POSTKAART État-Civil d'Ypres. Zonder aanbesteding, Me ontfutseling. Uitspanningen. Woord van t einde. Ten bureeie van dit blad Liberale Vereeniging Festival. Markten. welk de gaskwestie heeft doen ont staan. Onder de aanduiding Godshuizen Verpachting van goederenkwatn op de dagorde van den Gemeenteraad van 26 A}>ril 11 de verknoping uit der hand voor van twee eigendommen de eene ge legen te Voormezeele de andere te Bamscappelle. Daarover heeft M. de Notaris D'H'u- vettere het bestuur der Godshuizen gehekeld, dat sedert eenigen tijd zijn toevlucht neemt tot dat stelsel van vervreemding inplaats van te handelen bij openbare aanbesteding. Indien dat stelsel regelmatig en wettelijk is voor de Godshuizen, heeft de achtbare Baadsbeer er bij gevoegd, het kan 't ook zijn voor de stad. M. Golaert heeft doen'opmerken dat bet bestuur der Godshuizen gevonden beeft dat er voordeel bij is niet te ver- koopen bij openbare aanbesteding en dat het alzoo kosten verspaart aan den kooper. Dit zijn redens, denken wij, die de ingevoerde handelwijze niet wettigen. Welke is de belangrijkheid dezer verkoopingen. Zijn het weiden, bouw land, bouwgrond of perceelen van overeenkomst voorde aanpalende eige naars Wie is de schatter die er de prijzen van vastgesteld heeft "Wie zijn de koopers er van Dat zijn inlichtingen welke het pu bliek belang heeft te weten om te kun nen oordeelen of de goederen der ar men niet verkocht zijn beneden hunne wezenlijke waarde aan politieke vrien den. Er valt op te merken dat de verkoo pingen uit der hand waaraan men gee- ne voldoende ruchtbaarheid geeft, kunnen aanleiding geven aan misbrui ken en aan uitleggingen die men zou moeten vermijden. En dit zooveel te meer dat iedereen dagelijks kan bestatigen dat de daden der Godshuizen-commissie reeds be smetzijn met partijdigheid en misbruik van begunstiging Zij sluit stelselmatig de liberalen en onafhankelijken uit of dezen alszulkdauig verdacht, van het deel dat hun toekomt in de werken en leveringen, üm vrijer te zijn in hare handelingen verzuimt zij meer en meer de wettelijke voorschriften met niet te handelen bij openbare aanbesteding voor een groot getal artikelen. Maar het voorbeeld is van hooger- hand gekomen De klerikale Regeering die denkt dat haar alles toegelaten is, maakt eene overeenkomst met den electrieken trust Empain voor de verlichting der statiën, zonder oproep tot de concur rentie en dat in tegenstrijdigheid met de wet van 1846. De bestendige Deputatie der provin cie, samengesteld uit mannen van eene zelfde politieke partij, heeft twee ma ten en twee gewichten Aan de stad Oostende, die een liberaal bestuur heeft, schrijft zij de openbare aanbe stedingals regel voor, voor Yper beslist zij dat de Gemeenteraad er zich van niag onthouden. M. Golaert, om onzen achtbaren me deburger M. Valcke buiten te cijferen, maakt eene geheime overeenkomst met zijuen vriend De Brouwer, gasfabri- kant van Brugge, voor de openbare verlichting onzer stad gedurende 30 jaren aan voorwaarden die volgens de meening van twee Gemeenteraadsleden (de heeron D'Hu vettere en Sobry) op een gegeven oogenbhk zeer schadelijk kunnen zijn voor du stadsfinanciën, en wanneer eene groep Yperlingen voor- deeliger voorstellen doet dan deze van het contrakt De Brouwer. Spijts de talrijke protestatiên van het publiek is deze voorgetrokken, zijné mededingers verwijderd en onze Burgemeester ver werpt alle voorstel van openbare aan besteding De overeenkomst wordt goedgekeurd door onze welwillende raadsledeu. Niet te verwonderen dus dat de poli tiekers die de Godshuizen beheeren, °ok handelen volgens hun eigen wil, zeker zijnde dat al de zaken die zij zullen onderwerpen aau hunne vrien den van den Raa 1 en van de bestendige Reputatie zullen goedgekeurd worden. Rn dat heet men besturen. Welke knoeierij o Onder dien titel Hulde van nabu ren n drukt het Journal d'Ypres een artikel over van Staphane Lauzanne uit le Matin van Parijs, waarin de schrijver Belgie gelukwenscht over de schitterende uitslagen die 75 jaren vre de, werk en liefde voor den vooruit gang aan zijn naarstig en practisch volk gegeven hebben. Onze lezers weten met welken takt de katholieke pers al hare krachten inspant- om ten voordeele harer partij de betooging te ontfutselen welke zich in het land voorbereidt. Wanneer wij, liberalen, onze billijke grieven vergetende, wij ons op vader landslievende wijze bij deze betooging vereenigd hebben, ten minste de ver dienste hebbende die zij niet hebben, het rechtzinnig te doen, op eene be- langlooze wijze en zonder verbolgen gedachten, hebben die ellendige poli tiekers niet kunnen nalaten te werken om de beteekenis eener apotheose te geven van de ellendige Regeering die wij moeten onderstaan. Zij schijnen onbekwaam te zijn de verdiende les te begrijpen die wij ge ven door onze rechtschapenheid en onze vaderlandsliefde aan die oproer makers der rechter zijde en aan die hoogmoedige geestelijkheid, wier hou ding men zich herinuert tijdens den vijftigsten verjaardag. Ook trekken wij de schouders op wanneer een welkdanig Journal d'Y- pres de vaderlandslievende pogingen die wij doen om ons duurbaar land te ontlasten van weerhanen als de Smet de Naeyer en andere onder-Woeste welke de vreemdeling ons op verre na niet benijden zaluitgeeft voor zinne- looze en onvaderlandslievende pogin- gen. In eene kleine stad, waar de uitspan ningen zeldzaam zijn, bestaat de wijze om den tijd door te brengen in wande len, de werken te gaan nazien, de ver beteringen te bestatigen die aan de wegenis gebracht zijn en de verfraaiin gen te gaan bewonderen die aan zekere wijken der stad gedaan zijn met het geld van iedereen, dat, van den lasten- betaler. 't Is alzoo dat wij te Yper, op de Statieplaats, groote en breede voor landen kunnen zien die eene onbe bouwde plaats omringen,bestemd,zegt men, voor een open veld. Wij hopen wel dat eene oplossing onzer stad waardig in 't kort zal kun nen genomen worden,opdat den tegen- woordigen toestand, een ware modder poel verdwijne tot groote voldoening van iedereen. De wandeling voortzettende langs de binnen wandeling, die nu zoo schoon is, komen wij aan het Zaalhof, waar wijniet zonder verwondering de af braak kunnen bestatigen der Watering, die vervangen is geweest door stinken de waterplassen. Waarom, als men eenen dienst van openbaar nut afschaft, dien men denkt niet meer noodig te hebben, het niet op eene behoorlijke wijze doen Gekomen aan de Meenenpoort, zien wij de machien, gebruikt door den aannemer van den buurtspoorweg van Yper naar Ghelnwe, die, gelukkiglijk, hare stinkende rook in de lucht en op het veld spuwt weldra zal de aanne mer in zijne werken tegengehouden^ worden omdat de onteigeningen niet* gedaan zijn te Yper heeft men altoos al den tijd. Om te eindigen raden wij den heer Schepen van openbare werken aan langs S' Maart.ens nieuwweg te gaan, alzoo zal hij zelf kunnen zien in wel ken staat van haveloosheid die straat van verkeer is. Ziedaar eene te vermaken straat die de Raadsheer Lemahieu niet aangeduid heeft. Wij doen het in zijne plaats. Gehoord bij het uitkomen van een banket Wij hebben een prachtig banket gehad Wij hebben champagnewijn gedronken aan twintig frank de fiesch Wij hebben voor tien frank aardbeziën geëten Aardbeziën Nu Waren er gee- ne peeren Het is 't seizoen niet Buitengewoon En ik die dacht dat er ten allen tijde peeren waren. kan men de bekomen van het Groot Proces, aan 10 cent. liet stuk. Blankeiibergiie onder het Eere- Vo irzitterschap van de HH. De Lanier, Senator Termote, Volksvertegenwoordiger. Blankenberghe, 27 April 1905. Heer Voorzitter, Nauwelijks had de klerikale partij van Blankenberghe zich meester gemaakt van het stadsbestuur, toen zij reeds eene on- meedoogende vervolging aanving tegen alle maatschappijen die een onpartijdig of een liberaal karakter hadden. Die vervolging was zoo hardnekkig dal zij onfeilbaar tot de uit roeiing onzer schoone volkskringen moest leiden. Gelukkiglijk hebben eenige kloeke, vast beraden kampers voor het liberaal gedacht hunne krachten vereenigd en zijn erin ge lukt een lokaal te bouwen, Ons Huis dat, Wij mogen het vrij verklaren, de be wondering van eenieder verwekt, en waar nu onze goede volksmaatschappijen de gul- hartigste herbergzaamheid vinden. Dit lokaal lat ook de zetel is voor alle propagandawerk voor gemeente, provinciale- en wetgevende kiezingen voor het kanton, wordt plechtiglijk ingehuldigd op de Sinxen- dagen, 11 en 12 Juni aanstaande. Tevens wordt met dezelfde gelegenheid de stichting gevierd van eene Liberale Jonge Waclit t Daarom richten wij eene betooging met fee stelijkheden in, en noodigen u uit. Heer Voorzitter, met uwe maatschappij aan de zelve te willen deelnemen. Het hierbijgevoegd programma zal u ge noegzaam toonen dat uwe liberale vrienden van Blankenberghe u eene ontvangst voor bereiden waardig van het bewijs van gene genheid dat gij ons zult geven met zoo tal rijk mogelijk met vaandel, kartel of muziek- afdeeling aan onze feestelijkheden deel te nemen. Aanvaard, Heer Voorzitter, de uitdruk king onzer oprechte gevoelens. Voor het Bestuur der Liberale Vereeniging Be Voorzitter FL. WILLEMS. Programma der liihuliiigingsfccslcn va» 0.\S HUIS tc Blankenberghe. Zondag ii Juni. 's Morgens van 9 lot 12 1/2 ure aan de statie, ontvangst der deelnemende maatschappijen en afgevaar digden door de feestcommissie. Om 2 1/2 ure stipt, vergadering aan de «Square Leopold II Optocht door de stad. Om 3 1/2 ure, ontvangst in «Ons Huist L'huldigingsrede. Redevoeringen door MM. Huysmans, Volksvertegenwoordiger van Brussel, A. Buyl, Volksvertegenwoordiger van Oostende-Dixmude en Persoons, Volks vertegenwoordiger van S' Niklaas. Om 9 ure, groote Fakkeltocht. Maandag 12 Juni. s' Morgens om 7 ure uitstapje per stoomboot naar Zeebrug- ge bezoek op de havenwerken. Terugkeer om 10 1/2 ure. Om 1 ure, in de groote zaal van Ons Huis feestmaal aan 3 l'r. per persoon. SPIJSKAART. - Koninklijke lentesoep Garnaa- pasteitjes Blankènbergsche Tarbot, Mousselinesaus, Nieuwe aardappelen Gebraden Ossenharts, Aspergekopjes, Roomsaus Kalfskop op zijp Godard's Brus'selsche kiekens aan bet spit gebra den, Saladeharten -- Gebak «Ons Huist Korfjes Ooft, Gemengd Nagerecht, Kaas Vriendelijk verzoek de deelneming aan het feestmaal vóór Woensdag 7 Juni aan het bestuur te zenden. DE STAD ANTWERPEN richt dit jaar haar -21e bestendig festival in. Het wordt aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, har monie- en symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde en zal plaats heb ben de Zondagen der maanden Juli, Augus tus en September, alsook den 14" en 15" Augustus. Elke maatschappij raag voor hare deelne ming, den dag kiezen die haar het best be valt. De waarde der premiën en medaliën, bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is iOOO frank voor de maatschap pijen en 200 frank voor de bestuurders. Da maatschappijen, die geen prospectus zouden ontvangen hebben gelieven er een per postkaart te vragen aan den Burgemees ter der Stad Antwerpen. Declarations du 28 Avril au 3 Mai 1903. Naissances Derez, Daniel, chaussée deDickebusch. Tresy, Céline, rue du Passage. Rub- bregt, Marie, rue du Verger. Ravaut, Honoré, Zaalhof. Depuydt, Marcel, rue S' Jacques. Vermeulen, Léa, Marché aux Vieux Habits. Van Damme, Marie, rue des Chiens. Buseyne, Adrienne, Zaalhof. Dethoor, Arthur, Cimetière S* Jacques Bartier, Madeleine, rue au Beurre. Pirson, Félicien, rue Verte Despeghel, Daniel, chaussée de Poperinghe. Manages Leuridon, Désiré, coiffeur, et Sinave, An na, sans profession, tous deux a Ypres. Pickel, Julien, voyageur de commerce, et Descamps, Marie, servante, tous deux a Ypres. Desmidt-, Augu<tin, menuisier, etDezwaene,Sidonie, bout'quière, tous deux aYpres. -Clinckemaille, Robert, l'commis au Commissariat de l'arrondissement, et Ba- gein, Gabrielle, sans profession, tous deux a Ypres. Bollengier, Honoré, ouvrier agri- cole, a Boesinghe, et Vansevanant, Marie, servante, a Ypres. Décès Bervoet, Adèle, 74 ans, sans profession, épouse de Verstraete, Pierre, chaussée de Bruges. Depuydt, Romain, 64 ans, peintre, époux de Alleman, Marie, rue Eigenheerd. Blonde, Benoit, 69 ans, sans profession, célibataire, rue Longue de Thourout. Moerman, Gaston, 3 mois, chaussée de Zonnebeke. Deceuninck, Nathalie, 74 ans, sans profession, épouse de Moerman, Philippe, rue Eigenheerd. Fockenier, Georges, 21 ans, menuisier, céli bataire, rue des Chiens. Van Imschoot, Maurice, 7 ans, rue de Terre. Maerten, Henri,2 semaines,ruedeLille.Knockaert, Josephine, 3 ans, rue Courte de Thourout. De Geyter, Sophie, 77 ans, sans profes sion, veuve de De Grem, Marin, chaussée de Poperinghe. Vercruysse, Sidonie, 1 1/2 an, rue des Boudeurs. kft 03 O a, Ci S* fa fa 3 -7s S o, S r. Verkochte kwantiteit. Granen, Tarwe Hogge Haver Erwten Boonen Aardappels Boter Eiers Aalst, 6 Mei. Tarwe, per 132 ht. 50 c. fr. 00 00 tot 00-00 mastelum, 00-00 tot 00-00 rogge, 00-00 tot 00-00 haver, 00-00 tot 00-00, Aardappelen, de 100 kilos, 9-50 tot 0 00 bol er, 3 kil., 7-70 tot 8-80 eieren de 25, 1-80 tot 0-00 Hoppe, I" merk, per 50 kil fr. 130-00 dim 1904, 000-00, 00andere merken, tol 000 00 tot 000 00. Vlas, 3 kil., 0-00 tot 0-00 Brugge, 6 Mei. Taiwe, 100 kil., fr. 18-50 rogge,'15-25 haver, 18-50; gerst, 17-50 zomergerst, 00-00,. Aardappelen, -100 VAN EN O) IS 8ID fa. C3 c/3 O.-* O oaoaoooooo O Ol t— O O aO O 00 2 O O s_ O 05 -C3 Cl X2OF*OO0O^ tt* -H o o r- <M C/3 CO O-O 05 1 oacoooooo act—aooooot- C/3 fa- hK CT3 O C3 t— Sji L-- o O CD O TT< TH O O CM O O O O O O O O O O O O GO 00 of tH !S CP

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3