Horticole Tproise, Maatschappij Oud-Pompiers. Een tuyau voor onze kapitalisten. Carnaval. Werken. Buurtspoorweg van Yper naar Belle. Huwelijk. Help u zei ven. Verslag over het jaar 1904. Sterfgeval. Sociélé Anonyme YPRES. Osiclerscheidiiig. Wij roepen de bijzondere aandacht der zoekers naargoedegelduitzettingen op de gestadige rijzing der aandeelen van het Grédit génèral Liégeois. Men weet dat deze bank betrokken is in de zaak van het Gas van Yper. Gedane koers. 21 September 1904, 620 28 October id. 618 616 22 November id. 920 14 December id. 617-50 25 Januari 1905, 639-640 23 Februari id. 657-50 24 Maart id. 665-667-668 7 April id. 700-705-710 Vergelijkt deze koersen met de ver schillende afwisselingen der zaak van nichtje's gas en besluit. Financiers, houdt een oog in 'fc zeil en een goed Zij waren waarachtig niet dom die lieden der Ypersche Groep, die zich zooveel moeite gegeven hebben ojn voor onze medeburgers eene zaak te behouden die de Raad heeft willen aan vreemdelingen geven. Over eenigen tijd vroegen wij wat gebeurt er dan in het politiebureel Er had daar inderdaad een helden ge vecht plaats gehad tusschen politiea genten. Beden hebben wij de vraag op eene andere wijze te stellen en wij zeggen Wat gebeurt er dan in onze sacristien Men vertelt ons dat over een veertiental dagen, in de sacristie eener onzer groote parochiën, een vuistgevecht in regel tusschen kerk lieden, een grooten en een kleinen, ge leverd is geweest. Het was dol vuist slagen in volle gezicht, blauw oog, bloedneusalles Dezedeles der historie, 'tis dat een der twee mededingers, de milde gever van vuistslagen, er toe heeft moeten besluiten elders te gaan zingen. Uit werksel der aandoening, zeker, 't Is stichtend, niet waar Halfvasten heeft dit jaar hartelijk doen lachen. Even als op de eerste da gen van Carnaval hebben Nichtje's Gas en het Groot Proces aanleiding gegeven tot het vermaak. De Fabriek van Nichte zelve, als t'u belieft is in de koffij huizen in om loop geweest Zij was verbeeld door een overgrooten Gasmeter aati 6.000 kbm. gewijde gas en door eene fabriek met rookende schouw, het geheele het klein Stadhuis van Yper beheerscben- de, waar onze burgemeester en zijn vriend Fraeys zetelen, omringd van de kleine gehoorzame Canepeel's, Lema- hieu's, Bouquet's en Cie. Als opvattiag en uitvoering was het volkomen gelukt. Een echte kunstschilderijde ver schillende afwisselingen van het Groot Proces verbeeldende, heeft dan op hare beurt een waar succes be komen. Eene groep van een honderdtal ge- maskerden omringde die zinnebeelden, de verschillende omstandigheidsliede- ren zingende met een akkoord en eene duivelsche fuga. Overal werden die groepen welgeko men en de toejuichingen zijn hen niet bespaard geweest. Dank zij de aanbe veling van het Journal d'Ypres, heeft de omhaling, die op den omloop gedaanisgeweest, verscheidene duizend franken opgebracht, die neergelegd zijn geweest in eene bank der stad, mnt het inzicht in te schrijven op de genotsaandeelen van Nichtje's Gas die in 't kort zullen uitgegeven worden. De schilderij van het Groot Proces is in onze vitrien tentoongesteld ge weest waar zij het grootste succes be komen heeft. De drie vierden der Yperlingenen talrijke vreemdelingen hebben ze komen bewonderen. Het schijnt dat onze sympathieke burgemeester er het grootste belang aan hecht, aangezien hij aan onzen uitgever is komen zeggen dat indien dat meesterstuk te verkoopen was, hij de kooper zou zijn. (1) (1) N d. R Wij begrijpen gemakkelijk dat onze Burgemeester eraan houdt voor zijne rekening eene schilderij aan te koopen die hem een der roemrijkste daden zijner levensbaan hennnert. Het schijnt ons echter toe dat dit kunstwerk beter op zijne plaats ware in de gaanderijen van ons museum, waar geheel het publiek het zou kunnen gaan bewonderen met eerbied en dankbaarheid. Den schilder van het tafereel geraad pleegd hebbende, zijn wij bemachtigd te verklaren dat hij het te koop stelt aan den prijs die aangeplakt is, tegen komptant geld. De riolen die met groote kosten ge plaatst waren op den weg der Statie naar den steenweg van Poperinghe, worden weggenomen en zullen moe ten dienen voor de verlenging der de Stuersstraat wanneer zij ter plaats zullen zijn, zal men zeer waarschijn lijk de eene of de andere oorzaak vin den om ze weg te nemen en dezelve te herplaatsen, en 't is alzoo dat Pietje Verdoene in de stadswerken de bijzon derste rol speelt, maar aan welken - --- i i prijs De personen die verleden jaar de stad zijn komen bezichtigen en die dit jaar weergekeerd zijn, ter gelegenheid (Ier foore, zijn verontwaardigd op het zicht der domme veranderingen die men aan den ingang der stad op de Statieplaats gedaan heeft. Indien M. Golaert het tiende deel hoorde van hetgeen de personen zich toelaten te zeggen op de rekening van ons bewonderenswaardig bestuur, het ware genoeg om er eene geraaktheid van te krijgen. Zij zijn eenparig om te verklaren dat het een ongelukkig gedacht is den hof der Statie te vervangen door een open plein, beroofd van bloemen en groen en omringd gelijk het zal zijn van breede voorlanden. De Popenn- ghenaars hebben zeer zonderlinge ge dachten Er is spraak van eene Brugsche Maatschappij die de concessie zal vra gen van den buurtspoorweg van Yper naar Belle. Zij zou ondersteund wor den door onze meesters de bestuur der zal moeten zijn verblijf hebben te Yper en Bruggeling zijn. De aandeelen zullen uitgegeven worden aan vijf hon derd franks waarvan een deel zal voor behouden worden voor dezen die zich zullen gelasten met den goeden uitslag der onderneming. De grootste bescheidenheid wordt beloofd. Men kondigt het huwelijk aan van Jonker Robrecht Merghelynck, van Yper, broeder van den Belgischen Di plomaat in Rusland, zoon van Jonker Merghelynck en van Mevrouw, gebo ren Hyndenck de Teulegoet, met Mejuff'er de Gravin de Marotte de Montigny. Al onze gelukwenschen aan de jonge verloofden en aan hunne familien. Wij ontvangen van het Gomiteit van Help u zeiven het verslag over den toe stand dezer maatschappij gedurende het dienstjaar 1904. Wij verhaasten ons dat verslag in zijn geheel kenbaar' te maken. Wij kunnen niets dan de lofbare pogingen toejuichen die door het Gomiteit van Help u zeiven aangewend zijn en wij wenschen het uit ganscher harte geluk over zijne gelukkige uitslagen. Games, Heer en, Overeenkomstig art. 15 onzer stand- regelen i3 het voor ons een aangename plicht u hier verslag te geven over de werkzaamheden van het verloopen dienstjaar 1904. De uitslag is weeral zeer vruchtrijk. Inderdaad wij telden op 31 December laatst 160 leden, waaronder 42 man nen, 92 vrouwen en 26 kinderen, die samen 3084 franken in de Lijfrentkas stortten, te weten 2741 fr. persoonlijke stortingen, 61 fr gestort door bazen, meesters en liefdadige personen en 282 fr. bij middel der bijzondere Staatstoelage van 2 fr krachtens art. 12 der Wet van 10 Mei 1900, ten voor- deele van elk lid minstens 3 fr gestort hebbende in 1903. In die 3084 fr. zijn dus niet begrepen de Staatspremiën, noch die der provincie en der stad, die door die openbare besturen rechtstreeks in de Lijfrentkas gestort worden en waarvan gij het bedrag op uw lijfrent- boekje zult ingeschreven vinden. 33 onzer leden verlieten ons, ten ge volge der stichting van eene pensioen- gilde in den schoot der Maatschappij van ouderlingen Bijstand. a De oude leerlingen der stadschool. In die stichting verheugen wij ons, daar wij er, van af ons ontstaan, voor geijverd hebben en op de bres stonden Hebben die leden ons verlaten, zij zijn niet verloren voor hetmenschlievend werk, dat wij ons ten doel stellen. En zeg gen wij bet ronduit Toen wij Help u zei ven» stichtten was het met de oog op den Ziekentroost der Oud leerlin gen n dien wij spijts alles, bij de Lijf rentkas wilden aangeslotenzien. In den schoot dier machtige maatschappij was immers het meeste goed te be werkstelligen. 7 leden werden ontslaggevers om dat zij de stad verlieten en 14 andere omdat zij alle stortingen staakten. Verleden jaar drukten wij de hoop uit meer nieuwe leden te zien bijtreden en drongen er op aan opdat allen een handje toe Bteken zouden om dat doel te bereiken. Hoewel de oogst nog rij ker had kunnen zijn, verklaren wij toch met genoegen dat 21 nieuwe leden zich aanboden, die allen aanvaard werden. Mochten alle leden ijvervol medewerken om er nog meer aan te brengen en den bloei onzer gilde nog te doen toenemen Het is te betreuren dat wij dit jaar ook geene nieuwe medewerkers of meesters mogen aanstippen, welke het getal kwamen vermeerderen van hen, die zoo mild en zoo bereidwillig het hunne blijven bijdragen om hunnen arbeiders of dienstboden het verkrij gen van een pensioentje te vergemak kelijken. Hernieuwen wij hier nog eens onzen rechtzinnigen dank aan hen^-die al het heilzame van zulke verdienste lijke vrijgevigheid begrijpen en daar om zoo mild en zoo bereidwillig het hunne bijdragen. Die bazen en mees ters toonen daardoor dat hunne liefde voor deze, die hen trouw dienen, gee ne ij dele woorden zijn zij bewijzen immers door het schoonste der liefda dige werken, dat zij een hart hebben dat, klopt van echte genegenheid voor den werkman en dat zij hunnen arbei ders den harden strijd om het bestaan zoo licht mogelijk willen maken. Hul de en dank aan allen, die ods mensch- lievend werk steunen Gelijk de vorige jaren moeten de werkende leden niets afstaan om de bestuurkosten te helpen dekken. Hun ne persoonlijke stortingen en de hulp gelden van allen aard worden heel en al ten hunnen voordeele gestort. Al de kosten worden afgedragen door de bij dragen, welke vrijgevige en volkslie- vende harten ons verschaffen. De helft van het bestuur werd dit jaar herkozen. Het lot besliste dat de heeren Ghristiaen H., Bouckenooghe A Gordonnier L., Janssens G., en Gor- denier R. uittraden. De laatste alleen herkiesbaar zijnde werden de vier an dere vervangen door de j ufvrouweu De- clein M., en Creus P., en de heeren Libotte C. en Deswarte F. Rekening. Ontvangsten. Bijdragen der werkende leden 2741.00 Bijdragenderbazen enmeesters 61.00 Bijdragen der eereleden 33.00 Jaarlijksche toelage van 2 fr. 362 00 In kas op 31 December 1903 0.52, Totaal. 3197.52 Uitgaven. Gestort in de Lijfrentkas 3084.00 Gestort in dekas der Oud leer lingen» voor33 leden(toelage van 2 fr.) 66 00 Betaald aan den gildeknaap 36.00 Betaald voor drukkosten 5.00 Totaal. 3191.00 Balans Ontvangsten Uitgaven 3197.52 3191.00 Blijft in kas 6 52 Aldus opgemaakt, te Yper, den 31 December 1904. Namens het bestuur De schrijver schatbewaarder R. Gordenier. De Voorzitter M. Gorrissen. Verledene week heeft, te midden van eenen grooten toeloop van volk, de plechtige begraving plaats gehad van M. Renaat Gryspeerdt, veearts, bestuurder van ons slachthuis. De aflijvige genoot de algemeene achting. Het was een uitmuntende ambtenaar die, niettegenstaande de ziekelijkheid waarmede hij getroffen was, stipt zij nen dienst volbracht. Wij bieden zijne familie onze recht zinnige gevoelens van deelneming aan. Koninklijke Maatschappij Kruisboogschutters van Yper. Schieting van Maandag 10 A pril 1905 Prijzen aangeboden dooe de Secretaris-Schatbewaarder. GEMENGD BLAZOEN. le prijs hoog totaal door Brunfaut Auguste 11 20 1 25 57 2e prijs laag totaal door Van Daele Alfred 1 1 1 10 1/2 13 1/2 3e prijs hoog totaal door Deswarte Ferdinand 15 1 20 20 56 4* prijs laag totaal door Aertsens Lambert 1 1 1 10 1/2 13 1/2 59 prijs midden totaal door Podevyn Aug. 2 11 10 1/2 10 1/2 34 Programma van het Goncert ge volgd van Redoute, die zal plaats heb ben op Zondag 16 April aanstaande, om 8 ure 's avonds, in het lokaal der Maatschappij, Seminariestraat. 1. LeGonscrit, marche militaire. H. Moerman. 2. Avènementouverture martiale. H. Moerman. 3. Pierrot au Bal, fantaisie. H. Moerman. 4 Guillaume Teil, ouverture. Rossini. 5. Vers l'Avenir, l'Expansion beige. Gevaert. 1. Concerto pour 4 clarinettes a funis son, par MM. les élèves Jacobs R., Jolyt D., Duprez D. et Scheer- linck D. X. 2. Monologue par M. A. V. 3. Fantaisie de ConcertX. pour flute par M. Ghristiaen. 4. Romance chantée par M. A, M. 5. Theodore cherche des allumettes, Saynète en 1 acte, de Georges Gourteline. Personnages. THÉODORE M. R. C. M. GOUIGQUE A. V. LE VOISIN n X. 10 1/2 h. 3e DEEL. REDOUTE. Messieurs les ^Letion- naires sont informés que I'Assemblée géné rale annuelle sera te nue, eon for mém ent a l'artiele 28 des statuts, le >1 arcii 18 YVvril 1905 a 11 heures, an Siège Social, cliaussée de Furnes, a Vpres. Ordre du Jour 1° Rapport du Gonseil d'Adminislra- tion et du Commissaire. 2° Approbation du bdan et du compte des profits et pertes. 3" Election d'un administrateur sor- tant et réeligible. II est rappelé a MM. les Actionnai- res que, pour être admis a I'assem- bléegénérale, iIs doivent se conformer a i'article 27 des Statuts. Les dépöts d'actions peuventsefaire au Siège Social ou a la Ban- qne Am. Dechièvre, rue de Menin, a Ypres. Bij koninklijk besluit van 1^ April 1905, is de burger decoratie (kruis van <5ÖO-( - -^- g va Is DEEL. 2e DEEL.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3