Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 6" Juli 1905. Eerste iV 54. Gemeenteraad van Yper. Pa 5 centiemen. jaar. Eendracht maakt Macht. V i't'ScftijlU'ltfft' fitëS Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixtnudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Zaterdag1" Juli 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 tn. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye, Vandenboogaerde, Schepenen Bege- rem, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Vande- voorde, Sobry, Iweins, Lemahieu, Raadsleden N. Boudry, dienstdoende Secretaris. Afwezig M. Fraeys. Het proces-verbaal der zitting van 10 Juni 11., geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd. M. N. Boudry, bureeloverste, wordt afgevaardigd door den Raad om den heer Secretaris Gorrissen te vervangen, die afwezig is. M. Bouquet verzoekt het College den wegwijzer bij het huis Lamote te wil len herplaatsen en er een te willen plaatsen op den weg van Meenen bij de lantaarn. Müolaert. Dat rust op den Staat. Wat er van zij, er zal rekening gehou den worden van de aanmerking van M. Bouquet. 1. Lager onderwijs: rekening 1904. De rekening 1904 der betalende la gere school voormeisjes beloopt in ont vangsten tot de som van fr. 5,825 00 En in uitgaven tot deze van 5,756-36 Overschot fr. 68-64 Goedgekeurd. De rekeningen 1904 der kostelooze lagere scholen beloopen te zamen tot de som van fr. 35,505 09 er is een tekort van fr. 84-35, ten gevolge der benoeming eener nieuwe onderwijzeres bij de kostelooze lagere school voor meisjes. Goedgekeurd. 2 Hospicenverpachting van landgoederen. De Raad brengt een gunstig advies uit over de verpachting van landgoe deren, toebehoorende aan de burger lijke Godshuizen van Yper, gehouden den 9 Mei 11 Er volgt uit het proces-verbaal de zer verpachting dat er eene' vermeer dering is van 1,257 fr. op de laatste verpachting. 3. Hospicenverkooping van gron den te Voormezeele. De Raad bemachtigt het bestuur der Godshuizen 1° 238 meters grond te ver- koopen aan den heer Henri Becquaert, ten prijze van fr. 3-50 den vierkanten meter 2° 178 meters 50 millimeters aan den heer August Verhaeghe, aan dezelfde voorwaarden. Die gronden maken deel van den eigendom, gezegd West-Bellegoed. if. D'Huvettere denkt dat men geene berberg mag vestigen op de vervreem de goederen der Godshuizen. M. Colaert. Dat is niet voorzien en toen kan het niet beletten. M. D'Huvettere Zijn er twee vra gen M. Colaert. Ja. MD'Huvettere. Er bestaat dus in de Hospicen geen reglement dat ver biedt herbergen in te richten. M. Colaert denkt het niét. Al die be dingen verdwijnen met den tijd en ge ven aanleiding aan vele moeilijkheden. 4. Bureel van Weldadigheidver pachting van onroerende goederen. Die onroerende goederen zijn een weinig,, langs alle kanten gelegen. Er volgt uit het onderzoek van het proces verbaal dezer verpachting dat er een verschil is van 80 franks min bij de voorgaande verpachting. Gunstig advies. 5. Gemeente verordeningenorgel spelenenz. Het nieuw reglement op de orgelspe len, over eenige maanden gestemd, is door de bestendige Deputatie terugge zonden geweest, die er verscheidene wijzigingen aan gebracht heeft. Het Schepencollege heeft gevonden dat de opmerkingen door de bestendi ge Deputatie gedaan, zeer weinig ge grond waren en het heeft aan dat pro vinciaal college geantwoord. De heer Gouverneur, na den Minis ter van binnenlandsche zaken geraad pleegd te hebben, helt over voor die overwegingen en dringt niet meer aan. De Raad, na de lezing aanhoord te hebben van die verschillende docu menten, stemt met eenparigheid, de. verandering aan het artikel 7 van ge zegd reglement gebracht. 6. Gemeentefeest Gelijk ieder jaar heeft het College eene menigte vragen ontvangen voor de feesten van 1905. Behalve de toelagen verleend aan verschillende maatschappijen, buiten de feesten, met al de gedane vragen zou men tot eene som van 8,200 fr. komee. Het College heeft gemeend te moeten overeenkomen met de feestcommissie, dat zijn advies gegeven heeft. Na rij pe overweging stelt het Colle ge aan den Raad voor een crediet van 5,500 fr. te stemmen, buiten het cre diet gestemd voor het Sport hippique en voor de feesten gegeven in het Smis- he, het Wieltje en het Wittenhuis. M. Lemahieu vraagt de subsidie van 200 fr., verleend aan de feestcommis sie van den Kalfvaart, te vermeerderen en ze op 300 fr. te breDgen. 't Is eene zeer volkrijke wijk, zegt het achtbare Raadslid, en zij verdient zeker wel eene subsidie van 300 fr., aangezien er geene feesten meer gegeven zijn ge weest sedert 5 of 6 jaren, op dat ge deelte van den buiten. M. Colaert, na de stukken geraad- leegd te hebben, bestatigt dat de aatste subsidie die aan den Kalfvaart gegeven is geweest, dagteekent van 1901. M. Lemahieu dringt aan en hoopt dat de Raad zijne vraag in aanmerking zal nemen. M. Colaert stelt dus voor eene toelaag van 300 fr. in plaats vaD 200 te stem men. M. Bouquet. - In tegenwoordigheid der uitleggingen gegeven door M. Le mahieu, stem ik in deze vraag toe en de Raad geeft eenpariglijk zijne toestem ming er aan. Eindelijk stemt de Raad een crediet van 5,500 fr. voor de Tuindagfeesten. De heer Voorzitter geeft lezing van het programma der feesten die zullen plaats hebben ter gelegenheid der ge- meentekermis. Zaterdag, 5 Augusti, ten 6 ure, zal het karillon het feest aankondigen ten 8 ure. concert op de Groote Markt. Zondag, 6 Augusti, prijskamp voor viukengezangprocessie van V. van Thuine loslating van duiven 's namiddags schieting met den kruis boog, bij de Vrije Kruisboogschutters gaaibolling in de Drie Leliënge bloemde stoet voor rijwielen ten 8 ure, concert. Maandag, 7 Augusti, 's middags, concertten 2 ure, hondenloop ten 8 ure, concert. Er zal insgelijks eene godsdienstige plechtigheid plaats hebben, ter gele genheid der inhuldiging van het monu ment der Onbevlekte ontvangenis. Dinsdag 8 Augusti, prijsdeeling aan de leerlingen der middelbare school '8 middags, concert's namiddags, rij - wielspelen ten 8 ure, concert. Woensdag, 9 Augusti, ten 8 ure, con cert. Donderdag, 10 Augusti, 'snamiddags, volksspelen ten 8 ure, concert. Zondag, 13 Augusti, Prijskamp van reisduiven schieting met den hand boog in de maatschappij S' Sebastiaan; 's namiddags, prijskamp voor het lijn- visschen luchtbal, concertten 9 ure 's avonds, vuurwerk. Dinsdag, 15 Augusti, concerten aller hande feesten. Verders, de traditioniëele feesten in de gehuchten van den omtrek. M. Colaert zegt dat deze feesten niet buitengewoon schitterend zullen zijn, maar dat men het militair feest met deze van Tuindag kan versmelten, die zonder tegenspraak vele vreemdelingen zullen aanlokken. M. Vanderghote. Wanneer zal het programma van dat feest uitgeplakt worden M. Colaert. Vandaag nog. Wij zullen eene groote ruchtbaarheid geven aan den plakbrief, om veel volk aan te trekken. 7. Stadseigendommen Verkooping van gronden. Op het voorstel "van het College, geeft de Raad het de noodige bemach tiging eenen grond te verkoopen in de Klaverstraat, nevens de eigendommen der heeren Masschelein en Vermeulen, deze grond heeft 21 meters voorgevel op 12 m. 50 diepte en zal verkocht worden aan den prijs van fr. 3,50 den vierkanten meter. 8. Burgerwacht hegroohng 1906 De Raad keurt de begrootiug 1906 goed der burgerwacht die, in ont vangsten en uitgaven beloopt tot de som van 1700 frank. M. D'Huvettere vraagt of men afge zien heeft van het gedacht eenen stand te plaatsen. M. Colaert. Men heeft van dat ge dacht niet afgezien, 't Is mogelijk dat wij eenen stand zullen hebben op de Polygoon. Het College vmdt het nutte loos onkosten te doen. M. Sobry is verwonderd te vernemen dat de stad het inzicht heeft eenen stand op de Polygoon te plaatsen. M. Colaert. Om de onkosten te ver mijden zou men kunnen overeenkomen met het militaire geniekorps. MSobry vindt het zonderling eenen stand te plaatsen op een uur en half afstand. M. Colaert. Men heeft niet afge zien van het gedacht eenen stand te maken bij de stad. M. Sobry. De grond ware gereed gevonden, men zou kunnen den stand plaatsen op den westkant van het arse naal. M. Colaert. Men zal het gedacht van M. Sobry bij de andere kunnen voegen. Indien het militair geniekorpa een stand op de Polygoon vestigde zou men zich met hem kunnen verstaan mits eené zekere vergelding. Het ware het middel om groote uitgaven te ver mijden. 9. Wegeniskasseiïng der Water- kasteelstraat. Iu de laatste vergadering van den Raad is er kwestie geweest van het leg gen vau een voorland in de Waterkas teelstraat. Zij is uitgesteld geweest tot eene naaste zitting omdat het bestek niot medegedeeld was geweest aan den heer Schepen van openbare werken. Sedertdien heeft het College beslist de voorlanden nu niet te leggen, maar de straat zelf te kasseien. Het stadsbestuur is zeer gehekeld geweest omdat het de voorlanden niet legde in de Fiersstraat. Het College heeft een inwoner dezer straat geraad pleegd en hij vindt dat er geene hoog dringendheid is, aangezien er eene uit muntende kasseiïng is in het midden der straat en een voorland in goeden aschgrond. Er is dus geen reden om het stads bestuur te hekelen. De kost der kasseiïng van de Water kasteelstraat zal van 2,244 fr. 90 zijn te dien einde vraagt het College aan den Raad een crediet van 2,500 fr. MSobry denkt dat men een nuttig werk zou verrichten met dat werk uit te stellen tot dat de kanaliseering van het gas in deze straat zou gedaan zijn. M. Colaert bestrijdt dat gedacht. Hij vindt er geen hinder id dat men ter stond overga tot do kasseiïng der Wa terkasteelstraat. De heer Voorzitter haalt als voorbeeld de Kasselstraat aan, die zich in hetzelfde geval bevonden heeft. M. Sobry. In de Waterkasteel straat zijn er 26 meters grond die er aangekocht zijngeweest zonder te bou wen. Hij begeert dat men den eige naar dwinge te doen bouwen vooraleer den steenweg te leggen. M. Colaert. Men zal schrijven aan dezen die ten achteren zijn van bou wen Zij moeten zich schikken naar de gestelde voorwaarden. Na deze woordenwisseling wordt het crediet van 2,250 fr. aangenomen. 10. Rioolcn: SMaarlens klooster. De inwoners van Sl Maertens kloos ter hebben zich beklaagd over den staat dezer plaats betrekkelijk de riool. Daar die klachten gegrond zijn, heeft het College gemeend dat werk te moeten verrichten, waarvan de kost beloopt tot de som van 344 fr en het vraagt dat de Raad een crediet stemme van 400 fr. M. Colaert zegt dat het een bijzonder crediet is voor die werken. Het College tracht het meest moge lijk die voorafnemingen van credieten te vermijden, alzoo zullen de boosaar dige kritieken verdwijnen die ons toe geworpen zijn geweest. M. Sobry. 't Is een uitmuntend werk dat gedaan is geweest. Het achtbare Raadslid dringt aan opdat de stad pogingen doe om een hulpgeld te verkrijgen van den Staat en van de Provincie. In hetzelfde slach van werken zijn de Staat en de Provin cie tus8chen gekomen voor 39 °/0. MColaert. Ik moet u doen opmer ken dat men geen hulpgeld zal beko men voor eene zoo kleine som. M. Sobry deelt dat gedacht niet. Eindelijk wordt het crediet van 400 fr. gestemd. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1