État-Civil d'Ypres. Aan den lieer Procureur des konings. Hel goed bestuur Bestuurders Maatschappij Oud-Pompiers. BERICHT. Tbéatre d'Ypres. Overlijden van Dichter Jul ius De Geyler. De Vlaamsche Leeuw en de Geuzen. Ëlverdinghe. a a* a, Markten. doen verbroken, waarbij de concessie der openbare verlichting aan eenen bhzonderen ondernemer wordt toege daan, zonder tot eene openbare aan besteding over te gaan. Men weet, inderdaad, dat eene groep Ypersche veraars zich aanbood, om, met den beer De Brouwer van Brugge, in eene openbare aanbesteding, mede te din gen tot het verkrijgen der concessie. Bewuste heer De Brouwer is de broe der van onzen Deken en de neet van M. Fraeys, oud-katholiek schepen on zer stad. Menschen, die zulke referenties kun nen vooruitzetten, liggen altijd verre bij hunne mededingers vóór. Nu, de bestendige deputatie van "West-Vlaanderen heeft altijd, ingeval len als het tegenwoordige, do openba re aanbesteding aanbevolen en zelfs opgedrongen Zal zij zich aan hare ou de rechtsspraak houden Of zal zij ha re vroegere zienswijze laten varen en eene nieuwe jurisprudentie aannemen, om M. De Brouwer en zijne Brugsche eo Ypersche vrienden genoegen te doen De tijd zal het ons leeren en in afwachting is M. Verhaeghe, besten dig afgevaardigde, met het opstellen van het verslag gelast. Is het toegelaten aan de agenten van Politie te vechten in het bureel Is het eenen agent van politie to gelaten op stellige wijze, onder eed te beweren dat hij iemand in contraventie genomen heeft wanneer het tegenovergestelde bewezen is Om zich een gedacht te maken van het goed bestuur der stad, moet men zich maat naar de S"atiep!aats begeven en naar de Maloulaan welke modder poel, mijn God De stad, om zich te verontschuldi gen, zal zeggen 't Is aan de Regeering de laan in goeden staat te stellen, en deze zal in tegendeel beweren dat het onderhoud op de stad rust zoolang de Maloulaan niet overgenomen is door den Staat. Met al dat schommelen mogen de heeren lastenbetalers en bijzonderlijk de bewoners van die schoone wijk in eene stinkende modder loopen. "Waarom niet eenige arbeiders zonder werk aanstellen om de baan af te schrappen gelijk dit elders gedaan wordt 't is nochtans zoo eenvoudig 't is misschien omdat het zoo gemak kelijk is dat het niet zal gedaan wor den. Met het tegenwoordige bestuur wordt alles averechts gedaan. Men schaft den hof af der statie om hem te vervangen door een open plein, dat nooit iets zal beteekenen, zelfs met een standbeeld der onbevlekte maagd of met dat van Malou men doet hoo rnen vellen in vollen bloei om de nieu we gebouwen niet te verbergen en men vervangt ze door andere men maakt nieuwe straten, men plaveit ze niet en men geeft ze zelfs geene behoorlijke voorlanden men verplicht de inwo ners, 6D dat om vreemdelingen te be gunstigen, het gas 15 c. den kbm. te betalen toen een Yperling het aanbood aan 12 c. Ah welk goed bestuur Onze gemeenteraadsleden worden gekozen om de stad te besturen; zóó spreekt de wet, zóó denkt alwie liet goed meent met den vooruit gang onzer stad.' Zóó hebben liet de liberalen altijd gemeend. Maar de mannen, die nu op ons Stadhuis zetelen, die ons nu moeten besturen, kennen dat niet. Hebben zij alle mogelijke middelen aangewend om er te geraken en te blijven, bet was niet met het doel te besturen maar om te werken voor huunen klerikalen winkel. Al hunne daden hebben het bewezen. Geene schoonere gelegenheid hebben zij ooit gehad dan in de gaskweslie om hunne goede inzich ten te toonen en allen zwegen en zij hielpen onbeschaamd de misdaad u ivoeren. Te vergeefs riep men naar hunne gevoelens van waardigheid in. Als wassenbeelden zaten al die Jannen, al die groote mannen rond den groenen tafelals marionetten in eene mario netten s el, als pijpekóppen aan het venster van een tabakwinkel roerde geen één, noch Begerem, Frm-ys, Fiers, Vanderghote, Vanden- peeiebuom, Bouquet, noch Vandevoorde,Cane- peel, Iweins, Struye, noch Vandenboogaerde, terwijl de burgemeester onbeschaamd zijn onrecht uitvoerde, geen woord verstaande van de zaak, geen besrf hebbende van de onrecht vaardigheid die zij pleegden maar enkel eene zaak kennende hunnen politieken boel. Er was geen één die sprak En dat heet dan eene stad besturen Maar nu dat die voorname zaak voorbij is en dal de besprekingen wêer op de hoogte van hun verstand gekomen zijn. is het onder hen als een wedijveren om te praten over de meest onnoozele zaken. Men ziet de sei ie van zittingen herbeginnen waai' uren lang gepraat wordt over allerhande menschenplagerijen als regle menten op het dansen, op de rupsen enz, enz. En dat noemt zich bestuurders Aan de deur met die mannen Snel volgen de feesten op elkaar bij de Oud Pompiers. Verleden Zondag had een zeergenoe- gelijk avondfeest plaats waarover de Commissie allen lof en dank verdient De muzikanten der Harmonie wa ren keteer8taan de beurt. Ditmaal be stond hun programma uit een vijftal stukkeu lichte en medeslepende mu ziek hetgeen zeer goed beviel aan de talrijke toehoorders. En 't zij gezegd, ter eer van Bestuurder en spelers, dat- zij er aan gehouden hadden hunne bes te zorgen te besteden aan de uitvoering, wat elders maar te dikwijls verwaar loosd wordt bij dergelijke muziekstuk ken. De rest van het Concert werd inge nomen door de zitting van Jufvrouw Odette Duval, zienster der Folies Ber gères van Parijs en van den goochelaar M. A. Méhne. De kunsttoeren van M Méline wer den met behendigheid vertoond en ver rukten niet alleenlijk de kinderen, al tijd verzot op dergelijke voorstellin gen, maar werden ook met genoegen gevolgd door het grooter publiek. Maar wat gezegd van de wondertoe- reu v.an Jufter Odette Do val Zij zijn verbazend, het is een meesterwerk in 't vak. Juffer Odette Du val ziet alles, raadt alles, doorgrondt de gedachten, lust in 't gemoed. En dat alles zonder aarzelen, zonder misslag, met eene j uistheid en meester schap zonder weerga. Het was eene veropenbaring voor de personen en ze waren talrijk wel ke riooit in de gelegenheid waren eene Gedachten lezeres aan het werk te zien, en een hernieuwd genoegen voor de overigen. Zondag 5 Maart, ten 10 ure 's avonds Groot gemaskerd en vermomd BAL, den leden der Maatschappij aangebo den ter gelegenheid van Carnaval. Zondag 12 Maart, zelfde uur, Groot gemaskerd en vermomd BAL ten voor- deele van de kas der aandeelhouders Koninklijke Maatschappij Kruisboogschutters van Yper. Schieting van Maandag 20 Februari 1905. Vogel schieting. le vogel door de medebroeder, Van Nieuwenhuyze Gyriel. 2e vogel door de medebroeder, Hou- tekier Óamille Maatschappij Burgenvacht. Schieting van 16 Februari 1905. Gewone schieting. Fol J., 25 20 25 25 25 120 Pinteion, M 25 20 20 25 25 115 Butaye, A., 25 25 20 20 25 115 Ommeslagh, R., 25 25 20 20 25 115 Poelemans, D., 20 25 20 20 25 110 Gaimant, A., 20 20 25 25 20 110 Nous allons avoir prochaiDement au théatre une representation de gala don- née.dans des conditions exceptionnelles avec des artistes réputés des grandes scènes iyriques parisiennes. jyj eiie Bert he Mèndes, pensionnaire de i'Opéra, oü elle cróa le róle de la char- meuse dans Thaïs, ajouté spécialement pour elle pat' Masseuet oü elle tut la voix de i'oiseau dans Siegfried Mell« Mendes dont on vante a j u^te titre le talent et la beauté va interprèter sur notre scène le Domino Noir, Ie chef d'oeuvre d'Auber taht de f013 acclamé a l'opéra comique. C'est un véritable spectacle de famil ie et ce sera un régal pour les amateurs de bonne musique. Le Bouffe et le Tail leur, opéra comique de Gaveau, dont la musique spirituelle souligne agréa- blement la tranche gaité du poème d'Armand Gouffé complètera eet inté ressant programme. Zaterdag 11. overleed den genialen dichter Julius De Geyter, ten 10 ure 10 m. 's avonds, omringd van zijne vrouw en van zijne trouwe vrienden, docter Lambonlle, den beeldhouwer Joris en de heeren Baeyens en Moort- gat. Julius De Geyter werd geboren te Lede, bij Aalst den 25 Mei 1830. 't Is in 1848 dat hij, met zijne familie, zich te Antwerpen ging vestigen. Als dichter bekwam hij veel bijval. In 1855 werd hij bekroond in den wed- strijdvan vlaamsche letterkunde, uit geschreven door de Regeering. Onder menigvuldige andere gedichten die hem zijnen kunstroem verwierven, schreef Julius De Geyter Het Geuzen lied dat zoo vermaard geworden isen dat wij hier overdrukken. Zijne burgerlijke begrafenis heeft heden "Woensdag te Antwerpen plaats gehad. Zij brullen Leeuw van Vlaanderen 1 En builen tegen ons, Zij die den Leeuw doen kruipen, boen kruipen voor Bourbons 0 Breydel en De Goninck, Gent, Brugge van weleer, Hebt gij dan geene Klauwaerts, .Geen trolsche zonen meer Op, Geuzen, wreekt uw vadren, Zwaait fier de Leeuwenvaan Wee, wee den landverraderen Wanneer bun uur zal slaan. Blikt om u heen, o Broedren Trekt gansch de wereld rond Weer rijzen als paleizen De kloosters uit den grond. Het glanzend licht der Bede De waarheid moet gedoofd, Voor bedevaart, mirakels, En spoken in bet hoofd.... Ach over Lei en Schelde Hangi zulk een sombre nacht.... Oland van Artevelde De Geuzen houden wacht Jezuïeten zaaien tweedracht, ij blazen haat en twist Wij juichen Hecht en Rede Zij grijnzen Laag en Hst 1 Hoort Rome smeedt ons ketens Voor 't lijf' en voor de ziel Het zwart gespuis zal 'tmenschdom Verpletteren met den hiel. Dan, Geuzen, dan te wapen De vrijheidsvlag ter hand Van 't ongediert der papen Verlost ons vaderland Wanneer rijst eens hel daglicht In d'aardsche rampwoestijn Dat elk zijn eigen koning Zijn eigen paus zal zijn Geen slaven meer aan ketens, JJeen ziel aan boei of band, En 't menschdom, gansch het menschdom Een enkel Broederhand Dat willen wij, o Geuzen 1 Al kost het goed en bloed Wij gaan vooruit als reuzen Met vlaamschen leeuwenmoed. Wij brengen aan Jnlins De Geyter een welgemeende hulde, evenzeer aan den vrij en vrank gebleven man, dien we als een hoofdman van onze vrijzin nige Vlaamsche Beweging beschouwen als aan den dichter, die door zijn kunst verheven staat ver boven onze politie ke verdeeldheid,in die hoogere,reinere atmosfeer waar alle Vlamingen gerust elkaar de broederhand mogen reiken. Eene gemeente die in het land eene goede faam geniet voor hare paardenfeesten, is wel de aanzienlijke gemeente Ëlverdinghe. Men drijft er insgelijks handel in hoppe en vetten 't is eene gemeente die druk bezocht is en die het meer zou zijn indien zij geen h stuur had die het bijzonderste verwaar loost, het onderhoud der wegen. 't Is eene schande in deze gemeenten we gen te vinden die zoo slecht onderhouden zijn dat men bij klaren dage gevaar loopt den hals te breken en zijn rijtuig gansch uit een gerukt te zien om maar eene aan te halen, spreken wij van dezen van Ëlver dinghe naar Boesinghe. Wanneer de lieden der streek dezen weg riemen moeten, nemen zij al hunne zedelijke en stoffelijke voorz->rgen, zoodanig vreezen zij de ongevallen ook is het te verhopen dat de Burgemeester zul kunnen zijnen plicht kwijten met stellige bevelen te geven om den steenweg ten spoeligste mogelijk in goeden staat te doen herstellen, indien hij geene ernstige verantwoordelijkheid wil op- loopen. Déclarations du 10 au 17 Février 1903. Naissances Weyne, Camilla, chaussée de Menin. Duthieuw, Albertine, chaussée de Poperin- ghe. Struye, Jeanne, rue Gustave de Stuers. Vermeerseh, Ivorine, rue du Passage. Ramskindt, Florentine, Mar- ché au Bétail. Decroix, Suzanne, Drie Zottenstraat. Priem, Ivonne, rue Courte de Thourout. Vermeulen, Maurice- chaussée de Zonnebeke. Masseho, Si, monne, rue Carton. Van Mnlem, Alexis, Marché au Bétail. Bogaert, Rene, chaus sée de Poperinghe. Vanderghote, Roger, rue d'Elverdingbe. Maes, Gérard, chaus sée de Diekebusch. Mariages Van Dam, Augustin, macon, et Breyne, Marie, servante, tous deux a Ypres. De- turek, Théophile, ouvrier agricole, a Rous- brugge, et Gouwy, Alixe, ouvrière agrico le, séjournant a Ypres. Vermeerseh, Hector, ouvrier agricole, a Voormazeele, et Swingedouw, Julie, sans profession,, a Ypres. Décès Kesteman, Germaine, 1 1/2 an, Plaine d'Amour Bonnee), Thérèse, 54 ans, bouiiquiere, veuve de Bruynsteen, Charles, rue Courte de Thourout. Mulier, Augus- te, 77 an®, sans profession, célibataire, rue. Da Haerne. Therry, Marie, 20 ans, sans, profession, célibataire, rue des Boudeurs. Vandenberghe, Aimé, 1 1/2 an, chaus sée de Poperinghe. Deconinck, Henri, 54 ans, séranceur, époux de Maesen, Marie, rue de Menin. Demey, Pierre, 69 ans, ecrtvain public, célibataire, rue des Bou deurs. Herbrant, Rosaiio, 81 ans, reli- gieuse, célibataire, rue Gustave de Stuers. Debandt, Napoline, 73 ans, religieuse, célibataire, rue de Menin. kfi O 9i s A 5 GC s u s a ■3 L s a Aalst, 18 Feb. Tarwe, per 132 lit. 30 c. fr. 00 00 tot 00-00 mastelutu, 00-00 tot 00-00 rogge, 00-00 tot 00-00 haver, 00-00 tot 00-00, Aardappelen, de 100 kilos, 6-00 tot 7-00 boter, 3 kil., 8-00 tot 8-40 eieren de 23, 2-00 tot 2-20. Hoppe, le merk, per 30 kil., fr. 000-00 dito 1904, 000-00, 00andere merken, tot 000 00 tot 000 00. Vlas, 3 kil., 0-00 tot 0-00. Brugge, 18 Feb. Taiwe, 100 kil., fr. 18-50; rogge, 15-25 haver, 17-50; gerst, 16-75 zomergerst, 00-00. Aardappelen, 100 kil., 6-25 lot 0-00 boter, de kil., 2-50 tot 0-00. Vlas, 1-40. Wareghem, 11 Feb. Men rekent per 100 kil. Vlas, fr. 105-00 tot 155-00 afval, 39-00 tol 50 00 Kortrijk, 20 Feb. Witte taiwe. 100 kil., 16-00 tot 16-50, roode id. 13-50 tot 00-00, rogge, 12-50 tot 00 00 haver, 100 kil., 16-50 tot 00-00 veldboonen, 00-00 tot 00-00. Geele aardappelen, 100 kil., 6-30 tot 7-00; roode, 7-00 tot 0-00. Boter, 1/2 kil,. '1-52 tot 1-36 eieren, de 25, 1-00 tot 2-00. Koolzaadolie, 100 kil., fr. 42-00 tot 42-50 zijnzaad id, 32-50 lot 00-00 koolzaad, 00-00 tot 00-00"; lijnzaad 00-00 iot 00-00 kool zaad koek, 13-00 tot 00-00 lijnzaadkoek, 17-00 lot 18-00. Suikenjeo fr. 19-00 tot 19-50 pellen, 00-00 tot 00 Kortrijk, 13 Feb Veemarkt Verkoop 374 beesien. Prijs per kilo, gewicht op voet Vaarzen 1® BW DIJ ~w\aaaaa/ j\ •k k -ftq_ "m CS "m 4) tm SU CS <D CS 4» -H T. 6- a. o 2 O O s_ O OP jc o. C/D O -as a O oooooooo oooooooo 05 215 t- O O tO O 51 rir<-tOC CO OOOOOOOO 02010000000 oooooooo th th -r« O o t- O O O O O O th O O O O O O TH CO -S* <x> CL. C G d, OP OP «X bj; o t-' a o s— O tn

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3