Stadsnieuws. Klerikale komedie. De voorlanden. 't Gaal sleehl voor Klerikalen de Ongehoord bedrog. De debatten zijn dus open. Wij ho pen dat, niettegenstaande zijne ver waandheid de groot hertog de Smet de tegenstrevers van het zee ontwerp zal aanhooren en gevolg zal geven aan hunne billijke opmerkingen. Alzoo verbeterd, de onzekerheid af getrokken op het minste, zal dat die partij al de stemmen vereenigen Het is dus de plicht der liberalen de scheiding te vragen en alzoo het wei- gelukken ta verzekeren der zeepartij van het ontwerp. Het militaire deel zal evige stormen verwekken, sommigenzullen de zuive re en eenvoudige overgave der plaats vragen, 't Is ruw en rechtzinnig. Maar Antwerpen moet het militaire midden punt blijven, 't Is hetgeen, zegt men, de moeielijke toestand onzer onzijdig heid vraagt het is voldoende te dien opzichte de bespreking te overlezen die de stemming voorafging van het ontwerp der sterkten der Maas. Kortom, Antwerpen is gekozen als uhtrde steeg, waar onze legers zich zouden verschousen in tijd van oorlog. De liberalen in oneenigheid over dit punt, zijn eerder zeldzaam. Maar er is versterken en versterken. Waarom zou men Antwerpen teiste ren met eene dubbele en afschuwelijke omheining, deze langs den buitenkant bijna zoo lang zijnde als van Oostende naar Brussel. Waarom is eene enkele linie forten niet voldoende gelijk te Luik en te Namen Da omheining is eenig en krachtdadig of zij is het niet Indien zij het niet is, zijn de forten der Maas eeneverkwistingeneene dommestreek indien zij het is dat men er dan ook maar ééne make te Antwerpen. Het is niet gezeul dat in geval van een ander 1870, de vijanden ons zouden overvallen het is niet gezeid dat zij er zouden in gelukken de Maas over te varen en het is ook niet gezeid dat zij Antwerpen zouden bereiken. Indien al deze vooruitzichten onge lukkiglijk in 't water vielen zal Ant werpen tot schuilplaats dienen aan on ze. zeer beproefde soldaten. Dus, geene reusachtigesterkten waar onze soldaten het uitzicht zouden heb ben van kaboutermannekens. Maar wij zullen goede vaderlanders zijn indien wij het. ontwerp der eenige omheining van 34 kilometers verdedi gen, ontzaggelijk gewapend, gelijk wij goede vaderlanders geweest zijn met hetzelfde stelsel te stemmen te Luik en te Namen. De komedie door de klerikalen uit gedacht naar aanleiding van het wets ontwerp betreffende de havenwerken van Antwerpen, wordt voortgezet Ken nieuw bedrijf werd ïu den loop der verleden week gespeeld, doch ditmaal heeft geen enkelen kurieusneus in den schouwburgzaal kunnen binnendrin gen. De strengste maatregelen waren genomen om onbescheidenheden te voorkomen. Nochtans was een reporter van het clericaalste ouzer clericale bladen, de XX% Sièclebeschermer en vurige voortzetter der vijandelijkhe den tegeu het gouvernement, er in ge slaagd het consigne te forceoren en zich in de Koninklijke tribune van den Senaat binnen te moff'-len. Daar was hij, om zijne aanwezigheid niet te ver raden, plat op den buik gaan liggen en wachte in dien toestand geduldig den aanvang der debatten af. üngelukker- wijze had een der kwestoren lont ge roken—de reporter was naar 't schijnt door een zijner jaloersche confraters verraden en de kwestor trad moedig de tribune binnen, waar hij den verra der ontdekte, uitgestrekt op het mol lig tapijt dat. den bodem van het Ko ninklijk Kabinet bedekt. De uitlegging was van korten duur, de verslaggever, beschaamd eu in do war, bood vol strekt geen tegenstand, en poetste zoo gauw mogelijk de plaat. De aüoop van dit incident is waar lijk betreurenswaardig, want indien het plan van don reporter niet was mis lukt, hadden we geweten wat werke lijk in deze bijeenkomst der rechter zijde van den Kamer en den Senaat was voorgevallen, terwijl men thans slechts veronderstellingen kan maken de in lichtingen over die bijeenkomst open baar gemaakt, ziju zoo tegenstrijdig, dat het ontnogelij k is te weten wat ge beurd is. Wat, men beslist, is dat er volstrekt geen sprake meer is geweest van ministeriëele crisis, noch geheel noch gedeeltelijk. Er was van niets anders sprake dan van 't vinden van een reddingsplank, over welke men elkander de hand zou kannen toesteken. Met dit doel zouden de voorzitters van Kamer en Senaat belast geworden zijn een delegatie te vormen, die met de regeering zou moe ten onderhandelen om te onderzoeken wat er zou kunnen worden gedaan om bevrediding te schenken aan zekere Vlaamsche amendementen, op welke basis onderhandelingen zouden kunnen plaats hebben. Vooral van beteekems is het, dat van deze delegatie deel uit maken de heeren Beernaert en Helle- putte die zich daags voordien nog de onverzoenlijksten toonden De openbare beraadslaging die Woensdag in de Kamer is aangevangen, zal ongetwijfeld alle voorhangsels wegnemen, en ons eens te meer toonen dat de clericalen water in hun wijn j weten te doen, om het met de regee ring hunner keuze eens te worden, al moesten zij de heiligste belangen van het land opofferen. Hoeveel tijd zullen de debatten du ren Dat vraagt ieder zich af. Van dien duur hangt de voortzitting af van het parlementaire zittings jaar. Men mag gerust veronderstellen dat de Kamer drie of vier weken zal noodig hebben tot het onderzoek dezer ontwerpen, en de volksvertegenwoordigers zullen al dus den 15" Augustus vakantie kunnen nemen, na op stormpas de nog op de dagorde staande budgetten te hebben afgehandeld. De Senaat zal niet bijeen geroepen worden voor de eerste dagen der maand Augustus. En daar de leden der Hooge Vergadering de haven en militaire kwestiën der Antwerpsche ontwerpen ook lang en breed denken te behandelen, zult ge'zien, dat de Se naat niet voor den 1!1 September in verlof zal gaan. Het is meer dan waarschijnlijk dat de leden der linkerzijde zullen aan dringen bij de regeering op de uitleg gingen over de 108 miljoen, dat zij denkt toe te staan aan den minister van oorlog, en dat een speciaal krediet zal vormen, bestemd voor een ver sterkte omheining van Antwerpen. Welnu de militaire werkzaamheden waarvan sprake is, zijn nog slechts in den toestand van voorloopig ontwerp, daar het departement van oorlog aan de Kamer noch plannen, noch bestek ken geleverd heeft zeer waarschijn lijk omdat noch plannen noch bestek ken gereed zijn En niet alleen heeft men op dit oogeubiik volstrekt geen jaiste aanduiding omtrent de plaat sing ot belangrijkheid der forten, die gebouwd dieneu te worden, maar men verzaakt zelfs het recht er later naar te vragen. Dat is wat men noemt het speciaal fonds Naar aanleiding hiervan herin nert men eraan dat de regeering reeds eenmaal een beroep heeft, gedaan op bet speciaal fonds, in 1897, voor het bouwen der nieuwe krijgsschool deze moest vier miljoen kosten doch het departement van oorlog eischte de stichting van een speciaal fonds van twintig miljoen voor de verbetering der kazerneoring en op hetwelk vooraf moesten worden gelicht de miljoenen, noodig voor de militaire school Gedu rende vijf jaren hoorde men van niets spreken, het departement van oorlog putte uit het speciaal tonde zonder aan iemand rekenschap te geven. Na verloop van vijf jaren waren de twintig miljoen uitgegeven en de mili taire school was half gereed men had bemerkt dat zij in plaats van vier mil joen meer dan het dubbele zou kosten en nieuwe kredieten werd«n aange vraagd en met berusting toegestaan. Ditmaal vraagt het. ministerie van oorlog geen 28, maar 108 miljoen het is geen vijt jaren dat het die wenscht te onttrokken aan de nieuws gierigheid van het parlement, doch tot in 1912 dat men het speciaal fonds zal kunnen aanspreken zonder nieuwe toelating het is niet een gansch een voudige operatie, gelijk het bouwen van een militaire school en kazernen voor hetwelk men een blanco-vol macht vraagt, het is eene groote on derneming met ontelbare onteigenin gen en den hsrverkoop in 't verschiet van veie terreinen die niet voor mili taire doeleinden zullen worden ver bruikt. De verklaringen die zullen worden gevraagd aan het hoofd der regeering zijn niet van belang ont bloot indien hij er in toestemt die te geven, want de heer de Smet de Naeyer heeft een zeer bijzondere wij ze, de verklaringen te ontwijken die van aard zouden kunnen zijn hem te comprometteeren. Het was dus niet genoeg ^t jedert de maand Mei 1904, de klerikalen zich in zulken bachelijken toeistand bevo den Zij hadden in de laatste kiez'ü» toch zoo leelijk geklopt geweest,dat de moed hun in de schoeneu zonken dat de t,wij velaars die hen ziende dat de kaarten aan het draaien waren, de partij verlieten die zij maar gevolgd hadden omdat zij ze voor altijd aan het bewind waanden. De liberalen van den anderen kant, zagen hunne rangen verdubbelen en een niew leven scheen hun ingeblazen. De prachtigste propagandatocht werd aangevangen die ooit ons land zag. Overal grepen betoogingen plaats het, garlsche land door werden voordrachten gegeven, waar men de liberale propa gandisten met geestdrift bejegende. Tegen zulke beweging was het oud versleten klerikaal kraam niet meer bestand en van dan af was het reeds zeker dal de toekomende wetgevende kiezingen, den val zouden te weeg brengen van het gehate ministerie dat ons sedeit meer dan twintig jaar ver drukt. De klerikale aanleiders waren ter neergedrukt, hunne bladen knarsetan den van woede en spijt, 't Was eene echte miserie En wanneer u de armoe de langs de deur binnenkomt dan vlucht gewoonlijk de 1 iet de langs het venster. Dit oud spreekwoord heeft zich ten volle verwezenlijkt De eerBte Minister, de Smet da Naeyer, heeft het vuur aan de lont ge stoken den dag dat hij, geldverkwister zooals altijd, een voorstel heeft neder- gelegd om waterwerken te verrichten te Antwerpen die 500 millioen moeten kosten en forten te bouwen die men vooizeker ook met geen 300 millioen zal uitvagen De Burgers die moede zijn van te be talen hebben hiiune stem verheft en de volksvertegenwoordigers hebben ge schrikt en gebeefd wanneer zij zagen hoe hun opperhoofd hnn eene nieuwe vreeselijke impopulariteit deed oploo- pen. Dat hadden zij waarlijk niet meer noodig. En van dit oogenblik zitten de kle rikalen elkander in 't haar De bladen zooals Patriote en Nieuws van den Dag vallen den minister aan zooals nog nooit liberalen het deden. Wanneer die gezalfden des Heeren in furie ziju, houdt ze dan maar vast.... De klerikalen van Gent, die M. de Smet de Naeyer kiezen als volksverte genwoordiger zijn bijeengekomen en hebben hunne gekozenen den last opgelegd het voorstel van M. de Smet de Naeyer te verwerpen. Deze zou dus moeten tegen zijn eigen voorstel stemmen ten ware- hij waar digheid genoeg had om zijn ontslag te geven, 't Is inderdaad,naar het schijnt, hetgeen na de nationale feesten zal ge beuren. De provinciale Raad van West-Vlaan deren heeft ook deze week een wensch gestemd tegen het voorstel de Smet de Naeyer. Deze wensch werd voorgesteld door M. Standaert, secretaris der Con corde. Wij moeten dus hieruit besluiten dat MM. Visart. De Brabandere en Ru- zette ook tegen het voorstel zullen stemmen in de Kamer van Volksverte genwoordigers. Onze eerste minister zit in slechte lakens. Eerst werd hij afgekeurd door het land in de kiezing van 1904 en nu laten de volksvertegenwoordigers zijner par tij hem ook in de steek. Gij ziet van hier welke de toestand iH daardoor teweeg gebracht. Dekiezers zullen in 1906 daar moeten orde in stollen met de klerikalen die niet meer in staat zijn te regeeren, wandelen te zenden. Zoo er iets het dubbelzinnig spel van. Je clericale pers treffend doet uitkomen dan is het wel wanneer zij zich langs den eenen kant verzet tegen de millioenenverbrassing welke men de belastingschuldigen wil opleg gen voor de nieuwe 'forten van Antwerpen terwijl zij langs den anderen kant vuur en vlam spuwt op de liberale gazetten die zoo vrij zijn het ontwerp de Srne-t de Naeyer Cousebant te beknibbelen. Daaraan alleen zullen de kiezers ku oordeelen dat de katholieke pers een"nhe,1 driegelijke en jezuïtieke rol speelt. Sedert twintig jaren volgen zij reeds taktiek Het is bijna niet bt-grijpeüjfc het kiezerskorps er zich niet vroeger 0 geërgerd heeft, maar zuls komt omdat clericalen zoo behendig de onverschilljcr|le: ja, een soort van politieke verblindheid b"' 'het volk hadden weten te onderhouden ,i''1 ongelukkiglijk nog versterkt werd door'j! onbehendige houding van de socialistische partij. Het ge'oof in de hergeboorte van de rale partij en in de mogelijkheid van den triomf dezer laatste, was er noodig om onverschilligheid af te schudden en de ver blindheid te doen ophouden. Hoe is het mogelijk vragen de kiezers en belastingschuldigen zich tegenwoordig af - hoe is het mogelijk dat wij ons nog door dat kwakzalver.-ministerie in de doeken hebben laten steken Inderdaad, het monsterprojekt van Ant werpen was er niet noodig om het land al het schaamteiooze en tevens roekelooze van de houding der regeering in zake van milita risme te doen inzien. Sedert twintig jaren heeft het ministerie dat opkwam onder den kreet Geën man, geen paard, geen kanon meer ontelbare millioenen verbrast, onder de benaming van landsverdediging, en de burgers bijzonderlijk Je werklieden en de landbouwers nieuwe lasten opgelegd. Toen het liberaal ministerie in 1884 moest aftreden, bestond het effectief van 't leger op vredesvoet uit 3,288 officieren en 41,777 manschappen. Iti 1903 was het g, bracht op 3,409 offi cieren dus 121 meer en 43,030 man schappen, zij 1,253 meer. Het effectief van 't leger op oorlogsvoet n 1884 was 116,644 officieren on man schappen Het is nu, gelijk minister Cousebant het cbzer dagen in de Kamer bekende, 180.000 man, zij EENE VERMEERDERING VAN 63,356 MAN. En zij dierven roepen Geen man meer Deze vermearding hebben de clericalen be komen ten nadeele van de ongelukkige weikmans- en boerenkinderen, 'die geen goud bezitten om eenen man te koopen of die 't privilegie niet genieten van de seminaris ten, en waarvan de reservediensttijd van tien tot dertien jaren werd verlengd. Niet waar dat de katholieke partij op getreden als anti-militarist zich door oen ongehoord bedrog aan het bewind heeft we ten te houden. Aan de kiezers te zorgen om zoo spoedig mogelijk een einde te stellen aan de gevaar lijke sprongen van die woordverbrekers en millioenen verbrassers. Men bericht ons dat vier leerlin gen-muzikanten der Oud-Pompiers, zonen van muzikanten der Oud- Pompiers, en die de lessen volgen onzer gemeenteschool De Looie Donderdag 20 dezer uit straffe in de school zijn moeten blijven van 's noens tot 1 ure omdat zij den Zondag 9 Juli zich naar Brussel begeven hadden met het muziek waarvan zij deel maken. Het schijnt, daarenboven, dat de ouders zouden bericht geweest zijn, van wege den heer Burgemeesterdat die leerlingen, om in de gemeente school te mogen blijven, het muziek der Oud-Pompiers zouden moeten verlaten. Hetgeen maakt dat voor taan, de zonen van de muzikanten der Oud-Pompiers, zelf in het muziek der Oud-Pompiers spelende, zouden gesloten zijn uit onze gemeente- schoool, op bevel van den heer Bur gemeester Men moet bekennen dat zulks op recht schandalig is Maar dat zal alzoo niet voorbij gaan. Wanneer men een beetje wil chen, moet men maar eene van den Gemeenteraad bijwonen gruwelijkheden die er_uitgekraam worden, zijn zoodanig groot dat me niet kan nalaten te lachen. Een voorbeeld

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2