Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25" Februari 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. N' 14.T Gemeenteraad van Yper. Commissie de der verlichting. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Stansterdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Eon jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr2-50. Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van Zaterdag li Februari 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig de beeren Co- laert, burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, schepenen Be- gerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bou quet, Vandevoorde, Canepeel, Sobry, lweins,Lemahieu, Raad-Jeden, M. Gor- rissen, secretaris. Het proces-verbaal der laatste zit ting, geeneaanleiding gegeven hebben de tot bemerkingen, wordt goedge keurd. Bij koninklijk besluit van 9 Decem ber ll. is de medallie van le klas ge schonken geweest aan M. Vanden Hen- de, adjunkt commissaris van politie voor vijf en twintig jaren dienst. De heer Voorzitter overhandigt hem de medallie en het diploma, onder de toejuichingen der vergadering. M Co laert wenscht vuriglijk den commissa ris geluk over dat bewijs van onder scheiding. M. Vanden Hende bedankt en belooft voortdurend met ij ver te werken om zich waardig te maken van het ver trouwen waarmede het bestuur hem vereert. Na de leden van den Gemeenteraad omhelsd te hebben verlaat M. Vanden Hende de zaal. Er volgt uit eene briefwisseling tus- schen het College en den generaal-ma- joor J ungbluth, aide de camp van prins Albert, dat Z. K. H. de stad Yper niet zal kunnen komen bezoekea in den loop van 't jaar 1905, zooals het de Ge meenteraad begeerd had. Dit bezoek wordt uitgesteld tot het jaar 1906, te dezer gelegenheid zullen onze Stadhuismannen schoone feesten geven, die eene bron van profijten zal zijn, zegt M. Colaert, voor den plaat selijken handel. M, D' Huveltere heeft menigmaal aan gedrongen opdat de voorlanden langs de herbergen van den Meenschensteen weg, zouden verlengd worden tot op het grondgebied van Zillebeke. M. Colaert deelt aan de vergadering eenen brief mede, gedagteekend van 15 December 11., het College berichten de dat de Staat deze werken op zijne kosten zal doen uitvoeren. I. Museum rekening van 1904. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 1627-11 De uitgaven tot 1 1435-30 Overschot fr. 191-81 Te dezer gelegenheid heeft het Col lege een verslag ontvangen van den bewaarder van het Museum, nopens den staat der daken van dat gebouw. De verwoestingen zijn veroorzaakt door de werklieden die werken aan de schraag van den telefoon, die allaam laten vallen in de goten. Om dezen staat van zaken te varmij- Oen, is het College voornemens de schraag te doen wegnemen en een toe stel te plaatsen gelijk op de Maloulaan. Ten gevolge van dezen maatregel zal de stad de vier abonnementen aan den telefuon geheel moeten betalen hetgeen eene overmaat van uitgave van 200 fr. zal veroorzaken, maar, het museum zal niet meer blootgesteld worden aan daden van kwaadwilligheid. Na eene woordenwisseling tusschen verscheideneleden, nopensdezen maat- Men schrijft in bij den Uilgever, Dixinudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Notariale en Kechierlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men .wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe le zenden. regel, wordt de rekening van het Mu seum goedgekeurd. 2. Verkooping van gronl te Voor- mezeele. De raad brengt eeo gunstig advies uit over eene beslissing van dat lief dadigheids gesticht gedagteekend van den 9 December 11., welke aan twee in woners van Voormezeele twvepercee- len grond afstaat van 319 en van 297 vierkante meters. 3. Reglement op cle orgelspelenenz, herziening. Al de schikkingen van het oud regle ment blijven van krachte, behalve de taks van 10 fr. die gebracht wordt op 5 franks. Het schijnt uit de bespreking die nopens deze kwestie plaats gehad heeft, dat men wat meer zal dansen dan naar gewoonte. Dank aan M. Canepeel, treedt hot gehuchte der Kruisstraat insgelijks in den dans op den dag van de HL Maria Magdalena, die valt den22 Juli. De ho veniers, ijverige liefhebbers van den dans, zullen kunnen hun hart opha len. Onze achtbaren hebben gedurende een uur geredetwist op het punt te weten of men de toelating moest geven te dansen de-n dag der groote foor, ge zegd feesle Zaterdagte rekenen van 10 ure 's morgeud8. 't Is de achtbare heer hveins die de zaak bij het rechte einde aangevat heeft. Op zijn voorstel beslissen al de leden van den Raad, behalve M. Struye, de toelating te verleenen den feeste Zater dag te dansen te rekenen van 10 ure 's morgens tot acht ure 's avonds. (1) Vooraleer deze belangrijke bespreking te sluiten dringt M. Vanderghote aan opdat het College de noodige stappen doe bij het hooger bestuur opdat die nieuwe schikkingen van krachte zou den zijn te rekenen van Carnaval. De Burgemeester belooft voldoening te geven aan het achtbare lid-en de Raad geeft eindelijk zijne goedkeuring aan deze nieuwe schikkingen. 4. Stadseigendommen, verpachting van goederen te Zillebeke. De heer schepen Vandenboogaerde geeft lezing van een proces-verbaal van deze verpachting. Da loten 1 en 2 zijn toegewezen ge weest aan 100 franks. De loten 3 tot 8 zijn toegewezen ge weest aan 300 fr. De loten 9 en 10 zijn toegewezen ge weest aan 140 fr. De loten 11 tot 18 zijn toegewezen geweest aan 550 fr. Er is eene vermeerdering van 300 fr. op de vorige verpachting. 't Is dank aan de pogingen van den heer schepen van openbare werken, zegt de heer Burgemeesterdat de stad hare inkomsten ziet aangroeien. Na eonige opmerkingen van MSobry wordt dat proces-verbaal van verpacü- ting goedgekeurd. De heer Voorzitter vraagt om bij hoogdringendheid een voorwerp te be spreken dat op de dagorde niet voor kwam. 't Is dat betrekkelijk het jacht- recht op de eigendommen der stad in de omstreken van Zillebeke. (1) Voor goed werk, ziedaar uitmuntend werk. Onze achtbaren warén afgemat Wij gelooven het zonder moeite (N. d. R.) M. de Vinck heeft zijn jachtrecht overgelaten, 't Is M Motte van Tour- kjfsje, die het jachtrecht overgeno men heeft in de omstreken van Zille beke aan 500 fr. Js jaar», voor een tijdstip van negen jaren. Ten propooste dezer verpachting, zegt de heer Voorzitterheeft de stad eene schoone gelegenheid gemist. Personen waren voornemens een- den-kooien in de omstreken van den Ztllebeekvijver te plaatsen, men had die kleine nijverheid in Yper kunnen invoeren, ongelukkiglijk ontsnapt zij ons. Men heeft gesproken van de 14 ge meten van den Staat voor een ganze- roer, maar die 14 gemeten moeten die nen tot andere eendvogelen. M D'Huvettere. Zullen dez6 per sonen niet terugkomen M. Colaert. Die personen hebben zich elders gericht. Denkende een bij- zonderen eigendom te vinden, zij zijn dan teruggekomen met het doel dat ganzeroer langs de vaart te vestigen. M. Vandenboogaerde. 't Is de kwes tie van den Stand die alles heeft doen instorten. M Colaert. 't Is mogelijk en het is waarschijnlijk dat men eenen Stand zal inrichten eene schietbaan voor de burgerwacht. Maar het zijn vooral de weiden die zij niet hebben kunnen vin den. 5. Pompiers rekening 1904 De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 5.068-75 De uitgaven tot deze van 4.996-17 Overschot fr. 72,58 M. Sobry klaagt over de aanzienlijk heid dezer uitgaven. Onder het oud bestuur waren zij maar een weinig meer dan van 2.000 fr. Die uitgaven zijn meer dan verdubbeld. Het achtbare Raadslid vraagt dat het College maatregelen neme om de zen Staat van zaken te voorkomen. De heer Voorzitter. Het Schepen college zal de zaak kunnen onderzoe ken. Afschoon het de begrooting niet geldt, maar de rekening. Aangenomen. 6. Hulpkas der Pompiers Reke ning 1904. De ontvangsten beloopen tot fr. 743-77 De uitgaven tot i> 482-00 Overschot fr. 261-77 Die uitgaven bestaan in hulpmidde len verleend aan vijf oude pompiers. Aangenomen. 7. Beurtwegenis Besteeniging der wegen 7 en 8. Bij brief van 30 Januari 11. dringt de heer ingenieur Vanderghote aan opdat de Gemeenteraad eene beslissing neme om 1° het kosteloos vervoer, 2° de pro vinciale toelaag te vragen. Na overzicht van het plan, beslist de Raad deze beslissing te nemen. Op de aanvraag van M. D'Huvettere zal het College maatregelen nemen voor de herstelling der Cai tonstraat. MSobry klaagt over den slechten staat van rien weg gezegd Paddegat. Hij dringt aan opdat het College zou doen overgaan tot de herstelling van dien weg. MColaert'. Dat Paddegat heeft ons reeds meer dan de oogen uit het hoofd gekost. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M. Sobry. Het zijn onmisbare wer ken de wegen moeten onderhouden worden. M. Colaert. Het College zal die zaak onderzoeken. M. Fraeys vraagt of het Stadsbestuur gewapend is om het vervoeren te ver bieden in de tijden van dooi op de ge meente wegenisenof het bemachtigd is het gewicht van het vervoer te beper ken Het achtbare Raadslid begeert de zaak te zien reglementeeren en het maximum vanhet te vervoeren gewicht voor te schrijven. M. Colaert. Deze kwestie is ter stu die. M. Bouquet heeft vernomen dat er pogmgen gedaan zijn om eene beurt- lijn te bekomen tusschen Locre, Dra- noutre, Poperinghe, enz., hij vraagt of de stad Yper mot zal benadeeligd wor den iu hare belangen M Colaert. Het ontwerp van lijn van Poperinghe naar Kemmel langs Remnghelst is onderzocht en verwor pen geweest door de Regeering. Nieu we verzoeken zijn gedaan geweest opdat de lijn van Poperinghe-Reuing- helst-Kemmel zou kunnen gelegd wor den en dat zij zou kunnen gaan tot Waasten. Deze vereeniging ware voordeeliger. In de vergadering der Burgemees ters, die toekomenden Zaterdag zal gehouden worden, zullen wij deze kwestie onderzoeken. Wij hebben de zaak van den tram van Poelcapelle willen behandelen, maar de Burge meester van Poelcapelle was ziek. Voor hetgeen den buurtspoorweg aangaat van Belle, M. de Voorzitter ver wacht zich aan eene goede oplossing. MVandevoorde (ia 't vlaamsch). Daar bijna al mijne collega's hunne kleine vraag gedaan hebben, op mijne beurt begeer ik dat het Schepencol lege het Waterkasteel doe schilderen en kuischen. Die maatregel dringt zich op opdat de brouwers binnen korten tijd niet zouden blootgosteld worden gedurende acht dagen zonder water te zijn het is zooveel te meer noodig dat het waterkasteel grondig gekuischt worde als men wil vermijden dat de openbare gezondheid er door lijde. Het is vijf jaar dat dit werk niet gedaan is geweest. M. Colaert. Is het reeds vijfjaren? M. Vandenboogaerde (letterlijk). Ik weet niet of er nog kluiten zijn Na de belofte van den heer Voorzitter de zaak te onderzoeken, wordt de zit ting ten 7 ure 15 m. geheven. Vervolg der zitting van D Maart 1904 {Abdon Moreau treedt binnen en kondigt aan De heeren Burgemeester en De Brou wer.) Vandevoorde. Present D'Huvettere. Zwijg, zespre'ken van u niet, bierbrouwer, 't is vau De Brou wer van de Gaze (De heeren Colaert en De Brouwer komen binuen en zetten zich nevens malkander, in mollige zetels al de le den staan op en buigen diep M. Fraeys snelt naar zijn koziju, omhelst hem met ontboeseming en vraagt naar do gezondheid van nichteM. Vanden boogaerde ontlast M. De Brouwer van WEERGA

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1