Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 24" Oogst 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. N1' 4 i HERZIENING KIEZERSLIJSTEN. De Kamers in verlof. Valsche minnaars der landbouwers. Eendracht maakt Macht. 1 erschijnemte tien ondedags Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fi3-50 Men handelt bij overeenkomst. Van den 1" Juli tot den 31" Augusti aanstaande wordt er door het Schepen- collegie overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten voor de Earners, de Provincie en de Gemeente. Deze lijsten zullen dienen tot de belangrijke wetgeven de kiezing-en van ÏOOO. Het is dus de plicht onzer vrienden na te zien oi'zij op de lijsten voorko men met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Wij noodigen ze dringend uit allen misslag kenbaar te maken ten bureele der Liberale Associatie, Seminarie- straat. Ziehier de voorwaarden vereischt om op de lijsten te komen die van krachte zullen zijn den 1" Mei 1906 Art. 1. Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie moet men a) Belg zijn vaa geboorte of de groote inburgering bekomen hebben om gemeentekiezer te zijn is de gewo ne inburgering voldoende Ten volle vijfentwintig jaren oud zijn, als kiezer voor de Kamer van volksvertegenwoordigers en ten volle dertig jaren oud zijn als kiezer voor den Senaat, Provincie en Gemeente c) Woonachtig zijn in dezelfde ge meente sedert ten minste één jaar voor bet kiezerscbap voor de Kamers en de Provincie en sedert drie jaren voor de Gemeente. Art. IV. Eene biig-evoeg-tle stem wordt toegekend aan den kie zer die ten volle vijf-en-dertig jaren oud is, getrouwd, of indien hij wedu wenaar is, wettelijke afstammelingen hebbende, die ten minste 5 frank per- sonneele belastingen betaald ten voor- deele van den Staat voor bet kiezer schap voor de Kamera en de Provincie en ten minste 15 frauk voor het kiezer schap voor de Gemeente. Art. V. Kene Dijg-e- voeg-de stem wordt toegekend aan den kiezer betzij eigenaar sedert ten minste één jaar, van onroerende goederen, een kadastraal inkomen hebbende van ten minste 48 frank betzij bezitter, sedert twee jaren, van eene inschrijving op bet Groot-Boek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rent der algemeene spaar- en lijfrentkas van ten minste 100 fr. rente. T nv e e bijgevoegd»; Stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer indien bet kadas traal ïukomeu van ten-minste 150fr. is. Art. VI. Twee l>ij<>•»;- voegde stemmen worden toegekend aan den gemeentekiezer die Z1ch in een der volgende gevallen be vindt o) Drager zijn van een der diploma's, titels en getuigschriften opgesomd in artikel 17 b) Een der openbare ambten vervul len of vervuld hebben een der toe standen bekleeden of bekleed hebben, een der ambten uitoefenen of uitge- eefend hebben bepaald bij artikel 19 gedurende den voorgeschreven tijd. is Men schrijft in bij den Uitgever, biximidestraat, nr 33, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 'i buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordi vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. !*e plicht van alle liberaal van zich te abonueeren aa" De Weergalm De Kamer van volksvertegenwoor digers is in verlof; weldra zal de Se naat haar voorbeeld volgen, en hel ziltingsjaar 1904-1905 zal gesloten worden verklaard. Dit zitujdsvak zal negen maanden en half hebben ge duurd. Dat is vrij lang, doch desniet tegenstaande is hel zittingsjaar niet zeer voordeelig voor het land geweest. in den loop van den zittijd is niet anders te vermelden dan de wet op de Zondagrust, welke aanleiding heeft gegeven tot zeer lange, zeer verwarde debatten, om uit te loopen op een wet die veel belangen benadeelt zonder iemand te bevredigen en die binnen een niet te ver verwijderd tijdvak zeer zeker zal moeten gewijzigd worden. Behalve deze wet is er zoowal niets uitgericht. De regeenng had veel beloofd doch heeft geen woord gehouden. Verleden jaar had zij plechtig aan gekondigd, dat het jubeljaar moets gekenmerkt worden uil wetgevend oogpunt door beteekenisvolle fei len. Al de belangrijke wetten, die werden aangekondigd, zijn op hun gemak in de kartons blijven liggen. iiel vorige jaar had de minister van binneniandschezaken, totslaving van zijn crediet-^anvrage voor do viering der jubelfeesten, zelfs met hoogdra vendheid aangekondigd, dat op het programma zou voorkomen de plech tige inwijding der kolenmijnen, in Limburg ontdekt. Doch om tot deze inhuldiging ie kunnen overgaan was er een wet noodig, die de eigendoms kwestie regelde alsook hel exploita tierecht dezer mijnen. De wet werd beloofd, herhaaldelijk aangekondigd, maar de Kamer en het land zijn om den tuin geleid worden, zij zijn gelijk zuster Anna ze hebben gewacht doch hebben niets zien komen. Naar aanleiding van de wet op de mijnen is er, gedurende de laatste parlementaire werkzaamheden, een incident voorgekomen, dat mededee- ling verdient. hen dagorde de regeering uitnoo- digende, geen mijnconcessies te ver- leenen in Limburg, werd aangeno men niettegenstaande de oppositie van den minister van nijverheid en arbeid, M. Francolte. Er waren niet meer dan vier afgevaardigden der rechterzijde tegenwoordig een de zer, M. Gielen, heeft zich onthouden. Wel is waar had men aan de linker zijde slechts twaalf leden, doch dal was voldoende om de stemming door te drijven, daar de leden der rechter zijde zelfs niet talrijk genoeg waren om een hoofdelijke stemming te ei- rchen, waaruit vastgesteld had kun nen worden, dat de Kamer niet meer in voldoend aantal was. De begrooling van binnenlandsche zaken, de belangrijkste van alle, ver mits zij bevat hel openbaar onderwijs, werd zonde bespreking aangenomen. De regeering was niet gesteld op de discussie van dat hoofdstuk. Zij vrees- dede zeergerechtvaardigde aanvallen van welke minister de Trooz het voor werp zou zijn geweest. Om tot haar doel te geraken had de regeering de begrooling der binnen!andschp zaken vastgesteld aan het slot der dagorde. Het schouwspel van deze laatste zit- tingen. zegt een clcricaal blad, werd nooit gezien, hoewel de dagen die het zirmigsjaar sluiten steeds aanleiding geven tot allerlei dolzinnigheden. Zoo werd de begrooting van justitie behandeld en aangenomen in vijftig minuten en die van binnenlandsche zaken in twee-en-dertig, liet is een record i De wanorde van de regeering was zoodanig, dat men zelfs niet had op gemerkt den onregelmatigen toestand in welken men geraakt was. Linde Juni stemde men, om de administratie in staal te stellen gere geld te blijven loopen tijdens de va- derlandsche feesten, een voorioopig twaalfde deel op de begrootingen die in achterstel zijn onder dezelve die van spoorwegen en justitie. Daaruit vloeit voort, dat er den 3D' Juli geen credieten meer waren, en men zou alle treinen hebben moeten doen stil staan, allegevangenen hebben moeten ontslaan en de administratie van het rechtswezen opschotsen, de recht banken zijn trouwens in vacantie. Ln daar onze wetgevers zeer ver langend waren dit voorbeeld te vol gen, hebben ze zich zooveel mogelijk gehaast en met volle stoom de overige begrootingen aangenomen. Dë onvruchtbaarheid van hel par lement heelt tieonpartijdigstegeesten getroffen, het schijnt onbetwistbaar dat ons parlementair stelsel in verval is. Len der oorzaken, waarop gewezen is om dezen toestand te verklaren, is hel misbruik der interpelialiën. De interpellatie, die uitzondering moest zijn, is regel geworden. Dat is juist, doch men vergeet dat de interpella te een gevolg zijn van de aanslagen die van alle zij Jen en ongestraft plaats hebben tegen de gewetensvrijheid en tegen de onafhankelijkheid der bur gerlijke macht Üe interpellatie is het eenigst tniddel dat den liberalen over blijft, zoo niet om recht te bekomen, toch minst genomen om de openbare meening te wijzen op de machlsover- sehrijdingen van het clericalisme. Even waar is het dat men aldus aan het einde van een zittmg-.perk staat voor eene overladen dagorde en den toestand uitgelokt dien ik hierboven heb geschetst. Om den verloren tijd in te halen heett de Kamer de herneming harer werkzaamheden vastgesteld op 18 Ok tober, aldus met meer dan een maand de olficieële heropening vooruilloo- pend, die den grondwet vaststelt op den tweeden Dinsdag van November. Dit buitengewone zittingslijdperk zaF uitsluitend gewijd zijn aan het buitengewoon wetsontwerp betrek kelijk de haven en militaire werken van Antwerpen. Men weet dat de discussie over dit belangrijk ontwerp werd verdaagd onder voorwendsel de afgevaardigden instaat lestellen hetmet vrucht te be- studeeren. Rondweg gezegd geloof ik daar niets van. Ik weiger te gelooven dat de afgevaardigden gedurende de vacantie hun rust en jachlgenoegens zullen opofferen om zich te wijden aan diepgaande studiën over den loop van stroomen, de voordeelen of go- varen van de groote doorsnede der Schelde. Neen, onze kamerleden zullen in Oktober terugkomen, wellicht goed uitgerust, doch ze hebben voorts gee- ne enkele juiste of wetenschappelijke meening omtrent het ontwerp meer opgedaan Alleen de staatkundige re denen dienen hen tot richtsnoer. Deze beslommeringen zijn des te grooter naarmate de datum der ver kiezingen nadert. Zou men hen geen onrecht laten wedervaren door te be weren dat overdenking en rust noodig zijn voor hen wier voornaamste argu ment bestaat in het zeggen en herha len, niettegenstaande de proteslaliëo van regeerings en koningswege, dat het ontwerp noodwendig moet leiden tot een vermeerdering van het effec tief en dienlengevolgen van belastin gen Zou men hen geen onrecht laten wedervaren door te zeggen dat rust en nadenken noodig zijn voor hen, die, gedurende gansch hun leven, zich anti-militaristen Lot het uiterste heb ben genoemd en beweerden dat ze nimmer een cent. een man noch een kanon meer zouden stemmen Zoowel dezen als genen zullen hun ne stellingen blijven innemen, wal niet beletten zal, dat, naar mijn be scheiden meening, het wetsontwerp met een zeer zwakke meerderheid zai wo:den aangenomen, doch aangeno men zal het niettemin worden Binnen twee maanden zal men kun nen zeggenof ik een slecht profeet geweest ben. X. X X. De regeering en hare klerikale meer derheid komen eens te meer te bewij zen welke gevoelens zij ten aanzien der landbouwers koesteren. Lenige libera len en socialisten hadden in de Kamers een wetsontwerp neergelegd strekken de om de landbouwers te vergoeden, die schade geleden hebben door de menigvuldige onweders van dezen zo mer. De vraag was in alle geval gegrond dit werd zelfs erkend door klerikalen. De rampen hebben vele brave en vlij tige boeren zooniet ten ondergebracht in alle geval groote verliezen berok kend. M. Nölf is onder ander een der eer ste geweest die aan minister de Smet de Naeyer schadevergoeding eischte voor de geteisterde boeren van West- Vlaanderen, doch de minister wilde van niets hooreu. Daarenboven, de boe- renvrienden Colaert en Van Merris, deden nog niet eens de moeite om M. Nolf iu zijne gegronde en gemeende vraag te ondersteunen. Slechts eene enkele sectie der Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen. In de andere sectiën werd het door de klerikalen verworpen. Schande Duizendmaal schande En men korne niet voor den dag met de bewering dat er geene voorgaanden bestaan. De voorgaanden zijn tamelijk talrijk: in 1852, in 1853, in 1855, in 1859, onder het liberaal bestuur van Frère-ürban, en in 1890 en 91 onder Beernaert, werden hulpgelden ver leend aan de ongelukkige boeren die in dezelfde omstandigheden schade gele den hadden. Waarom kan M. de Smet de Naeyer niet doen wat de liberale minister Frè- re-Orban vroeger gedaan heeft EERGALM DER V.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1