Stadsnieuws. Welkom. Halte-la! Groot nieuws. vincie voor 1/8 en het overige zal door den fabriekraad betaald worden. MSobry doet opmerken dat deze kwestie verleden jaar opgeworpen en gestemd is geweest. M. Colaert. Wij hebben ze gedeel telijk gestemd. M. Sobry. Ja, 1/3. M. Colaert. De Staat heeft niet willen tnsschenkomen, 't is daarom dat wij eene nieuwe stemming vragen. M. Sobry. 't Is wel het crediet door de stad gestemd fr 952-56. Het College is het eens met M. Sobry en de Raad staat het gevraagde crediet toe. 10. Gemeente reglement: het vis schen in de stadsgrachten. M. Colaert. Gij hebt misschien ge hoord dat er eene zekere ontroering was onder de visschers. Men sprak in de stad vati eenen opstand en, wat erger is, van eene omwenteling. Er is daar volstrekt niets van. Er is alleen kwestie het visschen in de stadswate- ren te verordenen omdat er gedurig misbruiken zijn. Men werpt kor- deelen men steelt de visch men werpt onze zwanen lokaas (oe men trekt ze aan en men doodt ze. Wij heb ben moeten maatregelen nemen Er is verboden geweest in de Stadswa- teren te visschen eindelijk op de re clamaties der visschers hebben wij een bericht doen aanplakken dat het vis schen voorloopiglijk toegelaten is. Om al die moeilijkheden te voorko men stelt de heer Voorzitter voor het volgende besluit te nemen Het visschen zal toegelaten worden j> gedurende den dag en langs de bui- tenwandeliogen alleen, bij middel d van hoogstens twee lijnen. Op den datum door de wet bepaald, zal men mogen beginnen visschen een half uur vóór zonopgang en één half uur na zonondergang. d Eene jaarlijksche taks van 50 een- s tiemen zal ontvangen worden. De verloven zullen afgeleverd worden door den politiecommissaris en gel- dig zijn voor een jaar. De taks zal verplichtend zijn voor de visschers die meer dan 16 jaar oud zijn. De kinderen van min dan 16 jaar zullen kosteloos mogen visschen maar j> slechts met ééne lijn, indien zij ver- gezeld zijn van hunne ouders. De b dagen van prijskampen zal het vis- b schen kosteloos zijn. M. Sobry is van gedacht de taks van 50c. niet te eischen. Die belasting zou ten boogsten 75 fr. opbrengen per jaar. Het College zou, voor deze zoo onbe duidende som den werkman willen be- rooven van het eenig verzot dat hem overblijft en deze maatregel zal niet leiden tot het beteugelen der misbrui ken. MColaert. De belasting zal om trent 200 frank opbrengen en zal die nen om iemand te betalen voor het toezicht der vischvangst en om de dief- ten te bestatigen. M. Sobry Dat zal niet voldoende zijn om de misbruiken te beteugelen De heer Burgemeester is bezig met zijn eigen kind te vermoorden (1). (Men lacht). MBouquet. Met eene belasting te leggen op het visschen in de ^tadswa- tereu, zai het College oorzaak zijn dat vele vreemdelingen, en bijzonderlijk franschen, onze stad zullen ontvluch ten. Hij deelt de zienswijze van M. Colaert niet omdat het niet redelijk is eene taks te doen betalen door de vreemdelingen die hun geld in de stad komen verteeren. MVandevoorde maakt eenige bemer kingen om te vermijden dat de visch 's nachts gestolen zij. M. Colaert denkt niet dat het middel helpen zal en hemelt den taks op. MSobry. In 189S hebben de vis schers u aaugeboden eene taks te beta len en gij hebt het geweigerd. (1) Inderdaad, over eenige jaren was de heer Burgemeester vijandig van alle taks op het visschen en eischte overal de gahsche vrijheid van het visschen Heden wil M. Colaert zijn eigen kind vermoorden, omdat er misbruiken zijn. Denkt de heer Burge meester, bij geval dat hij met de200fr.belas- tingen die hij op den rug der werklieden leggen wil, de misbruiken za! beteugelen Hij is leelijk mis. Ziedaar nog eene ongerijmdheid te meer op li rekening van M. Colaert. (N d. R). M. de Voorzitter zegt dat deze veror dening zal bestudeerd en later bespro ken worden en heft de openbare zitting ten 7 ure 10 m. De bestendige Deputatie heeft bij beslui; van 12 Mei 11. de geheimzinnige en schandalige beslissing goedgekeurd van den Gemeenteraad van Yper in de gaskwestie. De Deputatie, met zich medeplichti ge te maken van deze onloochenbare knoeierij, komt zich voor al onze stadsgenooten te doen kennen, hetgeen wij nooit opgehouden 'hebben te zeg gen vooreen volstrekt politiek Colle ge, alles opofferende aan hetgeen het gelooft het kiesbelang zijner vrienden te ziju. Wij hebbeu, in menige omstadighe- den, de partijdigheid van ons provin ciaal College op politiek gebied aange klaagd Wij hebben het gedaan in 1890, wanneer de Deputatie zonder zin of slot, da kiezing verbrak dia 70 stem men meerderheid gaf aan ODze vrien den wij hebben het gedaan in 1891, toen zij de kiezingen goedkeurde die plaatshadden den len Februari 1891. en die, iedereen weet het, vervalscht werden door bedrog en omkooping wij hebben het gedaan eindelijk, toen zij in 1903 de afkondiging van al de klerikale gekozenen bekrachtigde, er onder begrepen de heeren Lemahieu en Vandenboogaerde, beslissing die de zen keer op hooger hand verbroken werd. Hoe terugstootend de genomen ba- sluiten waren, in deze verschillende omstandigheden, men verschoonde ze in zekere middens, men legde Ze op de rekening der politiek, overtuigd als men er was, dat op alle ander gebied, de bestendige Deputatie zich kon aan stellen als een onberispelijk besturend korps. De les zal hard zijn voor dezen die zulke begoochelingen voedden. De Gaskwestie was zeker eene onzij dige kwestie bij uitmuntendheid. De bestendige Deputatie, wettelijke voog des der gemeenten, had duizend goede redens om de dwalingen van net Stads bestuur van Yper te recht te wijzen. Zij kon hare eigen rechtsgeleerdheid inroepen die is van de openbare aanbe steding op te dringen, vooral toen zoo als hier het geval was, verscheidene liefhebbers vóór elkander stonden Zij kon wederspaunig zijn vóór het on recht begaan jegen3 den hnidigen con- cessionnaris, MValcke, die zich ont eigent ziet van eene nijverheid die zijn vader te Yper invoerde, over zestig jaren, en zulks niettegenstaande dat zijne voorwaarden voordeeliger waren dau deze van den vreemdeling De Brouwer. Maar neen, de bestendige Deputatie is ongevoeliggebleven aan al die goede redvns. Het kiesbelang heeft de over hand gehad en het zijn deypersche be lastingbetalers die er de kosten zullen van dragen. Blijft te weten of zij voortdurend zulk beheer zullen dulden ofwel of zij, door eeu zelfde gevoel van alkeer aan gegrepen, er niet in zullen gelukken hunne pogingen te vereenigen om de ze die hunne belangen verradenhebben van het stadhuis te verjagen. 't Is de wensch dien wij doen. Om te eindigen, het zij ons toegela ten hulde te brengen aan de Groep Yperlingen, die zich verdienstelijk ge maakt heeft van de stad, met eenen strijd te voeren die de bewondering uitgemaikt heelt van al de ware Yper lingen het zij ons ook toegelaten on ze warmste medegevoelens te bieden aan M Alfred Valcke die wreed getrollen is door den schandaligen partijaanslag waarvan.hij het slachtoffer is. De ware Yperlingen zullen de goede en eerlijke diensten niet vergeten door hem en zijnen vader aan de stad bewezen do werklieden zullen in hem een voorbeol- digen baas betreuren, die in alle om standigheden zijnen plicht en meer dan zijnen plicht gedaan heeft. De bestendige Uegnlalie van dm pr^ uncialen Kaaimn Vlaanderen Gezien het verdragen het bijgevoegt contrakt, gesloten tuMchen iea Ge meenteraad van Yper en de heeren Jozef Da Brouwer en Consooi ten^ voor de concessie van den verl.chtingsdienst met gas en beslissend vastgesteld door de partijen op den datum van -6 Apri 1905 Gezien de verschillige reclamaties naar ons College gestuurd nopens bo vengemeld verdrag, welke reclamaties bijzonderlijk beoogen A. De afwezigheid van openbare aan besteding B Den nadeeligen aard onder opzicht der belangen van de stad en der bij- zonderen, van het verdrag en van het bijgevoegd contrakt G. De kwestie der wettelijkheid van het bijgevoegd contrakt voor zooveel dit de gebeurlijke stichting toelaat eener intercommunale maatschappij tusschen de stad Yper en andere' ge meenten, van den eenen kant en de concessionnarissen van den anderen kant D. de noodzakelijkheid het recht der stad en der bijzonderen te beschermen om toevalüghjk eene verbeterde of spaarzamer manier van verlichting te kiezen, zooals namelijk de electrieke verlichting. E de kwestie te weten welke de bevoegde overheid is om te besluiten over de vraag van concessie Overwegende dat de stad Yper in 't geval met wettelijk verplicht was hare toevlucht te nemen tot eene openbare aanbesteding voor het verleenen der concessie dat met rechtstreeks te onderhandelen met een op eervolle wijze bekende personnaliteit, eene on betwiste bevoegdheid hebbende op dat gebied, de stad Yper het voorbeeld ge volgd heeft van andere plaatsen, die bemachtigd geweest zijn hunne o.pen- bare verlichting te vergunnen zonder oproep tot de mededinging Overwegendedat het voorstel gedaan door de heeren De Brouwer en consoor- ten mag aanzien worden als voordeelig aan de belangen der stad Yper en barer inwoners, onder opzicht der voorwaar den voorzien voor de levering van het gas en dat het de waarborgen eeuer goede exploitatie vereenigt dat het daarenboven het, zekerli jkste het volle digste en het, voordeeligste is ouder de verschillige voorstellen die gedaan zijn geweest, indien men de gebeurlijke stichting beschouwt eener intercom munale maatschappij van verlichting Overwegende dat indien de samen stelling eener intercommunale maat schappij, op dit oogenbiik niet wette lijk mogelijk schijnt, de stad Yper, zonder de wet te overtreden, echter de veronderstelling heeft kunnen voorzien van eene verandering van wetgeving of van rechtsgeleerdheid, een inter communale bond van verlichting zou kunnen toegelaten worden gedurende den duur der ontworpen concessie. Overwegende dat er volgt uit de voorwaarden bedongen in het art 2 van de overeenkomst, aan het le deel, art. IV en aan het 2e deel, art. I, der bijgevoegde overeenkomst, als ook de verklaring gegeven aan deze schikkin gen in zitting van den Gemeenteraad, dat de rechten der stad evenals deze der bijzonderen genoeg beschermd zijn, voor wat de latere aanneming van een middel van verlichting, verwar ming of beweegkracht betreft die meer verbeterd of spaarzamer zou zijn. Overwegende dat volgens de rechts geleerd gedurig op dat gebied ge volgd 1° de vergunningen toegestaan door degemeenten voor den dienst der open bare en bijzondere verlichting niet komen in de uitdrukkingen van het art. 76 nr 1 der gemeentewet om de reden dat de te betalen sommen door de bijzonderen die uit den verlichtings- dienst willen voordeel trekken, geenen tol daarstellen, maar de vei gelding van eenen dienst bewezen voor hun per soonlijk nut en op hunne aauvraa<r ter wijl de tolrechten bedoeld in bovenge melde wettelijke schikking de onzeke re vergelding uitmaken van een kapi taal bestemd tot het bouwen van een werk van openbaar nut (Giron- Bestuurhjk Recht) 1 3o De concessiën van den ondergrond der wegenis toegestaan door de ge meenten voor de verlichting met het gas, zijn geregeld door het art. 81 der gemeentewet en niet door deschikkm gen beoogd door de eischers. lkkm" Overwegende, eindelijk dat d vengemelde overeenkomsten 6 zij gewijzigd zijn geweest, a/™ koihstig de bemerkingen door 0Jo lege gemaakt, niets tegenstrijd^ bieden aan de wetten, dat zijl*1 voordeeliger gehouden worden voo°8 belangen der stad Yper en haren/ tiers en dat zij de voorwaarden ver/ gen van een contrakt dat kan p-Ja keurd worden suecl Gezien het artikel 81 der wet gemeen Keurt de overeenkomst en het ger gemeld bijgevoegd contrakt h< Gedaan in zitting te Brugge, den Mei 1905, waar tegenwoordig Ware de heeren Baron de Bethune, G0(lv neur-Voorzitter, Van Hee, Loontje Verhaeghe, Oauwe, LandasenLiebt leden Verougstraete, Griffier. De Voorzitter, (G.) Bon DE Bethd'i De Griffier, (G.) Verougstraete Voor gelijkvormige verzending De provinciale Griffier. (G.) Verougstraete. Hel gas doen betalen door de Ype lingen aan 15c den kubiekmeter'a den vriend De Brouwer en plecht en olïiciëellijk verklaren in zitti van den Gemeenteraad dat het gas c den kbm. kost aan den aannenx ziedaar eene verlichte daad waarov onze sympathieke burgemeester vi Poperinghe zich eeusvig zal mog beroemen. Indien, voor het overige onze bu gemeester in deze omstandigheid i waarheid gezeid heeft, het springt de oogen dat de concessie der verlic ting eene uitmuntende zaak is en uitbatende Maatschappij moet. in de voorwaarden, goede zaken maken. Welnu, spijts zulke verzekering de vreemde inval in onze stad z< strijdig met den volksgeest, dat Je ai gifie der 600 aandeelen van de Mi/ den Maatschappij voor de mtercon, munale verlichting door het gas en t electricileit gedaan in den loop d' 'verledene week, volkomen mislukt. Inderdaad, 85 aandeelen hebbt eenen kooper gevonden op 600 omloop gebrachte aandeelen, dit i een kapitaal van 42 500 fr. gedekt o 300 000 fr. te dekken. Welk bewijs van sympathie en va vertrouwen voor de" lieve vriende De Brouwer en zijdelings M. Colaei zelve en' voor zijne schitterende pc litiek I Wij bestatigen dat de Yperlmge reeds do twee medestanders in een zelfde liefde vermengen. t Is het oogenbiik den zegeboog o le slaan mot helwoordje-« Welkom. Iedereen weet, buiten de Gemeend raadsleden van Yper, misschien, dat d Gaskompagnie De Brouwer zich reed meester gemaakt heeft van de verliet tingaconcessiën van Brugge, Oostende Kortrijk, Yper, Poperinghe, Waaste en op het punt is Thielt, Meule-bflke ei Pitthom te veroveren, dank aan pogingen van het bestendig liaadsb1 Loontjen8. 't Is, in één woord, zegggen dat g's heel West-Vlaandoreu, binnen kin onder het juk zal staan der katholiek firma De Brouwer Dit bewijstgenorj den politieleen invloed der compagnl' op de politiekers der bijzonderste een trums onze provincie. 4 ZuRen al de Westvlamingeu dj1' moeten het juk ondergaan van groote opkoopers, dank aan de nas plichtigheid van eenige politieke ma nen Ziedaar de vraag, trillende van langstelling van den eenen kant en v den anderen kant vol angst, welke goede vlaamsche volk zich stelt Maar neen Het schijnt dat onafhankelijke gemeentebestuur' gOf

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2