Belangrijk bericht. w7 f Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 28° September 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. J\r 46. De kiezerslijsten voor S 906-1907 liggen ter inzage van het publiek lot 51 October, laalslen nut tigen uitstel voor de te maken reclamaliën. Hel is de plicht van alle liberaal, na te zien of zijn naam op die lijst voor komt met hei getal stem men waaraan hij recht heeft en eventueellijk alle vergissing kenbaar te ma ken aan hel Comiteit der liberale Associatie, Semi nariestraat. De liberale manifestatie van Thielt. *3» Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten: Gen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. 'f hielt, de klerikalesterkteder Vlaan deren, zooals ze over veertien dagen de Bisschop van Brugge noemde, in den loop eener klerikale betoogiug, heeft Zondag morgend al de liberale propagandisten zien toestroomen, ter gelegenheid "van den 10n verjaardag derstichting van de maatschappij Ami- cilia. De eerste aangekomenen waren het contingent van Blankenberghe, aan welks hoofd zich de heer Schepen De Clerk bevond komen opvolgend bij de muzieken van Sint-Nikolaas en van Hoboken die, op een verhoog dat op de Groote Markt opgericht is, een concert gegeven hebben, aan de altijd stille stad eene buitengewone levendig heid gevende. De versiering der straten, met zegebogen waarop men het woord Welkom lezen kon en welke met fier heid de blauwe kleuren droegen,is zeer goed,gelukt. Bij de honderd bijzondere huizen hebben het nationaal vaandel uitgesteken, hetgeen aanzienlijk is, wanneer men de belangrijkheid der bevolking aanschouwt. Ten 11 1/2 ure komen de Oostende- naars opgeleid door den heer schepen De Cock. Zij zijn bedroefd M. Buyl met te ontmoeten, die door eene onpas selijkheid weerhouden is. Wij zien ter zelfder tijde den heer Volksvertegenwoordiger Van de Ven ue, van Kortrijk aankomen, de heeren Delaere, vader en zoon Alfred de Drouckere, van Rousselaere Alb. I Doorisadvokaat te Brugge, die het woord zal voeren in de meeting. Een dlugen alleen ontbreekt, 't is de geuzen zon. Het regent sedert 's mor- gends maar dat verkoelt geenszins de geestdrift der liberale Thieltenaars, verrukt over het onverhooptsucces dat hunne feesten bekomen. Ten 12 ure en half, heeft in de groote zaal der Rhetorika een democratisch banket plaats, die drie honderd genoo- digden vereenigd. Aan de eeretafel, J v°orgezeten door M De Vreese-Marys- 8ael, voorzitter der liberale Associatie groote inrichter van het feest heb- o0n plaats genomen, buiten de reeds gemelde personen de heeren Nolf, volksvertegenwoordiger van Yper, Ser- plaatsvervangende senator van Costeude; Vekemans, provinciaal raads- d v»n Hoboken, Staelens, gewezen Men schrijft in bij den Uilgever, üixïnudestraal, nr S3, te Yper. - L)e aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariaie en liectiierlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men-wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. voorzitter van den Bond der belgische onderwijzers, Vaa Graefschepe, voor zitter van Help U zelve van Oostende, Samoiy, van Kortrijk, voorzitter van den liberalen Volksbondenz. De zeer luidruchtige aanwezigen heffen het Geuzenlied aan. Ten 1 ure doen de heeren volksvertegenwoordi gers Persoons en MechelynckBaeyens, voorzitter der Jonge Wacht van Gent, Danneels de uitmuntende propagandist van Eecloo hunne intrede in de zaal te midden eener oorverdoovende ovatie. Het banket is rond 2 ure geëindigd, en de tijd ontbrekende voor de rede voeringen, gaat iedereen naar de sta.tie waar de stoet gevormd wordt. Het heeft opgehouden te regen, maar de lucht is altijd dreigend geweest. Van 2 tot 2 1/2 ure komen er gestadig trei nen die een ontelbaar getal betoogers medebrengen. Van Brugge komen de heer volksvertegenwoordigerTermote de heeren Siron en Retsin, het muziek van Van GheluwPs Genootschap en een groot aandeel die de vaandels der ver schillende politieke korpsen vergezel len. M. Brunfaut van Yper, brengt het vermaarde muziekkorps der Oud-Pom piers aan, alsook de Comiteiten der Liberale Associatie en der Jonge Wacht van Iseghem ontmoeten wij M. De Goene van Meenen h«t liberaal muziek de Philharmonie en verschillige maatschappijen met M. Hollevoet aan hun hoofd. Kortom, er zijn vijf-en- vijftig maatschappijen en achtmuziek-, korpsen. In den stoet draagt men wim pels die de bijzonderste punten van het liberaal programma vermelden, 't Is eene prachtige betooging die geroe pen is om een grooten indruk te maken op de bevolking. Het voorbijtrekken van den stoet duurt meer dan een uur, 't is u zeggen hoe groot zijne lengte is. Wij bemerken nog de aanwezigheid der heeren Van Leymsele, plaatsver vangende volksvertegenwoordiger van Kortrijk Van de Pitte, van Poperin- ghe Fraeys van Thourout, enz. Men begeeft zich rechtstreeks ten huize van den heer Richard Denys- Legeyn, den voorzitter van den kring Amicitiawiens prachtige zalen stor menderhand ingenomen worden door de afgevaardigden der verschillige maatschappijen. De eer van het huis wordt met eene verrukkelijke beval ligheid gedaan door Mejoffer Denys. Da champagne wordt rondgedragen terwijl talrijke garven aangeboden zijn aan Mevr. Denys die zich aan de zijde haarsechtgenoots bevindt. M. Devriese neemt de eerste het woord en golukwenscht den waarden Jubilaris die, spijts al de vervolgingen onzer tegenstrevers de liberale maat schappij heeft weten in stand te hou den en ze te doen bloeien. Ik weet hoe veel verkleefdheid en zelfverlooche ning er noodig is, vervolgt spreker, om bot dat einde te geraken. Ik wensch u nog langen tijd aan het hoofd te zien van Amicitia en ik hoop dat gij ze naar de zegepraal zult leiden. (Langdurige toejuichingen) M. Denys, zeer bewogen, bedankt en drukt den wensch uit dat het feest van Zondag de voorbode zij van de aan staande zegepraal. M. Delaere neemt deel aan de mani festatie in de naam der liberalen van Roeselaere. Met veel welsprekend heid brengt hij hulde aan de taaiheid van den held van het feest. M. Nolf; volksvertegenwoordiger van Yper, spreekt alsdan eene uitmun- de redevoering uit. Hij drukt zich uit als volgt Nameus de liberale volksvertegen woordigers van West-V laanderen, in den naam der liberalen van Yper, kom ik n onze "lirige gelukwenschen, de bt^akkiug onzer levendigs.'© sympa thie aanbieden. ij Wij hebben het ons tot eenenplicht gerekend uwe betoogingeu bij te wo nen, ten eerste, omdat deze dien wij vieren een oud gediende is van het libe rale leger en dat onze bewondering vooral moet gaan aan dezen die gedu rende de lange jaren van tegenspoed welke onze partij doorleeft heeft, on wankelbaar getrouw gebleven zijn aan hunne overtuigingen,dezelve versterkt en verdedigd hebben in alle omstan digheden men w. et in onze gewesten, ten prijze van welke opofferingen, wanneer zooveel anderen het vaandel verlieten of zich verschausden achter eene plechtige onverschilligheid, bete re tijden afwachtende. Dan, omdat deze betooging ons de gelegenheid geeft te zeggen aan onze vrienden van Thielt hoe gelukkig wij geweest zijn hun besluit te vernemen van te strijden met eene volledige lijst iu de kiezingen van 1906, waarvan het lot gedeeltelijk in hunne handen is. n Mijnheeren, men heeft het ons ge zegd en men zal het ons herhalen, wij gaan den strijd aan in uitzonderlijk voordeelige voorwaarden. n Overal ziet men de ontwaking on zer partij. t. Wij hebben voor ons eenen tegen strever die bij het bewind afgemat is, die de achting verloren heeft in de oogen der openbare denkwijze door de puinen die hij opeengehoopt heeft en de tallooze onrechtveerdigheden die hij bedreven heeft. Het openbaar onderwijs is vernie tigd Wat blijft er inderdaad over van het ontvoogdingswerk door de liberale partij op touw gezet. n Het leger is ontreddert. Onze openbare financiën zijn ver ward. n Sedert 20 jaren zijn onze vrienden uit de openbare bedieningen gesloten de schijnheiligheid heeft de voorkeur, het uationaal geweten maakt zich verachtelijk. De klerikale Regeering is bezig met zinken onder het gewicht harer eigene fouten, het zal ons voldoende zijn eene kleine poging te doen om ha ren val te verhaasten, 't Is tot die po ging dat wij u heden komen uitnoodi- gen. n Alles moedigt er ons overigens toe aaD n De liberale partij heeft zich weder samengesteld in de nederlaag Zij heeft hare eenheid van handd ien weer gevonden hare gemachtig den in de Kamer en den Senaat zijn overeengekomen over een gemeen pro gramma en het kiezerskorps heeft, hunne houding gestaafd. De kiezingen van 1904 zijn voor ons eene eerste ze gepraal geweest, eene zooveel te schit terender zegepraal aangezien zij ons liberale gekozenen gegeven hebben in arrondissementen waar tot dan toe de strijd bijna onmogelijk was geweest. De kiezingen van 1906 zullen ons de zege geven, indien wij overal kun nen afzondering maken van de veten en persoonlijke oneenigheden, die eer tijds de bijzondere oorzaak waren on zer zwakheid. Hoe zou er overigens nog kunnen sprake zijn van inwendige twisten in onze gelederen, wanneer de overeen komst gemaakt is op de grondbegin selen Al dezen die met ons gebleven zijn hebben recht op ons voile vertrouwen, waut het ware uitzinnig dezen te ver- 1 denken die sedert twintig jaren vrije lijk toegestemd hebben ons ongenoe gen te deelen. Ook, Mijnheeren, zijn wij over tuigd dat onze vrienden overal den strijd hand in hand zullen aangaan en dat het nieuws dat ons van Antwerpen toegekomen is en dat pijnlijk de libe rale partij getroffen heeft, maar een enkel misverstand verbergt, dat onze Antwerpsche vrienden die, in alle om standigheden, ons het voorbeeld gege ven hebben van de eendracht, zullen gelukken te verdrijven. 't Is de wensch welken ik uitdruk ik stel u voor hem over te brengen in ons aller naam, verzekerd dat zij niet onverschillig zullen blij ven aan dezen oproep dat hunne broeders van West- Vlaanderen hun doen. n Het einde dezer redevoering is het sein vanontzagelijke ovaties Deindruk op allen te weeg gebracht is zoo diep dat men voor een oogenblik de innig heid dezer vergadering vergeet en dat de zachte tapijten der salons van M. Denys nauwelijks het gerucht der toe juichingen verdooven. M. Mechelynck neemt eindelijk het woord,om de volksvertegenwoordigers van Oostvlaanderen die dezelfde ver langens hebben, tedoen deelnemen aan het feest In 1884, zegt hij, een vriend zegde mij wij zijn voor 20 jaren verloren. n Dat ongeluks tijdperk is voorbijIn 1894 hebben de twee ar rondissementen van Oostvlaanderen, die geen liberalen afgevaardigde had den, deze leemte aangevuld. Er blijft tegenwoordig maar Roeselare-Thielt over en, daar ook, dank aan de ziels kracht waarvan de Vlamingen de ver diensten eischen, zal men de gelederen der parlementaire linkerzijde verster ken met een nieuwen afgevaardigde. Wij zijn kortaf liberalen en wij strij den voor de gansche partij. Ik ben bijzonderlijk gelukkig, besloot de welsprekende afgevaardigde van Gent, rond M. Denys zijne familie vergaderd te zien Wij Kennen zooveele ongenoe gen in onzen strijd, dat het noodzake lijk is zich te kunnen verharden bij de aanraking der huiselijke vreugde. Ik breng hulde aan Mevr. Denys, die de waardige gezellin geweest is van den ouden strijder wien wij heden onze bewondering uitdrukken. Nieuwe bloemen worden der dames aangeboden. Het muziek van Thielt, speelt in de straat de Brabanconne en eene rechtzinnige en geestdriftige ova tie wordt aan M. Denys en zijne fami lie gedaan. Er is daar een oogenblik van diepe ontroering geweest. De stoet wordt opnieuw hervormd, na eene wandeling door de stad tus- schen twee rijen sympathieke nieuws gierigen, begeeft men zich naar het lokaal waar de meeting moet plaats hebben. DE MEETING. Na de uitvoering op de markt, door de muzieken die aan den stoet deelge nomen hebben, eener trillende Braban conneis het ruime lokaal van den kring Amicitia onmiddelijk opgepropt door eene menigte trappelende van geest drift. M. Verschooren, voorzitter van het innchtings comiteit der feesten spreekt eene schoone redevoering uit om het publiek te bedanken en om te bestati- gen dat de liberale maatschappij van Thielt levediger is dan ooit. M. Persoons doet alsdan eene geest driftige aanspraak. In eenige woorden legt hij het liberaal programma uit. Hij drukt zijn geluk uit dit feest bij gewoond te hebben. Hij doet eenen oproep aan de liberale eendracht. Hij bezweert de liberalen van Antwerpen zich de pogingen te herinneren welke w>-\ t'i h*-s E*°a WEËRCALIH

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1