Stadsnieuws. De kost der klerikale scholen. Allo, te beter Ten propooste van het Gas. Herziening der Kiezerslijsten. De Smet de goochelaar. Slecht volk De Gemeenten en de Regeering. De balk en het stroospier. Klerikale Geld verbrassers Burgerlijke decoratie. stad yper. POPER1l\GHE WERVICK. 72 millioen frank voor schoolgebou wen, kunsten, lentoonslellingon. re- censemenlen, enz. De zoogezegde anti-militaristen, de mannen van geen cent, geen man, geen kanon meer verbrasten se dert dal zij aan 't bewind zijn 336 MILLIOEN FRANK VOOR NIEUWE FORTEN, KAZERNEN. KANONS, enz., enz. BUITEN DE GEWONE OORLOGSBUDJETTEN en vermeer derden in evenredigheid met zoovee onze Staatschuld. Voor kanalen, rivieren, havenwer ken, enz., werden er 186 millioen frank uitgegeven op de buitengewone begrootingen in plaats van deze uit gaven te dekken met degewone mid delen. Schulden maken om 't land te ver bluffen, daarin bestaat de clericale taktiek maar 't is eene taktiek die gelijk de katholieke ex-minister De Landsheere verzekerde den onder- gangs van Belgie zal medebrengen indien de kiezers er geen kort spel mede maken. België slaat aan de spits der be schaafde natiën voor wat het drank misbruik betreft. Om dit te voorkomen beweerde onze goochelaar van financiën dat er geen beter middel was dan groote taksen te heffen op den alcool Dat minister de Smet de Naeyer niet de uitroeiing van het drankmis bruik in 't oog had, maar de schijven die onder dezen deknaam zijne kas zouden vullen bewijst het volgende Voorden eersten trimester van het jaar 1905, heeft de alcool aan den Staat 6.280.350 franken méér opge bracht dan in 1904 hetgeen eene vermeerdering van 25 millioen voor gansch het loopende jaar doet voor zien. Die 25 miliioen frank meer zullen in de kas van den goochelaar de Smet de Naeyer alleen lerecht komen. En aangezien hij het gedeelte dat aan de gemeenten toekwam van 3.250.000 franken verminderd heeft, zal hij dit jaar dus een fooiken van 28 millioen kunnen binnenrobberen. De volgende jaren zal dit profijlje nog vermeerderen en het drankver- bruik zal niet het minst verminderd zijn. En dan zullen onze kaloteblaadjes met veel pretentie uitroepen dat onze geldel ij ken toestand uitnemend is, en minister de Smet de Naeyer een minister zonder weergaa, omdat hij er in gelukt de twee eindjes aaneen te knoopen, zonder.. de belastingen te verhoogen Mevrouw Alfred Madoux, weduwe van den oud-bestuurder van het libe raal dagblad LEloile Beige heeft aan de gemeente Auderghem bij Brussel, een uitgestrekt stuk grond en de noodige middelen geschonken om een godshuis hospitaal op te richten. De gemeente heeft deze gift met dankbaarheid aanvaard. Wat zijn de liberalen toch slechte kerels, niet waar Cijfers getrokken uit het laatste driejaarlijksche verslag over den toe stand van het lager onderwijs, de jaarwedden opstellende der geestelijke schoolopzieners, de studiebeurzen en hulpgalden aan de klerikale gemeente scholen (provinciën en staat), de uitga ven voor het personeel en het mate riaal der klerikale aangenomen lag're gemeentescholen,de tusschenkomstder provinciën, van den Staat en der gemeenten in de jaarwedde der tus- schentijdige ambtenaren die de zieke onderwijzers vervangen hebben der aangenomen scholen, de uitgaven be trekkelijk den gewonen jaarlij kschen dienst der klerikale private bewaar- en I adultenscholen de onkosten der vrije klerikale lagere, bewaar- en adulten scholen niet aangenomeo maar onder steund door de openbare machten, op de begrootingen der weldadiglieidsbu- reelen der gemeenten, provinciën en den Staat, komt men tot eene uitgave van acht millioenen twee honderd acht- en dertig duizend honderd en een frank, vijftig centiemen r Dit is de prijs der klerikaliseering van de bel- gische jeugd. Arm België Volgens de ontvangsten van den eersten trimester van dit jaar, kan men afleiden dat de opbrengst der be lasting op den alcool 25 millioenen meer zal zijn dan verleden jaar, verre de eerste vermoedeus van M. de Smet de Naeyer overtreffende. De gemeenten zijn dus zonder reden op eene onwaar dige, trouwelooze en schandelijke wij ze beroofd geweest van de 3,250.000 franken die haar toegestaan waren ge weest als vergelding der vermindering van de belasting op den kofij. Zullen zij zich laten scheeren zonder te protesteeren, zonder te klagen. Men moet hopen dat men eerstdaags de groote gemeenten zich zal zien veree nigen om wedereischingen te doen en M. de Smet de Naeyer uit te noodigen haar het inkomen weder te geven dat hij haar ontnomen heeft. Het is onmo gelijk het verbruik van den alcool zijnen vooruitgang hernomen hebben de dat de Staat de schikkingen be houdt der laatstefiskale wet. Deze moe ten afgeschaft worden. Het komt den Staat niet toe op de kosten der gemeenten te leven en alzoo het groote werk.te vernietigen, door M. F 'rère-Orban verricht, tijdens de afschaffing der octrooien. Hij heeft alsdan eene vergelding gegeven aan de gemeenten, M. de Smet wil ze vernieti gen. Aan de gemeenten tegen hem op te staan, gewapend met het stembriefje en zich te behoeden voor den onder gang, met hem omver te werpen. In 1884 als de katholieken aan het roer gekomen zijn, riepen zij Weg met de belastingen. Schoone woorden. Zonder tot den zondvloed op te klimmen, wilt gij we ten, alleenlijk voor de tien laatste ja ren, hoe onze meesters dat verstaan. In 1895 beliep de publieke schuld tot 110 miljoeu vandaag bedraagt zij 157 miljoen 't is te zeggen eene vermeer dering van 43 ten honderd. De cijfers der budjetten klimmen ook altijd in 1895 waren ze van 358 miljoen, in 1904 van 543 miljoen, zoo dus eene vermeerdering van 51 ten honderd. Eu dat op 10 jaren Wij kunnen ons dus een gedacht maken wat de pro portie van opklimming moet zijn tus- schen het oogenblik waarop de libera len gevallen zijn over twintig jaren en geheel den tijd der klerikale regee ring. Cijfers kunnen niet liegen. Wij zijn het die in 1906 het recht zullen hebben het gouvernement te doen verdwijnen met den roep Weg met de uithongeraars van het volk door de belastingen Men leest in den Moniteur van Zon dag 7 Mei De ontvangsten en uitgaven voor order voor het dienstjaar 1905, worden wederzijds geraamd op de som van twee miljards veertien miljoen honderd zeven-en-zestig duizend acht honderd drie- en zeventig frank (of in cijfers fr. «i,013É, 1C»"^,8T3) overeenkomstig de hierbijgevoegde tabel. Leesgoed 2 miljards 14miljoen fr. kost ons jaarlijks het klerikaal bestuur in België. M. de Smet de Naeyer bereidt ons iet onfeilbaar bankroet De plfclit van alle liberaal is van zich te ahomicercn aan De Weergalm. De bestendige Deputatie heelt nog niets officieel lij k besloten in de gas- kwestie. Het zou schijnen dat dit College, vooraleer ten slotte uitspraak te doen, zou geneigd zijn de Ypersche openbare denkwijze te raadplegen. M. Canepeel, zijn ontslag gegeven hebbende van gemeenteraadslid, zou eene kiezing plaats hebben om te voor zien in zijne vervanging. De kiezing zou gedaan worden over de gaskwestie en de bestendige Deputatie zou beslui ten na dat de Ypersche kiezers uit spraak zouden gedaan hebben. Wij twijfelen er niet aan of M. Co- laért zal dat voorstel met geestdrift aanvaarden, aangezien hij overtuigd is gehandeld te hebben voor het groot ste welzijn der Ypersche belastingbe talers. Wat ons aangaat, wij stemmen er op voorhand in toe. Zou het Journal d'Ypres de welwil lendheid niét willen hebben het vol gende kenbaar te maken 1° Het document waaruit volgt dat de gebeurlijke concessionnaris van iiet Gas zich verbonden heeft den kolen handel niet te drijven. 2° Het document waaruit volgt dat de gebeurlijke concessionnaris van het Gas zich verbindt onmiddelijk het gas te Poperinghe en te Waasten te geven, 't is te zeggen vóór de stichting der inter communale. Niets verzet zich zeker tegen deze bekendmaking, want het is nietwaar schijnlijk dat deze documenten op hunne beurt moeten geheim gehouden worden. Deze bekendmaking ware een veel ernstiger antwoord op de bemerkingen van M. Huvetlere en van le Progrès dan de uitvluchten welke het Journal aan het publiek opdischt in antwoord op het nauwkeurig verslag der zitting van den Gemeenteraad gegeven door le Progrès. Niemand kent deze stukken en een groot getal belanghebbenden zonden ze willen kennen. De Burgemeester heeft er verscheidene malen over ge sproken. Allo Journaleene goede beweging, een weinig min kromme sprongen, waardig vau hunnen maker die ver moeid is na zijn langen en lastigen veldtocht voor de verdediging van De Brouwer en geef ons toch eens licht. Het kruis van eerste klas is verleend aan M. A. Vanneste, voorzitter van den kerkraad van Langemarck. De medaillie van le klas, aan De heeren J. Schmidt, toeziener der goederen van de Godshuizen van Yper; C. Vander Schueren, deurwaarder bij de Rechtbank van eersten aanleg van Yper. De medaillie van 2e klas, aan Mev. Z Ronzerez, echtgenoote De Schrevel, vroedvrouw der armen te Watou. 1999 190 «N Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter arhkfd vT ,Pul]liek. dat ingevolge artikel oo van hei kieswetboek, er zal opSf33" w°rden'van ,sten Juli lot Uogst aanstaande, tot de her ziening van de lijsten der burgers die geroepen z,jn om deel te nemen aan dekiezingvan de leden der Welle vende Kamers van den Provincieraad M1 VJQnien Gemeenleraad, van 1''°" Me. 1906 tot 30"-April 1907 mi oc Volgens artikel 54 der zelfri wordt ieder burger uiPmr vóór den ri%TüS°0Jl&! Gemeente Secretariaat de tjmi 'n G dienen van hen die, niet gesch 'n 1 staande op de in voege zijnde I aanspraak mogen maken op kiesS alsook van hen die, op deze lijsten bracht zijnde meteen onvolledi« 0^ stemmen, aanspraak mogen imL-fels bijkomende stemmen. en° De burgeis hebben er belans deze aanbeveling na te kooien einde, zooveel mogelijk, de bezvvar te vermijden voor het College voor het hof van Beroep. Yper, den 15 Mei\% De Burgemeester en Schenen, R COLAERT. 0 De Secretaris, M. GORRISSEN. Men schrijft ons uit t Mijnheer de Uitgever van le pr gres, Uw artikel van Zondag 11. betrel kelijk het incident van den schout burg Renouprez, te Poperinghe, i8 hi< druk besproken. Men heeft met ve wondering gezien dat het Journal dj pres de verantwoordelijkheid dezi zaak op le Progrès durft Schuiven (we haast zal het de liberale partij zijn o Maar dat het godvruchtig /o«,( een klein onderzoek komt doen te P( peringhe. en het zal zich spoedig een zonderlmge overtuiging kunnen mi ken. Inderdaad het is hier voor i mand een geheim dat het naamL, verklikkend gedrukt stuk uit eene kli rikale werkplaats komt en dat het ve spreid is geweest door eenige ijverij klerikale Eliacins, wier geweten, ondi opzicht der eerlijkheid en der rech zinnigheid zeer rekbaar moet ziji aangezien zij niet gevreesd hebbe alzoo de toekomst in gevaar te brengt van jonge achtbare militairen voc eene kleine fout. Men moet met een zonderlinge christelijke of eerderji zuiti8che liefde bezield zijn om zie aan zulke lafhartige beschuldigin over te leveren en waarvan de geroi gen niet alleen op de officieren i&ilev maar voor verscheidene op humi vrouwen en kinderen. Ziedaar ho men dat begint te oordeelen te Pope ringhe. Er valt daarenboven te bemer ken dat noch de daders der aanklach noch den drukker hun gedrukt stu met hunnen naam hebben durven tec kenen, zij hebben er nochtans overs gezonden te Poperinghe en te Ypei aan de burgerlijke en militaire over heden, zelfs naar Brussel, naar he ministerie Welke armzalige moed en di alles voor eene grap, welke de jong militairen de eerste geweest zijn om t betreuren, aangezien zij aanstonds uit gejouwd en uitgeschuifeld geweestziji door het publiek, iets waaraan zij ziel zeker niet verwachtten. >j Voor iedereen had de zaak daat'bj moeten blijven, maar eenigen, welge kende klerikalen, hebben er anderi over geoordeeld, zij hebben hunni wraak verder willen drijven, meteeuf trouweloosheid, welke onze medebur gers thans bijna eenpanglijk veroor- deelen, nu dat zij er de droevige gevol gen van kennen. i! Het ware te weuschen dat onze klerikale verklikkers het daarbij niet zouden laten en dat zij aan den niini8' ter ook de geestelijken zouden aankla gen die van den 1» Januari tot den 31 December zich met politiek bezighou den. Dezen zijn door den Staat betaal even als de militairen, en zij brengt anders hunne waardigheid in geV3a.r dan de jongelingen van Yper die zich zijn komen vermaken in den schouw burg Renouprez, te Poperinghe ver val1 Deze briefwisseling ontslaat ons der te antwoorden op de aanvallen het Journal d'Ypres. Wat ons aangaat, wij houden onz® waardeering staande van over ac dagen. t Is dauk aan de werkzame luss^ komst van onzen Schepen van financ' dat wij het geluk te wijten hebben de vroege wederverschijning van

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2