons zijnen dienst, alsook dezen van een zijner vrienden, vermaarde gasfabrikant ver zekerd. Wij gevoelden ons dus sterk om vooruit te gaan. Den 21 November, schrijven wij aan het Collegia van Burgemeester en Schepenen eenen brief, waarin de on- dergeteekenden, Ypersche schatplich tige!), het bestuur vriendelijk verzoch ten hun het lastenkohier te overhandi gen, waarin zich de voorwaarden voor de vergunning van het gas bevonden, daar zij besloten hadden eene maat schappij daarvoor te vormen. Zij zou den, na kennis genomen te hebben van het kohier, hunne voorwaarden laten kennen en beloofden de onderneming tot een goed einde te brengen De brief' werd onderteekend door de heeren A. Butaye, L. Vandoorne, R. Froidure, G. Lapiere en H. Vermeulen. Acht dagen gaan voorbij en noch tans was er haast bij had men ons officiël verklaard en geen antwoord. Den 28, besloten wij persoonlijk het lastenkohier te gaan vorderen in de vergadering van het schepencollegie. Het wordt ons afgeleverd. Maar de mededeelmg was onvolledig en wij re kenden daarover eenen briefte sturen, a 18 wij er eenen van wege den heer Burgemeester ontvingen. Hij ver klaarde ons dat wij hem het eoti- trakt der maatschappij moesten onder werpen, zoo vroeg mogelijk, daar de zitting van den gemeenteraad op Zater dag aanstaande werd gesteld,aangezien de studie nopens de openbare verlich ting, voor een jaar begonnen, nu geëindigd is. Hij verzocht ons even eens onze voorwaarden op te sturen, en binnen de drie dagen, volgende op de zitting van Zaterdag, de voorstellen nopens het stichten eener intercom munale maatschappij te overhan digen. Hij voegde er bij dat onze deelneming in niets de beslissing van den gemeenteraad kon doen uitstellen, over eene zaak die sinds meer dan een jaar aan de dagorde staat. Als antwoord werd aan den gemeen teraad eenen brief gezonden, waar in wij het bijgevoegd contrakt vroe gen, aan "welks voorwaarden wij moesten voldoen in de mogelijkheid eener intercommunale maatschappij. De stad, zoowel als Poperinghe en Waasten welke de geruchten in omloop als de begunstigden der intercommu nale aanschouwen, weigeren ons dit stuk af te leveren. Een brief van den 30n vraagt ons om tegen Dinsdag avond een contrakt in regel te stellen, en wij wisten niet, met welke gemeenten wij moesten handelen Wij verklaarden eveneens niet vijandig tegenover de intercommunale te staan, en dat d gaskwestib slechts aan de inwoners o* onrechtïtreeksche wijze werd bekern gemaakt. Wij voegden er bij dat dis zaak niet rijp genoeg was om Zaterda» reeds eene beslissing te ontvangen E alle geval zoo de "intercommunale veroischt werd zouden wij inschrij ven Wij verzochten den gemeenteraad de zaak niet te haastig door te drijven om de Yperlingen toe te laten op den zelfden voet nis de vreemden medé te diDgen. Volgens den brief van den heer Bur gemeester waren wij gehouden binnen de drie dagen een intercommunale ontwerp voor te stellen welke over de 1,100,000 fr. gerekend werd en noch tans waren ér 12 maanden noodig aan de Commissie van het licht, met den gemeenteraad in sectie vereenigd, om op vriendewijze met den heer De Brouwer een gemeen ontwerp te vor men. la dergelijke vordering redelijk, en is zij mogelijk En is dit niet gelijk aan eene volkomene weigering onze voorstellen te ontvangen Is het niet om te denken dat het contrakt op voorhand met onzen gelukkigen mede dinger werd gesloten. Het is in zulke voorwaarden dat wij in de zitting van den gemeenteraad van 3a dezer verschijnen, in welke zitting de kwestie der verlichting aan de dag orde was. Wij hebben den heer Burgemeester met veel behendigheid de zaak der verlichting zien uitleggen en als vol maakte schertsredenaar, heeft hij koud, den huidigen aannemer, hem met bloemen bedekkende, opgeofferd. Aan ons, de Ypersche Groep, beeft hij den grootmoedigen kreet toege zwaaid te laat, HeereD Yperlingen Hij heeft voor ons vervolgens den nieu wen Messias doen verschijnen, be kroond door alle akademiën, gebreve- teerd op de geheele lijn. Buiten hem, geen goed gas meer. Na eene loffelijke poging d6r heerer gemeenteraadsleden D'Huvettere ei Sobry, de vervaarlijke kinders vaD dei Raad, tot het behouden van het stati quo, ging men over tot de stemming De heeren gemeenteraadsleden, be heerscht door het overtuigend en me deslepend woord van den heer Voor zitter, hebben in anderhalf uur 736 ja' uitgesproken. Een echt record De intercommunale, het is te zeggen de mogelij kestichtingeener maatschap pij tusschen een groep gemeenten e een bijzonder aannemer voor de open bare en private verlichting, de intei communale, zeg ik, werd officieël bf krachtigd, niettegenstaande geene ei kele wet ze toeliet. De heer Valcki die zij ne voorstellen voor de stad allee stelde, werd daardoor alleen afgewi zen. De Ypersche Groep bleef dus allee tegenover den grooten gunsteling. Mai welke toestand werd ons gemaakt Door twee brieven aan den gemeent raad gestuurd, wordt ze klaarblijk lijk gemaakt. Inden eersten, eergisteren geschr ven, gaven wij in groote trekken on voorwaarden welke de volgende w ren Maatschappelijk kapitaal 1,100,0 fr. in 1,100 actiës van 100 fr. Tus8chenkomst der gemeenten van dit kapitaal, De naamlooze maatschappij zou genietings-actiës, zonder waardeal duiding ontvangen. Indien de gemeente achter is in' betaling, zou de Daamlooze maatschf pij de voorafbetaling mits 5 1/2 honderd doen. De overname van de fabriek, ei volgens den prijs door de schatting daan. Maatschappelijke zetel, centrale briek te Yper. Bestuurkosten voor de naamloi maatschappij 20.000 fr. Op de ruwe winst der fabrics T0/° aan de bestuurders, 1/3 01° aan de commissarissen, 5 01° aan het bestuur en het pers nee! 12 01° aan de genietings-actiës, De vergadering zal over het ov schot beslissen. Gas 1 c. per lamp en per uur voor openbare verlichting, Gas aan 10 c. den kubiek meter v de verlichting der openbare geb wen, 15 c. voor de bijzonderen. G stige voorwaarden voor de verwarffl en drijvende kracht. I .v/JlTtAA/iMAA

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2