Belangrijk bericht. I Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 7" September 1905. Eerste jaar. IV 45. De kiezerslijsten voor 1906-1907 liggen ter inzage van het publiek tot 51 October, laatsten nut tigen uitstel voor de te maken reclamaliën. Het is de plicht van alle liberaal, na te zien of zijn naam op die lijst voor komt met hei getal stem men waaraan hij recht heeft en eventueellijk alle vergissing kenbaar te ma ken aan het Comileit der liberale Associatie, Semi nariestraat. Verplichtend Onderwijs. En zij dan Weg met de Belastingen Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iïondecdttf/S. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixmudest gansch België en 't buitenland evenals de Not gezonden worden ten bureele van dit blad. naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag rnidd; aai, nr 33, te Yper. De aankondigmgen van iriale en Rechterlijke aankondigingen mffgen Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- ig vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Ken der grootste hinderpalen welke dienen uit den weg geruimd te wor den het kan niet genoeg herhaald zijn om gemakkelijker te komen tot de volksverheffing is de onwe tendheid uit het volk bannen met het van jongs af te leiden op de ladder der wetenschap, opdat het op tijd zij ne eigenweerde zou kunnen schatten en op gekomen stond zijne rechten als mensch z>u kunnen eischen. Daarom zeggen we in volle over tuiging dal het onderwijs zoo noodig gegeven is aan den menschals bezorgd - beid aan den teederen boom waarvan men later de vruchten wil genieten zonder bezorgdheid zal hij voor vol wassen te zijn, krom groeien vallen en lol niets vergaan, zonder eenig goed of voordeel aan de natuur weer gegeven te hebben. Zoo mag in vergelijking gesteld worden een volk, bij wie't onderwijs verwaarloosd wordt, t mag nog inge boren gaven bezitten, t zal op het einde de weerkaatsing zijn van het laatste der veelvuldige afgietsels van een beeld, dat op het einde een niet- deugende domme plaasterklomp is geworden. Voor een onwetend volk welvarend zijn is zoo onmogelijk als een blinde een tweegevecht opdringen met nen scherpzienden persoon, hij zal u ant woorden, onmogelijk, ik moest eerst daglicht hebben 'dat zoo een volk werke en zwoege, altijd zullen er ee- mge slimme zamen op uit zijn het door dwang of looze trekken de eerste vruchten van zijnen arbeid af te per sen Opstaan zal het niet zoolang zijn geest verstompt is en het onwetend blijft. Zie in België, wat is de groote oor zaak van het stoffelijk en zedelijk ver val van het volk, wie is er de schuld van dat de kinderen tot over korten l'jd in de fabrieken en steenovens werden gezet aan 10 of M jaren oud, nu nog van aan dezen ouderdom °p het veld moeten werken, om daar van jongs af hunne geesten te ver stompen en hunne ledematen aan de verkwijning bloot te stellen De on wetendheid Wat is de oorzaak van den vrou wenarbeid in de tabrieken waarvan de kindersterfte het ijselijk kenteeken en deaanhoudende werkeloosheid der manspersonen het treurig gevolg is Altijd de onwetendheid. En hoe dat Omdat hunne voorko menden te weinig hunnen geest zijn ontwikkeld geweest die nooit vatbaar was voor eenig gedacht van kopver- heffing, omdat ze te slaafsch bogen voor eenige mannen, zooals de bel - gische katholieken, die er alle belang bij had ien het volk onwetend te hou den om het des te gemakkelijker te kunnen uilbuiten. Laat ons het onderwijs verplichend maken en een goeden stap zal voor waarts gedaan worden tot de vermin dering der klienteel van verbetering- scholen, rasphuizen en gevangenissen waar meest de kostgangers ervan binst hunne kinderjaren op de straat het begin van luiheid hebben opge daan en den verpestenden stank van ontucht en zedeloosheid hebben in geademd, bloemen die ontluiken moesten voor de zon eener lieve maat schappij, maar die door gemis aan opvoeding van het beschaafd wereid- tooneel zijn weggerukt geworden Door den verplichtenden school- gang zou men dwang opleggen aan de ouders zeggen de kierikalenaan de slechte ouders die zich onverschil lig houden aan de toekomst hunner kinderen, ja, goede ouders dienen niet gedwongen te worden deze doen al het mogelijke om hunne kinders zooals het betaamt op te voeden. Met vrijen keus van school, want alle gedachten moeten in vollen eer bied gehouden worden, dat de ouders hunne kinderen geven in de handen van meesters naar hun gedacht, en ze zullen opgebracht worden zooals de natuur het vraagt volgens 's ouder, wil. Dat we maar korte jaren meer van dergelijke wetten af zijn blijkt uit de machtige volksbeweging die sedert eenigejaren is tot stand gekomen, tol groot spijt der klerikalen die het ge waagd hebben door allerhande loen- sche middelen die beweging tegen te houden, maar dwaas hebben zegehan- deld want wee hem die zich voor den volksstroom plaatsen durft, reeds zijn ze meegesleept en in de diepte zullen ze verdwijnen, iedere kiezing komen ze nog eens naar adem snakkend boven water om dan dieper en dieper te zinken, eens geheel ten gronde, zullen de goudkoopen hun toelaten eene laatste sparteling te ge ven, waarna de kreet der verontweer- digde volksmenigte de verpestende geur zal zijn hunner rottende been deren. Niet langer dan toekomende jaar zullen wij die zinking van eerste klas beleven. De offiCieele en officieuse verdedi gers het millloenenverbrassersministe- rie zitten al verscheidene maanden op denzelden weer te zagen Z'j willen mordicus bewijzen dal wanneer bij de toekomende verkie zingen de el erica Ie meerderheid uit eengedreven wordt, de liberale partij daarom niet in staat zal wezen de teugels van hel bewjnd in handen te nemen. Als bewijs roept de clericale pers het voorbeeld in van Gent, waar het liberaal bestuur bestreden wordt door den radico-socialistischen groep. Moest dezelfde toestand zich in de Kamers voordoen zeggen zij dan zou een liberaal ministerie den steun missende van de socialistische minderheid aan het bewind niet kunnen blijven. De clericale gazetten zijn overge lukkig deze bewering te kunnen voor- uitstellen, maar zij vergeten ons te zeggen welk een ministerie zij dan wel voorden dag zouden willen zien komen, wanneer de katholieke meer derheid uiteengedreven is. Zouden de clcricalen de pretentie hebben dan toch nog aan het bewind te blijven, onder voorwendsel dat zij nog altijd afzonderlijk genomen - den slerksten groep vormen in de Kamer. Maar dat is onmogelijk Hunne meerderheid verliezende tegenover de twee andere politieke groepen bij de toekomende verkie zingen, kunnen de clericalen onmo gelijk het bestuur in handen houden, aangezien dit bestuur feitelijk zijne veroordeeling ondergaat door de uit spraak van het kiezerskorps. De clericalen drijven toch zeker de onnoozelheid zoover niet van te ver onderstellen en te verhopen dat zij dan nog steun zouden kunnen vinden, hetzij bij de liberalen, hetzij bij de socialisten Wanneer geen enkele partij in de Kamer de meerderheid heeft is het zeker en onbetwistbaar, dat de libe ralen, steunenJèop den socialistischen groep, beter en zekerder de regee ring in handen zouden kunnen nemen dan de clericalen, die ook den steun van eene andere partij zouden moe ten inroepen. Wij zeggen beter en zekerder, niet omdat de liberalen minder de socia listische leerstelsels verwerpen dan de clericalen, maar omdat zij door de bcteekenis zelve van den kiesstrijd nader lot de socialisten dan tot de clericalen zouden staan. Zonder verbintenissen tegenover malkander te hebben aangegaan, zon der iets van de zelfsstandigheid of eigendommelijkheid hunner partij af te staan, betrachten liberalen en so cialisten gezamentlijk de omveiwer ping van de clericale regeering. Daar bij hebben zij gemeenschappelijk op hun programma eenige hervormin gen van primordiaal belang, waarop de twee anliclericale groepen het na genoeg eens zijn, zooalszuiver alge meen stemrecht met K V. algemee- ne leerplicht, afschaffing van de plaatsvervanging, enz enz. Er is daar een werkveld, een pro gramma van hervormingen, zoo ge wichtig, zoo uitgebreid, en er is zoodanig eene levenkwestie voor den vooruitgang der vrijzinnige gedachten en voor het ontslaan van volksgezin de hervormingen aan verbonden, dal men van de wijsheid der vooruitslre- AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. vendsle democraten verwachten mag dat ze niet lichtzinnig in die voor waarden het liberaal ministeriezouden dwarsboomen. Ziedaar eene kans al is het ook maar eene kans en eene hoop, waarop de clericalen niet mogen re kenen. Aangenomen dat, tengevolge van de toekomende kiezingen, geen enke le van de drij partijen de meerderheid in de Kamer heeft, dan is het toch altijd zeker dal de liberalen alsdan meer kans en meer titels zouden heb ben om te kunnen regeeren dan de clericalen, waarvan het programma en het bestuur komen veroordeeld te worden door de meerderheid van 't kiezerskorps Het is onder dezen kreet dat de clericalen er in gelukt zijn voor een- en-Lwintig jaren het bewind van het land in handen te krijgen. Hebben zij de belastingen afge schaft of verminderd Gij zijt er wel mêe Niet alleenlijk hebben zij al de be lastingen die vroeger bestonden be houden, maar zij hebben daarenboven nog een aantal nieuwe contnbutiën en rechten ingevoerd op allerhande eet- en koopwaren. Rechten van 30 fr. per 100 k. op het gevogelte. Rechten van 30 fr. per 100 k. op het ingelegd wild. Rechten van 15 fr per 100k. op het ingelegd vleesch. Rechten van 30 fr. per 100 k. op de suikerwaren. Rechten van 175 fr. per 100 k. op de ingelegde waren met alcool voor bereid. Rechten van 4 fr. per 100 k. op hel havermeel. Rechten van 3 fr. per 100 k. op de bloem. Rechten van 500 fr. per 100 k. op de safraan. Rechten van 20 fr. per 100 k. op de ananas, druiven, enz. Rechten van 30 fr. per 100 k. op het fruit in bakjes. Rechten van 18 fr. per 100 k. op de honing. Rechten van 10 fr. per 100 k. op de gist. Rechten van 20 fr. per 100 k op de boter en de margarine. Rechten van 15 fr. per I00 k. op de ingelegde visch. Rechten van 6 fr. per 100 k. op de fijne zeep. Rechten van 400 fr. vermeerdering per 100 k. zijde. Rechten van 3 tr. per 100 k. op de haver. Rechten van 200 fr. vèrmeerdering per 100 k. tabak. Voegt daarbij de rechten ingevoerd op de drukwerken, het lijnwaad, het leer, de rijtuigen, de uurwerken, de wijnen, de genever, de alcool de rechten op het vee: 3a 4 fr. voor vaarzen en stieren, 5 fr. voor ossen en kalvers. 2 fr. per kop voor de scha pen, 1 fr. per kop voor de lammeren, 15 fr. voorgeslacht vee, 30 fr. voor DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1