Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. BERICHT. Donderdag, 2n Maart 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. i\r 16. Terwijl het nog lijd is. De Gaskwestie. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BBonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Vook DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-ÜO. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr o3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. gf-ürf» Ter gelegenheid van Karnaval zal de Weergalm Woens dag niet verschij nen Men zegt dat besturen voorzien ie men zou het niet denken, te oordeelen naar de wijze opwelke de gaskwestie in der haast afgedaan is geweest door het bestuur Colaert. Wij hebben gezien dat te Roubaix de kwestie der openbare verlichting van nu af ter studie is, 't is te zeggen vijf jaren vóór het eindigen der be staande concessie. Te Leuven zijn de studiën begonnen drie jaren en halfs oor het eindigen der concessie. Welnu, ziehier wat wij ten dien pro- pooste lezen in het verslag der Commis sie van Leuven aangeboden door den heer schepen Bosnians dezer stad. De concessie, den 16 April 1874 verleend aan de Compagnie die de openbare en bijzondere verlichting en verwarming der stad Leuven exploi teert, eindigt met volle recht den ln Januari 1905, ten 8 ure 's morgens. Driejaren en half scheiden ons dus van dat einde van contrakt. Welnu, wij zullen in 't vervolg be wijzen dat, in den huidigen staat der wetenschap, de verlichting met gas zich opdringt als eene onvermijdelijke noodzakelijkheid. Het oogenblik ia dus gekomen voor ons Stadsbestuur zonder vertoef stand te nemen in deze belangrijke kwestie van openbaar nut Kant er volgt uit de inlichtingen die ons gegeven zijn geweest door deskundigen eener onbetwistbare be voegdheid.dat er drie jaren noodig zijn voor het oprichten en het in gang stellen eener nieuwe fabriek. Welke ook de wijze zij der nieuwe exploitatie de regie of de concessie zal er inderdaad dienen A van 1901 tot 1903 1° Een behoorlijken grond aan te koopen. 2° Bij gebrek aan eene vriendelijke overeenkomst, een koninklijk besluit te bekomen, de stad bemachtigende onteigeningen te doen. 3° De plans, bestekken en lastenko- hieren te doen opmaken door een be voegden nijverheidsingenieur, die noo dig zijn om de fabriek te kunnen bou wen. 4° De noodige toelating te bekomen van het belanghebbend openbaar ge zag, om eene fabriek te bouwen. 5° In geval de stad bet werk in regie zou doen, door de afdeeling der finan ciën de kwestie der noodige leening voor de te stichten instellingen te doen onderzoeken. 6° Over te gaan tot de onmisbare aardewerken voor het stichten der fa briek, der metselwerken, der grond leggingen en van bet spoor. B In 1903 Al de gebouwen, ovens en andere in wendige metselwerken, als ook de gas- ketels te maken. C. In 1904 De verschillende toestellen van los ing, van branding en de canalisaties op te richten. Eenen ingenieur-Bestuurder te be noemen voor de exploitatie der fabriek, bureelen van boekhouding dezer in te richten. Geheel deze inrichting zal noodzake lijk afhangen van het verhchtingsstel- Bel dat zal aangenomen worden Er volgt dus uit de inlichtingen ver schaft door deskundigen van groote waarde, dat drie jaren noodzakelijk zijn voor het stichten en het in gang stellen eener nieuwe fabriek. Welnu, wanneer heelt men te Yper zich voor de eerste maal bezig gehou den met de kwestie der openbare ver lichting? Met opzoekingen te doen in de handelingen der stad, vindt men er dat in de zitting van 11 April 1903, de Raadsheer Vanderghote er toespeling op maakt Het verslag, der zitting zegt inderdaad: «do Raadsheer Vanderghote doet kennen dat het contrakt betrek kelijk de openbare verlichting- eindigt den 31 December 1905 Hij roept de aandacht van het College op dat punt en stelt voor de studie der zaak toe te vertrouwen aan eene bijzondere: Com missie benoemd in den schoot van den Raad. De heer Burgemeester antwoordt dat de zaak ter studie is. Hij verzet zich nochtans niet tegen de aanneming van het voorstel des heeren Vanderghote, weik gunstig door den Raad aanvaardt wordt. De Commissie werd benoemd na de kiezingen, den 7 November 1903, en wij lezen in het verslag van 19 Decem ber 1903 De heer Burgemeester verklaartdateenebij zondere Commissie door den Raad is ingesteld geweest ten einde de kwestie der stadsverlichting te onderzoeken. Hij wenscht dat die Commissie hare besluitseleu inden lóóp van 1904 zou kunnen neerleggen, want het contrakt tusschen de Stad en M. Valcke eindigtden 31 December 1905. En 't is alles. Het is dus maar op het einde van 1903 dat onze fameuze Commissie voor de studie vau de kwestie der openbare verlichting ingesteld werd. Nu, er is aati te merken dat op 31 December 1904 eene vaste beslissing moest geno men zijn, want 't is op dat tijdstip dat de stad moest uitspraak doen over de ontzegging of de voortzetting der be staande concessie. De Commissie had dus min dan een jaar om hare werkzaamheden te eindi gen en haar verslag neer te leggen, 't Wasonvoldoende en 't is waarschijnlijk om die reden dat zij verkoos niets de doen. Zij heeft besef gehad van de wetteloosheid der poging misschien ook had men haar niets gevraagd. Wat er van zij, wat vast gesteld is, 't is dat men te Yper aan de studie der zaak den tijd niet besteed heeft die volgens de meening der bevoegste des kundigen onmisbaar geoordeeld is, 't is te zeggen drie jaren. Wat moet men er uit besluiten Van twee dingen één, ofwel de zaak is slecht of niet bestudeerd geweest en in dat geval is het waarlijk ongehoord dat een bestuur zoo lichtzinnig de toe komst eener stad kan verbinden voor eenen termijn van dertig jaren Ofwel'de zaak is onder alle opzieh ten onderzocht geweest en dan is er geene andere uitlegging mogelijk 't is dat zij gemutsemaald was voor de sa menstelling der Commissie, die in dat geval maar zou gediend hebben voor dekmantel van M. De Brouwer, het geen waarschijnlijk is, gezien hare samenstelling. Men zal bekennen dat zulks ave- echts bestuur is en dat het op die wij ze niet is dat magistraten, bezorgd voor hunne waardigheid, de belangen behandelen die hun toevertrouwd zijn. Indien dus, voor redens die wij niet kennen, politieke of andere, ons bestuur gemeend heefttemoeten den vervaldag der 11. gemeentekieziugen afwachten vooraleer de kwestie der verlichting op de dagorde te brengen, nog ware hot behoorlijk geweest den nieuwen Raad den zedelijk noodigen tijd te gunnen om de zaak te onderzoeken Welnu, de Raad heeft maar kennis van de zaak gekregen den 3 December en den 31 December 1904, na drie zittingen, was de toer gespeeld zonder dat de Raad in bezit was gesteld geweest van eeu ver slag der Commissie. Was het de plicht van het Bestuur niet in die voorwaarden te weigeren te beraadslagen Te Leuven, waar de magistraten nochtans al hunne voor zorgen genomen hadden, heeft het Col lege om niet onverhoeds genomen te worden, de gebeurlijke verlenging van het contrakt dat in gang was, van de Compagnie gevraagd en bekomen tot den ln Januari 1906 Dat volgt uit het verslag aan den Gemeenteraad ge daan door den heer Schepen Collins. Waarom heeft m6n te Y per zoo niet ge handeld M. Valcke was en is nog be reid te dien opzichte al de mogelijke gemakken te geven. Dat men er dus tweemaal aan deuke vooraleer eene beslissing te nemen die men zou kunnen beklagen Er is geene schande bij eene mis greep te bekennen, maar wat men niet zou verstaan, wat men niet zou kunnen vergeven, 't is datmen om redens eener slecht geplaatste eigenheide, voor 30 jaren de ernstigste belangen in ge vaar brenge. De ontwerpen van gemeente fabriek. En de bij zonderen Twee belangen te genover elkander. De hoedanigheid van het gas. Drie voorwaarden te verwe- zentlijken. De op te lossen moeilijkheden Een onz ezers zendt ons den vol genden brie! betrekkelijk de gaskwes tie Roubaix, den 20 Februari 1905. Mijnheer de Opsteller van het Journal de Roubaix. In een onlangs verschenen artikel van het Journal de Roubaixnoodigdet gij uwe lezers uit u hunne gedachten uiteen te zetten over het ontwerp dat het Gemeentebestuur had eene gasfa briek te bouwen. Ik hoop dus dat gij de volgende op merkingen gunstig zult aannemen. Spreken wij eerst over de kwestie van princiep dat het Bestuur zijne straten en zijne onroerende goederen verlichte, daar kan men niet veel tegen zeggen. Maar dat het zich het recht en de vrijheid toekent de bijzonderen te verlichten, is het niet tè willekeurig Eu daar de twee verlichtingen niet kunnen gaan de 6ene zonder de aDdere, zullen de bijzonderen wel moeten de verlichting der stad aauvaarden. Wij gaan naar het monopolium. Welnu, wie monopolium zegt, zegt in 't algemeen gebrekkige levering met leeuwencontrakten wanneer deze leve ring niet bedriegehjk is zooals in zekere monopoliums van den Staat. Indien het princiep van het gemeen telijk monopolium goed is, waarom is het niet toegepast geweest tijdens de AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. vernieuwing der overeenkomsten met de Compagnie der trams van Roubaix- Tourkoenja'flndien, integendeel, men dat princiep op gezegd tijdstip slecht beoordeeld heeft, waarom oordeelt men het heden goed Zeker, onder het begrootingsbetref- fend oogpunt, ware het een groot gel delijk voordeel voor de stad het gas te maken, zoowel dat van haar eigen gebruik als dat der bijzonderen. Maar het is het belang der gemeentekas al leen niet datopjiet spelis,het is ook het belang van den bijzonderen, voor de betaling van den prijs vau den kubiek- meter in zooverre als voldoening op de hoedanigheden der verlichting. Er zijn dus twee belangen tegenover elkander, dat der Gemeentekas en dat der bij zonderen. Welnu, het schijnt dat het maar het eerste dezer belangen is dat de aan dacht vestigt, te oordeelen naar de ge dienstige uitstalling die men maakt der balans van zekere gasfabrieken. Indien het Bestuur maar den begroo- tingskant beoogt, kan het geneigd zijn, om geld te winneneen gas van slechterehoedanigheid tegeven. Indien het integendeel voldoening wil geven aau zijne kalanten, zal het hun een gas van goede hoedanigheid moeten geven waarvan de prijs rijzen zal. Kortom, twee belangen tegenover el kander, maar twee tegenstrijdige be langen. Al dezen die deze kwestie van het gas op de tribuun van het Journal de Roubaix besproken hebben, hebben verschillende zeer belangrijke overwe gingen vertoond. Maar allen hebben deze trillende kwestie der hoedanigheid van het gas in 't duister gelaten. Indien wij twintig jaren jonger waren, zou hot ideaal een gas zijn met groote verlichtingskracht onder kleine drukking. Maar nieuwe uitvindingen zijn ont staan die de gedaante der zaken veran deren. Het gebruik der witgloeiende kousen maakt een gas noodzakelijk met veel drukking, deze drukking zooveel mogelijk gestadig zijnde. De gasmotor bevindt zich goed met een gas dat wel voorzienis van calories. Wij staan dus vóór drie verschillen de noodwendigheden Verlichtend Gas met flauwe pressing gas met pres sing gas rijk in calories. Om maar de gaskwestie met wit gloeiende kousen te oordeelen, gezien de gewichtigheid welke deze wijze van verlichting genomen heeft, weet het Bestuur dat het eene zeer groote moei lijkheid is, 'lis gelijk op welk uur van den dag, eene gestadige altijd gelijke drukking te hebben op al de punten van het net Weet het dat deze ver plichting het zal dwingen tot eene nog al kostelijke herstelling der canalisa- tie, tot schadelijke efl'enmakingen, tot instellingen van zelf bewegelijke toe stellen van regeling der pressing Indien de stad het gas wil leveren,, aan hoeveel reclamaties, klachten kan zij blootgesteld zijn Wie zal ze oordeelen de Stad Allo dan Dat de Stad zich dus tot eene begun stigde Maatschappij wende dat zij eene vergoeding van haar eische, gelijk van de Com pagnie der trams, eene borg- stelling als waarborg van de uitvoering der genomen verbintenissen dat zij haar een zeer bestudeerd lastenkohier oplegge, door bevoegde mannen ge maakt dat zij haar tot merkelijk ver minderde tarieven verplichte dat zij gunstprijzen bekome voor de gemeente verlichting dat zij op het stadhuis een kabinet van kontrol hebbe, om op WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1