Stadsnieuws. Meetingen in de provincie. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 1fn Mei 190o. YPEK. MEESEN. WERVK R. Algemeen stemrecht. De voorzichtige stilzwijgendheid is gebroken. Eendracht maakt Macht. 1 er schijnende des iMonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixfhudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden wórden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Zondag 7 Mei zijn er in de provin cie West-Vlaanderen 13 liberale meetingen gegeven geweest, te we ten Arrondissement Brugge, 1 Oostende, 2 Veurne, 2 Diksmuide, 1 Roeselare, 2 Thielt, 1 Kortrijk, 1 Yper, 3 13 Wij geven hieronder, volgens la Flandre libéralehet verslag van deze die gegeven zijn geweest in het ar rondissement Yper. Voordracht van M. Lieimans. Aan het bureel zetelen de heeren Nolf, Volks vertegenwoordiger-Voor zitter Brunfaut, plaatsvervangende VolksvertegenwoordigerMaleveys,. Wydooghe en A. Laheyne. M. Nolf, Volksvertegenwoordiger en voorzitter der liberale Associatie van Yper, verwelkomt zijnen collega M. Liefmans en wijst de beteekenis aan van dien dag van 7 Mei die het begin is van den kiesstrijd van 1906. Hij doet al de hoop uitschijnen die de liberale partij gerechtigd is te steu nen op dien kiesvervaldag. M. Lief mans ontleedt de grieven waarmede de klerikalen stormliepen op het liberaal ministerie in 1884. De klerikalen die in 1884 het minis terie omvergeworpen hebben onder den kreet weg met de belastin gen hebben niet alleen al de be lastingen behouden die zij zoo zeer gelaakt hebben, maar zij hebben ze nog vermeerderd. Zij weigeren de noodigste maatregelen voor de ver dediging van het land. Het belang van het leger is afhan kelijk gemaakt van kiesberekenin- gen. Het bedrog is de basis van het kiesstelsel. De belastingen wegen op de kleinen en zijn onrechtvaardig verdeeld. Er is niet ééne belofte wel ke de klerikalen in 1884 gedaan had den die zij niet schandelijk onder de voeten getrapt hebben. Spreker ein digt met het programma der liberale volkspartij, die het koïtbegrip is van al de beloften, tegenover de handel wijze der klerikalen te stellen. Er dient aangemerkt te worden dat, niettegenstaande het schoone lenteweder, de groote zaal letterlijk opgepropt was met kiezers die van buiten en binnen de stad toege stroomd waren om het goede woord te aanhooren en den spreker dapper toe te juichen. Voordracht van M. Paul Lippens. Goeden dag te Meesen, niettegen staande eene zeer late bekendma king. Vanaf 2 1/2 ure was de groote zaal van het Stadhuis proppens vol. Talrijke landbouwers en voorname ingezetenen van den omtrek hadden de gelederen der liberalen van de kleine vlaamsche stad nog versterkt. De heer Burgemeester Victoor, die als voorzitter zetelde, stelde den heer voordrachtgever M. Lippens aan de vergadering voor. Na eene hevige kritiek der bin- nenlandsche en financiëele politiek der klerikale Regeering ontwikkel de spreker het programma der libe rale linkerzijden. De levendige toe juichingen der toehoorders bewezen hoe zeer hij in hun gedacht viel door het verdedigen van het verplichtend onderwijs, den persoonlijken dienst plicht, het algemeen stemrecht en de E. V., en het maatschappelijk werk van het liberalisme. Het doel der propaganda van de zen 7 Mei, is niet de stemmen te winnen door eenen vloed van wel sprekendheid. Het is om bewuste liberalen te maken, ijverig om hunne gedachten te verdedigen, getrouw aan dezen plicht, betrekkelijk hun stemrecht, altijd hetgene voort te planten dat zij denken de waarheid te zijn. De toekomende zegepraal zal hun loon zijn. Levendige toejuichingen in alle hoeken der zaal en de heer Burge meester, in den naam der vergade ring, drukte de vurige begeerte uit M. Lippens weder te zien om te Mee- senhet goede woord te komenverkon- den en den strijdlust aan te moedi gen. Voordracht van M. Maurits De Weert. De voordracht gegeven door M. De Weert heeft volkomen gelukt. Spreker heeft voor talrijke en geest driftige toehoorders het liberaal pro gramma uiteengezet. Hij heeft de uitslagen der kiezing van 1904 uitge legd en al de belangrijkheid doen uitschijnen van den aanstaanden kiesstrijd die over het lot der Re geering moet beslissen. Spreker heeft beloofd terug te ko men om eene nieuwe voordracht te geven 's avonds, want vele personen die begeeren het goede woord te hooren durven naar de meeting niet komen die bij klaren dage gegeven wordt, uit vrees voor de klerikale wraak en vervolging. In het beknopt verslagder Se naatzitting van 12 April II. bemerken wij dat de provinciale raad van lira- bant een verzoekschrift aan den Se naat heeft gestuurd, waarin gevraagd wordtÜe herziening cler Grondwet tot gelijkstelling van alle kiezers zon der toestemming van stemrecht aan de vrouwen. Sedert jaren voeren in ons land de liberalen'alsook alle democraten een bardnekkigen strijd voor hel verove ren der politieke gelijkheid. Zoo rechtvaardig is die eisch dat de reactionnairen (klerikalen) na wanhopige pogingen lot wederstand, ten minste de herkenning van het princiep moesten toeslaan. 'daar, op eene loensche wijze, werd dat princiep in de toepassing aldra vervalscht. Viel de cijns, dan was het om plaats tc maken, niet voor zuiver Al gemeen Stemrecht, maar voor het Meervoudig knoeistelsel. Wordt sindsdien iedereen toegela ten ter stembus, daarom beslaat er toch geene gelijkheid. Indien de werkman éen stembriefje ontvangt, de burger krijgt er twee of drie. In der waarheid b oogt het Meer voudig stelsel doel als de Cijns zijne grondgedachte is hel geld moet haas wezen Niet enkel bevoordeeligt het recht streeks den eigendim. maar dan zei Is, wanneer het veinst de familie te bevoordeeligen begunstigt het nog het geld. ümde bijkomende stem, zoo gezegd van den familievader te verkrijgen, is het niet voldoende gehuwd te zijn en den ouderdom bereikt te hebben van ■15 jaar men doet daarenboven eene bedoelde som belastingen betalen, üel "gevolg is, dat, die bijkomende stem enkel aan burgers toekomt. On der dedurzende werklieden, getrouwd en 35 jaar oud, kan men er met moeite enkelen aanduiden die het be zitten. En nochtans schamen de aanhan gers van hel bestaande stelsel zich niet te beweeren de bijkomende stemmen kunnen verkregen worden door den nedengsten mensch, ja door alledeugdzame en werkzame lieden Schandelijke leugen I Wat men door het Meervoudig stelsel wilde en bekomen heeft is juist den geringen man de algeheelheid van zijn recht te ontzeggen. De meervoudige kiezer van heden is niets anders dan de voormalige cijnskiezer. In zijne nieuwe hoeda nigheid bezit hij de oppermacht, zoo wel als in de oude. Ook is hel gansch natuurlijk, im mer ten voordeele van den meervou dige kiezer en ten nadeele dei- massa dat's lands bestuur uitgeoe fend wordt. Zooals voorheen is.de volksjongen ajleen verplicht den ransel le dragen Zooais voorheen drukken zware onrechtstreeksche belastingen veel méér op den arme dan op den rijke zooals voorheen wordt er geen verplichtend onderwijs ingevoerd Zooals voorheen bestaan er geene ernstige wetten tot opbeuring der ar beidende klasse en neemt men hier en daar den schijn aan voor dezu iets te willen doen, dan ontslaan van die bespottelijke spitsvondigheden zooals degene die aan den afgesloot- den werkman een pensioen toekent van 9 centen daags I I In den grond is niets veranderd. Het huichelachtig Meervoudig stel sel is niets meer waard dan de brula le Cijns. Zooals deze is het door de openba re meening veroordeeld zooals de Cijns zal en moet het verdwijnen. Vrienden van stad en buiten, meermalen reeds hebt gij uwe gene AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. genheid geloond voor eene zaak, die eindelijk van het miskende pnrciep. Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet eene waarheid zal maken. In 1906 zal er nogeens beroep wor den gedaan op uwen iever, op uwe verknochtheid aan de volksgezinde gedachten. De provinciale raad van Brabant waarvan de meerderheid uit liberalen socialisten bestaat heeft de zaak nogmaals op het tapijt gebracht dat ze zal schipbreuk lijden valt niet te betwijfelen want. op dit gebied is niets te verkrijgen van 'de klerikale Schijn meerderheid, die zich aan het Meervoudig knoeislelsel vastankerd zooals een drenkeling aan het gras. In 1906 zult gij krachtdadig mede werken lot den triomf van het zuiver Algeme n Stemrecht, tot het welge- lukken van het werk van gelijkhied en sociale bevrediging, dat door de liberale partij beoogd wordt Ter stembus moeten wij trekken, onderden kreet van Leve het zuiver Algemeen Stem recht Vanaf het begin van den gasveld- tocht had bet Journal d'Ypres plechtig den eed afgelegd niet tneer met Le Progrès te redetwisten het had voor voorwendsel genomen zijner voorzich tige en moedige stilzwijgendheid een kwetsend woord, schijnt het, voorden Burgemeester, door le Progrès opge raapt in de gedenkwaardige redevoe ring van M. Bouquet. Sedert de maand Januari heeft het Journal ook met zorg vermeden en ver mijdt lieden nog in zijne late polemiek, de Groep Fperlingen te noemen. Inder daad, het herinnert zich te goed de treffende antwoorden welke verschei dene leden der Groep hem gegeven hebben en welke het ten andereu den moed niet gehad heefr allen kenbaar te maken, ofschoon de minste rechtscha penheid het ten min«te vereischte, na zijne niet te rechtvaardigen aanvallen. Sedert heeft het verkozen te zwijgen dat het zweette. Nu dat alles in der haast afgedaan ia, gevoelt de moedige verdediger van De Brouwer. Goiaert en CIe de noodza- kelij kheid aan de Yperlingen te zeggen dat de béstendige Deputatie het con- trakt van concessie goedgekeurd heeft en dat de heeren De Brouwer en con- soorten aannemers verklaard zijn. Hij spreekt dan van zekere onwetende belang hebbenden die het gerucht verspreiden dat er een beroep op den Koning zal gedaan worden. Zekere belanghebbendenhet geldt de Groep Fperlingenmaar de uitdrukking is voorzichtig en zal geene aanleiding geven tot recht van antwoord Na die moedige poging wordt het Journal stoutmoedig en, zij neeeden van gisteren vergetende, valt het le Progrès aan die, in eeD woord, denkt het, maar zal antwoorden in zijn eigen or gaan BE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1