Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 13n April 1905. 5 cenliemen. Eerste jaar. JVr 22. Het land van bedrog. Eendracht maakt Macht. B et'SCFrijnende (li'fi Bïondei'dugs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS DE Voor DEN BUITENEen jaar, Fr. 3-00. Yoor STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch Helgië en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Rf klamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. In ons laatste nummer gaven wij den beknopten inhoud der interpellatie van M. Rens en M. Anseele, gericht tot den heer minister van arbeid en tot den heer minister van binnerilandsehe zaken en openbaar onderwijs i over de onregelmatigheden ge pleegd door het schepencollege van Aalst en zekere gemeenten van het arrondissement Gent, in het opmaken van de kiezerslijsten voor de werkrechttrsraad en over de te nemen maatregelen om dat te verhelpen. Wij hebben o^k getoond hoe de kliek Woeste- de Bethune pieperken duik ge speeld hebben met de zitting te doen sluiten voor dat de interpellatie afgehandeld werd, omdat zij met hunnen mond vol tanden stonden voor de nagels met koppen die door den heer Rens in hun saucissen-politiek werden gesiagen zij konden niet onmidde- lijk antwoorden en de klerikale meerderheid verleende dus de helden van het wonderland acht dagen tijds om te overwegen en zich tot hun antwoord te prepareeren. In zitting van Dinsdag werd dus de be handeling d- zer interpellatie voortgezet MRens. Laatstleden Dinsdag wees ik op eene reeks onregelmatigheden begaan bij bet vervaardigen der lijsten voor de werkrechtersraden die onregelmatigheden bestaan in gemis van openbaarheid, laat tijdig aanplakken van .le lijst, laattijdige aflevering der exemplaren, gebrek aan érn stige redenen bij de beslissingen, enz., enz Ik heb bewezen dat op 407 ingeschreven patroons, 206 niet gepatenteerd zijn of het zij voor een ander beroep dan men hun op de lijsten toekende ik zegde, dat van de 552 bezwaren door liberalen ingebracht, slechts 57 werden aangenomen. Ongetwijfeld zal men tegenwerpen dat wij geen beroep hebben aangeteekend tegen al de beslissingen, genomen in kieszaken, door het schepencollege van Aalst. Doch wij hebben nog tijd om in beroep te komen het meest dringende was bezwaarschriften in te dienen voor de gemeenteverkiezingen en 197 zullen tergepasten tijd worden voor gebracht. Ik wees ook op de meest kenschetsende bedriegingen en wil er nog twee aanhalen het eerste bedrog geldt eenen notaris, die slechts twee jaren zijn ontslag nam en o de lijst der patroons voorkomt Welnu, om op de lijst te kunnen voorkomen, moet men. sedert vier jaar een beroep uitoefenen. Daar enboven is hij gepatenteerde noch fabri kant zijn broeders zijn alleen gepaten teerd als verwers. Het ander feit geldt den voorzitter van den wei kreehtersraad zelf, die geeri recht meer heeft om op de lijsten behouden te blijven, want hij is geen be heerder meer van de Linière in welke hoe danigheid hij vroeger werd ingeschreven. Daar de wet van 1819 enkel verjaring voorziet na verloop van vier jaar in zake van patent, zijn er dus 206 patentschuldi gen die de boete van 53 tot 848 frank moe ten betalen. Welnu, men moet de betaling vorderen van de vier jaren patent onver minderd de boet, zooniet ware het bewezen dat het gemeentebestuur van Aalst hun eene valsche hoedanigheid toekende. De Regeering mag en moet handelend optreden allerlei onregelmatigheden wer den gepleegd, die evenveel wetsovertredin gen zijn. Mijne interpellatie beeft, insgelijks tot doel de noodzakelijkheid te doen uitschijnen van de kieswet Het herzien van de kie zerslijsten diende niet te worden toever trouwd aan schepencoliege's hoofdzakelijke politieke korpsen, 't Zou passen de inschrij ving op de kiezerslijsten aan meer waar borgen te onderwerpen. De herziening ervan ware zoo ingewikkeld niet meer en de rollen der- hoven van beroep zonden niet meer overlast zijn met zaken meest tijds onwaar dig van hot onderzoek dier hoogere rechts macht. Drie jaren geleden, bij voorbeeld, bracht men op de lijst der bazen, te Aalst twaalf broeders van Maria als borduursel fabriekanten Hunrie namen werden wel is waar, van de lijsten geschrapt maar ware het niet eenvoudiger en logischer hun ne inschrijving niet aan te nemen Hetzelfde gebeurde voor de lijsten der ge meentekiezers en ik sluit ge^n enkel sche pencollege uit want allen hebben er belang bij kiezerslijsten op te maken die gunstig zijn voor hunne politiek. Na de erge feiten, die te Aalst gebeurd zijn, vraag ik mij af waarom de Regeering de wet niet veranderd heeft. Zoo vermeerdert men het getal on roerende goederen, die zekere kiezers inder daad, bezitten, met andere die men uitdenkt en verhoogt men de reehtstreeksche belas tingen, zoodat men weggelaten kiezers kan inschrijven of hun meer stemmen toekennen. Men vervalscht de geboortedatums, ik zeg vervalscht. want dat kunnen niet enkel misgrepen zijn Dat gebeurt voortdu rend in de.schepencolleges. Wil de Regee ring rechtzinnigheid en eerlijkheid doen heerschen in de kiezingen, dan is het tijd voor haar handelend op te treden (Zeer wel links.) Daarna nemen de heeren Anseele, minis ter Francotte, Verhaegen, Mechelynck, Dameester en Woeste het woord, den eenen om te antwoorden, de anderen otn de stad Aalst te verdedigen en anderen nog om die te bezwaren. MWoeste. Voor de eer van het ar rondissement Aalst is het noodig dat ik een kort antwoord geve aan den heer Rens. Wat betreft de legende der vervalsching van de kiezerslijsten te Aalst Mpastoor Daens. Dat is geen legen de 't is een droevig feit M. Woeste. men moet het afbre ken. Alwie gemoeid is geweest met rechter lijke zaken, weet dat er plaats is voor goede trouw waar zich de meest tegenstrijdige beoordeelingen voordoen Een geineentebe stuur beging eene dwaling daaruit mag inen niet afleiden dat het de kiezerslijsten met opzet heeft vervalscht. Al degenen wier woord eenig gezag bezit, ondersteunen hetgeen ik zeg. M. pastoor Daens. Alleen uw woord verdient geloofd te worden, niet waar Gij zijt de leeke paus, zooals do heer de Sr' et de Naeyer het u hier reeds z°gde. M. P. Daens. Men zal den heer Woeste tusschen twee kaarsen plaatsen. (Gelach) M. Woeste. lk heb reeds gezegd en ik herhaal het eens voor goed, dat ik op die onderbrekingen niet antwoord. Mpastoor DaensDat hebt gij reeds honderdmaal gezegd... En gij antwoordt altijd. M. Woeste. Telkens als men 't ge meentebestuur van Aalst heeft aangerand heb ik het zegepralend verdedigd. M. Bertrand. Om het gerecht te beletten uitspraak te doen M. Woeste. De heer Reus heeft ver schillende klachten tegm hst gemeentebe stuur van Aalst aangevoerd, omstandig her haald hij beweert ten eerste dat de openbaarmaking niet binnen den vereisch- ten termijn is gebeurd en dat men de kie zerslijsten niet op tijd heeft ter hand gesteld aan degenen die ze vroegen. Het gemeente bestuur beweert het tegendeel. M. Rens. Waarom overhandigt men niet den 15" de volledige lijsten M. Woeste. Te oordeelen na de hou ding der oppositie, zouden wij hierin een gerechthuf zijn herschapen De heeren Rens en Anseele hebben immers verschillen de gevallen van inschrijving te Aalst en te Gent onderzocht. Zij trachten waarschijn lijk te drukken op het hof van beroep, op dat het voor hen gunstige arresten zou verleenen Ik ken echter genoeg de magis traten van het hof om te weten dat het niet zal gebeuren. M Horlait. Ongelukkig hij die dat schandaal kent of door wien het gekend wordt M. Woeste Gij steunt hier op eene parlementaire onschendbaarheid en op uwe voorrechten om aldus te spreken Maar, buiten deze Kamer, zoudt gij niet durven herhalen wat gij hier van de rechters zegt. MBertrand. De heer Woeste zou voor hen pleiten. (De socialisten lachen.) MWoeste. Al wie met rechterlijke zaken gemoeid is, moet overtuigd zijn dat er heel veel omzichtigheid dient aan den dag gelegd ik zal dus geen enkel der aange haalde bespreken, alhoewel ik weet dat zij, die bij het hof van beroep te Gent de beslis singen van het gemeentebestuur van Aalst zullen verdedigen, e.ene gemakkelijke taak zullen hebben. Doch wij mogen niet tus- schenkomen in een debat, dat aan de rech terlijke macht is onderworpen. MBertrand. Gij hebt de rechterlij ke macht belet te handelen tegen den heer de Bethune. M. Woeste. Het gemeentebestuur van Aalst staat te hoog in de achting en de sym pathie der bevo king dan dat ze deze eenige redenaars zou gelooven die geen andere doel hebben dan te-doen denken dat hunne mede burgers schriftvervalschers zijn. De afkeuring, waarmede ik hunne daden bejegen, zal gedeeld worden door het arron dissement dat ik de eer heb te vertegenwoor digen. Op dit oogenblik grij pt een hevig incident plaats. 't Is op 't einde der zitting en de leden der linkerzijde vragen dat men het debat zou uitstellen tot Dinsdag, ten einde aan nog andere sprekers, waaronder pastoor Daens, toe te laten te antwoorden op de aanvallen waarvan zij van wege klerikalen het voorwerp waren. Niets te doen de klerikalen willen on- middelijk het debat gesloten zien en met de medeplichtigheid van den voorzitter worden deze die nog zouden willen spreken den bek gesnoerd. Of in andere woorden zij hebben schrik dat er nog meer zou worden uitge bracht MVoorzitter. Het getal redenaars, die volgens 't reglement het woord mogen voeren is uitgeput. M. Verlieyen. Het reglement heeft hier niets in te maken. M. Voorzitter, Eerbiedig het bureel als 't u belieft Het getal redenaars die volgens het re glainent het woord mogen voeren is uitge put en de anderen zullen de gelegenheid heoben die questie tijdens de beraadslaging over de begrooting van binneniandsche za ken te behandelen. Ik verklaar het incident gesloten. (Herhaalde protestatiën.) M. Buyl. Deze interpellatie is geen gewone interpallatie. Eene gewone inter pellatie moet afloopen in eene enkele zitting en deze ondervraging duurt er reeds twee. Overigens moet er kunnen geantwoord worden op den heer De Meester, die het Antwerpsche gemeentebestuur aanviel. Ik ook moet kunnen antwoorden, vermits ik werd aangevallen. Mpastoor DaensVolgens het regle ment, mochten de redenaars een kwartier spreken welnu, de gehoorde redenaars, en inzonderheid de heer Verhaegen, spra ken driemaal zoolang. De Wezenlijke beschuldigde is de heer de Bethune dat hij zich verantwoorde. De heer Woeste sprak van een gebarsten zeepbal. M. De Meester. Hij is reeds gebar sten. Mpastoor Daens. Neen, ik zal het u bewijzen M. Voorzitter. Stel, zoo gij wilt, eene nieuwe vraag tot interpellatie. M. pastoor Daens. Het reglement in te roepen is handelen als phariseeërs, als men bet zoodanig heeft overtreden. Wat kwam de heer De Meester in dit debat wel doen Het past den heer de Bethune de vervalschers te verdedigen... (Gerucht.) MVoorzitter. Gij hebt enkel het woord voor een beroep op het reglement, mijnheer Daens ik verklaarde het incident gesloten. (Protestatie.) M. pastoor Daens. 't Is misbruik van de macht. M. P. Daens. Met opzet gepleegd om ons den mond te stoppen. MVandervelde. Het mag niet wor den toegelaten dat al de leden der rechter zijde achtereenvolgens zich laten inschrij ven en de gansche zitting innemen om de leden der oppositie te beletten te spreken. Wordt ons be-oep op hoflijkheid niet aan hoord, dan zullen wij de herziening van het reglement moeten vragen, daar het voor ons onverdragelijk wordt Ik vraag dus dat de zitting een half uur langer dure om den heer Daens toe te laten te spreken. M. VoorzitterHet reglement moet nageleefd worden al de redenaars werden op denzelfden voet behandeld. (Herhaalde tegenspraak.) MMasson. Men wil den heer A. Daens beletten te spreken dat is de waar heid (Gerucht.) MVoorzitter. Ik zal doen aanmerken dat, de eerst ingeschreven redenaar de heer de Bethune is en niet de heer Daens. (Uit roepingen.) M. Lorand. Over uwe handeling klaag ik niet, heer voorzitter, maar zeker is het dat de leden dnr trieerderheid de be raadslaging over elke interpellatie zoo rege len, dat hunne tegenstrevers het woord niet kunnen voeren. Mpastoor Daens. Men sta mij een kwartier toe (Neen Neen Rechts.) M. Voorzitter Nog eens, mijnheer Daens, Uw voorsstel is in strijd met het re glement en de minderheid heeft er meer dan de meerderheid belang bij het te eerbiedi gen. Mpastoor Daens Ik vraag het woord voor een persoonlijk feit (Uitroepingen.) MVoorzitter Welk persoonlijk feit Mpastoor Daens Ik zal het u zeg gen. MVoorzitter - Ik zie het niet in en gij moogt er geen uitdenken. (Gerucht.) M. Masson De heer Woeste heeft gezegd dat hij aan den heer Daens niet zou antwoorden. Is dat parlementair M. Voorzitter Daar de heer A. Daens niet werd genoemd, bestaat er geen per soonlijk feit. MMasson. Dat is te sterk M. Buyl. Men vreest den heer Daens te hooren, ziedaar de waarheid. M. VoorzitterDaar het gewoon uur voor het sluiten onzer zittingen ruimschoots is verstreken, zie ik geene reden om deze incidenten nog langer te trekken. Derhalve verklaar ik de zitting gesloten. (Herhaald verzet.) M. Bertrand Dat is tsarism Mpastoor Daens. Morgen zal ik het incident heropenen M. Buyl. En wat doet gij met mijne dagorde (Hevige onderbrekingen.) Ziedaar, beste lezers, welke middelen de klerikalen in 't werk stellen om iemand te beletten de waarheid te zeggen. M. Daens vraagt enkel een kwartiertje' om zich uit te drukken en gansch de kleri kale zijde huilt als eene bende bezettenen Neen neen De waarheid mag niet geweten zijn ziedaar de klerikale leus. Gelukkig zijn wij niet ver van 1906 meer verwijderd, het tijdstip dat het waarheid-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1