Stadsnieuws. HET GAS. Arm Yper. Tol hoever de kleingeestigheid, vsui Hl. Colaert gaal. Welk schoon bestuur De mannen van hel geheime licht de Vlamingen dopn om het ministerie omver te werpen en dan, zegt hij, znl len zij begrijpen welke onvergeeflijke font zij zouden begaan met niet over een te komen. Zij zouden de vermale- dijdingen van al de liberalen op hun nen nek laden. [Hevige toejuichingen Spreker besluit roet aan te dringen op de noodzakelijkheid voor al onze soldaten bekeeringszucht te doen ont staan. Dat allen hunnen plicht doen en in Mei 1906 zullen wij terugkomen om de zegepraal te begroeten van ons aller vriend M. Guntaaf Delaere. (Eindlooze toejuichingen). M. Thooris, geheimschrijver der li berale Associatie van Brugge, ver schijnt alsdan op de tribuun en wordt lang toegejuicht. Hij drukt zijne bewondering uit over het welgelukken van dit liberaal feest in een midden als Thielt. 't Is het grootste bewijs van de ontwaking van het liberalisme, zells in de steden en de dorpen die voor immer verloren schenen voor onze partij. Spreker legt de geschiedenis uit van het liberalisme sedert de omkeering van 1884, gevolg der oneenigheid. De twisten duurden lang, men kondigde de dood aan van het liberalisme de eerste toepassing van het meervoudig kiesrecht beroofde ons van alle verte genwoordiging. Alles was verloren De vlaamsche liberalen waren de eersten om testrijden voorde evenredige ver tegenwoordiging die, na vier jaren toepassing, ons de zegepraal gegeven heeft van 1904 Wij gaan nu naar eene nieuwe toe komst wij zien allen het oogenblik naderen op welk het uur der weder vergelding zal naderen Daarom moe ten wij onze gelederen sluiten, eerie onophoudelijke propaganda maken, de liberale nieuwsbladen verspreiden. Maar vooral, in al de arrondissemen ten, moeten de liberalen nauw veree- nigd zijn. Sedert eenige dagen hangt eene wolk boven de stad Antwerpen. De kans nieuwe liberalen te stemmen in dat arrondissement is in gevaar door de beslissing van Help U zelve. Wij moeten dat gevaar afweeren, wij moe ten allen den vijand op het lijt vallen en ons niet overgeven aan broeder moordende strijden, 't ls daarom dat ik u voorstel de volgende dagorde te stemmen De liberalen, te Thielt vergaderd, drukken den wénsch uit de onder- j> handelingen te zien hernemen tus- schen de verschillige liberale korp- sen van Antwerpen, om eene schen- a ring te vermijden die voor gevolg r> zou hebben de omverwerping der klerikale Regeering te verdagen. Ik ben overtuigd dat na deze stem ming, de liberale Antwerpenaars hun nen plicht zullen begrijpen. Een laatste woord den 29 October aanstaande zal men te Kortnjk het vaandel der liberale Jonge Wacht ïn- htildigeft. Het zal voor ons eene nieuwe gelegenheid zijn bij een-te komen en de levenskracht van het leger der vlaam sche liberalen te bevestigen (Langdu rige toejuichingen) M. Buyl zich hebbende doen ver- schoonen. neemt M. Weimans, provin ciaal raadslid van Hoboken het woord in zijne plaats. Hij spreekt een humo ristische redevoering uit om te spotten met de kleine klerikale weekbladen die laster uitstrooien in de dorpen te gen de liberalen. Hij toont op zijne beurt de grieven die wij hebben tegen h"t, klerikaal ministerie. Zijne rede voering bekomt een groot sucoes. Hij is vooral toegejuicht wanneer hij de li beralen bedankt voor hunnetusschen- kom-d ten voordeele der liberale een heid van Antwerpen. M Devriese toont door een uittrek sel van een klerikaal manifest aan wel ke schandalige misbruiken de reaction- nairen van het arrondissement Thielt zich overleveren. Ik ben gelukkig te hebben kunnen toonen aan onze bevolking welke eer biedwaardige en eerlijke lieden ons le ger uitmaken. Wij zijn besloten te strijden met eene volledige lijst aan welken hoofd de naam van M- Gustaaf Delaere zal prijken.Langdurige toejui chingen.) M. Delaere verschijnt op de tribuun en wordt langdurig toegejuicht. Hij zegt dat hij zeer bewogen is om het onthaal dat men hem doet. Mijn programma is dat welk op eene welsprekende wijze komt uiteen gezet te worden. Wij doen u gi ene ij dele beloften wij zullen onze ver bintenissen kannen houden wanneer wij aan het biw.nl ko men. Indien ik de kandidatuur aanvaard dat men tnij aangeboden heeft, 't is omdat ik denk dat alle burger maat schappelijke plichten te volbrengen heeft. Het is de eerste maal dat ik mij tot de Thieltsche bevolking richt lk hoop mij dikwijls in uw midden te bevinden en ik vraag u -maar ééu dingen, 't is van onmiddelijk den strijd te beginn n voor onze gedachten van vooruitgang en verdraagzaamheid. M. De Vrieso stelt voor eene tele gram te zenden aan Z. M. den Koning om de verkleefdheid der liberalen aan hetstamhuis uit te drukken. Langduri ge toejuichingen.) De meeting wordt ten 5 ure geheven en de betoogers vertrekken verrukt over hunnen dag. Indien er eene kleine provinciestad bestaat, die een gansch bijzonder kenmerk heeft, 't is zeker wel de stad Yper. Nog voor de drie vierden omringd van ontmantelde vesten, die aan de Yperlingen de heldhaftige worstelin gen hunner voorvaderen herinneren, zij bezit daarenboven prachtige ge schiedkundige monumenten, spraak- looze getuigen van eenen verdwenen roem. De Yperlingen, doortrokken mis schien van den roem hunner voorou ders, schijnen een voorkomen van onafhankelijkheid en van goede ge halte behouden te hebben. Yper, dat geen 18,000 zielen telt, verschilt van vele plaatsen, zelfs be langrijker, door zekere handelwijzen en gewoonten eener grooter stad. De adel in de familiën van ouden lokalen oorsprong zijn er talrijk en van groot aanzien. De burgerij is er verstandig, werk zaam, fier en eerlijk. Het volk gevoelt de nabijheid van Frankrijk het is verlicht, meer ge manierd, dienstvaardiger dan dat van den 'grond van Vlaanderen. Het onbeschaafd en ruw gepeupel vindt men er niet. Voegen wij er bij dat aanzienlijke garnizoenstad, het militaire element Batailjon voetvolk, Regimentsschool en Rijschool, een ernstig aandeel van jongelingen oplevert, gesproten uit de goede familiën des lands. Dit alles geeft een zeker leven en eene zekere wereldsche beweging. Men begrijpt gemakkelijk dat de fiere Yperlingen altijd gehouden heb ben aan het hoofd van het plaatselijk toestuur uitstekende personen te zien, mannen die door den adel van ge boorte of van fortuin boven de nie tigheden en de kuiperijen der politiek zweefden die door hunne breede en milde opvattingen den eerbied en het vertrouwen opdrongen. Zooals de groep der Carton's, der Vandenpeereboom's, der Beke'n, der Vanheule's, der Bossaert's, en zeg gen wij zelfs der Surmont's de Vols- berghe. Het is zeker geen geest van poli tieke strijdigheid die ons die over denkingen ingeeft, maar eene recht zinnige fierheid en eene vurige liefde tot de vaderstad het bewijs, 't is dat wij niet aarzelen eene rechtzinni ge hulde te brengen aan den Baron Surmont de Volsberghe, een politie ke tegenstrever, die de reeks Burge meesters van groot gehalte gesloten heeft. Door den Koning geroepen om het ambt van Minister van den Arbeid uit te oefenen, hij werd voorloopiglijk vervangen aan het hoofd der stad Yper, volgens iedereen meende, door zijnen schepen, M. Colaert. -Maar de nieuwe Burgemeester bezwijnde van genoegen in den lang benijden zetel, klampte er zich zoo goed en zoo wel aan vast dat bij de terugkomst van den ouden titularis hij hern de fameu ze spreuk toewierp Ik ben er, ik blijf er Het was alsdan de homerische strijd dien iedereen zich herinnert en die eindigde met den val van den Baron Surmont, die bezweek onder den storm van kleingeestige kuipe rijen van zijnen eerzuchtigen mede dinger, wiens roem hij verduisterde. De Baron Surmont de Volsberghe, afkeer gevoelende, verliet de stad met zijn gezin. Voor zijn ongeluk had Yper be paaldelijk voor Burgemeester 1YI ij ii lieer 1 ené C o- 1 a e r t van Poperin- g he Zondag avond, rond 8 1/2 ure, wa ren een zeer groot getal onzer stads genoten naar de statie gegaan om het muziek der Oud-Pompiers te ontha len. Men was verlekkerd wat schoone pas-redoublés te hooren spelen van dit vermaard muziek, maar, eilaas de Yperlingen hadden gerekend zon der de kleingeestigheid van M. Co laert van Poperinghe. Bevel was gegeven aan de politie door onzen burgervader te verbieden aan het muziek der Oud-Pompiers te spelen al de straten te doortrekken van de stad, alhoewel vreemde mu- zieken rond dezelfde uur gespeeld hadden. M. Colaert van Poperinghe was waarschijnlijk bevreesd dat het libe raal muziek iets zou gespeeld hebben van Nichtje's gas en daarom wa ren de Yperlingen beroofd wat schoon muziek te hooren. In plaats van Nichtje's gas te horen spelen, hebben onze stadsge noten het Ave Maria en A Bas Colaert» hooren zingen door duizend en duizende personen. Een groot getal Yperlingen waren verontwaardigd over de handelswijze van onzen Burgemeester van Poperin ghe en allen zijn het eens om de kleingeestigheid en het gedrag van onzen burgemeester te berispen. Uwe voorzaten, M. Colaert, waren geëerbiedigd en bemind van al de Yperlingen Maar gij, door uwe manier van handelen, zult u doen verachten van klein en groot, rijk en arm. Schepen Vandenboogaerde klaagt putten in de steenen, in den ge meenteraad, omdat huismoeders wat veel water gebruiken om hunne wo ningen te reinigen, en de stad laat, door hare zorgeloosheid, duizend en duizende liters water verloren loopen Ze laat de straten der stad ver scheidene dagen open, bij zooverre dat er groote ongelukken kunnen ge beuren v Dat burgemeester Colaert van Poperinghe vraagt aan den raads heer D'Huvettere, van Ruysselede, wat er Maandag laatst gebeurd is in de Cartonstraat, de notaris zal hem uitleggingen daarover kunnen ge ven Onze schoonste straten verkeeren in eenen afgrijselijken staat Gasten, terugkomende van eene vergadering van 't Volkshuis, trekken de plakkaten af, beschadigen de hui zen, schreeuwen en tieren dat het eene schande is De politie hoort en ziet niets Eenige treffelijke jongelieden, ko mende van eene danspartij, worden gepakt en zijn betrokken vóór de rechtbank Teemde muzieken, terugkomende van het festival van Kemmel, spelen terwijl zij s avonds ten 8 1/2 ure de stad doortrekken en M. Colaert van Poperinghe verbiedt aan 't muziek der Oud-Pompiers zich te laten hoo ren bij zijne terugkomst van Thielt. Welk schoon bestuur Wij vernemen dat er Maandag- avond, in de Lange Thouroutstraat die nog gedeeltelijk open ligt, een achtbaren heer onzer stad erg ge_ vallen is. Zal ons goed bestuur eindelijk wat zorgvuldiger zijn en zal het maatre gelen gebruiken om onze straten sef fens in goeden staat te zetten. 't Is eene schande De mannen der vermaarde gehei me Commissie, na den gewezen Yperschen concessionnaris verwij derd te hebben, onder voorwendsel van Intercommunale, heeft geweigerd alle anderen aannemer te aanhooren dan den bloedverwant van M.Fraeys lid van gezegde Commissie. De Groep Yperlingen die op hare beurt de vraag gedaan had aanhoord te worden, is er niet toe bemachtigd geweest Drie leden der Commissie zijn deel- genooten geworden van den aanne mer in kwestie, het zijn de heeren Boone, Baus en Vandevoorde Wat den Voorzitter, M. Colaert, betreft, hij heeft zelf verklaard in zitting van den Gemeenteraad, in den naam van het Schepencollege, 'tis te zeggen in zijnen naam en in den naam van M. Vandenboogaerde, op zijne beurt lid der Commissie Wij hebben ons ver bonden tegenover M. De Brouwer. Men ziet dus dat in de doorluchtige Commissie eene stevige meerderheid voor M. De Brouwer was En die arme Groep Yperlingen die zich begoochelingen maakte Men vraagt ons van Poperinghe en Waasten of het lastenkohier voor de concessie van het gas in deze twee steden hetzelfde is als voor Yper. Wij denken te weten van ja. Wij geven dus het beding betrekkelijk het plaatsen der kanaliseering, daar talrijke klachten van alle kanten op dagen. Kanaliseci'iug en buizen. Art 8. Indien de concessionnaris de ge bouwen of eenige bijhoorigheden van deze overneemt, eenig deel der kanaliseering of der buizen loebehoorende aan den tegenwoor- digen concessionnaris (\I. Alfred Valcke), hij zal gehouden zijn ze te laten onderzoeken, de gebrekkige deelen.ervan te doen vernieuwen, zich ie schikken te dien opzichte aan de aan duidingen die hem zullen gegeven worden door het collegie van Burgemeester en schepe- pen en de onderzoeks- en vernieuwingskosten zullen ten zijnen laste zijn. Vóór de opening der grachten, zullen de plannen der kanaliseering, op de schaal van een 10' duizend, onderworpen worden aan de goedkeuring van het Collegie. Hel bestuur der stadswerken zal altijd liet toezicht over de werken hebben, maar zonder verantwoordelijkheid voor de stad. In geun gevaJ zullen de gasbuizen mogen geplaatst worden in de waterleidingen of riolen noch dezelve doorsnijden zonder toelating van het College. Zij zullen niet mogen hinderen aan de plan tingen en de watervergaarbakken, nog eenige schade brengen aan de voorlanden of aan alle openbare of bijzondere werken. Indien men metselwerken of andere hinder palen ontmoet, zullen zij niet vernietigd of be schadigd mogen worden vooraleer erdoor liet College besloten is over het verslag van bet bestuur der werken De verplaatsingen of de afschaffingen van goten die zouden geeischt zijn voor de uitvoe ring der openbare werken of voor andere maatregelen van openbaar belang zullen geen aanleiding geven lot eenige schadeloosstelling' De snijwerken, antikiteiten, medailjie11' munten, waarden, pottengoed, standbeeld en alle andere kunstwerken die zouden ontde zijn zullen de eigendommen der stad wort Art. 9 Het plan der aan het C°"^|en onderwerpen leidingen en grachten, zal staal vaststellen van de sloffe, het gewicht, lengteen van den omtrek der buizen De buizen zullen in gegoten ijzer, in "C-gg rekt ijzer of in lood zijn volgens de n afmeelingen. Deze die gebrekkig iaw vonden worden zullen van de werken derd worden. ^<_<><>§g<><><><n> -o-oc3^^3«x=-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2