Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Commissie der verlichting. Donderdag, 16" Februari 190o. 5 centiemen. Eerste jaar. IV1 14. Wat zal de bestendige Deputatie doen Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Statui etdays Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. YooB STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Uixtnudeslraat, nr'b3, te Yper. De aankondigingen van gansch Delgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekénd toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Het Nieuwsblad verzekert dat de bestendige Deputatie eenvoudiglijk de beslissing door onzen Gemeente raad genomen zal bekrachtigen. Wij weten niet of onze confrater bijzon dere inlichtingen heeft, maar volgens ons is het nieuws dat hij aankondigt ten minste voorbarig. Wij weten, en wij zijn goed ingelicht geweest, dat de gaskwestie in de bestendige De putatie, het voorwerp zal maken van een verslag en dat het M. Verhaeghe is, bestendige afgevaardigde te Wer- vick, die er mede gelast is. Het is waarschijnlijk dat het ver slag eenmaal neergelegd, de leden der bestendige Deputatie kennis zul len nemen van den bundel stukken, hem zullen bestudeeren, want de zaak die hun onderworpen wordt, is belangrijk genoeg om met zorg over zien te worden. Wij hebben reeds gezegd dat de bestendige Deputatie voor grondbe ginsel heeft de openbare aanbeste ding te bevelen in gevallen gelijk dit. Men vraagt zich af hoe zij, in het geval, zou kunnen inbreuk maken op eene rechtspleging die zij ten allen tijde aangenomen heeft Zij zou het zooveel te min kunnen, dat de openbare aanbesteding, in den aard, geroepen is tot een zeker suc ces, aangezien van nu af, zonder dat de minste oproep gedaan is geweest tot de concurrentie, verscheidene liefhebbers gevraagd hebben om te soumissionneeren. Wij kennen M. De Brouwer, M. Valcke, de groep Yperlingen, M. Colaert heeft in den Raad verzekert dat hij nog andere vragen ontvangen heeft. Er is daar, dunkt ons, een voldoende reden voor de bestendige Deputatie om de be slissing van den Gemeenteraad van Yper te verbreken, indien wel te verstaan, de Deputatie geene andere bekommering heeft dan goed bestuur te maken. De bestendige Deputatie, met de beslissing van den Gemeenteraad van Yper te verbreken, zou zich schikken naar de wenschen der over- groote meerderheid onzer bevolking. Dat een referendum over dat punt moest ingericht worden, zouden de partijgangers der berekening De Brouwer heel en al verslagen worden. Maar er is nog meer, de bestendi ge Deputatie, met de berekening De Brouwer te verbreken, zou de wen schen van onzen sympathieken Bur gemeester beantwoorden, die in den grond aanhanger is der regie. Hij heeft het verklaard. Ziehier, inderdaad, hoe hij zich uitgedrukt heeft in de zitting van den Gemeenteraad van 3 December 1904. Vooraleer het stelsel te ontwik kelen dat de overhand behaald heeft, hebben wij voor plicht u de beweeg redens te doen kennen die de regie hebben doen verwerpen welke eeni- ge onder ons, en ik onder anderenvu riglijk zouden begeerd hebben te zien tol stand komen. (Stenografisch verslag verschenen in le Progrès van 11 De cember 1904.) Welnu, het stenografisch verslag dat wij gegeven hebben is op dat punt gelijk aan dat welk verschenen is in het Journal d' Ypres van 10 De cember 1904, dat zich uitdrukt als volgt Vooraleer het stelsel te ontwik kelen dat de overhand behaald heeft, wij denken de beweegredens te moe ten doen kennen die de regie hebben doen verwerpen welke eenige onder ons, en ik onder anderen, vuriglijk zou den begeerd hebben te zien tot stand ko men. Het stenografisch verslag van het Journal, dat op andere punten nadien omgewerkt is geweest, is dus geheel behouden geweest, voor zooveel het onzen burgemeester doet doorgaan voor een vurigen aanhanger der re gie. Van eenen anderen kant, met te genover het stadsbestuur van Yper hare rechtspleging te behouden, wel ke bestaat in de gemeenten de ver plichting op te dringen langs de open bare aanbesteding te gaan, zal de de putatie eene vergissing herstellen die schijnt de overhand gehad te hebben in den geest van zekere onzere be stuurders, want het Journal, officieel orgaan van het Stadhuis, in eene ant woord die het gedaan heeft aan de groe'p Yperlingen is zoover gegaan te zeggen Het is nooit in het gedacht gekomen van den Raad, denken wij, de concessie in aanbesteding te stellen. Dat wordt niet meer gedaan. Welnu, het voorbeeld van hetgeen te Leuven ge beurd is, bewijst dat onze Gemeente raad op dat punt zich nog erg bedro gen heeft. Onder alle opzichten dus, dringt de verbreking der beslissing van den Raad zich op. i' Zitting, den i'n Mactrt, i90d. Zijn tegenwoordig de heeren Co laert, Boone, D'Hnvettere, Fraeys, Vandenboogaerde, Karei Baus, Jaa Fol, Vandevoorde en Coomans. M. Colaertburgemeester, opent de zitting met de volgende redevoering Mijnheeren, de kiezingen komen te •eindigen tot voldoening van ons allen. Vandenboogaerde. Ja, ja Colaert. - Gij, M. Vandenboogaer de, zoudt moeten bescheidener zijn on der dat opzicht, gij weet wel dat gij in feite op het slagveld gebleven zijt met uwen gelijkwaardigen Lemahieu en dat zonder een middel van kiesrechts- pleging uw zetel zou bezeten geweest zijn door eeuen liberaal Wij zijn er in gelukt u op te visschen, maar gij weet wel, M. Vandenboogaerde, dat die op- vissching ons de oogeu uit het hoofd gekóst heelt.... en wat aan onze partij nog van eer overbleef. Vandenboogaerde (ter zijde). Drom mels, hij is zenuwachtig Colaert. Ik herneem de kieziugen komen te eindigen ter voldoening van ons allen, wij z ju op het punt geweest 'zeg 1!:, twee indringers onder ons te hebben, twee liberalen De Hemel heeft gewaardigd mijne aangenomens stad van dergelijk ongeluk te behoeden, hi] heeft toegestemd mijne duistere ont werpen van de ramp te bevrijden. Aan het hoofd dezer ontwerpen, staat de belangrijke kwestie der ver lichting. Gij weet, Mijnheeren, dat binnen 10 maanden bet tegenwoordig contrakt van concessie moet ontzegd of vernieuwd worden wij hebben gee- nen tijd te verliezen en 't is met moei te dat wij, met al onze krachtdadig heid en onze bijzondere kennissen, tot eene vloeibare oplossing zullen kunnen geraken op bekwamen tijd. MHwettere. Gij moest vroeger be ginnen Colaert. Uwe opmerking verwon dert mijmijn beste notaris, gij hebt nochtans den naam verstandig te zijn Wat zouden wij gewonnen hebben met vroeger te vergaderen Ware al het duister werk dat onze Commissie zou kunnen afgelegd hebben, vóór de kiezingen, niet jammerlijk komen in storten door de waarschijnlijke intrede van liberalen in den Raad D'Huvettere. Verschooning, Bur gemeester, ik wist niet dat het duister werk gold in de kwestie der verlich- t-iag, Colaert. De kiezingen dus goed en wel goedgekeurd zijnde, heeft onze nieuwe en geleerde Gemeenteraad, die het kentin zake van mannen, in zijn midden de bekwaamste leden aange duid om deel te maken van de Commis sie der Verlichting, ik heb genoemd Natuurlijk ik Colaert van Poperin- ghe laat mij toe al mijne titels te ver zwijgen. Alsdan den vriend Ernest Fraeys van Brugge, bankier, oud-schepen en boe zemvriend van Surmont, mijn edelen voorzaat M. D'Huvettere van Ruysse- lede, notaris, man bekwaam om alles goed te verstaan en ons, voor den vorm, eene zeer verstandige oppositie te ge ven, vrij van, om te eindigen, met ons te stemmen mijn uitmuntende vriend Florimond,van Moorslede, zeer onder scheiden leeraar van brouwerij, zijne tegenwoordigheid hier, Mijnheeren, zal kenmerken hij zal de liberale par tij vertegenwoordigen die hij nog on langs aanbad, meer dan hij door haar aanbeden wa?.; ook stel ik dadelijk voor, Florimond verslaggever onzer Commissie te benoemen, het zal eene getuigenis zijn onzer onpartijdigheid. (eenparige goedkeuring en langdurige toe juichingen.) Eindelijk Vandenboogaerde van Wa- ton, onze nieuwen Schepen, kruide nier, koopman in wijnen, brijken, zand, spiegels, glazen, vernissen, kleu ren, muskaatnoten, specialiteit van sunlicht zeep, het huis staat op geenen hoek, gematigde prijzen, uitmunten den aankoop. Onze Raad, in zijne hooge wijsheid, heeft er eenige onderscheidene perso nen onzer duurbare stad bijgevoegd Het zijn M Boone Cyrielvan Vla- mertinghe, een taaie, Mijnheeren, een der laatste van de onwrikbaarste partijgangers van Surmont-, mijn ede len voorzaat ik ben z*>k r dat het groot bewijs van vertrouwen welk de Raad hem komt te geven, hem onher roepelijk tot ons zal doen wederkeeren langs de groote deur van de Commissie der verlichting. M. Karei Bauskoopman in ijzer, een Yperling, Mijnheeren, onzen duur baren bevelhebber der Pompiers, den broeder van Jules, die van al de ver standige CommissiöQ, banketten, stoe ten, seultjesteken enz. deel maakt, en die alleen aan alle werken voldoet,, dank aan zijne meestontwikkelde zenuwach tige geschiktheden Karei wees wel kom onder ons, wij ontvangen u met opene armen wij weten dat uw hart nog bloedt bij het gedacht uwen wel beminden Surmont, mijn edelen voor zaat, verlaten te hebben, maar wij zullen trachten onder ons u het leven zoo schoon mogelijk te maken. Wij hebben nog lasth but no least Jan Fol, van Ichtegem, Mijnheeren the right man in the right place. Wie kent er Jan niet een mijner vrienden van het eerste uur Sedert gij de eer hebt mij als burgemeester te bezitten, 't is een der eenigen die mij goed begrepen heeftnooit had Surmont, mijne edelo voorzaat zooveel zorg gedregen als ik voor de nijverheid en den koophan del ik heb water gegeven aan den nij veraar, en hij is er mij dankbaar voor. Vergeet, beste Jan, uwe oude veten tegen al die aristos als Iweins en Surmont en kom hier, voor het groot welzijn onzer duurbare stad, al uwe technische, mekanische en elee- triesche kennissen, al uwe geschikt heden voor de kunsten en de weten schappen, de letterkunde en de muziek ten toon spreiden. M. Coomans van Gent, onzen bouwmeester, maakt van rechtswege deel van onze Commissie. De enkele opsomming der voortref felijke elementen waaruit onze Com missie samengesteld is, zegt u genoeg, Mijnheeren, dat wij zeker zijn een waar gedenkteeken aan de wetenschap op te richten. Dat de hemel onze werkzaamheden zegene en ik verklaar de algemeene bespreking geopend. Fraeys. Mijnheer de Voorzitter, ik vraag het woord. Colaert. Het woord is aan den oud schepen van M. Surmont, mijn edelen voorzaat. Fraeys. Volkomen, ik heb een ko zijn die het gas maakt te Brugge, 't is de broeder van onzen eerwaarden de ken Colaert. Zwijg, onverstandige, ik weet het wel, ter zijde) die dommerik is goed om alles te verbrodden Mijnheeren, laat mij toe, opdat het debat niet afwijke, u op den rechten weg te zetten. Ik herhaal dat de tijd dringend is, zeer dringend, wij moeten spoedig en met methode werken en daarom moe ten wij de verdeeling van het werk hebben. Ziehier dus de bijzondere be voegdheden van ieder van u, Mijnhee ren aan Vandenboogaerde, onze sche pen, de Btudie der brij ken en van het zand, noodzakelijk tot het bouwen der fabriek. Aan Karei Baus, de studie van de weerstandkracht der te gebruiken balkjes of poutrellen en het overzicht der dikte van de plaatyzers voor de gasketels. D'Huvettere, de studie der bedingen en het opstellen van het contrakt van concessie en van het geheim contrakt. Vandevoorde Florimond, de aanwer ving der ontstekers en plannen van groepeering bij afdeelingeu. Fol zal de onmisbare redevoering uitspreken over de electriciteit door de tijden heen en hare toepassing op de kunsten van vermaak. Coomans, het boir undig deal der fabriek. Fraeys en ik, wij behoudeu het ver- lichtingsdeel, gij zult later begrijpen waarom. Eindelijk Cyriel B00119 zal hier het publiek vertegenwoordigen, opdat men niet kunne zeggen dat alles niet in het volle licht gedaan is geweest. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1