BERICHT. De Gaskwestie. 1 Opgelet De Onvermoeibaren. Liberale betooging. Etat-Civil cl'Ypres. Een en ander. STAATSWELDADiGHEIDSSCHOOL li I IIW 'III M. Vanderghole. Neen jj. Bans. Inderdaad, Jan heeft gezeid dat hij tf. Colaert. Ga voort, M. Vanden boogaerde, en ondervraag niet meer. tf. Vandenboogaerde. Neen, M. de Voorzitter, maar ik ben bedroefd in je ziel, wanneer ik den ellendigen etaat °nz0r straten zie; allen zijn on derst te boven gekeerd Zouden wij niet ootmoediglijk den jjeer aannemer mogen verzoeken de straten wat meer te dammen en wat behoorlijker te herplaveien M. D Huvetlere. Fin beletten dat men de openbare en bijzondere riolen vernietige. M. Colaert. Wij mogen nochtans onzen vriend De Brouwer niet te veel vervelen. Wat zou er gebeuren indien bij ons liet staan Wij zullen hem zoo npodig hebbën bij de kiezingen M. D'Huvettere. Daar De Brou wer is reeds de groote meester te Yper, gelijk hij het te Brugge israakt het gas van nichtje niet aan M. Colaert. Ga voort, M. de Sche pen, zeg wat gij weet en ondervraag niet altijd. M. Vandenboogaerde. Ja, M. de Voorzitter, men zal dus al de zoo goed geplaveide straten der stad openleg gen en omkeeren, vrij van er eeuwige wagenslagen te laten Maar waarom neemt M. De Brouwer niets van de oude kanaliseering over M. V'anderghote. Dat gaat u niet aan M. Colaert. Ziedaar, M de Sche pen, de snedige antwoorden die men op zich trekt met altijd te ondervragen. Gij ontzenuwd uwe collega's Spreek, M. Vandenboogaerde. M. Vandenboogaerde. Nog eene kleine vraag nochtans. Ik heb hier het art. 10 van het las tenkohier, zeggendede werf der werken zal zich niet mogen uitbreiden op meer dan 50 meters in eens. Welnu, als ik wel zie, acht ik dat er op dit oogenblik meer dan 500 meters grach ten open zijn M. Baus Allo, komaan, komt dat op eene O meer of min, 't is 500 me ters in plaats van 50. M. Colaert. Inderdaad, M. Van denboogaerde, gij hebt een slecht ka rakter, het la8tenkobier en overigens het gansche contrakt zijn gemaakt ge weest op eene wijze om allen anderen aannemer dan M. De Brouwer te ver velen. M. Huvetlere. En dan M. do Burgemeester is groote liefhebber van gedaanteveranderingen herinnert u zijnen fameuzen Wij hebben ons ver bonden tegenover M. De Brouwerdie veranderd is in Wij hebben M. De Brouwer gehoord. M. Colaert. Gij zijt onverdrage- lijk Ga voort, M. Vandenboogaerde. M. Vandenboogaerde. Maar heb ik nog niet goed genoeg gesproken, M. de Voorzitter M. Colaert. Goed? Neen Genoeg? Ja M. D'Huvettere. Ik vraag het woord. MColaert. Helaas, gij hebt het, M. D'Huvettere, maar wees redelijk. M. D'Huvettere. - M. de Voorzitter, ik ben altijd redelijk, maar is het wel redelijk van wege M. De Brouwer van nutteloos geheel de kanaliseering te hernieuwen. Is de stad, in het vooruit zicht der intercommunale, daardoor niet beschadigd Ik denk van ja en ziehier waarom met in de intercommunale te treden moeten de belaughebbende steden de fabriek, de kanaliseering en al de ge dane werken overnemen aan den inkoopprijs. Zij zullen dus eene nieuwe en kostelijke kanaliseering moeten overnemen, terwijl dat indien De Brouwer in goede voorwaarden de kanaliseering van M. Valcke (aan den gerechtigden prijs) overgenomen had Wat goed is in de kanaliseering, hij zou de toekomende intercommunale maat schappij voordeel hebben laten trek ken uit deze heerlijke operatie De stad, met in de intercommunale te treden, zal dus eens te meer beschadigd worden door De Brouwer. MVandenboogaerdeMaar welk is het belang bij De Brouwer en Cie niets °ver te nemen M. D'Huvettere. Maar 't is zeer eenvoudig, 't is dat een zijner deelge noten, de algemeene Compagnie der waterleidingen van Luik er alle be- an8 bij heeft de nieuwe buizen te leveren die zij fabrikeert, vrij van alles te verkoopen aan den prijs van nieuw aan de toekomende intercom munale. M. Colaert. Altijd een lastigen vent, die leelijke notaris M. Colaert. Mijtiheeren, wij kun nen M. De Brouwer niet beletten te doen wat hij wil. Maar gelijk ik gezegd heb in de openbare zitting van den Gemeenteraad, ik herhaal dat het on- menschelijk ware van wege M. De Brouwer niets over te nemen en ik ben nog altijd geneigd, ik heb het gezegd, mijne goede diensten te doen tusschen- komen, met het zicht eener overeen komst. M. D'Huvettere. De hemel ook is met goede inzichten geplaveid M. Colaert. Ik verklaar de zitting geheven. Wij raden vuriglijk onze medebur gers aan de voorwaarden te herlezen die gesteld zijn door het lastenkohier voorde plaatsing der buizen bestemd voor de kanaliseering van het gas. Van alle kanten maakt men ons wan- dalenstreken bekend. De nieuwe concessionnaris deinst, zoo het schijnt, voor niets terug waterloopen, riolen, niets wordt ge spaard. Men vergenoegt zich niet met te vernielen, men herstelt zelfs niet wat men afgebroken heeft. In tegenwoordigheid der machte loosheid of der medeplichtigheid van het Stadsbestuur, dat kruipt voor zijn nieuwen meester, raden wij onze medeburgers aan zelf hunne eigen dommen te beschermen. Indien er te Yper geen bestuur meer bestaat dat bekwaam is de lastenbetalers te be schermen, er zijn noch rechtbanken In afwachting dat wij de twee heb ben, hetgeen wij zullen hebben bij de naaste gemeentekiezingen, geven wij hier een uittreksel van het lasten kohier. Kanaliseering' en buizen. Art 8. Indien de concessionnaris de ge bouwen of eenige bijhoorigheden van deze overneemt, eenig deel der kanaliseering of der buizen toebehoorende aan den tegenwoor- dig'en concessionnaris (M. Alfred Valcke), bij zal gehouden zi,n ze te laten onderzoeken, de gebrekkige deelen ervan te doen vernieuwen, zich te schikken te dien opzichte aan de aan duidingen die hem zullen gegeven worden door het collegie van Burgemeester en scliepe- pen en de onderzoeks- en vernieuwingskosten zullen ten zijnen laste zijn. Vóór de opening der grachten, zullen de plannen der kanaliseering, op de schaal van een to! duizend, onderworpen worden aan de goedkeuring van het Collegie. Het bestuur der stadswerken zal altijd het toezicht over de werken hebben, maar zonder verantwoordelijkheid voor de stad. In geen geval zullen de gasbuizen mogen geplaatst worden in de waterleidingen of riolen noch dezelve doorsnijden zonder toelating van het College. Zij zullen niet mogen hinderen aan de plan tingen en de watervergaarbakken, nog eenige schade brengen aan de voorlanden of aan alle openbare of bijzondere werken. Indien men metselwerken of andere hinder palen ontmoet, zullen zij niet vernietigd of be schadigd mogen worden vooraleer erdoor het College besloten is over het verslag van het bestuur der werken. De verplaatsingen of de afschaffingen van goten die zouden geeischt zijn voor de uitvoe ring der openbare werken of voor andere maatregelen van openbaar belang zullen geene aanleiding geven tot eenige schadeloosstelling De snijwerken, antikiteiten, medai I lien, munten, waarden, pottengoed, standbeelden en alle andere kunstwerken die zouden ontdekt zijn zullen de eigendommen der stad worden. Art. 9. Het plan der aan het College te onderwerpen leidingen en grachten, zal den staat vaststellen van de sloffe, het gewicht, der lengteen van den omtrek der buizen. De buizen zullen in gegoten ijzer, in uitge rekt ijzer of in lood zijn volgens de noodige afmeetingen. Deze die gebrekkig zulten ge vonden woiden zullen van de werken verwij derd worden. Art jo. De grachten of delvingen zullen onmiddelijk toegedaan worden, met ze te dammen bij lagen van tien centimeters. De herplaveiïng zal volmaakt verbonden worden, zij zal ten minste tweemaal weder opgeheven worden en zoolang er inzakkingen zich,zullen voordoen. In geval van niet nakoming en onafhanke lijk van de boeten (8e alinea van art. 38), zal het College de werken van ambtswege mogen doen verrichten, door den aannemer de pla- veiïng, ten koste van den verlichtings dienst Art. 11. Gedurende de opening der grachten of het leggen der buizen en geduren de alle andere bijhoorige werken, zullen de concessionnaris en zijne ondergeschikten de politie verordeningen en deze op de stads of algemeene wegenis moeten nakomen, even als de verordeningen of de bijzondere voorschriften der bevoegde overheden in het belang der openbare gezondheid of om de branden of andere ongevallen te voorkomen. Art. 38 De overtredingen op het mini mum van drukking ''art. 18) zullen gestraft worden met eenen afhoud van twintig franks voor elke bestatigingen. Die bestatinggen zullen denzelfden dag mogen herhaald worden naar waarschouwing gegeven aan de gascompagnie. Deze aan de art 8, 9, 10, 11, 1 o, 24 en aan de lilt. a, bc, en d van het art. 23, zullen gestraft worden met eene boete van 10 franks. Dit alles zonder nadeel aan andere schade en intrestenen behoudens het recht van derde personen. Zondag II. deden de Onvermoeibaren een uitstapje in de stad en iedereen bewonderde hunne prachtige en man haftige houding. De heer Joseph Di- dier, de verdienstvolle en ijverige voorzitter dezer maatschappijdie niets verwaarloost om zijne turners te doen vooruitgaan op de baan der kunst, had hen een nieuwen Moniteur gegeven, den heer Gambier, eersten sergent- majoor en schermmeester bij het 3® linie regiment. De mannen, doordien kundigen leeraar opgeleid hadden reeds een geheel ander voorkomen dan vroeger en wij vernemen met genoegen dat de Maatschappij verrijkt is van een groot getal nieuwe ledeu. Hopen wij dat zij in de naaste prijs kampen nieuwe lauweren zulleD pluk ken, en, door de zorgen van hunnen leermeester en de milddadigheid van hunnen waarden voorzitter, eene der deftigste maatschappijen van Vlaan deren worden zal. Wij wenschen M. Joseph Didier veel geluk met zijne maatschappij, zij doet hun eere aan en hij mag fier zijn zich aan het hoofd van zulke ijverige man nen te bevinden. Het is Zon-dag dat te Thielt de liberale betooging, ter eere van M. Denis zal plaats hebben. Onze li berale Associatie, voorgeze ten door M. E. Iweins, heeft besloten zich er te vertegenwoordigen. HET BELGISCH SCHOOLSGHIP. Eene depeche te Brussel toegeko men, meldt dat het schoolschip Gom- te de Smet de Naeyer den 4 Augusti uit Caieta-Buena (Chili) vertrokken is het schip mag, bijgevolg, op 't einde van November of in 't begin van De cember, indien alles goed gaat, te Ant werpen terug verwacht worden. FRANSCH GEZANISCHAP Zooals men weet, zat de koning op 24 September de opening van het Staat8buishoudkundig congres te Ber gen bijwonen. De president der Fran- sche Republiek zal een buitengewoon gezantschap naar Bergen sturen om er koning Leopold te begroeten. DE CHINEF1SCHE GEZANT. De Chineesche gezanten te Brussel, Parijs en Rome zullen binnen kort hunne posten verlaten zij zijn inder daad, volgens het Ghineesch gebruik, slechts voor drie jaar benoemd ge weest. De nieuwe gezant in België is Tchien-Young-Yao, die in December naar Brussel zal komen. KOOPVAARDIJVLOOT VAN ANTWERPEN. Op 31 December 1903 telde de Belgi sche koopvaardijvloot 69 schepen, te weten 2 zeilschepen en 67 stoomsche pen, metende te zamen 113,353 ton. Iu 1904 liepen er van stapel, 1 stoom schip van 695 ton, 1 zeilschip van 1650 ton en 5 steamers, metende samen 7,288 ton, werden genationaliseerd. De gansche tonnemaat was dus 122,986 ton. Wij verloren op zee 4 stoomschepen, metende 2,443 ton en 1 stoomer van 958 ton werd verkocht. Op 31 December 1904 bestond dus de Antwerpsche' koopvaardij vloot uit 71 schepen (2 zeil-en 69 stoomschepen), metende samen 119,535 ton. ZEF1BADEN. Het aan zee zijn, het strandleven, het gebruiken der zeebaden is voor de helft derzomergasten een vast nummer op het vacantie-programma. Zoo zijn zeebaden jaar in, jaar uit, eeuwen en eeuwen lang een ontspan ning, een heilzame kuur voor de menschheid geweest. Een Grieksch geaeesheer, Melampus heette hij, zou reeds de dochter van den koning van Arges genezen hebben, door haar dagelijks zeebaden te laten nemen dit was al voor den Argonau- tenoptocht. Niet alleen oude kultuurvolken, reeds de wilde oervolken daarvoor baadden in zee,en niet slechts om gods dienstige plechtigheden te vervullen, maar ook om gezondheidsreden. Het eene geslacht baadde na het an dere. De Romeinen vooral hadden reusachtige sommen over om hunne zeebaden behoorlijk ingericht te heb ben overgebleven ruïnes getuigen nog van deze prachtige badpaleizeu. Historisch laat zich het eerste ge bruik der zeebaden natuurlijk niet vaststellen maar men zou welhaast aannemen, dat zoolang er menschen bestaan en zoolang er water in de zee golft, de een het ander heeft opgezocht. De eerste landverhuizers in Amerika zagen ten minste de woudbewoners, de Indianen, een gretig gebruik maken van zeebaden, vooral als geneesmiddel tegen verschillende, op geene andere wijze te bezweren kwalen. DE KUSTLICHTEN. De kustlichten zullen, ten gevolge eenerovereenkomst met deHollandsche regeering, merkelijke verbeteringen ondergaan. Zoo zal de lichttoren van Oostende een licht krijgen, zichtbaar op 12 mij len van de kust en elke 30 minuten 3 seconden zichtbaar zijn. WAT EEN KANARIEVOGEL EET Van personen, die zeer weinig eten zegt men wel eens hij eet zooveel als een kanarie Nu heeft onlangs een geleerde onderzocht, hoeveel voedsel dit gele vogeltje tot zich neemt. Het diertje weegt gemiddeld 15 gram, en nu woog onze geleerde al het voeder en kwam tot de ontdekking dat die in de maand 32 maal zooveel bedroeg eiken dag verbruikte de teere zanger dus iets meer dan zijn eigen gewicht. Id verhouding tot zijn eigen li chaamsgedeelte konsumeert de vogel minstens 20 maal meer dan de mensch, terwijl in het drinken ongetwijfeld de mensch als onovertroffen bovenaan staat. TE YPER. Er zal 'worden overgegaanden *7 October 1905, tot de aan besteding1 van 180,000 kilogr. aardappelen. Men kan kennis nemen van het lastenkohier in de grijfie der School, in het Hatidelsmuseum te Brussel en in het Ministerie van Justitie. Declarations du 8 au 15 Septembre 1905. Naissances Samyn, Daniel, chaussée de Zonne- beke. Leupe, Gaston, rue de Pil- ckem. Manages Domicent, Julien, négociant, et Gas tel, Irma, saus profession, tous deux a Ypres. FAuvart, Jéróme, terrassier, a Zillebeke, et Verbeke, Auréhe, on- vrière agricole, a Ypres. Dècès Halluin, Pacifique, 54 ans, saus pro- fession, veuve de Dieryck, Auguste, chaussée de Poperinghe. Sagon, Maurice, 7 mois, rue de la Plume. Ollevier, Henri, 37 ans, sans profession, f?A «r-, =»§-tÊËhi= 00%. Qs.vJ i o.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3