Stadsnieuws. I)e buurtwegen op hel Yperseh grondgebied. Koersen en Concert. Af. Buyl. Ik kandel niet uit wraak in dat blad waarvan hij be stuurder is... Af. Francotie Nogmaals bevestig ik dat dit niet zoo is. Af. Buyl. En ik bevestig het te gendeel Het woord van minister Le Jeune heeft meer te beduiden dan de bevestigingen van degene die u den brief schreef. (Gerucht Al. Woeste. De heer Le Jeune be moeit zich niet met die zaken. Af. Buyl. Ik heb de artikelen van den heer Lambr.echts voor oogen. De t Nou vel Ixellois heet zijne tegen- stevers laffe kerels» en «mouchards® De heer Colfs zegde dat ik met wraaklust handelde en de heer minis ter schijnt dat gevoelen te deelen. Aan 't hoofd van dat blad staan twee advocaten, waarvan een voor een jaar werd geschorsten zich moest verbinden niet meer in het justiciepalèis te ver schijnen de andero werd geschrapt. Af. Renkin Dat is valsch Ik geef u eene uitdrukkelijke logenstraffing. Af. Buyl. Wend u tot den tucht raad. Ik daag cle heer Renkin uil, die ge mezen advocaten op eene openbare vergade ring te verdedigen. Af. Renkin Ik houd staande dat hetgeen gij zegt, valsch is Af. Verheijen. Neem de uitdaging aan (M. Renkin zwijgt.) Af. Colfs. Het is ongehoord zulke taal te voeren. Af. Buyl. Alle advocaten dezer Kamer weten dat ik waarheid spreek de heer Colfs, die mij in de rede valt, moet weten dat ik mij nooit zal verla gen omerge en valschebeschuldigingen tegen onderofficiers uit te brengen. (Steekt die op zak, M. Colfs.) Af. Buyl. In de Rekenkamer heb ik ontdekt dat de heer Lambrechts tal rijke vergoedingen had getrokken. Luistert liever 15 October 1902 Ebn vergoeding van 1.000 frank wordt toegekend aan den heer Lambrechts om de kosten te dekken voor een zending in Duitsch- land in 't belang van 't beroepsonder wijs. 30 September 1903 Een vergoeding van 1.000 frank wordt toegekend aan de heer Lambrechts om zijne kosten te dekken van een zendingin 1902 en 1903 in Duitschland, in 't belang van 't be roepsonderwijs 20 Februari 1904 Een vergoeding van 500 frank wordt toegekend aan den heer Lambrechts om zijne kosten te dekken zijner zending in Duitsch land in 1904 in 't belang van 't beroeps onderwijs. 29 October 1904 Fien derde vergoe ding van 350 frank wordt toegekend aan den heer Lambrechts om zijue kosten te dekken voor een zending te Parijs in de maand October 1904 in 't belang van 't nijverheids en beroeps onderwijs. (Uitroepingen.) Ik stel vast dat de heer Lambrechts, op drie jaar eene beuzelarij van 8 045 frank buiten zijne jaarwedde trok. Daar enboven vorderde hij snel bij het mi nisterie van arbeid. De vrienden van den heer Lam brechts worden zoo goed behandeld als hij. Zekere V D. O. behanger en meubelverkooper te Gent, die insge lijks een katholiek biadje bestuurde, verkreeg bij koninklijk besluit van 15 Juli 1904 eene som van 1.300 frank (herhaalde uilroepingen)om hem te ver goeden voor eene reis naar Duitschland, waar hij onderzoek moest instellen naar lint technisch onderwijs. Gunstelingen onzer meesters krijgen gemakkelijk buiteriwerkjes (Zegge plezierreisjes Als secretaris van de commissie voor kleine burgerij, trok de heor Lambrechts nog eenige hon derden franken. Hij verkeert overigens niet alleen in dat geval dat is 't geval met een aan tal strijdende clericalen, die de Regee ring in de ministeriën plaatste en die gestadig strijdende politiek voeren Eenige maanden geleden, sprak ons oud-medelid, de heer Crombez, hier eene redevoering uit, die weerklank had om te bewijz n hoe de begmofing van landbouw was uitgeplunderd. Heel onlangs bewees do heer Ciombez het zelfde voor de bpgrooting van openbaar onderwijs Zooals men ziet is,de plun dering algemeen Af., Renkin. - 't !s een algemeen plundering Gelachrechts maar groen AI. Buyl. Wat de liberalen be treft ze zijn van alle gunsten v.tsto ken zij moeten hunne meening in 't diepste van hun geweten verbergen, terwijl de clericale ambtenaren straffe loos en openlijk mogen te werk gaan Ik zal niet meer spreken van den tweeden ambtenaar, dien ik had be doeld.... Af. Renkin. En ge zult wel doen, want ge hebt .een flater begaan Af. Buyl. Wil t gij bewijzen? On derbrekingen Af. Renkin. De heer Buyl beschul digde eenen ambtenaar van eeneschrift- vervalsching welke hij niet pleegde. Af. Buyl. Wil de heer voorzitter mij den noodigen tijd verleenen, ik zat u bewijzen leveren. Rechts Neen Neen zij zijn benauwd.) Naar aanleiding van de ouderdoms pensioenen doe ik opmerken, dat de immengiug der geestelijkheid, in het toekennen van die pensioenen al dries ter en driester wordt. Te Wetteren deed het schepencollege eenen plakbrief uithangen waarin aan de werkliodeu gezegd wordt dat zij, om het pensioen te bekomen, zich moeten wenden tot de leden der geestelijkheid. (A. A. links.) Af. Huysmans. Bezit gij een dier plakbriev-en Af. Buyl. Ja, ik heb er een af schrift van. 't Is in 't Vlaamsch opge steld Ziehier Lel op en leest aandachtig Ouderdomspensioenen voor de per sonen geboren in 1843, 1844 en 1845. <r De personen in bovenstaande jaren geboren, welke verlangen in den ouder dom van 65 jaren het jaarlijksch pen sioen van 65 frank te bekomen, zijn verplicht ten minste 18 fr. te storten. Die stortingen moeien gedaan worden in ten minste driejaren en ten minste moet er eiken keer 3 fr. gestort wor den. De leden van erkende pensioengil den volstaan met alles te zamen 12 fr. te storten. Daar degenen, welke die stort ingen niet gedaan hebben, het pensioen van 65 fr. niet zullen bekomen, rekenen wij het ons ten plicht de aandacht der belanghebbende hierop te roep m en hen aan te manen zich te menden tot de eertv. heeren onderpastoorsom zoodra mo gelijk hunne stortingen te beginnen. Wetteren den 17 November 190A. Burgemeester en Schepenen. Op bevel De Secretaris (Get P. Teknest. Af. Hymans. 't Is schandalig Af. Huysmans - Ik wist niet dat België zoo laag was gevallen in sommi ge streken Af. Buyl. Let wel dat dit stelsel nagenoeg op alle dorpen heerscht Om het ouderdomspensioen te krijgen moet men zich dus tot de geestelijkheid wenden. Af. Hymans. Zoo België dergelijk stelsel niet wegveegde, zou het de naam van vrije natie niet meer verdie nen (Links zeer wel Af. Buyl. Dat over dit punt ge zegd zijnde ondersteun ik de protesta tion van den heer Van Brussel betref fende de ongevallenwet. De ongevallenwet is reeds veroor deeld de Spaarkas heeft immers ver klaard dat zij de taak uiet wil aanvaar den een dienst tot verzekering tegen de arbeidsongevallen in te richten. Af. Francotieminister. - lk heb het aangekondigd tijdens de behandeling der wet. Af Buyl. Waarom hebt gij dan hare tusschenkoinst voorzien AfFrancotie. 't Is eene machti ging, waarvan de Spaarkas gebruik zal kunnen maken Af. Denis. Hoegenaamd niet Wij hebben hare tusschenkomst als onont beerlijk beschouwd. Af. Buyl. - Andere bevoegde perso nen veroordeelen ook de wet, namelijk de heer Vliebergh, hoogleeraar te Leu ven. Hij schreef dienaangaande een ar tikel ïu j Le Patriole waarin hij ver klaart dat do nieuwe wet voor de land bouwers veel nadeeliger is dan de vroegere wetgeving. Af. Heynen. - Hij heeft overschot van gel ij k. Af. Buyl. De liberalen dragen daar volstrekt geen verantwoordelijkheid van, want zij hebben zich onthouden bij de stemming over de wet, die zij slecht gemaakt achten. De katholieke partij heeft nieman- dal voor den middenstand gedaan. Zij heeft er zich bij bepaald in de K Boe- reubonden n een syndikaat van aan koop te stichten, dat een nadeelige mededinging aan den kleinhandel aan doet. Dat syndikaat aa i 't hoofd van hetwelk de HH. Helleputte en anderen staan, drijft uitmuntende zaken. De leden der Boerenbonden zijn ver plicht hun mest en zaden in de syndi- katen aando HH. Helleputte, De Bruyn de Béthune te koopen Af. de Béthune. Als gij mij bedoelt, hebt gij het mis Af. Buyl. Gij verloochent dus uwe collega's. (Goedkeurendgelach, links.) Af. A. Daens. Er is spraak van den vader van den heer de Béthune Af. Buyl Da heor Schollaert en nog anderen maken deel uit van 't bestuur dier syndicaten. Het syndi caat verklaart in zijn verslag vau 1903 dat men over vijf jaar de waarde van al do gebouwen en aanhoorigheden, die op 334,000 frank worden geschat, zal gedelgd hebben dat alles m-t een gestort kapitaal van 84,000 frank Men hoeft mij verzekerd dat de voortbrengselen, aan 't syndicaat ver kocht, niet goedkooper dan bij de an dere handelaars worden geleverd. Ik besluit er uit, dat die syndicaten de landbouwers werkelijk uitbuiten en de kleine handelaars ten onder brengen. Zóó verdedigen de vrienden der Re giering de belangen der kleine burgo- rij De Regeering deed ook niets om een eiude te stellen aan de schadelijke me dedinging den kleinen handel aange daan door de geestelij ke genoootschap- peu. Nu hadde ik het liberaal programma willen uiteenzetten en aantoonen dat zijn verleden antwoordt voorde toe komst De liberale partij gesteund door socialisten en christen democra ten, zal wat meer rechtvaardigheid doen heerschen. Af. Woeste. Als gij minister zult zijn minister van praatjes. AfBuyl De heer Woeste spreekt van praatjes Welnu, ik daag hem uit om een enkel van de door mij aangehaalde feilen te logenstraf en. (De groene Paus is op de tong ge klopt, en verhaast zich.... te zwijgen. Goed gelapt, M. Buyl Af. Buyl. - Het land is de klerikale overheersching moede, en in de aan staande maand Mei zullen liberalen, radicalen, socialisten een blok maken tegen de Regeering, en gansch het land zal met ons medegaan (Zeer wel Toejuichingen, op de banken der oppositie.) Het is niet te loochenen dat onze Stadhuisbazen, het onderhoud der wegen te lande verwaarloozen, en wanneer deze ongebruikbaar gewor den zijn, zij zich alsdan genoodzaakt vinden, om de klachten die tegen hunne zorgeloosheid opgaan, te doen eindigen, dezelve straten gansch in steen en kiezel te doen leggen. Dit werk kost alsdan zeer veel. Laatstmaal vroeg M. Sobry aan Burgemeester Colaert waarom hij de buiten Bellewaardstraat alzoo niet liet verbeteren door de stadswerk- Heden Elders, voegde het achtbaar raadslid er bij, kost zulk werk maar 4 fr. 25 de loopende meter, terwijl wij aan M. Bataille 5 fr. 25 moe ten betalen. Het mishage of niet aan M. Sobry, maar wij kunnen, in deze zaak' geenszins in zijn gedacht deelen. Indien men, gelijk hij het voor houdt, stedelingen gebruikte tot het besteenen onzer aarden straten, op een half uur en meer van stad gele gen deze zouden er, gelijk altijd, aan hun zeiven overgelaten wezen, zonder leiding noch toezicht. Dan zou het werk, niet 5-25 f r. de loopende meter kosten, (prijs die M. Sobry beknibbelt), maar meer dan 10 fr., en nog ware het zeer slecht uitgevoerd, gelijk overigens al de openbare werken, door onze klerikale meesters ondernomen, het zijn. Op de ondervraging van M. SoK antwoordde M. Colaert dat men ders geen zulke groote da^W®1* betaalde gelijk te Yper. Hij had mogen bijvoegen en nergens 0Ï laat men zich caroteeren gelijk en be- anders het wezen. Geen wonder de stad gebrn t gewoonlijk als aardewerkers m-! t V iy- \r 11 1 man nen van het Iv. Volkshuis op zij geen gezag heeft noch hebb, 6 kan en die doen wat hun lust en lieft. Hoe wil men dat het weze Onze klerikale kopstukken hebben er een bijzonder en weinig aan te be velen soort van gevormd en bedienen er zich van in hunne duistere werkin gen tijdens de kiezingen. Om die reden ook eischen die kerels hoove daggelden welke men hun gereede- lijk toestaat, alhoewel zij veel xxiin werk afleggen dan de arbei ders van andere streken. Zulke ligden schikken dus niet om aan de buurtwegen te werken, en worden daarom ook weinig aange trokken bij de aannemers. Indien er een werk is dat het waak zaam oog van den meester, eene ver standige en ieverige leiding en toe zicht, bedrevene en neerstige werk lieden met gepaste materialen ver- eischt, 't is zeker wel het bestraten of in gravierleggen der aardewegen. Hewel om zich een gedacht te maken der manier op welke onze geldverkwistende meesters laten werken, men hoeft slechts te gaan zien naar het Minneplein. Den weg hebben zij er zoodanig doen ophoo- gen dat de huizen er in eene leegte staan en al het water van den weg moeten ontvangen hetwelk ze op den duur, vochtig en ongezond zul len maken. Dit dom en belachelijk werk alleen bewijst dat ons Schepencollege geen gezond oordeel bezit en onbekwaam is om de buurtwegen in betamelijken staat te stellen. Het is dus in 't be lang van de stad dat dezelve in steen en kiezel gelegd worden, bij loopende meter en bij openbare aanbesteding en niet bij bezuiniging, zooals de eerzame advókaat Sobry zulks voor stelt. De koersen, begunstigd door het schoon weder, hebben een puik en uitgelezen volk in de stad gelokt. Welke beweging 't Is jammer dat zulke feesten niet dikwijls kun nen hernieuwd worden, want zij ver schaffen groote profijten aan de stad. De dag zou volledig geweest zijn, indien de koersen gevolgd waren ge weest van een concert op de Groote Markt. Hoeveel volk op de terrassen der koffijhuizen. Het ware wel het mo ment geweest voor het eene of het andere muziek, dat van de stad on- derstandsgeld bekomt, zich te laten hooren en zich te doen toejuichen. Verleden jaar hebben wij de Fan fare gehad, waarom is zij dit jaar niet opgekomen Deze maatschap pij is nochtans op een nieuwe leest geschoeid geweest. Een voorzitter, die jong, vurig en goede muzikant is, werd benoemd de Commissie is verdubbeld geweest en een nieuwe muziekmeester, een Bruggeling, be stuurt de kunstschaar met een brio die gansch onbekend was bij zijnen voorzaat, ofschoon hij een jongen vol toewijding en goeden wil was. Derepetitiën hebben nochtans niet ontbroken, verleden winter, en men zei overal dat de Fanfare groo- ten vooruitgang deed wat is er ge beurd Is de maatschappij in duigen of is hare faam overdreven geweest? Heeft de muziekmeester, muzikant en goed bestuurder, zegt men, moe ten bekennen dat de elementen, waaruit de Fanfare samengesteld is.» hem geene voldoening genoeg geven om eene redelijke uitvoering te beko men van een openbaar concert t zeer wel mogelijk, aangezien op het oogenblik van eene beslissing te m.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2