Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 17" Oogst 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. 1V,S 59-40. HERZIENING KIEZERSLIJSTEN. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iJonderdat/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob DEN buiten: Ren jaar, Fr. 3-00. Voob stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixmudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van ganscii Helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklaraen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 Ir. id. Van den 1" Juli tot den 31" Augusti aanstaande wordt er door het. Schepen- collegie overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten voor de Kamers, de Provincie en de Gemeente. Deze lijsten zullen dienen tot de belangrijke wetgeven de kiezingen van 190G. Het is dus de plicht onzer vrienden na te zien of zij op de lijsten voorko men met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. "Wij noodigen ze dringend uit allen misslag kenbaar te maken ten bureele der Liberale Associatie, Seminarie straat. Ziehier de voorwaarden vereischt om op de lijsten te komen die van krachte zullen zijn den 1" Mei 1906 Art. 1. Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie moet men a) Belg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben om gemeentekiezer te zijn is de gewo ne inburgering voldoende b) Ten volle vijf en-twintig jaren oud zijn, als kiezer voor de Kameii van volksvertegenwoordigers en ten volle dertig jaren oud zijn als kiezer voor den Senaat, Provincie en Gemeente c) Woonachtig zijn in dezelfde ge meente sedert ten minste één jaar voor het kiezerschap voor de Kamers en de Provincie en sedert drie jaren voor de Gemeente. Art. IV. Eene bijgevoegde stem wordt toegekend aan den kie zer die ten volle vijf-en-dertig jaren oud is, getrouwd, of indien hij wedu wenaar is, wettelijke afstammelingen hebbende, die ten minste 5 frank per- sonneele belastingen betaald ten voor- deele van den Staat voor het kiezer schap voor de Kamers en de Provincie en ten minste 15 frank voor het kiezer schap voor de Gemeente. Art. V. Kene voegde stem wordt toegekend aan den kiezer hetzij eigenaar sedert ten minste één jaar, van onroerende goederen, een kadastraal inkomen hebbende van ten minste 48 frank hetzij bezitter, sedert twee jaren, van eene inschrijving op het Groot-Boek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rent der algemeene spaar- en lijfrentkas van ten minste 100 fr. rente. Twee bijgevoegde Stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer indien het kadas traal inkomen van ten minste 150fr. is. Art. VI. Twee l>iïg*e- Voegde stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer die zich in een der volgende gevallen be vindt a) Drager zijn van een der diploma's, titels en getuigschriften opgesomd in artikel 17 i) Een der openbare ambten vervul len of vervuld hebben een der toe standen bekleeden of bekleed hebben, een der ambten uitoefenen of uitge oefend hebben bepaald bij artikel 19 gedurende den voorgeschreven tijd. De plicht van alle liberaal is van zich te abonneeren ftan De Weergalm Openbare zitting van Zaterdag5 Augustus 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye, Vandenboogaerde, Schepenen; Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Van- denpeereboom, Bouquet, Vandevoor- de, Sobry, Lemahieu, Raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. De heeren Begerem en Iweins heb ben zich doen verontschuldigen. Het proces-verbaal der zitting van ln Juli laatst heeft geene aanmerkin gen uitgelokt, en wordt goedgekeurd. M. de Voorzitter geeft lezing van een brief, onder dagteekening 25 Juli, ge zonden door den heer Deken, in naam van de kerkfabriek van Sl Maarten, aan het Schepencollegie, om den ge meenteraad uit te noodigen in korps deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid der 50e verjaring van de Onbevlekte Ontvangenis en der in huldiging van het standbeeld. M. de Voorzitter zou willen weten of de Raad zal deelnemen in korps ofwel ieder lid persoonlijk. M. Fraeys is overtuigd dat de Raad deze vraag gunstig zal onthalen, daar het een gevolg is der plechtigheden waaraan reeds m korps deelgenomen werd. Het achtbaar lid denkt ten an deren dat men alzoo eer zou bewijzen aan den Nuncius van Belgie. De Raad besiist dus met algemeen heid vau stemmen, in korps deel te nemen aan de plechtigheden en zich te doen begeleiden door de stadsharmo- nie. 1. Burgerlijke Godshuizen: verkoop van grond te 5' Jan Er spruit uit eene beraadslaging van het Bestuur der Burgerlijke Godshui zen dat een grond te S' Jan verkocht werd mits 4266 fr. aan M. Zeno Ro- gier8-CalleD8 derzelfde gemeente. Al de pleegvormen werden vervuld. Mde Voorzitter onderwerpt deze beraadslaging aan het oordeei van den Gemeenteraad om daarna overgemaakt te worden aan de hoogere overheid. Gunstig advies. 2. Burgerlijke Godshuizen: verkoop van grond te Yper. Het Collegie vraagt het oordeel van den Raad aangaande een verkoop van bouwgrond gelegen te Yper, groot 142 centiaren, geschat ter som van 713 fr. en centiemen. De Burgerlijke Godshuizen stellen voor beroep te doen op de mededin ging. Het lastkohier is bij. de beraad slaging gevoegd de bepaling voorge steld door M. D'Huvettere ontbreekt. M. Sobry denkt dat het voordeelig zou zijn de andere deelen te verkoopen uit reden dat het overschot van den grond weinig waarde bezit. M. Colaert vindt er niets tegen. Deze kwestie zou kunnen onderzocht wor den en waarschijnlijk zal het voorstel van M. Sobry een gunstig onthaal vin den bij de Godshuizen. Gunstig advies. 3. Kerkfabriek van S' Jacobsbud get voor 1906. Na onderzoek der stukken, stelt M. de Voorzitter vast dat het tekort van jaar tot jaar vermindert. Het bedraagt Blechts fr. 2.218-02 tn eer Gunstig advies. 4 Kerkfabriek van S' Nikolaas verpachting van goederen. Er werd overgegaan tot de verpach ting van goederen toebehoorend aan de kerkfabriek van S' Nikolaas. Het Collegie heeft het proces-verbaal onderzocht. Het is in regel. Gunstig advies. Nota. M. de Voorzitter heeft vergeten de opbrengst der verpachting aan te duiden. 5. Middelbare schoolbegrooting voor 1906. Er blijkt uit het onderzoek gedaan door den Bestuurraad dat de ontvang sten en de uitgaven beloopeu ter som van 32,087-50 fr. De uitgaven zijn 400 fr hooger dan verleden jaar wegens de vermeerde ring der jaarwedde van twee profes sors. Goedgekeurd. 6. Geldwezen: nederleggmg der re kening voor 1904. M. de Voorzitter legt op het bureel de rekening neder voor het dienstjaaar 1904. De rekening sluit op zeer voor- deelige wijze. De gewone ontvangsten beloopen ter som van fr. 371,607 94. De gewone uitgaven fr. 328,199 90. Overschot fr. 43,408-04 De buitengewone ont vangsten beloopen tot 120-636 37. De buitengewone uitga ven fr. 71,868-74. Overschot fr. 48,767-63. Overschot der gewone ontvangsten fr. 43,408 04. Overschot der buitenge wone ontvangsten fr. 48,767-63. Algemeen overschot fr. 92,175 67. De verkoop der gronden aan de Ma- loulaan heeft opgebracht eene som van 38,000 fr. Men rekende slechts op fr. 10,000. M. de Voorzitter doet opmerken dat de klaarziende personen zullen zeggen dat deze toestand een der schitterend ste van het land is, temeer dat al de werken uitgevoerd werden. (1). 7. Slachthuisvergrooting der wo ning van den Bestuurdervraag van krediet. Twee ontwerpen zijn voorgelegd aan den Raad. Het eerste is opgemaakt, met daarbij gevoegd plan, door den H. Ingenieur der stad en zou kosten 3,500 fr. Het tweede, zonder plan, is van M. den Schepen van openbare werken en zou ten hoogste maar 1,500 fr. kosten. (1) Wij zullen onze zienswijze geven over den schitterenden geldelijken toestand aan gekondigd met de groote trompet door onzen eersten magistraat, wanneer al de bijzon derheden der gemeenterekening zullen open baar gemaakt worden. Want het is zonneklaar bewezen dat men niet moet nemen voor klinkende munt alies wat de heer Meier doet schitteren vóór de oogen der Ypersche belastingbetalers. (Nota der redaktie.) Er volgt uit het onderzoek ter plaats, zegt M. Sobry. dat deze uitgaaf nog zou kunnen vermindefd worden en slechts 750 fr. zou bedragen. Men zou slechts een verdiep moeten maken boven de keuken, alzoo zou men twee kamers meer bekomen en dit werk zou voldoen aan het verlangen van M. den Bestuur der. M. Fiers vindt het voorstal van M. Sobry niet aanneembaar. Hij legt uit, als kenner in het vak, waarom de Raad het voorstel van M. Sobry niet kan bij treden. Md*Sobry bewijst dat zijn voorstel gemakkelijk zou kunnen uitgevoerd worden. M. Fiers. Het gebouw is reeds zeer slecht en moest het voorstel van M. Sobry aangenomen worden, het zou nog verergeren. M. Sobry dringt aan. M. Golaert. Wij zijn twee advoka- ten en weinig bekend met bouwzaken, terwijl M. Fiers als man van 't vak meer bevoegd is. M. Vandenboogaerde. Wij zijn niet van zin nuttelooze onkosten te doen. M. Vanderghote trekt de aandacht op den slechten staat van 't weegtoestel van 't slachthuis. Deze toestand is zeer nadeelig aan de beenhouwers M. Colaert gelooft dat de zaak reeds onderzocht werd. M. Vanderghote Het is mogelijk. Wat er van zij, de beenhouwers bekla gen zich dagelijks. Andere leden houden zich nog bezig met de vergrooting der woning van den Bestuurder van 't slachthuis. M. Vandenboogaerde vindt het bela chelijk den Raad bezig te houden voor een zoo noodzakelijk werk. M. Sobry Het is nog noodzakelij ker en meer dringend ten minste 15 tot 16 riolen te bouwen. M Colaert. Het bouwen van ver scheidene riolen is nauwelijks geëin digd. Het Collegie kan zich onmoge lijk, voor het oogenblik, met uw voor stel bezig houden. Zeud eene lijst en het Collegie zal de zaak welwillend onderzoeken. MVandenboogaerde. Wij zijn goed beslist onze openbare gebouwen niet te laten in puin vallen. Het beschadigd hout, voortkomende der tribunen op gericht voor het patnotisch feest, kon niet teruggezonden worden aan M. Vergracht. Dit hout zal gemakkelijk kunnen dienen voor de werken in kwestie. Eindelijk krijgt het, Collegia de toe lating de ontworpen vergrooting te doen uitvoeren en een krediet van 2,000 fr. wordt daartoe gestemd. MM. Colaert, Struye, Vandenboo gaerde, Fraeys, Fiers, Vaudenpeere- boom, Vandevoorde en Lemahieu stem men de vergrooting. MM. Vanderghote en Sobry stem men tegen. MM. D'Huvettere en Bouquet ont houden zich. De stem vau M. Vandevoorde wordt slechts toegestaan op voorwaarde dat de stad den hof, dien M. Ganepeel in het geheel niet noodig heeft, verkoope of verpachte om met de opbrengst da werken waarvan spraak te doen uit voeren. MBouquet zou gaarne weten waar om verbod is opgelegd geworden aan eenige bewoners van werkmaushuizen bij de fabriek Seys stadswater te gaan halen in het slachthuis M. Vandenboogaerdezonder in bij zonderheden te treden, en voor reden, WEERGALM PEB

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1