Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 6° April 1905. Eerste jaar. IV" 21. Gemeenleraad van Yper. Iii het land van bedrog. Eendracht maakt Macht. i Ci'Schijtwntic (li'S HotuHenlfUfS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixinudeslraat, nr 53, le Yper. De aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Notariale en Bechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onUerteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Maandag 21 Maart 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- gerem, Fiers, Vanderghote, D'Huvet- tere,Vandeupeereboom, Bouquet,Van- devoorde, Sobry, Lemahieu, Raadsle den, M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig: de Heeren Fraeys,Canepeel en Iweins. Wij weten niet of het proces-verbaal der zitting van 4 Maart goedgekeurd is geweest, de beer Voorzittermeer of min ontzenuwd, heeft vergeten het te melden. Er volgt uit eene mededeeling door M. Colaert gedaan, dat bet College voornemens is in te schrijven voor 25 franks tot het oprichten van een ge- denkteeken aan Frederic de Mérode. Lebeer Voorzitter hoopt dat de Ge meenteraad er zijne toestemming aan zal geven. Dat gedenkteeken zal opgericht wor den te Berchem, provincie Antwerpen. De Raad is van meening dien gerin gen penning aan de nagedachtenis van eenen rechtschapen meu3ch aan te bie den. 1Stadsbibliotheekrekening-1904. De rekening der Stadsbibliotheek van 1904 sluit met een tekort van fr. 62-17 dat iD het budjet zal gebracht worden van 1905. Goedgekeurd. 2. Kerkfabriek van S' Maarten rekening 1904 De Raad brengt een gunstig advies uit over Je rekening van het dienstjaar 1904 der kerkfabriek van S' Maarten. Die rekening sluit met eentekort van fr. 5,088-62, dat zal gevuld wor den zooals gezegd is geweest in eene voorgaande zitting. 3. Burgerlijke Godshuizenver pachting van goederen. Na lezing van hot besluit in datum van 10 Maart 11. van dat liefdadigheids- bestuur, brengt de Raad een gunstig advies uit over deze verpachting. 4 Burgerlijke Godshuizenver- kooping van boomen, enz De verkooping van sparren, jonge boomen. enz., gehouden den 7 Januari 1905 te Zillebeke, heeft de som van fr. 6 809 00 opgebracht, bijna 2,000 fr. meer dan de schatting. Gunstig advies. 5. Wegenis afstand aan den Slaat der Jules Capronstraat. Le beer Voorzitter geeft lezing van den afstandsakt die goedgekeurd wordt door den Raad. M. Colaert zegt dat de werken dus dit jaar zullen kunnen gedaan worden. 6. Openbare verlichting. Het Schepencollege heeft in datum van 22 Maart II. eenen brief ontvangen van de Bestendige Deputatie, hem be richtende dat het hoogerbestuur de stukken onderzocht heeft betrekkelijk de gaskwestie. Er volgt uit het onderzoek dezer ■tukken dat er niet dient overgegaan te worden tot openbare aanbesteding Er zijn immers voorgaanden. Andere ste den hebben hetzelfde stelsel gevolgd als dat van Yper, onder andere, de stad Iseghem die door de electriciteit ver licht is. Van een anderen kant, zijn de voor waarden der Maatschappij De Brouwer van de voordeeligste zij vereemgt al de waarborgen eener goede uitvoering en, voor het oogenblik, is deze Maat-, schappij de voordeeligste en beant woordt aan de belangen der stad Yper. De bestendige Deputatie is besloten het contrakt De Brouwer in princiep aan te nemen, behoudens er eenige wijzigingen aan te brengen. Aan het artikel 2 van het contrakt en aan het artikel 3 van het bijgevoegd contrakt moet er vastgesteld worden dat de Maatschappij ingericht is voor 30 jaren en niet voor eenen termijn van 60 jaren. M. Golaert verklaart dat het College er geen verzet tegen inbrengt. Het is nooit in het gedacht geweest van ie mand onzer, zegt de beer Voorzitterhet contrakt van 30 jaren te verlengen. Aan het art. 2 van het contrakt, is het College van meeuing in stellige woorden te bedingen dat de tnsschen- komende Maatschappij eene naamlooze Maatschappij zal zijn. Deze type is aangenomen. M. De Brouwer is t' akkoord. Litt. C van het contrakt. De stad zal ten langsten na vijfjaren in de te stichten Maatschappij moeten treden. Het College heeft deze zaak onder zocht. Wij kunnen ons bij deze vraag der Bestendige Deputatie niet vervoegen Wij zouden ons kunnen in de noodza kelijkheid bevinden eene leening te doen. Litt. D. Andere gemeenten dan Waasten en Poperinghe, zullen eventuëellijk in de Intercommunale mogen treden. De bestendige Deputatie verlangt dat dit beding duidelijker vastgesteld zij. M. Colaert zogt dat het wel de mee ning is van 't College aan andere ge meenten toe te laten eventueel in de intercommunale te treden. Aan het art. IV van het bijgevoegd contrakt zou het woord onrechtstreeks moeten uitgeschrabt worden. De Be stendige Deputatie verlangt dat al wat betrek heeft op de Intercommunale Maatschappij duidelijk aangewezen zij. M. Golaert houdt staande dat de voorwerpen in dat artikel vermeld maar betrek hebben op het gas be halve den handel van kolen en der onder produkten. Hij ziet er geen hin der in het woord onrechtstreeks af te schaffen. Art. 5 van het ontwerpde aan deelhouders zullen geen recht hebben aan deze vergadering deel te nemen. De bestendige Deputatie moet daar- over verzekerd zijn. Deze zaak zal onderzocht worden in de naaste vergadering van den Raad. M. Vandevoordeeen telegram ont vangende hem meldende dat zijne moeder ziek is, is bemachtigd te ver trekken. Litt. G. De bestendige Deputatie begeert dat de woorden genolsaandeeien vervangen worden door de woorden aandeel van dividend. Litt. H. De tekst van het verdrag zegt na ca vijf jaren. Het zou moeten zijn, volgens de be stendige Deputatie, in den loop dezer vijf jaren. Het College ziet er geen hinder aan. Litt. I. Indien de wet, die de Intercommu nale huldigt, door de Kamers gestemd ware, zou de stad de toelating vragen er in te treden. Om de bestendige Deputatie voldoe ning te geven, zal de Maatschappij De Brouwer geraadpleegd worden. Litt. J. De bestendige Deputatie houdt er aan den keus te hebben van het derde lid. M. Colaert vindt er geen hinder in. Indien men in de Intercommunale treedt Zal een deskundige door de stad be noemd worden Een id. door de concessionnarissen De bestendige Deputatie begeert de derde deskundige te zijn. Deze zaak biedt niet de minste moei lijkheid aan Litt. K. Dat de rekeningen der intercommu nale Maatschappij zullen onderzocht worden door het Schepencollege Wij zien er geen hinder aan. Litt. M. Het bestuur zal zich moeten verstaan met M. De Brouwer opdat het werk toevertrouwd worde aan werklieden der lokaliteit. Er is beslist geweest dat de oprich ting der fabriek zoo veel mogelijk zou gedaan geweest zijn door de werklie den der stad. Er is eene stellige verbintenis met M. De Brouwer. Ziedaar, zegt de beer Voorzitter, waar op de aanmerkingen uitkomen door de bestendige Deputatie gedaan. Wij zullen de twee voornaamste on derzoeken in de zitting van den Ge meenteraad die waarschijnlijk Zater dag aanstaande zal gehouden worden Gij laat het College toe in onder handelingen te treden met de conces sionnarissen om te besluiten. De openbare zitting wordt ten 6 ure 1/4 geheven. De kiesknoeierijen van het land der sau cissen ligt nog in ieders geheugen of er ko men reeds nieuwe zonderlinge feiten aan 't licht te worden gebracht door eene inter pellatie uitgaande van de heeren Rens en Anseele, gericht tot den heer minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs over de onregelmatighedengepleegd door het schepencollege van Aalst en van zekere gemeenten van het arrondissement Gentin het opmaken van de kiezerslijsten voor de merkersraad en over de le nemen maatrege len om dat te verhelpen Ten einde onze lezers te laten oordeelen, zullen wij hun een gedeelte der redevoering volgens het Beknopt Verslag t door M. Rens uitgesproken, alsmede de onderbrekin gen d e zij heeft uitgelokt, mededeelen MRens Het kiesbedrog te Aalst is zoo erg dat het land moet weten tot welke kui perijen de katholieke partij zich niet schaamt hare toevlucht te nemen, en dat het ook we ten moet of de Regeering dat bedrog wil dekken. Ik wijs eerst en vooral op het laattijdig uithangen en het laattijdig overhandigen van de lijsten op 15 Februari hing men enkel de lijst uit der bazen en een gedeelte van de lijst der werklieden en 't is maar op 18 Februari dat het tweede gedeelte dezer laatste lijst uitgehangen wprd Dat is heel gewichtig want er zijn maar eenige dagen vergund om die lijsten te onderzoeken. Er is nog een ander erg feit aan te halen. Elke schrap ing moest aan de belangheb benden befeekend worden te Aalst zegt men echter, dat dezen zich moeten wenden tot het Hof van beroep, terwjjl de wet wil dat men zich eerst tot het schepencollege wende dat noem ik kiezers willens en we tens bedriegen Wanneer men rekenschap over die onregelmatigheid vraagt, zegt men dat de wet niet verplicht inlichtingen aan de kiezers te verstrekken, 't Is waar, doch openbare eerlijkheid verbiedt de kiezers te bedriegen. M. Liebaert, minister van spoorwegen, enz. Kiezers, men bedriegt u (Gelach, rechts.) M. Buyl. Lacht niet 't Is heel ern stig M. Liebaert. Zeker maar alle kies- reklamen zeggen hetzelfde Kiezers men bedriegt u (Herhaald gelach, rechts.) M. Rens. Voor het oogenblik bepaal ik mij bij de onregelmatigheden die naar ik hoop de Regeering zullen doen tusschen bei de komen. Het schepencollege heeft geweigerd de afgevaardigden der verklaarders te aanhoo- ren, omdat het zich over zijne beslissingen schaamde. Welnu, de openbaarheid moet in die zaken de regel zijn. Het kieswetboekje eischt dat de zittingen openbaar zijn, zooals het eischt dat de partijen gehoord worden. Er bestaat overigens nog een andere re den, die mij door den heer Bethune wordt gegeven. Toen hij aan 't Hof van Assissen is ontsnapt, riep hij uit Wij zetelen als magistraten en hebben geen rekenschap te geven Verm ts gij magistraten zijt, moet gij de wet eerbiedigen Men heeft degenen, die in de zittingszaal wilden komen, aan de deur gezeten hun toe geroepen Geen uitleg ik geloof het wel in twee uren tijJs heeft men over 657 klachten beslist (Uitroepingen en gelach, links.) MFlèchet. En men klaagt over de traagheid van het gerecht (Herhaald ge lach M. Huysmans Het zijn mannen mot een uitstekend verstand begaafd MWaroquè. Wonderen der electri citeit M. Rens. -—De klachten der katholieken werden gereedelijk aangenomen 86 wer den gegrond geoordeeld al de andere, 37 uitgezonderd, werden verworpen. (Her haalde uitroepingen.) De reden is van te voren gedrukt en luidt Aangezien de aanvrager niet al de geschreven stukken hoeft ingebracht, die voldoende zijn om 't bewijs te leveren dat hij patroon of werkman is. Dat is een over treding der vvet, want welke zijn de stuk ken die de werkman moet inbrengen buiten het bewijsschrift van den patroon en wat kan de patroon buiten zijn patent inbrengen Wat bedekt het bedrog? Eere wien esre toekomt. De burgemeester van Aalst is mo lenaar en olieslager. Hij is gehuwd, heeft vrouw en kinderen en vindt middel om in zijn gezin vier kiezers te hebben Een gewezen schoolopziener, die rente nier is, heeft een zoon, die koopman in ijzer is, Welnu, vader en zoon zijn ingeschreven als ijzerbewerkers. De portier van sta Isgevangenis is schoen maker, of liever schoenlapper en staat op de lijst der patroons als schoenmaker. Onder de werklieden schrijft men er in die 84 jaar oud zijn en in niemands dienst, zooals men licht begrijpt. Er is mij gezegd dat er op het stadhuis een beambte is die zich het hoofd breekt om beroepen uit te vinden ten einde het getal katholieke kiezers te vermeerderen. DE WEERGA

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1