De Gaskwestie. De voeringen. Rechls omkeer. Wacht u voor de Prefecten Kleingeestigheid. Maatschappij van Onderliügen Bijstand. der stad opdrong, niet eenen oproep te doen tot de mededinging en alle vraag van concessie te onderwerpen aan de openbare aanbesteding, 't zij dat men zich hield aan de exploitatie beperkt aan de stad Yper, 't zij dat men de intercommunale verkoos In plaats daarvan, wat heeft men gedaan Men heeft zich in eens aan de in tercommunale gehouden, of om nauwkeuriger te zijn, aan eene ge beurlijkheid van intercommunale, en zonder gerucht, in het geheim is de zaak geleverd geweest aan zekeren heer De Brouwer van Brugge, zonder zelfs rekening te houden der aanbie dingen die vrijwillig aan de stad ge daan werden? En wie zal dan beweeren dat de oplossing waaraan men zich gehou den heeft overeenkomt met de be langen der stad Yper Indien de intercommunale ooit eene goede zaak moet zijn voor de gemeenten, hetgeen waaraan wij twijfelen, zal het zijn om reden der kalandijze van Waasten en Pope- ringhe Het ware slecht die plaat sen kennen met het te verzekeren. Een wel ingelicht persoon zegde laatsmaal dat er geen 35 abonnenten zouden zijn te Waasten. Indien de intercommunale eene goede zaak moet worden zal het zijn door het verbruik van Yper en in dat geval dat men ons uitlegge welk belang de stad Yper kan hebben haar lot te verbinden met dat van Poperinghe en Waasten Bijgevolg, komen houden staan dat onze burgemeester met zich te verbinden, vóór de stemming van den Raad, met den vreemdeling De Brouwer, maar het belang der stad beoogd heeft, is de Yperlingen ne men voor onnoozelaars. Niemand heeft het geloofd, niemand zal er aan gelooven. Wij verkiezen de uitlegging van het Journal d' Ypres M. Colaert, volksvertegenwoordigerheeft het ar- rondissement en zijne geboortestad Poperinghe willen begiftigen met eene gemakkelijke en verbeterde verlich- ting. Ziedaar .ten minste eene uitleg ging.... 't Is dus om zijne kandidatuur van volksvertegenwoordiger te bevoor- deeligen dat M. Colaert zich bij de intercommunale gehouden heeft 't Is dus volgens de bekentenis van het Journal een kiesbelang dat hem in deze kwestie geleid heeft Het zij zoo, maar indien M. Colaert zoo zeer aan zijnen zetel van volksvertegen woordiger houdt, dat hij hem ten minste tracht te behouden op eene andere wijze dan met op de kas der Ypersche lastenbetalers te kloppen. 't Zal eerlijker zijn. In afwachting nemen wij akte van de uitlegging. Indien het daar de belangloosheid van onzen burgemeester is, waaraan M. Bouquet gemeend heeft te moeten hulde brengen, kunnen wij slechts het kompliment intrekken dat wij hem hebben toegestuurd. Het Journal d'Ypres is zeer verlegen het weet met hoe, met eenigen schijn van eer zich uit zijn ongelukkigen en laten gast >cht te trekken Na gezworen te hebben met le Pro- grès niet meer te redetwisten, weerstaat het niet om dapper te schijnen, aan den lust schuchterlijk zijne aanvallen, van het volgende nummer te herbe ginnen. Wij hebben ons gehaast hem erover te bedanken. Ook onder voor wendsel van gepast te antwoorden op het vlugschrift der Yperlingen, ge- waardigt het zich nog met ons bezig te houden in zijn laatste nummer. 't Is le Progrès. zegt het, die geheel den veldtocht geleid heeft En le Pro grès 't isde voering van M Nölf Al de andere strijders zijn op hunne beurt, noch min noch meer, dan de voering, de draadpoppen, de strooien mannen van M. Noif Welnu rechtzinnig, wij zijn over tuigd dat M. Nolf gevleid en verwon derd is over zooveel eer. Een abonneut van het gai neemt het initiatief een verzoekschrift in te die nen ten voordeele van M. alcke die abonnent welken iedereen kent en die fier is over zijn initiatief, zal zeer ver wonderd zijn aanzien te worden als de voering vanM. Nolf Be Koophandeiskring protesteert tegen de uitsluiting der Yperlingen in de soumissie der verlichting De Koophandeiskring moet dus de dek mantel zijn vanM. Nolt De Groep Yperlingen, samengesteld uit mannen die haar op de tanden heb ben om zich te verdedigen, voert sedert twee maanden een hevigen en zeggen wij zegevierenden strijd.... De Groep Yperlingen, zegt het Journalis een masker, achter haar 't is M. Nolf, niets dan M. Nolf Maar welk man is onze volksverte genwoordiger wij hebben er ons niet aan verwacht het Journal hem zulke hulde te zien bewijzen Maar terzelfder tijde welke neder laag voor M. Colaert indien de over- groute meerderheid onzer bevolking, die vijandig is aan de vereeniging De Brouwer, de voering geworden is van M. Nolf, wat blijft er dan over voor M. Colaert Wij vragen het ons af Ja wel nochtans, wij gingen ze ver geten, hij heeft met hem eenige oud voeringen van M Surmont de Volsber- ghe en ook eenige andere die niet moe ten van eerste hoedanigheid zijn want men ziet ze te snel veranderen van kleur en van blauw tot rood overgaan. 't Is weinig, maar aanmoedigend voor ons. Wie zou het gemeend hebben Hét Journal d'Ypres koudigt aan dat M. D'Huvettere, de woeste, de leider der oppositie in den Raad, van partjj ver andert. Indien hij de zitting van den 31 December met bijgewoond heeft, 'l is dat hij bekeerd was tot de vereeni ging De Brouwer In zoo korten tijd, maar 't is rnira- kuleus Wij vinden in liet Journal de Roubaix van 31 Januari 1903, een uittrek der Revue Muni cipale, die gelukkiglijk bewijst dat de heeren annemers van het gas, spijts hun overgrooten invloed, nog overal de wet niet stellen aan de gemeentebesturen. Naar het schijnt, willen de hoogere overheden wat naderbij zien of die heeren niet te veel zwierigheid aan den dag leggen om de eoncessie-contrakten weg te ne men. Ziellier het artikel La Revue municipale en de openbare ver lichting van Wattrelos. Het blad La Re vue Municipale besteedt een langen be Pang'"ijk artikel aan de verlichting van Wattrelos. In de ze zeer belangrijke en bewezene technische stu die zijn de afwisselingen der electriesche 111 stellingen geschetst, de failliet van hel stelsel voor zooveel als toepassing te Wattrelos Dan komt het vertoog van het gascontrakt voorge steld door de Compagnie Desclée. Ziehier het besluit dezer studie d Dat ontwerp van contrakt met de Alaal- schappij üesclée is op du oog.enhlik on.ler- worpen aan de goedkeuring van den Prefect. Merken wij aan dat hel nog maar oen ont- werp is niets is beslissend geteekend Mis- seinen zal de Prefect zelfs de gouvernemen- teele goedkeuring weigeren. Er. indien eene andere Gasc'ompagnie voordeeliger voorstel - len deed aan de stad Wattrelos, voor den dienst der openbare en bijzondere verlichting dezer gemernte, niets zou zich verzetten, naar het schijnt, dat de stad Wattrelos, die vooraf bezorgd is voor hare belangen, haar de con- cessie verleende. Men kan niet beter spreken. Gemeenteraad vail Brugge. Buitengewone verlichting. De vragen naar buitengewone verlichting der inwoners van de s' Joris-, Ouden Zak-, Braarostraten, der Gulden Vlieslar.n, der korte ZiIverstraat, zijn in aanmerking genomen M. Minnebo volhardt in zijne vorige onthou dingen. De taks op de buitengewone verlich ting is met gewettigd. Het bewijs is dal l' Yper dezelfde compagnie van Briigge de verlichting met den hek Auer levert zonder bijgevoegde laks. M. De Wulf. Te Y| er geeft men maar den kleinen hek Auer, terwijl de buitengewone verlichting gedaan wordt met den dubbelen bek Auer. Het is spijtig dat wij verbonden zijn jegens de Gascompagnie, zooniet zouden wij misschien nog ernstiger voordeelen beko men dan te Yper. e. ct(!|t jj, Minnebo voor in on- het contrakt van Yper jntussclien verbonden heelt. (1) Het Nieuwsblad111 zijn numI"eYr Zaterdag II. zegt «datdegiocp p lingen eeu boekje uitgege - d over de gaskwestie, maar 'lat boekje in 't fransch was en dat die groep zeker gemeend heelt dat Yperlingen allen vlamingen misschien volgens die heeren niet noodig hadden te weten wat er over de gaze gezeid en geschreven werd. Wij hadden dezelfde vraag kunnen stellen aan Burgemeester Colaert, die in den Gemeenteraad niets dan tran- sche redevoeringen uitgesproken hei-tt over de gaskwestie Maar zoover drij ven wij de kleingeestigheid niet. Zondag 11. werd de heer Arth Stof fel met algemeene stemmen als lid der Maatschappij van Ouderlingen Bij stand uitgeroepen. Eerlang zal hij het ambt van Voorzitter dezer Maatschap pij bekleeden. Dit. is een schoone keus en een zeer aanmoedigend nieuws voor al dezen die het goed meenen met den Ouder lingen Bijstand Onze Poperingsche Burgemeester heeft nog eens de gelegenheid gehad een staaltje zijner onverdraagzaamheid en zijner kleingeestigheid te gdven. Tot nu toe werden al de vergaderin gen van den Onderiingen Bijstand ge bonden op het gelijkvloers van het Stadhuis, in eene ruime zaal. Doch Zondag 11. werd die zaal hun ontzegd en de algemeene vergadering moest plaats hebben in eene veel kleinere aanpalende zaal, waar slechts da helft der leden ingang konden vinden. Z .0 handelt nu M. Colaert, die vóór de kiezingen van October 11. de stem men der Yperlingen ging afbedelen en beloofde een ware vader te zijn voor de werklieden. De. lichtgeloovige kiezers die hem hunne stern geschonken hebben, zien nu hoe de Burgemeester zijn woord houdt en zullen het hem wel op tijd en stond herinneren. dat het lastenkohier zou gestemj geweest 2ijtJ Men is haastig, Mijnheereti verstaat zich. Me moet vermijd,,0 M De groep Yperlingen, samengesteld uit de heeren L. Vandoorne, O. La- piere, R Froidure, H. Vermeulen en A. Butaye, komt een manifest in de stad uit te geven, een breedvoerig ver slag gevende van hare onderhandelin gen met het bestuur Colaert, nopens de gaskwestie Deze brochuur, van het grootste belang, is een waar rekwisito- num tegen de handelwijze onzer mees ters. In óns laatste nummer hebben wij de merkwaardige redevoering uitgesproken door M. Robert Froidure in de meeting der Beurs, opgenomen. Ziehier nu de redevoering van den heer advokaat Butaye Redevoering van M. Arthur Butaye. Mijnheeren, gij komt de geschiede nis onzer maatschappij te liooren zij is jong en nochtans zij is reeds redelijk stormachtig wij zijn nauwelijks ge boren en onze burgemeester wil ons reeds verwurgen Welnu wij protestee ren Gij weet reeds hoe, onder het voor wendsel eener vertraging die niet be staat, het College van Burgemeester eu Schepenen der stad Yper, ons, Yperlin gen in de .onmogelijkheid gesteld heeft de levering van het gas te soumis- sionneeren gij weet dat, om zijn werk te bekronen, hij zich voorstelde einde- ''jk zijue beloften te houden vóór den vreemdeling met aan dezen de conces sie van het gas te doen toestaan, zonder openbare aanbesteding. Dat moest toe komenden Zaterdag gedaan worden riet zou juist zeven dagen geweest zijn (i) bat do Ypersche stadhuismannen de les in hunnen zak steken. de gemeenteraadsleden zich wel ning geven van hetgeen men hen doen verrichten Men moet hunn8 5 onderscheppen en hen ten 8p0edj 11 vóór de volbrachte daad stellen If*' heeft alle slach van geheime bil 11 komsten gehouden, men heeft allin raamd in het geheim, dan op heul ven oogenblik verhaast men zich' gauw te treffen. Ik Btel mij nu voor te toonen ju- heeren, dat het lastenkohier en'dVf meuze intercommunale die men hoog doet klinken maar eene kun? greep geweest zijn uitgedacht om5 yperschen lastigen mededinger te v wijdere», dat de voorstellen van M j[' Brouwer min goed zijn dan deze,? M. Valcke eii dan de onze, en dat concessie aan M. De Brouwer voor J vermij delijk. noodzakelijk gevojj den ondergang van een gewichtig vi van onzen plaatselijken handel zal hei>. ben. Het lastenkohier, heb ik gezegd j. eene kunstgreep, van den beginne' a( bestemd om M. Valcke af te wijzen, men verwachtte zich niet na hem zoo vele andere Yperlingen te zien opstaan maar even als zij goed was tegen dezen heeft deze kunstgreep ook gediend tel gen de anderen, 't Is eene kunstgreep vergeef mij de uitdrukking, met dub! bele spanning dat lastenkohier be' eerst een buitengewoon beding m eigent lijk gezegde voorwaarden der exploitatie, dan bevat het de Inter communale die daar maar is om eenen schijn van rechtvaardiging te geven aan dat boding in kwestie. Houden wij ons dus eerst met dit be zig. Wij lezen eerst aan het art. 6 var het lastenkohier deze eenige woorden die voor de niet ingewijden, de Ge meeuteraadsleden en het publiek, dei schijn hebben van uiets, maar die voo ons allen weldra eene geheelq openbark zullen zijn. Art. 6. De fabriek zal dei wijze gebouwd en van gereedscha voorzien worden om ten minste 6 00 t> kbm. gas daags te kunnen voortbrei i> gen Op gevaar af zeker te zijn zich tö rui neerenkan geenen concessionnariszie aan deze verplichting onderwerpen De Brouwer niel meer dan M. Valcke, Valcke niet meer dan wij. 't Is daaro dat M Valcke en wij het niet kunn aanvaarden Te Yper, deze verplichting van di beginne at eene fabriek te bouwen voorzien van gereedschap te behoude derwijze 6.000 kbm. gas daags voort brengen, is onuitvoerbaar. Ziehier waarom t' Is wel eene kwestie van cijte maar zij is belangrijk, ik zal tracht zoo klaar mogelijk te zijn. Indien, nieti genstaando dat, bet onderwerp vs droog blijft, zult gij mij het zoovt te liever vergeven dat ik wel weet c gij hier met gekomen zijt om u te v< maken, maar om eene voordracht o\ de gaskwestie te hooren, eu deze kW tie bevat noodzakelijk eene studie v cijfers. Ik zal beginnen met u te bekennr hetgeen gij overigens reeds weet, ik persoonlijk, in zake van gaeH keering. niet bevoegd ben. Onder opzicht weet ik er niet meer van gij noch dan de burgemeester. Maai cijfers die ik u zal aanhalen kot van mij niet. Ik vind ze in het ver der ga-commissie van de gemef Schaerbeek, jaar 1902 Het zijn ov gens officieele cijfers, die geene log straffing vreezen. 6 000 kbm. daags 1.200.000 k per jaar. Inderdaad, 6 000 kbm. eene aanwijzing, men fabrikeert n in den winter dan in den zomer, 1 moet eene middelmaat vaststellen, ze basis van 6.000 kbm. gegeven z de, men moet dat cijfer vermenigv" gen door 200 om de'totale fabrikeer van een jaar te kennen 'tis eene a Img door al de gasfabrikanten aan nomen. 6.000 x 200 1 200.000 kbm wil dus zeggen dat de huidige con< sionnaris aanstonds te Yper eene briek zal moeten stichten en van reedschap voorzien, bekwaam 1 200.000 kbm. per jaar te fabrikeer Welnu, het jaarlijksch verbruik stad is maar van 450.000 kbm De concessionnaris verplicht zich' nu af een materieel te hebben dat n m 1

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3