Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n Mei 190o. Gemeenleraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Êitmderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ren jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Openbare zitting van Zaterdag15 Mei 1905. De openbare zitting wordt ten 5 nre 15 na. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Be- gerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bou quet, Vandevoorde, Sobry, Iweins, Le- mahien, Raadsleden; M. Gorrissen, Se cretaris. Het proces-verbaal der laatste zit ting, geene aanleiding gegeven heb bende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd. Bij koninklijk besluit van 15 Maart 11. heeft Z. M. de burgerlijke decora tie, medaillia van 3® klas, verleend aan den heer Flamaud, portier van het doorgangshuis in deze stad, voor vijt en twintig jaren trouwe diensten. Be heer burgemeesteronder de toejui ching der vergadering, overhandigt hem het eereteeken en het diploma, wenscht hem geluk over deze onder scheiding en wenscht hem ter zelfder tijde lang leven. M. Flamand bedankt en verlaat de zaal. Op de uitnoodiging van den Raads heer Lemahieuis de heer landbouwin genieur Van de Woumer bereid eene voordracht te geven over de wet op de werkongevallen voor wat den land bouw betreft. Op de uitnoodiging van den Raads heer D'Huvettere belooft de heer Voor zitter de uoodige pogingen te doen op dat de stad een afgevaardigde hebbe voor het toezicht der buurtlijn van Yper naar Gheluwe. Deze lijn zal eer lang uitgebaat worden tot aan de Bascuul. M, D'Huvettere. Heeft dat einde wegs eene bijzondere, rekenplichtig- heid M. Golaert denkt het niet. Wat er van zi], de heer Burgemeester zal het achtbaar Raadslid in eene andere zit ting kunnen inlichten MSobry begeert dat de stad pogin gen doe bij den Staat, opdat hij de ver lengde de Stuér,setraat zou overnemen. Be staat zou de verlengde Statiestraat in ruiling geven. M. Sobry vraagt de besteeniging der Bellewaardstraat door de werklieden der stad opdat het Schepencollege niet meer verplicht zij 7 fr. den loopenden meter te betalen gelijk het geval zich laatst voor gedaan heeft. M. Sobry vestigt de aandacht van het Schepencollege op een derde punt, dat van te weten of de stad de vesten in do Rijke Clarenstraat zal vulden M. Golaert antwoordt dat voor het geen het eerste punt betreft, er heden geene overeenkomst mogelij kis met den Staat voor het tweede punt zal het Eollege onderzoeken wat er kan gedaan worden wat het derde punt aaugaat, is geene spraak de vesten te vullen, k Is uit een maatregel van netheid dat men zekere aarde gestort heeft Be heerschepen Vandenboogaerde geeft n°g uitgebreider inlichtingen over dat Men schrijft in bij den Uilgever, üixinudestraat, nr o.'i, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariale en Bechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. laatste punt en de Raadsheer Sobry verklaart zich voldaan. M. Lemahieu verzoekt het College eenen wielnjdersweg te doen leggen op den rechterkant van den weg van Rijsel, tusschen de Rij se! poort en de herberg La Belle Alliance. De heer Voorzitter belooft de zaak te onderzoeken en gaat over tot de dagor de. 1Bareel oan loeldadigheid reke ning 1903 en begrooting 1905. Rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 125.427-41 De uitgaven tot deze van 106,076-78 De rekening 1903 sluit dus met een overschot van fr. 19,350-63 Aangenomen. Begrooting 1905. Deze begrootiug is in afdeehngen overzien geweest. Al de stukken van rekenplichtigheid zijn in regel. De algemeene ontvangsten beloopen tot fr 115,296-70 De algemeene uitgaven, beloopen tot 112,406-35 Overschot fr. 2.890-35 Aangenomen. 2 Burgerlijke Godshuizen reke ning 1903 en begrooting 1905. Rekening 1903, Godshuizen. De rekening 1903 der Godsbuizen wordt goedgekeurd met een overschot van fr. 39,786-45. M. D' Huvettere vraagt dat er lezing gegeven zij van de artikels der reke ning waar er vermeerdering van uitga ven 18. M. Golaert is gansch bereid het te doen, ofschoon M. D'Huvettere deze vraag in afdeelingen had kunnen doen. Na lezing dezer verschillende arti kels verklaart M. D'Huvettere zich vol daan. Rekening 1903. Fundatie Godtschalck. M. Golaert doet opmerken dat het verkieselijk ware, aangezien er twee verschillende rekeningen zijn, deze re keningen afzonderlijk op te maken, en bestatigt dat de rekenplichtigheid der Godshuizen wel gehouden is. Er is op het gewone een overschot van fr. 37,435-76 En op het buitengewoner een tekort van fr. 34,516 02 Bij gevolg sluit de rekening met een boni van fr. 2,919-74 Begrootingen 1905 Godshuizen. Tijdens de neerlegging der begroo ting,had het Bestuur derGodshuizener eene nota van aanmerkingen bijge voegd waarvan de heer Voorzitter lezing geeft in openbare zitting van den Raad. Wij hebben in deze nota gezien dat het getal der ondersteunden van 1,610 personen is. Gewone ontvangsten fr. 387,243-62 Gewone uitgaven 387,241-55 Buitengewone ontvangsten fr. 187.289 36 Buitengewone uitgaven 187,181-15 Overschot fr. 108 21 Aangenomen M D'Huvettere is gelukkig te bestati- gen dat er een overschot is op het ge wone van fr 2,07. 't la de eerste maal sedert lang. Het achtbare Raadslid maakt zich de echo der klachten van de buurt nopens de nachtgeruchten dieplaats hebben in het gesticht der krankzinnigen. Hij heeft den geheelen dag en een gedeelte van den nacht ongewone geruchten kunnen bestatigen. Spreker doet opmerken dat nergens de kost van onderhoud der krankzinni gen grooter is dan te Yper, indien men daarover maatregelen genomen had zou het overschot grooter geweest zijn. M. Golaert. Men zou de zotten, die gerucht maken, kunnen doen veroor- deelen Men lacht.) M. D'Huvettere. Men zou het kuh- nen verhelpen. MSobry met een doel van spaar zaamheid, zou willen dat de stad het voorbeeld volge van het bestuur der Godshuizen betrekkelijk den aankoop van kolen. Hij heeft bestatigd dat dit liefdadigheidsbestuur zijne kolen koopt aan 21 fr. de duizend kilos, ter wijl de stad dezelve 28 fr. en zelfs 29 fr. het duizend betaalt. M. Golaert. Er zijn kolen en ko len Het is bijna onmogelijk die kolen te branden in de gestichten der stad. In de Bibliotheek bedient men zich van anthracite. Nu, men kan de zaak on derzoeken. M. Sobry. Maakt een ontwerp van aanbesteding. Begrooting 1905. Fundatie Godtschalck De Raad keurt de begrooting goed der Fundatie Godtschalck die slujt met een tekort van fr. 32,061 37. M. Fraeys onthoudt zich en M. D'Huvettere stemt tegen. Overschot fr. 2-07 3. Sport Hippique vraag van sub sidie. De Sport Hippique vraagt eene subsi die van 1500 fr., de Stadsharmonie en het geheele Pompierskorps om met de medewerkmg van het personneel der Rijschool eenen loopwedstrijd in te richten, den 4 Juni aanstaande. Da feestcommisise heeft deze vraag onderzocht en is zinnens het gewone crediet toe te staan. M. Vanderghote. Is het met de me dewerking der Rijschool MColaert. Het was wel verstaan dat de Schooi moest deel nemen zooniet zou de subsidie verminderd zijn. M. Bouquet is geenszins vijandig aan het verleenen eener subsidie, maar is het wel noodig nog 1500 fr. te geven, aangezien hij geheel zeker weet dat officieren het feest niet zullen bijwonen en dat er hoogstens drie oefeningen zul len zijn door de onderofficieren Waarom geeft de Sport Hippique gee ne loopwedstrijden met hare eigene middelen, naar het voorbeeld der ge lijkaardige maatschappijen van Kor- trijk die veel belangrijker feesten geven zonder de tusschenkomst der stad MBouquet stelt voor 1000 fr. toe te staan en de haift van het Pompiers korps. De medewerking der School zal maar gedeeltelijk zijn, zooals het verleden jaar geweest is. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. M. Golaert. Wij zouden de subsidie kunnen toestaan op voorwaarde dat de officieren en de onderofficieren er deel aannemen. M. Vandenboogaerde. Het geheele korps en het muziek, dat ware een groote onkost. M. Golaert. 500 fr., muziek en het geheele korps. M. Vandenboogaerde. 't Is eene groote som. MColaert. 't Is eene groote som indien de medewerking der School niet verkregen ware. Ik moet u zeggen dat er verleden jaar veel volk was en dat de koersen een groot profijt geweest zijn voor de stad. Eindelijk stemt de Raad eene subsi die van 1500 fr., met deelneming der Stadsharmonie en de helft der Pom piers maar de commissie zal zich moe ten verzekeren van de medewerking van het personneel der Rijschool op dat geheel de subsidie behouden zij. 4. Rapid-club vraag van subsidie. Op het voorstel van het College is de Raad van gedacht met 9 stemmen tegen 4 deze der heeren Begerem, D'Huvette re, Bouquet en Vandevoorde, gee ne subsidie te verleenen dit jaar, aan gezien er een schoon militair feest zal zijn op de Esplanade, ter gelegenheid der 75e verjaring onzer Onafhankelijk heid en dat het noodig is dat het geld der stad zooveel mogelijk gegeven worde voor dat feest. 5. Middelbare schoolrekening 1905. De Raad geeft zijne goedkeuring aan deze rekening. De onkosten beloopen tot de som van fr. 32,939 97 De uitgaven tot deze van fr. 32,275-93 Overschot fr. 763-14 6. Kerkfabriek rekening 1904 der kerk Sl Nikola us. De Raad brengt een gunstig advies uit op de rekening 1904 der kerk Sl Nicolaus, beloopende in ontvangsten en in uitgaven van fr. 6,280-80 c. 7. Kerkfabriekverpachting van goederen der kerk van Sl Nikolaus. Hij bsengt ingelijks een gunstig ad vies uit over het proces-verbaal van de verpachting van goederen der kerk van S' Nikolaus. Deze goederen zijn gelegen te Langemarck, Vlamertinghe en Voormezeele. 8. Kerkfabriek rekening 1904 der iS' Pieterskerk. Na de uitleggingen van den heer Voorzitterbrengt de Raad een gunstig advies uit over de rekening 1905 van den fabriekraad van S' Pieterskerk. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 9,090"-26 De uitgaven tot deze tot fr- 9,027-94 Overschot fr. 62-32 9 Kerkfabriek herstelling der da ken van den toren van Sl Pieterskerk, tusschenkomst der stad- De Regeering, vindende dat het maar een werk is van gewoon onderhoud, wil hare tusschenkomst niet verieenen. De herstelling van het dak zil beloo pen tot de som van fr. 2 857-62; de stad zal tusschenkomen voor 1/3, de pro-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1