COURSES D'ÏPRES Paardenloopen DE GYMNASTIQUE POSTKAART Concert-Tabagie Voor de Visschers. Gas wevers zeden. Ten bureele van dit blad Öirnanche 4 Juin 1905, Herziening' der Kiezerslijsten. Burgerlijke Decoratie. WERV1CK. VILLE DE Hl ESSINES. Progrès par le Travail Ons antwoord... met bewijzen. État-Civil d'Ypres. ^ederspannig zijn en zich geene mede plichtigen willen maken van hande lingen die te veel naar de amerikaan- gChe trusten rieken. Wij hebben inderdaad vernomen dat zekere gemeente, welke men tot nu toe met zorg afgewijderd heeft gehou den van de geheimzinnige berekenin gen, de te baatzuchtige aanbiedingen der'kliek De Brouwer geweigerd heeft en dat hare bestuurders ernstig een ontwerp bestudeeren van openbare en bijzondere verlichting der stad die zij besturen, door eene nieuwe manier van verlichtende kracht veel heviger dan deze van het gas, en aan een in koopsprijs van ten hoogsten 10 c. den kbm. voor de bijzonderen. Die bestuurders verbinden zich met geenen aannemer maar zij bestudee rd even als de Meier van Roubaix, iu alle onafhankelijkheid de beste wij ze van verlichting en ter zelfder tijde de voordeeligste voor hunne ingezete nen- Ziedaar wat goed bestuur is. Philadelphia, 19 Mei - De gemeen teraad heeft gisteren vergaard om zich bezig te houden met de vergunning der pacht, voor vijf en zeventig jaren, van de gasfabriek' der stad aan eene bijzondere maatschappij. Te dezer ge legenheid waren de tribunen vol volk, dat zijne ontevredenheid uitdrukte met dé raadsleden uit te maken voor dieven en ze uit jouwen. De policie heeft de tribunen moeten doen ont-. ruimen te midden van eener groote opschudding. SOClETÊ DES ANCIENS POMPIERS DE LA V1LLE D'ÏPRES du 26Mai 1905, a 8 1/2 heures du soir. PROGRAMME. 1" Partïe. 1. Pacificateurraarche mil. H. Moerman 2 Sonateadagio-allegro, Beethoven, orchestrée par M. H. Moerman. 3. Polonaise de concert, Ghopin. orchestrée par M. H. Moerman. 4. Espanavalse, Ghabier. arrangée par Waldteuffel. 2rae Paetie. 1. La pluie d'or, Bouillon, pour clarinette par M. N Billiau. 2. Si vous saviezTagliafico. romance par M. A. Maes. 3 Fantaisie variée, Brod. pour Hautbois par M. R. Moerman. 4. a) Murmurcs de laforêtLiszt. b) Gherzo en si bémol mineurGhopin. pour piano par M H. Moerman. 5. Les AdieuxGoltermann. pour violoncelleparM G. Ghristiaen. 6 J'aime d rêverTagliafico. romance par M. A. Maes. kan men de bekomen van het Groot Proces, aan ÏO cent. liet stuk. a 2 heures, TltÖT MOiVTÉ, ATTELÉ ET AU GALOP avec le bienvaillant concours DE L'ECOLE D'ÉQÜITATION. 2800 i'raiica «Ic Prix. Pour les engagements s'adresser au kecrétariat du Trotting-Club, chez A. Gernay, 56, rue de Buda, GOURTRAI. STAD YPER. ZONDAG 4 JDNI 1905. Uitdeeling van kostelooze ingang- kaarten, aan personen boven de 16 jaar oud, op Zondag- SS IVIei 1905, in het Stadhuis, van 8 ure lot middag. De kostelooze kaarten zijn voorbe houden aan personen te Yper wonen de. De Burgemeester, it. COLAERT. STAD YPER. 1906 490T. Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Yper brengt ter kennis van het publiek, dat ingevolge artikel 55 van hel kieswetboek, er zal overgegaan worden, van lsten Juli tot 31st8n Q0gst aanstaande, tot de her ziening van de lijsten der burgers, die geroepen zijn om deel te nemen aan dekiezing van de leden der Wetge vende Kamers van den Provincieraad en van den Gemeenteraad, van 1st0" Mei 1906 tot 30stan April 1907. Volgens artikel 54 der zelfde wet, wordt ieder burger uilgenoodigd, vóór den lsU° in het Gemeente Secretariaat de titels in te dienen van hen die, niet geschreven staande op de in voege zijnde lijsten, aanspraak mogen maken op kiesrecht, alsook van hen die, op deze lijsten ge bracht zijnde met een onvolledig getal stemmen, aanspraak mogen maken op bijkomende stemmen. De burgeis hebben er belang bij deze aanbeveling na te komen, ten einde, zooveel mogelijk, de bezwaren te vermijden voor het College en voor het hof van Bt-roep. Yper, den 15 Mei 1905. De Burgemeester en Schepenen, R. COLAERT. De Secretaris, M. GORRISSEN. De medaillie van 33 klas is verleend aan de heeren Brabants, nachtwaker te Poperinghe en Gerber, bootschap per-portier, te PoperiDghe. Ter gelegenheid der feesten te Brussel ingericht, ten einde de 75ste verjaring onzer onafhankelijkheid te vieren, hebben onze meesters, dank aan de makkere lusschen- komst van onzen schepen van geldwezen in princiep beslist eene reis vrij van kosten aan eenige-maatschappijen der stad aan te bieden. De pompiers en de gemeeenteharmonie, zegt men, zullen van deze gunst genieten. Deze buitengewone mildheid legt zich uit, naar het schijnt, door den meer en meer bloeienden staat onzer gemeentefinanciën Heer Schepen van geldwezen beweert inderdaad dat de rekeningen van 1905 met een schoon overschot sluiten Moeten wij, uit hetgeen voorafgaat, vast stellen dat de rt keningen van 1904 meteen WONDERGROOT overschot sluiten Dit zullen wij weten, ind'en heer Sche pen van geldwezen eindelijk geweerdigt de wet uit te voeren, 't is te zeggen, indien hij bij plakbrieven gezegde rekeningen open baar maakt, gelijkvormiglijk art. 140 der gemeentewet. Het is waar dat heer Schepen van geld wezen beweert dat onder de voorgaande en tegenwoordige gemeentebesturen de met op het aanplakken van de budgetten van de rekeningen en van het abonnement uitge voerd is geweest. Wat ons betreft, houden wij nederig staande dat heer Schepen van Geldwezen, slechts eenvoudig de wet verdraait, wanneer hij zich te vreden stelt met voor alle bekend making in den gang van het gemeentehuis een berichtte doen aanplakken, waarbij de rekeningen, budgetten en rollen van het abonnement in het Sekretariat berusten ter ipzage van het publiek Het is een misbruik, waartegen wij ons, uit al onze krachten, verzetten Desnoods, zullen wij ons tot de hoogere overheid wenden, die, wij verhepen het, den heer Schepen vangeldwezen zal verplichten, de wet letterlijk uit te voeren. Het ware overigens de eerste ku >kslag niet, welke de Bestendige Deputalie hem zou geven Het schijnt, dat hij de pil van het abon nement niet gemakkelijk verteert. De leden der Bestendige deputatie na zooveel anderen voor onbekwamen doen doorgaan en door deze laatste al de rekla- matiën aangaande het abonnement zien aan nemen, 't is waarlijk te wreed Ook, rekent onze Schepen van geldwezen, in zijne eigenliefde doodelijk gekwetstene schitterende wederwraak te nemen. Hij zal zijne voorzorgen nemen, opdat voorlaan geene enkele reklamatiekunne ver recht vaardigd worden. Oordeelt liever Indien de bestendige Deputatie de grondslagen van den abonne mentstaks aanvaardtwelke ik haar zal voorstellenzullen AL de schatplichtig en verhoogd worden. Wervicksche schatplichtingen doet uw beurs wat meer open Gij zijt verwittigd Indien de heer Schepen van geldwezen, nu nog durft beweren, dat hij met de schatplichtingen niet spot, verstaan wij er niets meer van - - Fédéralloti Beige de Gvmnaslique. Union des Sociétés de Gymnastique du Sud des Flaiulres. T5e Anniversaire de lTndépemlaiice Nationale. Dimanche 18 Juin 1905 GRANDE FÊTE-CONCOURS organisée par la Société sous le patronage de l'autorité communale. 15 Sociétés Beiges et Francoises Het begint er te spannen. Degrond- vesten van het clertcaal gebouw zijn losgeschokl, gelijk Woeste hetZondag bekende op 't banket van den Cercle catholique Zijne groene eminentie doet eenen wanhopigen oproep tot al de fanatieken, tot alles wat leeft en teert op het clericalisme, vetgemest met de milltoenen van de belasting schuldigen, opdat eenieder zijnen steen zou aanbrengen ten einde hel waggelend gevaarte nog wat recht te kunnen houden. De steenen, welke zij aanbrengen, zijn van hun gewoon maaksel zij dragen het merk van de clericale fa briek leugen en bluf maar 'l kiezerskorps zal er zich niet meer la ten aan beet nemen. De toestand is hopeloos voor de cle ricale partij. Daarom is 't ordewoord gegeven om nog eens hunnen toe vlucht le nemen tot de middels waar mede zij gedurende eenige jaren zoo goed gelukten de openbare denkwij ze overbluffen en misleiden. Ja, het ordewoord moet gegeven zijn. w_tntsedert eenige dagen staan de clericale gazetten, groot en klein, vol met opgeschroefde artikels om het finantieel beheer van minister de Smet de Naeyer te roemen en de mil- lioenenbonis voor de oogen van 't pu bliek te doen schemeren. Gij moet waarlijk schaamtelooze charlatan zijn om te durven pochen opeen boni van onderhalf millioen, wanneer men pa-, het jaar te voren, nieuwe belastingen voor ongeveer 25 millioen ingevoerd heeft. En dan spreken de clericale gazet ten nog niet gelijk wij het in een voorgaande ai tike! hebben doen op merken - van de -?ermeerdering der Staatsschuld, vermeerdering waarte genover de aangegeven boni voor hetzelfde jaar staat nagenoeg in de verhouding van 1 tot 100. Honderd millioen nieuwe schulden maken en slechts een millioen boni kunnen opgeven, dat is inderdaad al te kras. Zullen de clericale bluffers met bunne milboenenbonis ookde volgen de OFFICIEËLE cijfers bekend ma ken In 1884, onder het LIBERAAL RE GIEM, bobep de Staatsschuld tot 1 milliard 771 millioen frank. Na achtien jaren CLER1GAAL RE GIEM was de Staatsschuld van 't land geklommen in 1902 lot 2 mil liard 879 millioen. Indien het nog enkele jaren zoo voortgaat, brengen de clericalen ons land reddeloos in den afgrond, gelijk de gewezen minister en katholieke senator De Lantsheere het voorspeld heeft. In 't vooruitzicht van de heropening der vischvangst op Maandag 5 Juni a. s., vraagt een visscher ons, welke rechten hem de ver schillende visehverloven toekennen Ziehier a Een verlof van 1 fr. geeft recht tot vis- schen in de bevaarbare en vlotbare water loops en kanalen, «aarvan het visehrecht aan den Staat toebehoort, met één enkele handlijn, doch zonder boot, op Zondagen en erken ie ftestdagen alleen. b. Met het verlof van 2 fr. krijgt men het zelfde recht voor alle dagen van het jaar be halve de werkdagen in gesloten tijd. c. Er bestaat ook een bijzonder verlof van 2 fr. dat recht geeft om met 2 handlijnen te visschen op Zon- en erkende feestdagen al leen. d. Dat van 4 fr. geeft recht om met 2 handlijnen te visschen voor alle dagen van 't jaar, uitgenomen de werkdagen in geslo ten tijd. e. Het vischverlof van 5 fr. geeft alle rechten door de vorige verloven toegekend en aan den pachter van een water en zyn recht verkrijgenden toelating om alle soorten van lijnen te gebruiken, buiten den gesloten lijd. f. Met dat van 10 f. mag men alle dagen met twee handlijnen visschen en daarbij een boot gebruiken. De pachters van waters en hun rechtverkrijgenden mogen er tevens al le toegelaten vischtoestellen mee gebruiken. Al die rechten waren goed en wel, indien de waters goed bewaakt en nog vischrijk waren. Doch allen zijn eenerzijds door stroo- pers, anderzijds door de bovuiling der wa teren ontvolkt. Declarations du 12 au 19 Mai 1905. Décès Jacques, Roger, Plaiue cTAmour. Woussen, Blanche, Hoornwerk. Hnyghebaert, Suzanne, rue de Terre. Huyghebaert, Théophile, rue de Terre. - Sybrands, Georges, rue dea Tuiles. Lecleer, Ivonne, chaussée de Zonnebeke. Verminck, Hubertine, Marché au Bétail. Leuridon, Rachel, rue Gourte de Thourout. Santy, Eugène, rue S' Jacques. Durnez, Lucien, Grand'Place. Manages Soenen, Gharles, sans profession, veuf de Monnier, Glémentine, et Lan- gie, Renilde, avec Debruyne, Sophie, dentellière, veuve de Devos, Pierre, tons deux a Ypres. Milleville, Mar, cel, ouvrier agricole, a Voormezeele- et Vandevoorde, Elise, ouvrière agrico le, a Ypres. Naissances Logier, Marie 1 1/2 an, rue du Para- ditGailliau, Thérèse, 65 ans, jour- nalière, veuve de Braem, Richard, Hoornwerk. Vanhaverbeke, Jules, 27 ans, saus profession, célibataire, rue Longue de Thourout. Robeir, Amé- lie, 51 ans, sans profession, épouse de Vandecasteele, Henri, chaussée de Dix- «*w\aaaA/"£AAT,.'w -

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3