Stadsnieuws. De Gaskwestie. Op den uitkijk. Wal 20 jaai' klerikaal besluur ons meebracht. Ken.miide Burgemeester. Groole liberale manifestatie te Angleur (bij Luik). Onderrichts-Verbond. landsche zaken. Uw voorstel is een vergeefsche poging. [Herhaalde onder brekingen.) M. Nolf. Over één punt zijn wij het allen eens, namelijk dat het tolstelsel, waaraan de hopteelt is on derworpen onrechtvaardig is onze voortbrengsels werden met inkomrech ten getroffen in Duitschland en in Frankrijk, om alleen van die landen te spreken, terwijl de duitsche en fran- sche hop bij ons in volle vrijheid wor den ingevoerd. Men weet hoe belang rijk de duitsche invoer in ons land is. Van 1892 tot 1901 bedroeg de invoer van hop in ons land gemiddeld 1,816,275 k. en Duitschland alleen'voer- de daar 1,493,912 kilo van in. Onze achtbare collegas die verslag hebben moeten uitbrengen over de tal rijke vertoogen, die ons vanwege de hopteelers toekwamen, werden door dien toestand ontroerd. Dat was name lijk het gevoelen van den heer Feron die in het verslag, dat hij op 8 Augus tus 1901 in de Kamer uitbracht, van oordeel was dat de ongelij kheid wraak roepend is. Een ander punt zal niet worden be twist, en wel dat er eene erge crisis heerscht in de hopteelt, dat zij in gansch hët land afneemt en dat er maatregelen noodig zijn, wil men ze niet eerlang zien verdwijnen. Welnu, gij weet hoeveel plaats die teelt be kleedt in het huishoudelijk leven onzer streken. Wat mij betreft, ik aarzelde geen oogenblik mij met het voorgestelde recht te vereenigen. Zooals ik reeds de gelegenheid had het hier te zeggen, staat het belang van den verbruiker met op het spel, Het recht zal den prijs van het bier niet doen opslaan noch de hoedanigheid er van verminderen. De hop is eene waar, die 't voorwerp is van groote prijsveranderingen 't is eigenlijk eene speculatie-waar. Gelijk ik het zei in eene voorgaande redevoering, uitgesproken den 23 Maart 1903, werd de oogst van de streek rond Poperinghe zekere jaren tegen 400 frank de 50 kilo verkocht dat was, naar ik verneem, 't geval in 1882. In 1890 en 1898 werd de hop op 150 en 200 trank de 50 kilo geschat, terwijl de ge middelde prijs 50 of 60 frank de 50 ki lo belooptwelnu, nooit zelfs in de ja ren waarin de prijs het hoogste was, werd de prijs van 't bier daardoor beïnvloed. Het argument werd door de fransche brouwers ingeroepen en luistert in wel ke bewoordingen het werd tegenge sproken in de memorie van toelichting over het wetsontwerp dat op 12 Maart 1905 door de fransche regeering werd nêergelegd en een minimum tarief van fr. 87.50 en een maximum-tarief van 103 frank vaststelt voor de inkomrecb- ten op de vreemde hop De verhooging van den kostprijs van eiken hectoliter bier, die het ge volg van de verhooging van het tolta rief zal wezen, zal allergeringst zij n als men nadenkt dat er slechts 200 gram hop voor 't vervaardigen van ééu hec toliter bier noodig is. Die verhoogiug is bijna onmerkbaar, vermits zij geen 10 of 12 centiemen per hectoliter zal over treffen, en zou de belangen der brou werij niet kunnen schaden Welnu, het recht, door ons amende ment voorgesteld, beloopt slechts 25 frank. Het belang van den verbruiker is dus niet in het spel ten hoogste zou er een botsing kunnen ontstaan tnsschen den landbouw en de bierbrouwerij is dat een reden om werkeloos te blij ven De hopteelt moet, onder de benarde omstandigheden waarin ze verkeert, beschermd worden zij moet in Frank rijk en in Duitschland rechten beta len die den uitvoer harer voortbrengse len belemmeren zij moet dus op onze bezorgdheid kunDen rekenen. Daarom hebben wij, de heer Hens en ik, het amendement aangeboden dat rondgedeeld werd ik voeg er bij dat ik bereid ben aan de brouwerij eene vergeldingtoe te staan die overeenkomt met de lasten, die op haar tengevolge van 't voorgestelde recht mochten drukken. De heer Voorzitter. De heeren Reus en Nolf stellen voor, een artikel 3 na de tabel bij te voegen Hop, de 100 kilogr 23 frank Lupulino, de 100 kilogr.fr. 37.50 De heer de Smet de Naeyerminister va n financiën en openbare werken. De Regeering heeft 't begin der zitting de redenen bekend gemaakt waarom zij de voorafgaandelijke quaestie tegen 't amendement-Rens stelt. Dat amende ment verbergt overigens een wetsvoor stel dat den gang moet volgen door 't reglement aangeduid. De voorafgaandelijke quaestie wordt door zitten en opstaan aangeno men. Het geheel artikel 3 wordt met het amendement der Regeering goedge keurd. Ja, zoo gaat het Het katholiek onderwijs ging de ziel van 't kind redden... en nog meer. Vrijdag vroeg baron Orban de Xivry in den Senaat gendarmeD voor drij dorpen. Baron della Faille de Huysse vroeg gendarmen voor Ruyen. Graaf't Kindt de Roodenbeke vroeg gendarmen voor Eecloo. Graaf Marnix van Sl Aldegonde vroeg gendarmen voor zijne gewesten. Nog worden gemeenteonderwijzers verdrukt, gedurig komen pastoors, pa ters en nonnen bij en hoe langer de clericalen aan 't bewind zijn, hoe meer misdrijven worden er gepleegd en hoe meer gendarmen zijn er noodig Er was een tijd dat de radico socia listen den advokaat Picard als eenen god aauzagen. Zijn woord werd inge roepen als dat van eenen onfeilbaren paus. Het was Picard die eens uitriep De cleiicale kwestie moet ons met bekom meren, wij zullen ze oplossen in eenen handzwaai. En al de vooruitstrevers in woorden, al de radicalen en socialisten juichteD toe. Helaas, zij zijn er van terug geko men De clericalen overheerschen en verdrukken ons reeds twintig jaar lang en de handzwaai of draai is nog uit te voeren. Gelukkiglij k beginnen de meeste werklieden in te zien dat de liberalen gelijk hadden er is geen vooruitgang, er zijn geen goede volks hervormingen mogelijk, zoolang wij niet verlost zijn van de zwarte dwin gelandij. Ondertusschen zijn de socialisten be zig met hunnen afgod Picard af te bre ken. Dat gaat nu «en un tour de main De overblijfsels van den fameuzen slag of de clericale nitklopping van 7 September 1884zijn Maandag te Brus se! openbaar verkocht. Een lot van twintig kartels waaron der een met het opschrift Geen beschaving zonder katholiek onder wijs ging één frank Vijf centiemen 't stuk nog de waar de met van stoof hout Voor drij frank kon men een koppel u grosse8-caisses met gebarsten ezels- vol koopen. Een lot pastoorhoedeu kon geen kooper vinden. Men was er vies van. Er moeeten Zondag twee gemeente raadsleden te Virton gekozen worden De clericalen werden ferm afgebors teld, en daarvoor heerschte in de stad groote geestdrift. Zo.) zal het te naaste jaar geheel het land door zijn. Verdubbeling der Staatsschuld. Verzwaring der krijgslasten. Vermeerdering der belastingen. Afschaffing der gemeentescholen. Verdubbeling der gevangenhuizen. Vermeerdering der gendarmerie. Vermeerdering der jaarwedde der pastoors. Belasting op de eetwaren. Het vergunningsrecht. 100 miljoen 's jaars op den genever. En... 't pensioen van 9 centen daags. ,\j. Garbonelle, Burgemeester van Doornyk komt de stad Doornyk te be giftigen in do volgende omstandig heden Ter gelegenheid der inhuldi ging van de waterleiding, had de Gemeenteraad te beraadslagen" over de inrichting, in het park, vau twee bas- syns met versierende hootd denkbeel den en waterstralen, waarvan het bestek beloopt tot de som van tien duizend franks. Het ontwerp verworpen geweest zijn de om reden van spaarzaamheid, ter oorzaak der overgroote kosten welke de uitvoering der groote werken ver oorzaken aan de stadskas, heeft de Burgemeester aan den Raad de toela ting gevraagd om deze verfraaiingen to doen uitvoeren op zijne eigene kosten. Onuoodig te zeggen dat de Gemeen teraad zich verhaast heeft, deze mild dadigheid met dankbaarheid te aan vaarden Wij vernemen dat, onder het eere- voorzitterschap van Mijnheer Francot- te, voorzitter der Vereeniging van den liberalen Bond van het arrondissement Luik err van M. Gaston Grégoire, voor zitter der liberale vooruitstrevende Associatie van het arrondissement Luik, DE LIBERALE ASSOCIATIE VAN ANGLEUR eene groote manifes tatie der liberale machten van het gansche land op touw zet, voor den Zondag 11 Juni (Sinxen) ter gelegen heid der inhuldiging van haar vaandel Deze plechtigheid, waartoe al de liberale Associaties uitgenoodigd zijn, zal een manifestatie-stoet bevatten in den morgend en eene groote voodracht waar de vermaardste redenaars der LI BERALE PARTIJ het woord zullen voeren. Al dogroepen des lands zijn uitge noodigd geweest en reeds zijn talrijke bij tredingen toegekomen bij den Voor zitter, Mijnheer Guttens, Oude Weg- stratt, 10, te Angleur. De vereenigingen en groepen die, uit vergetendheid of bij misgreep, geene uitnoodiging zouden ontvangen hebben, worden verzocht het tegen woordig bericht te aanzien als er voor dienende. Nationale vereeniging voor de verdediging van-het openbaar onderwijs. Oproep aan de verdedigers van liet openliaar onderwijs. België zal dit jaar den vijf-en-zeventig- sfe.i verjaardag van zijne onafhankelijkheid vieren. Het is goed dat het land op regelmatig verwijderde tijdstippen den doorloopen weg beschonwe en overzicht doe van de tot stand gebrachte vorderingen. Een volk, bij het, aanstaren van zijn eigen gewrocht, krijgt dë bewustheid van zijne macht en wordt, inet een mannelijke fier heid, die den lust doet ontwaken om hooger te klimmen. Dit vaderlands.' h vertrouwen mag noch tans de oogen niet afkeeren van de gevaren, die den '.edelijken en ver.standelijken toe stand van ons volk bedreigen, Twee nauw vei.bonden kwalen ondermijnen het de onwetendheid en het alcoolisme. Laat ons den moed hebben dit te bekennen en luid verkonden dat wij ze beraden, tot a-n den wortel, willen uitroeien. Ni-men wij de verbintenis de vijf-en-twin- tig jaar, die ons nog scheiden van den hon dersten verjaardag onzer onafhankelijkheid, te gebruiken om de laatste overblijfsels der onwetendheid doorliet verplichtend onder wijs te doen verdwijnen, al de geest hoeda nigheden onzer kinderen te doen ontwikke len door de verbeterde school, aan allen toe gankelijk gemaakt, zonder onderscheid van godsdienst of overtuiging aan allen ouderdom passende en aan alle behoeften van een werkzaam en nijverig volk beantwoorden de. Mildadig verspreid, aanlokkend gemaakt en vruchtafwerpend door eene verstandlijke opvoedingsleer, na het verlaten der school volledig in devolksuniversiteiten.de beroeps- gestichten en de boekerijen, zal het ope„J baar onderwijs het krachtigste middel wor" dm van verzedelijking beter dan ee" dwangmiddel zal het medehelpen om hl volk te verwijderen van deonteerende aau hitsingen van den alcool.- Wij zullen aldus het onze bijdragen o dm rijkdom van ons vaderland te vergro ten door de edelste middelen. De vinnige mededinging der nijverheid tusschen de verschillende volkeren, verplicht een land oproep te doen aan al zijne vermo g«ns en al zijne krachten te gebruiken. Wie .ooit zal dan ook het te kort der voortbren gende macht van België berekenen, aan den slaap van zoovele vernuften, die de opvoe- ding niet kwam ontwaken, toe te schrijven Hoe zal ons land zijnen rang houden jn den strijd voor het bestaan tegen andere volkeren die beter gewapend zijn, omdat zij den moed en het. vooruitzicht hadden zich te onderwerpen aan de heilvolle tucht van het Het gevaar schijnt zoo dringend, dat wij het recht hebben diegenen, die het genees middel verstooten, te verdenken hunne heerschappij op de onwetendheid van het vi-lk te wilier vestigen. Vurige verdedigers van onze openbare vrijheden, willen wij ook niet dat een enkel kind onttrokken worde aan het onderwijs door de gretigheid, de armoede of het weini ge vooruitzicht van zijne ouders, teneinde het de middelen bezitte om te ontsnappen aan den dwang van onbekwamen, wanneer het mensch en burger zal geworden zijn. Voorstaanders der gelijkheid van allen voor de wet, houden wij voor waar dat het eene leugen is, zoolangde opvoeding aan elk een hetzelfde uitgangspunt niet heeft ver schaft. Wij doen dus eenen dringenden oproep aan ai de Belgen die onze vaderlandsrhe vrees deelen, aan al degenen die geschikt zijn eene hulpvaardige hand toe te reiken aan de onwetenden om ze tot de zuivere en bezielende bronnen der wetenschap te leiden, aan al degenen die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van het kosteloos, wereld lijk en verplichtend onderwijs, tot welke politieke partij zij ook toebehooren, en die zich bij ons willen aansluiten om het grond- princiep van ons nationaal onderwijs te doen zegepralen. Moge het vieren van den honderdsten ver jaardag onzer onafhankelijkheid ook het f est wezen der intellectueele ontvoogding van ons voL Dan zou België met billijken trots, zijne schoonste juweelen, zijne uit stralende jeugd van kennis en wetenschap fier ku nnen aantoonen. De algemeene SchrijverDe Voorzitter A. LEVOZ K. BULS. N. B. Verzoek alle briefwisseling aan het algemeen Secretariaat te sturen, 106, Defacqzstraat, Brussel. De bestendige Deputatie, in eene buitengewone zitting Dinsdag der ver- ledene week gehouden, heeft opnieuw de concessie onderzocht van het gas van Yper. Men verzekert ons dat, spijts de bo- vonmensehelijke pogingen door M. Oolaert aangewend om de Deputatie over te halen den brief in te trekken welken zij aan het Gemeentebestuur gezonden heeft, zekere wijzigingen ei- sehende aan de twee contrakten, deze doorgegaan is en eenvoudiglijk den tekst van haren brief behouden heeft. Men weet dat de bijzonderste pun ten door de Deputatie opgeworpen, de duur der concessie betreffen, die niet aangeduid is. De Deputatie bekent, gelijk wij het zelve altijd getoond hebben, dat de concessie eenen duur van 60 jaren en 6 maanden kan bereiken Eeu ander opgeworpen punt, is dat de stad, na een bepaalden tijd, (de De putatie verleent vijl jaren) ten minste zou moeten kunnen beslissen of zij de gebuurlijke intercommunale treedt of indien zij weigert. Men moest de Intercommunale heb' ben. maar als het geldt er in te tre den.... trekt men zich achteruit. - -',LÜ>,1 -E C~.' C S..."-) 1 - ver lichtend onderwijs

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2