Maatschappij Oud-Pompiers. Onze Politie. Loting te Yper. BERICHT. Théatre d'Ypres. S I V.N CULOTTES Yper ling *n die men Zaterdag in vijf ston den zal mutsemalenonder begunstiging van een laslenkohier en van een contrakt van intercommunale maatschappijhet eene en lel andere opgemaakt in de stilte en hel geheim van het stadhuis Is het dan te verwonderen, dat wij 0na niet lieten verwurgen En be grijpt gij nu niet waarom, wij die zulks Wisten, opstand gemaakt hebben En legt n dat niet uit waarom mannen, diezich nooit met iets gemoeid hebben, onder u opstaan, u hier vergaderen, u openbaarlijk spreken, on u zeggen Opgepast, Yperlingen, men bedriegt en men ruineert u Een klein woord nu van de intercom munale, die tweede trekker van de kunstgreep om de 6,000 kbm. te wetti gen en M. Valcke af te wijzen. Men verstaat, in 't algemeen, niet watdatwil zeggen, de intercommunale. 't 13 eene maatschappij tusschen ge meenten om in 't gemeene den handel vao het gas te exploiteeren, 't Is eene regie met al de hindernissen eener regie, een weinig verzacht nochtans omdat de regie beheerd wordt door eene naamlooze maatschappij die er voor de helft deel aan neemt. De tegenwoordige wetgeving laat ze nog niét toe, elke gemeente moet ten harent blijven. Maar er zijn reeds uit zonderingen gedaan geweest door bij zondere wetten inzake van beurtspoor wegen en van waterleiding. M. Colaert maakt het ontwerp deze gunst ook tot het gas uit te breiden. Daarom zal hij een wetsontwerp neerleggen, 't Is zeer wel Maar hoeveel wetsontwerpen zijn niet neergelegd welke men nooit stemt. En zal men onzen volksvertegenwoordiger niet verleiden niet zijn gas gelijk men hem sedert twintig jaar verleidt met zijne vaart? Dan de veranderingen van ministe- riën, van bewind, de veranderingen van regeeringen, de oproeren, de oor logen, enz, euz, bene menigte gebeur tenissen, eindelijk, kunnen de aandacht der wetgevers elders roepen, en de stemming van het wetsontwerp, dat maar Yper aanbelangt, tot 'tjaar blok doen uitstellen. En wanneer het zal gestemd zijn zullen wij de intercommunale hebben Yper zal vrij zijn ze op te dringen ja of neen Van nu tot dan zalmen overwo gen hebben, en wanneer men zal zien dat de winst niet voldoende is. zal men eraan verzakenWelnu zien wij eens wat de stad zal zijn in de intercommu nale, en hernemen wij het voorbeeld van Leuven. Men maakt er vier millioenen kbm met een kapitaal van 2,200.000 fr. en een inkoopprijs, alles medebegrepen, van 9 62 den kbm. M. Colaert beweert dat men in de intercommunale een verbruik zal be reiken van 2.000.000. Nog eens, 't is zins bedrog. Zooals het de Raadsheer M. D'Huvettere zeer wel gezegd heeft, de eemge van al onze raadsleden die de zaak verstaan heeft, in de zitting van den Gemeenteraad van Zaterdag 11 Poperinghe enWaasten te zamenzullen de helft niet verbruiken van Yper al leen, omdat de stedelijke bevolking, deze der samenhooping min aanzienlijk is, misschien bereikt zij nog geen 8000 inwoners Yper moet er wel 18.000 hebben omdat er in 't algemeen de gegoedheid dezelfde niet is en de nood wendigheid minder groot zijn om dat het nachtelijk leven er niet bestaat gelijk bij ons, wij gaan maar 's avonds ten 9 of 10 ure uit, en te Waasten en te Poperinghe slaapt iedereen op dat uur omdat eindelijk, de opleiding van het gas er nog geheel moet gemaakt wor den. 't Is eene geheele gewoonte te ver krijgen. Hier te' Yper, waar sedert 50 jaar, iedereen de voordeelen van het gas kent, hoeveel huizen kent gij er niet, zelfs huizen van rijke lieden, diezich nog met petrool verlichten 't is eene gansche stoornis, denkt men, het gas te leggen, men maakt gaten in de muren men breekt de plafoneeringen, en dan, het gas ontploft Kortom men heeft zich altijd goed bevonden met lampen, waarom veranderen en men veran dert niet. Welnu indien bij ons zooveel lieden waar de oude menschen het gas kennen sedert hunne kindsheid, alzoo redeneeren, denkt gij dat men zich te Poperinghe 6n te Waasten zal verhaas ten al de petroltoestellen in eenen hoekte steken om overal vanden eenen dag tot den andereu gasbekken te ne men Daar gelijk elders zal men ten minste 30 jaar noodig hebben opdat dit in de zeden kome Dus wij zullen daar zien, in eene nog grooter treffender maat, wat in Yper voortgebracht wordt het ver bruik der openbare verlichting zal er naar evenredigheid nog grooter zijn dan te Yper op dit oogenblik. Zij is hier van 1/3 van het totaal verbruik, 160.000 kbm. op 450 000 kbm Daar zal zij de helft en meer zijn Welnu, wij hebben reeds gezegd dat aan 10 c den kbm voor de openbare verlich ting, onze gasfabrikaut moet verliezen en er zal geen genoegzaam bijzonder verbruik zijn om het weêr te winnen. Eene intercommunale dus, gelijk de ze die men wil stemmen, is en moet eene slechte zaak zijn, en daar men ze maar zal nemen als zij goed is, is het van nu af zeker dat men ze niet zal ne men. Maar de toer zal gespeeld zijn En, Mijnheeren, ik heb zelfs die ka nalisatie niet in rekening gebracht die zich langs twee kanten der stad zal uitbreiden op eenen omloop van twee maal 12 tot 13 kilometers. Hoeveel kosten van plaatsing en van toezicht En dan, Mijnheeren, in welke finan- ciëBle voorwaarden zal deze intercom munale werken Men heeft dat fameus bijgevoegd contrakt aan niemand willen toonen, zelfs aan ons niet die het moesten aan vaarden, omdat men wel wist dat het niet zou wederstaan aan een onpartij dig onderzoek. Maar eindelijk is het ons gegeven geweest heteenige stonden in handen te hebben, ten gevolge geene laakbare maar lofbare onbescheiden heid. Welnu, wat hebben wij er gele zen De concessionnaris, vóór alle verdee ling van winsten, heeft 25 000 franks voor zijn beheer, dan 5 der winsten voor zijn personneel van bestuur, dan 15 p. honderd, ik zeg vijftien per hon derd om de 500 genotstitels te ver gelden welke men hem buiten aandeel toekent, men weet niet waarom In het overschot der winst zal de conces sionnaris nog de helft nemen als aandeel houder voor de helft van het kapitaal. Hij heeft het leeuwendeel, gelijk gij ziet. En denkt gij dat de Gemeenteraad van Yper van toen tot nu den tijd ge had hebbende beter te overdenken, een andere Schepencollege hebbende, zich zal willen verbinden in zulkdanige intercommunale, en in het te kort van Poperinghe en vau Waasten het gewin van Yper verliezen Maar nooit, niet waar En ziedaar hoe, voor de gebeurlijk heid eener winst die wezenlijk niet zou kunnen bestaan, men heden eene nij verheid, eenen handel en de ypersche belangen opoffert, en het onzekere voor het zekere neemt Intercommunale Eeuwig valsch woordenspel Mijnheeren Even als in Frankrijk- de slimmen, sedert 100 jaren, het volk alle soorten van dwaas heden doen gelooven met het de groo- te woorden van vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid toe te roepen, welke niemand verstaat en die men er nooit toepast, op dezelfde wijze te Yper be driegt de burgemeester zijne gemeen teraadsleden met dat geheimzinnig woord van Intercommunale dat slechts één raadslid tot hiertoe goed verstaan heeft en dat de slimme burge meester wel weet dat men het nooit zal toepassen Deze Intercommunale is maar eene kuntsgreep, niets anders dan eene kunstgreep, geschikt om eenen vreem deling binnen onze muren te brengen, na er de Yperlingen uit verjaagd te hebben. Eene kunstgreep, niets meer Wij zijn er de gefopten niet van, wij willen dat onze medeburgers het ook niet zijn, en 't is daarom dat wij u hier geroepen hebben. Mijnheeren, welke zijn nu de voor- stellen-van M. De Brouwer? 1 centiem per bek en per uur, 10 centiemen voor de openbare gestichten, 15 centiemen voorde bijzonderen. Onze voorstellen zijn voordeeliger. Ziehier de laatste die wij gedaan heb ben. 15 c. aan de bijzonderen. 10 c. aan de openbare gestichten. Openbare verlichting kosteloos, zonder wedergave, behalve dat de stad zelf zal moeten zorgen voor het onder houd en het aansteken der lanteerns. 't Is schoon, denk ik Maar daarom moeten wij de behoorlijke fabriek kun nen hebben, niets meer dat het las- tenkohier omgewerkt zij en de inter communale uitgeschrabt. Er zal daar eene kleine onrechtvaardigheid aan zijn. Het is niet billijk, Mijnheeren, dat de verlichting der straten, die een openbare dienst is, uitsluitelijk ten las te valle van eene klasse alleen van bur gers, de verbruikers van het gas. Maar zooals zij zijn, zijn zij niet voordeeliger aan de Yperlingen, dan deze van M. De Brouwer Indien wij ze kunnen doen, 't is alleenlijk omdat, ten gevolge van zekere samenschikkin gen, wij bekwaam zijn de uitgaven van het kapitaal veel te verminderen, die uitgaven die den prijs van fabrikee- ring bezwaren en waarvan wij menig maal gesproken hebben. Nevens ons heeft MValckeook een Yperlingouk een uitmuntend voorstel gedaan, 12 c. zonderonderscheid voor iedereen. 't Is eenvoudig, 't is klaar. En voor deeliger nog aan het geheel der Yper lingen. Indien hij bekwaam is die aan biedingen te doen, 't is omdat bij hem de uitgave van het kapitaal niet meer bestaat, 't is nul, aangezien zijne fa briek en zijn materieel sedert lang reeds afgelost zijn. De nieuwe buizen en an dere noodige veranderingen kunnen door hem in verscheidene dienstjaren overgebracht en gedekt worden door zijne jaarlijksche winsten. Ziedaar dus, Mijnheeren, onder op zicht der Ypersche belangen, de eeni ge waarover Yper zich moet bekom meren, onze wederzij dsche voorstel len. Rechtzinnig, de voorstellen der Yperlingen zijn de beste. Zullen wij de bovenhand hebben Ik wanhoop nog niet. Wij zullen de bovenhand hebben, Mijnheeren, indien onze Raadsleden Zaterdag hunnen plicht kwijten, welke deze is hij is eenvoudig 1° Vooral, dat zij maar rekening houden van de belangen der stad, dat zij de concessie verleenen aan de voor- deeligste soumissiën, en bij gelijk voor deel dat zij de voorkeur aan de Yper lingen geven. 2° Maar indien zij, aan dezen eersten plicht te kort komende, ondanks alles het gas aan de Yperlingen willen ont nemen, dat de vreemde concessionna ris behoorlijk verwittigd zij dat het lastenkohier tegen hem zal uitgevoerd worden, en dat zij ue fabriek van den beginne af, de ruimte zal hebben om 6 000 kbm. gas daags te maken, dat dit nuttig zij of niet, 'tis gelijk. En dat de Gemeenteraad deze gansch bijzondere voorwaarde stemme dat de concessionnaris noch rechtstreeks noch onrechtstreeks den handel in ko len zal mogen doen, op straf van ver nietiging met schade en intresten. 't Is al. 't Is wel het minste dat wij mogen vragen, niet waar In die voorwaarden zal M. De Brou wer verdwijnen, wij hebben .er de ze kerheid van, en de plaats zal vrij blij ven. Alzoo zal per aan de Yperlingen blijven Wat gebeurt er dan Zouden onze poli- teimannen gebrek hebben aan processen-ver- ba'al Men spreekt van niet min dan van bui tengewone vermakelijkheden die zouden plaats gehad hebben in het politiebureel zel ve. Men zegt zelfs dat die feesten geëindigd zijn met het ontslag van eenen agent. Men heeft Woensdag 11., 8 dezer, in de loting bemerkt dat de heer Voorzitter van het bureel zijn ambt met een beetje te veel onverschilligheid waarnam. Na hun num mer getrokken te hebben, wachten de lote- lingen angstig 'om den uitslag der trekking te kennen. De heer Voorzitter, in plaats van onmiddelijk het nummer te doen kennen, behoudt het in zijne handen en voert een ge sprek met de leden van 't bureel. Goduren- de dien tijd wacht de jongeling altijd, meer dood dan levende, den uitslag af. Wanneer het gesprek geëindigd is, doet de heer Voor zitter het getrokken nummer kennen Men zou nochtans het ongeduld moeten begrij pen der jongelingen wier lot op het spel is en de onrust die zij gevoelen met hun num mer zoo lang in onverschillige handen te zien. Zondag aanstaande, 19 Februari, ten 7 ure 's avonds, zal een schoon en prachtig CONCERT plaats hebben in het lokaal der Maatschappij, Semina riestraat, met de medewerking van Mej OdetteDUVAL, zienster der Fo lies Bergères van Parijs en van M A. MÉLINE, professor van Goochelkunst. le Deel. 1. Liége-Exposition, inarche Franqois. 2. Le Maréchal Chaudronouverture Lacombe. 3Marcke Turque Mozart. 4. Fantaisie-Ballet Montaigne. 5. Pot-pourri populaire Renaud. 2® Deel. M. M L I N E. 1. Singulièrefagon de liquéfierl'argent a la lueurd'une Bougie. 2 Cartomanio classique (Dextérité ma- nuelle). 3 L'Ombrelledu Diableet le Mouchoir Caméléon. 4. Le sang amoureux (Expérience co- mique). 5. La Fête des nations (apparition de plus de 2000 Drapeaux). 6. Un voyage a travers l'Impossible (Surprises). 7. Le Roi des Escamoteurs modernes (Trois difficultés). 8. Le couvre chef Esbounfantasto- magicaribolantificateur du Profes- seur Méline. 3® Deel. Mlle ODETTE DUVAL. Elle voit tout. EUe devine tout sans jamais se tromper. 4® Deel. La plus grande attraction de l'époque L'ARMOIRE ET SELLETTE MYSTÉRIEUSES énigme sensationnelle Les Esprits Farceurs. Zondag 5 Maart, ten 10 ure 'savonds Groot gemaskerd en vermomd BAL, den leden der Maatschappij aangebo den ter gelegenheid van Carnaval. Zondag 12 Maart, zelfde uur, Groot gemaskerd en vermomd Bal ten voor- deele van de kas der aandeelhouders. Oommenous Pavions prévu, le succes de la Tournée Olaudiac s'est raffermi c'est devant un public trés nombreux que la représentation du 6 Février a eu lieu. Nous avions comme lever de rideau Poste restantecomédie en 1 acte de F. Bei8sier, enlevée, de maitrease fagon, par MUe Pelcot et M. Vitry. Nousavons eu eusuite VAbbè Constan- tinune des plus jolles comédies du ré pertoire moderne tirée du roman de Ludovic Halévy. M. Olaudiac s'est particulièrement distingué. A la première représentation de la Tournée Olaudiac nous avions ad- miré le talent de eet excellent acteur dans le röle du Père Martinmais fran- chement, dans celui de VAbbè Constan- tin il s'est surpassé. M. Olaudiac a été secondé par M. Vitry qui a été parfait dansle röle de Pauletparsesautres par- teuaires avec un art et un ensemble vraiment cousciencieux et les quatre dames out droit a une large part du succè8 obtenu. L'excelleute troupe de M. Claudiac a été vivement applaudie etnousprédi- sons, pour la soirée du SO Février, une salie comble. La Tournée Parisienne E. Claudiac qui nous a mterprêté, Lundi 6 Février, avec tant de succes VAbbè Constanlin nous fait une vraie surprise en venant nous donner le Lundi 20 Février pro- chain, en remplacement deJalouse, an- noncée pour cette date, le vaudeville bien connu, et qui lui a procuré tant de succes en France a cause des accès d'hilarités continuels qu'elle provoque Vaudeville en 4 actes de E. Claudiac. Le spectacle commencera par s- -c

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3