CONCERT, Etat-Civil d'Ypres. Liberale Jonge Waeht. De millioenen. Wal men elders doet. Propaganda. Mutualiteiten. Werkongevallen. THarmonie Communale LE Luvdi 1' M\i 1905, a s (jereen op een nieuwjaarnacht, en zich W01 wacht handelend op te treden wanneer zij het zou moeten doen. Zouden de schuldigen van het nacht lawaai dat wij - aanstippen misschien vreemdelingen zijn In dat geval, ware de werkeloosheid der politie gemakkelijk uit le leggen-: onder het bestuur Colaert hebben de vreemdelingen alle voorrechten. De vergadering van Zondag 16 dezer mag onder de beste gerekend worden, jj. August Lesaöre, stichter en oud voorzitter, was ons eene voordracht komen geven die eene goede herinne ring zal laten bij al dezen die er tegen woordig zijn geweest. Gedurende eene ganscheuurheeft hij de programmas der verschillige par tijen ontwikkelt en de redens gegeven waarom de eindelijke zegepraal van het liberalisme zeker is. De toejuichin gen die, verscheidene kéeren, zijne woorden onderbroken hebben, hebben bewezen hoe goed zijne toehoorders hem verstonden. De algemeene indruk is geweest dat M. Lesaöre er in gelukt is zich onder de beste voordrachtge vers te rangschikken. De vereening was ongelukkiglijk niet talrijk genoeg. De afwezigen heb ben grootelijks ongelijk gehad. Het is niet voldoende voordrachten te vragen, men moet ze bijwonen. In de goed ingelichte dagbladen der hoofdstad, is er opnieuw sprake van groote werken uit te voeren aan de haven van Antwerpen de kost er van is geschat op de bagatel van honderd vijftig millioenen. De ziekte van geld te verteeren om de zeeinstellingen te verbeteren en te vergrooten ware niet erg, indien al de werken die in gang zijn insgelijks de noodige credieten bekwamen voor hun ne voltooiing ongelukkiglijk voor deze laatste is niets voorzien. Da schoone millioenen nemen altijd dezelfde richting; ze zijn allen ver teerd om de groote steden en de zee haven te verfraaien en te begunstigen voor het. klerikaal ministerie is het overige van 't land niet mede te tel len de stad Yper, ofschoon belaug- rijk, is het wel gewaar. Al wat zij vraagt wordt stelselmatig verworpen al wat zij alle vier jaren bekomt be paalt zich bij een crediet voor de vol tooiing der vaart, nog in de buitenge wone begrooting, dat vervalt zoohaast de kiezingen voorbij zijn welke grap Hare monumenten vallen in puin. de kazern der ruiterij wacht op de verbe teringen door den dienst geëischt, de rechtstreeksche treinen van Armentiers naar Oostende en van Yper naar Brus sel, sedert jaren gevraagd, zijn nog altijd in te voeren, kortom alles blijft steken. Welke houding zullen onze volks vertegenwoordigers en onze senatoren moeten aannemen, wanneer de Regee- ring, na de vacantie, de aangekondigde millioenen zal vragen Zullen zij dezelve moeten stemmen of ze verwerpen Wij denken dat zij zouden moeten overeenkomen met hunne vrienden van al de opgeoöerde arrondissemen ten om zich te onthouden en de volgen de beweegredenen aan hunne onthou ding te geven Ofschoon voorstanders van al de noodige opofferingen om aan de haven van Antwerpen haren huldigen rang te behouden, is het hun nochtans onmo- gobjk dezelve te stemmen en dat zoo- 'ang dat de werken die in gang zijn niet geheel zullen voltrokken worden. Da kiesbeloften bedriegen niemand meer, er moet aan alles een einde ko men. Wij zien met genoegen dat de ge meente Kemmel goed hare belangeD V0rstaatinderdaad, zij heeft niet ge aarzeld, ofschoon zij voor weinig mid delen beschikt, over de uitgave eener reklaaui (Kemmel voorwaarts) die, in overeenstemmeude kleuren, de aange name ligging dezer schoone streek geeft. Ziedaar een goed voorbeeld te vol gen door de stad Yper. Men hadde ditjaareenereeks feesten kunnen inrichten om eèn deel der tal rijke vreemdelingen, die België zullen komen bezoeken ter gelegenheid der tentoonstelling van Luik, naar Yper te lokken. Niets is gedaan geweest. Moet men er de oorzaak van toe schrijven aan de gaskwestie die al de werkzaamheid onzer stadhuismannen opslorpt. Heden, Woensdag 26 April, zijn de leden van den Gemeenteraad bijeenge roepen in openbare zitting, welke plaats heeft ten 6 ure 's avonds. DAGORDE 1. Burgerwacht rekening 1904. 2. Bureel van Weldadigheid open staande rekening in.de nationale bank 3. Godshuizen verpachting van goe deren. 4. Openbare verlichting contrakt. De Nationale Bond van Liberale Propaganda heeft besloten den 7 Mei aanstaande, in de kantons der arron dissementenwaar er kiesstrijd zal zijn in 1906, bijgevolg ook in ons arron dissement, Voordrachten van propaganda in te richten om door eene gelijktij dige bewegiging het begin van den veldtocht te kenmerken die volgens zijn gedacht (en 't is ook het onze) zonder onderbreking moet voortgezet worden tot de naaste kiezingen. Hij rekent op onze vrienden om hem te helpen deze voordrachten in te richten. Wij doen dus eenen oproep aan de liberalen van ons arrondissement op- datzij zouden inschrijven als sprekers öf d'atzij zouden voordrachten vragen per kantons. De Nationale Bond van Liberale Propaganda, om de aantrekkelijkheid der vergader-ingen te vergrooten en de wederzijdsche verbintenissen der liberalen van het land te verwek ken, rekent eenen spreker van een ANDER arrondissement met iedere der voordrachten te gelasten. Voor alle inlichtingen en alle me- delingen zich te wenden ten bureele der Liberale Associatie van Yper. Overal, in de nijvergeid, even als in den landbouw, hoort men spreken van de mutualiteit. Indien men twijfelde hoe groot de stroom is die iedereen naar de onderlinge maatschappijen made8leept, ware het voldoende de ar tikelen te lezen welke zekere verkoch te dagbladen verkondigen en de om zendbrieven dieinovervloed uitgedeeld zijn door de maatschappijen of de ver zekeringsagenten met vaste premiën. Maar denkt niet, vrienden lezers, dat de artikelen betaald door de maat schappijen met vaste premiën gemaakt worden om geld te winnen. Neen, het geldt uw belang, 't is om u van een groot gevaar te redden dat die gosda dagbladschrijvers u komen aanraden u te verzekeren aan eene maatschappij met vaste premiën. Ziet eens het voordeel dat gij zult hebben Met eene enkele premie te betalen zijt gij verzekerd en men kan u geene tweede premie vragen. Deze laatste dagen hebben wij eenen klei nen woordentwist bijgewoond tusschen eenen pachter en eenen agent eener compagnie met vaste premiën. Een snelschrijver die ons wel kent bevond zich in den trein en ziende welk belang wij in den twist stelden, heeft hij wel een deel der bespreking willen steno grafiëeren. Wij denken dat het belang rijk is deze kleine samenspraak ken baar te maken Be Verzekeringsagent. ln uw be'ang vestig ik uwe aandacht op het gevaar dat eene geraeene kas of onderlinge maatschap pij aanbiedt1° Men kan u eene bijgevoegde jpremie vragen 2° De onderlinge maat schappij kan slechte zaken deen3° de land bouwers moeten zich herinneren dat on derlinge maatschappijen mislukt hebben 4° De onderlinge maatschappij verzekert de burgerlijke verantwoordelijkheid niet tegen over derde personen want de wet voorziet deze verzekering niet voor de onderlinge maatschappijen. De pachter. Gij komt op uwen om zendbrief de verschillende gevallen te lezen die een gevaar aanbieden, volgens u, voor den verzekerde ik antwoord in de orde der aangehaalde gevallen 1° Men kan mij inderdaad eene bijgevoeg de premie vragen maar mits deze gebeur lijkheid, word ik aandeelhouder zonder een kapitaal te storten in eene machtige gemeene kas (Onderlinge Nationale Landborw van Brussel) die al de winsten zal uitdeelen on der de verzekerden. Nu, ik heb laatstmaal de balans gezien eener maatschappij met vaste premiën die eene dividend van 32 °/0 deelde na reserven voorafgenomen te hebben. Volgens de uit leggingen van eenen commissaris hadden de ongeval en bijgedragen tot 11 °/0 en de an dere vakken tot 21 °/0. Ik herinner mij"juist het kapitaal dezer maatschappij niet meer maar veronderstellen wij dat het een mil- lioen zij voor liet vak ongevallen. Ziedaar dus eene maatschappij die, na reserven, vooruitzichten en aflossingen voorafgenomen te hebben, nog 11 dividend geeft, hetzij 110 000 franken. Welnu, veronderstellende dat eene groote maatschappij zooals de On derlinge Nationale zal zijn er maar toe komt ons de helft en zelfs het vierde weder te geven, zouden wij nog gelijk hebben eene premie en zelfs twee te wagen om ze te be komen. Weihoe, om in alle zaak te treden, vraagt men talrijke kapitalen en hier vraagt men eene bijgevoegde premie en wij zouden aarzelen 't Is zinneloos te veronderstellen dat men zelfs zou kunnen aarzelen. 2° De onderlinge maatschappij kan tegen spoed ondervinden. Maar het is reeds voor zien in uw Nr 1 en 't. is in dat geval dat men eene bijgevoegde premie vraagt. Be verzekeringsagent. Verschooning, Mijnheer, maar wie zal dan de schadever goeding betalen De pachter Weihoe gij wilt de ver zekeringen bespreken en gij weet niet dat de Regeering borg is voor de onderlinge maatschappijen die aangenomen zijn De Verzekeringsagent. Ik heb het ook gelezen maar ik had het vergeten. De pachterIk vervolg dus aangezien gij het feit niét betwist. Gij zegt in uw 3° Hat onderlinge maatschappijen gevallenzijn. Waarom niet ik ken naamlooze maat schappijen met een kapitaal van 2 millioenen die ten onder gegaan zijn. Ik heb er zelfs eene gekend die de paarden verzekerde aan 5 wanneer de onderlinge maatschappijen maar 2 °/0 nemen en zij heeft gelikwideerd ofschoon zij de rampen niet verzekerde. De onderlinge maatschappijen, even als alle anderegenootschappen moeten goed bestuurd en beheerd worden. Maar wij hebben be trouwen in de mannen die aan't hoofd zijn. 4° De onderlinge maatschappijen verzekeren de burgerlijke verantwoordelijkheid of de gevaren niet tegenover derde personen. Wat wilt gij dat zulks ons geve aangezien dat nevens de onderlinge zich eene samenwer kende maatschappij bevindt bestuurd en beheerd door dezelfde mannen, dewelke alle gevaren verzekert. Wij hebben twee eon- trakten in plaats van een en t is al. Dn Regeering die, met aan de onderlinge maatschappijen toe te laten onder hare waarborg te verzekeren door zich te doen aannemen, geeft al le geruststelling aan de verzekerden Zij zal het goede beheer der Gemeene Kassen doen nazien, 't is eene waarborg te meer aan de verzekerden gege ven Wij waren ter bestemming gekomen en tot onze groote spijt hebben wij het vervolg der bespreking niet kunnen bij wonen, 't Is jammer, want wij ver maakten ons zeer goed de verzeke ringsagent zag maar aardig op A. L. VILLE D'YPR ES. GRAND VILLE D'YPRES, a 7 h. précises du soir, GRANDE SALLE DES HALLES, Melle Jeanne FLAMENT, contre-alto des (Joncerts du Conservatoire Royal de Bruxelles Melle G. CORNÉLIS, harpiste, lr prix du Conservatoire Royal de Bru xelles et M' Edward JACOBS, violoncelliste, professeur au Conservatoire Royal de Bruxelles. P R O G R A MME. 1. Adagio et allegro de la symphonie par l'Harmonie communale. Saint-Saëns. 2. Romancepour harpe, par MUa G. Cornélis. J. Risler. 3. Adagio et allegro du concerto en mi mi neurpour violoncelle, par M. Edw. Jacobs. Davidoö'. 4. Panis AngelïcusCésar F'ranck. avec accompagnement d'harmo- nium, violoncelle et harpe, par Mlle J. Flament. 5. Transcription de l'op. Samson et Dalila par l'Harmonie communale. Saint-Saëns. 1. Les Francs Jugesouverture, par l'Harmonie communale. Berlioz. 2. Valse, pour harpe, par Mlle G. Cor nélis. Hasselman8. 3. a) Sérénade de Milenka, J. Blockx. b) Het RoosjeP. Benoït. avec accompagnement de violon celle et harpe,par MUe J. Flament. Saint-Saëns. Dvorak. Popper.. par Mlle G. G. Pfeiöer. Kervégueu. Brahms. 4. a) Le Cygne, b) Humoresque c) Tarentelle par M. Edw. Jacobs. 5. Ballade, pour harpe, Cornélis. 6 a) Heures de tristesse, b) Berceuse par M"e J. Flament. On pourra se procurer des cartes d'entrée aux jours et heures annoncés par les afliches et par les cartes-avis, et en outre, lè Lundi, 1 Mai, de 11 h. a midi. k® a> a» - S s s. o. a "S a a aP s 0 'i® Verkochte kwantiteit. 1 enz. Granen, Tarwe Bogge Haver Erwten Boonen Aardappels Boter Eiers Declarations du 14 au 21 Avril 1903. Naissances Maerten, Henri, rue de Lille. Bot- telegier, Germaine, rue des Souris. Verminck, Georges, rue Basse. Ver- schoore, Jeauue, rue Longue de Thou- rout. Verhaeghe, Marie, rue de Lille. Hughybaert, Charlotte, nou veau chemiu Sl Martin. Leclercq, Agnès, rue Longue de Thourout. Valentin, Firmin, rue Close. Mon- net, Désiré, chausséo de Lille. Mulle, Robert, rue de Terre. Duüou, Mi chel, rue des Yrèües. Lemay, Ma rie, rue de Lille Coutelle, Gustave, rue du Passage. Mariage Pyck, Pierre, ouvrier agricole, et Van Renterghem, Marguerite, journa- lière, tous deux a Ypreo. Dêcès Strubbe, Eugénie, 73 ans, sans pro fession, veuve de Baiiiaert, Séraphin, chaussée de Zonnebeke. Vanderau- wera, Valentine, 31 ans, tailleuse, épouso de Dehouck, Joseph, rue Edouard Fiers.Vercouter, Amand, 46 ans, journalier, époux de Coöyn, Pauline, rue des Tuiles. Osteux, Lu cie, 52 ans, saus profession, céiibataire, chaussée de Poperinghe. Teite, Léome, 66 ans, saus profession, veuve de Magerman, Pierre, rue de Lilie. Cardinael, Virginie, 77 ans, saus pro- fession, veuve de Baey, Charles, rue Courle du Marais. Vercainer, Adrien- ne, 3 semaines, rue des Boudeura. 1 ORGANISE PAR DE LA EN LA AVEC LE CONCOURS DE lre PARTIE. 2de PARTIE C3 CJ N lm CS ifj 'm S -L C/3 O OOOOOOOsfG OOOOOkOOl^ O S- O cn -d Cl OiOCOOOOO-^ nrt-nOC GO Cfl 03 1 CJÓJOOOOO'jfJ lot— r-oooOo C/3 =- bjs cz G- J2 GO^r-OOoO-r^ •r-t rri -r* O O O O O O O O -!-H 0 O 0 O O 20 GO CO <5^ t—"*

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3