BERICHT. Onderlingen Bijstand État-Civil cT Ypres. JUBELFEEST Wij berichten aan al de liberale vrienden dat ons blad te bekomen is aan tv. 2-50 per jaar. Wij wakkeren al onze vrienden in de gemeenten zooveel mogelijk aan voor ons blad abonnenlen op te nemen, t is het beste middel om de liberale princiepen stand te doen houden en ze tot overwin ning te doen leiden. Wij rekenen dus op hunne bereidwilligheid en bieden hun op voorhand onzen besten dank. Be keus eener school. De algemeene Wedstrijd. Betreurenswaardig. Vakonderwijs voor Boerendochters. Een en ander. Art 10 De grachten of delvingen zullen onrtiiddelijk toegedaan worden, met ze te dammen bij lagen van tien centimeters. De lierplaveiïng zal volmaakt verbonden worden, zij zal ten minste tweemaal weder opgeheven worden en zoolang er inzakkingen zich zullen voordoen. In geval van met nakoming en onafhanke lijk van de boeten (2e alinéa van art. 38j, zal het College de werken van ambtswege mogen doen verrichten, door den aannemer de pla- veiïng, ten koste van den verlichtings dienst. Art. 11. Gedurende de opening der grachten of het leggen der buizen en geduren de alle andere bijhoortge werken, zullen de concessionnaris en zijne ondergeschikten de politie verordeningen en deze op de stads of algemeene wegenis moeten nakomen, even als de verordeningen of de bijzondere voorschriften der bevoegde overheden in het belang der openbare gezondheid of om de branden of andere ongevallen te voorkomen. Art. 38 De overtredingen op het mini mum van drukking 'art. '18J zullen gestraft worden met eenen afhoud van twintig franks voor elke bestatigingen. Die bestatinggen zullen denzelfden dag mogen herhaald worden naar waarschouwing gegeven aan de gascompagnie. Deze aan de art 8, 9, 10, 11, 15, 24 en aan de lilt- a, b, c, en d van het art. 25, zullen gestraft worden met eene boete van 10 franks. Dit alles zonder nadeel aan andere schade en intrestenen behoudens het recht van derde personen. De Oud-Leerlingen der Stadsschool Op Zondag, ln October eerstkomen de, viert deze maatschappij volop feest, ter gelegenheid 1° van haar meer dan 25jarig bestaan 2° van de stichting eener afdeeling voor mannen, die geen oud-leerlingen der Stads school zijn en 3° van hare aansluiting bij den Bond der West-Vlaamsche Maatschappijen van Onderlingen Bij stand. De feesten, die heel luisterlijk belo ven te zijn, zullen om 9 ure 's morgens aanvang nemen. Al de leden worden dringend verzocht op dat uur in het lokaal, ten Stadhuize, te willen aan wezig zijn. De verschillende bons, de loterij briefjes der tombola en de toegangs kaarten tot de feestlokalen zullen 's morgens aan de leden uitgedeeld wor den, die in 't bezit moeten zijn van hun ledenboekje en in regel met de wekelijksche betaling. De herbergiers, bij wie men bons voor een glas bier, geteekend door een bestuurlid, in betaling aanbiedt, moge deze gerust aanveerden Zij zullen hun op Zondag, 8" October, in 't lokaal, Stadhuis, van 9 tot 11 ure voormiddag, uitbetaald worden. De d d. Schrijver R D. CORDENIER Het schoolverlof is ten einde, de ge wichtige vraag voor de ouders stelt zich om te weten naar welke school zij hunne kinderen zullen zenden. Ieder jaar, op dat tijdstip, verdub- helen de klerikale gazetten van ijver de officiëele school aan te vallen. Sedert bijna het vierde eener eeuw verdrukt ons eene Regeering van pas- oors. Zij heeft ruimschoots van hare oppermacht gebruik gemaakt om al de openbare diensten te klerikaliseeren. liet onderwijs heeft aan de algemeene wet niet ontsnapt. De klerikale pers schreeuwt en tiert eiken keer dat, om eene rampvolle mededinging te ver mijden, -onze meesters eenen min of meer lauwen liberaal tot eene openbare bediening benoemen. Wij hebben pre fekten van Athenea hunne kiuderen zien zenden paar geestelijke collegiën om het onderwijs te beschimpen dat zij voor zending hadden te verdedigen. En het klerikale volk is niet voldaan. Het onderwijzend personneel in al de deelen des lands is geklerikaliseerd zooveel als het mogelijk was en die heet en hebben hunne bevrediging niet. Zij zullen maar te vreden zijn den dag opwelken zij met de medeplichtig heid der Burgerlijke Macht, zij de hand zullen gelegd hebben op de op voeding der jeugd, wanneer het onder wijs, gesteund niet op de wetenschap, maar uitsluitelijk op den roomsch ka tholieken godsdienst, algemeen zal ge worden zijn, wanneer men in al de scholen de rechten der dwaling zal ge bannen hebben, wanneer men overal in de jonge breinen zal ingeplant heb ben dat de belgiscbe Grondwet een karrevracbt vuilnissen is, dat de vrij heid der drukpers eene pest en de vrij heid van denken eene raaskalLn^ is Ziedaar waarom de officiëele school het voorwerp is der verwenschingen van de pree der rechterzijde zieda.ar waarom de klerikale regeering van Belgie de eenige is die samenzweert tegen haar eigen ouderwijs, hoe gekle rikaliseerd het ook zij De officiëele school moet verdwijnen, zulks is de vurigste wonsch onzer te genstrevers. Gelukkiglijk voor de toekomst van het land, vinden zij tot wien te spre ken. 't Is met een oneindig genoegen dat men een gevoeligen aangroei be- statigt der leerlingen die de officiëele gestichten bijwonen. Het onderwijs dat men er geeft is het beste Het ontstaat uit een princiep van onderlinge verdraagzaamheid en het perkt de kleine Belgen niet af van hunne jongelingschap in vijandige kampen. Het helpt mede om onze na tie sterk en vereenigd te maken. Het ontwikkelt ook het verstand door de overdenking in alles. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. De katholieke drukpers maakt sedert eenige dagen veel gerucht rond de uit slagen der wedstrijden van 1905 van het middelbaar onderwijs Moest men haar gelooven men moet haar nooit maar gelooven voor wat zij waard is zouden de gepatroneerde collegiën zulk8ucces behaald hebben dat zij de athenea geheel en gansch hebben doen het onderspit delven Het is in 't geheel dat ni8t dat uit de officiëele cijfers spruit afgekondigd in het Staatsblad. Ziehier den waren toestand Negentien atheneas en acht gepatro neerde collegies hebben deelgenomen aan den wedstrijd. Deze laatste hebben 15 prijzen, 25 accessits, en 23 eervolle meldingen behaald. De athenea behalen 70 prijzen, 110 accessits en 23 eervolle meldingen. Men heeft schoon die cijfers te draaien en te keeren, dezelve met eene bijzondere saus te bereiden, het is niet mogelijk er een welkdanig argument uit te trekken ten voordeele der kleri kale thesis. De athenea blijven in zeer goeden staat en hunne lasteraars hebben te goe der trouw hunnen'wensch voor de we zenlijkheid genomen. De libeiale werklieden van Antwer- pen voor titel voerend Liberale democratische partij -- hebben een droevig voorbeeld gegeven. Zij hadden tusschen hunne leden een referendum ingericht om te weten of zij de onder handelingen met de Vereenigde libera len zouden voortzetten met het oog op de kiezingen van 1906. De stemopneming had Maandag avond plaats en gaf 2,118 neen tegen slechts 282 ja. Ondanks de verzoenende tusschen- komst van burgemeester Jan van Rys- wyck is dus de scheuring voltrokken en de liberale-democratische groep zal bij de toekomende wetgevende kiezin gen onder zich alieene den strijd aan gaan. Droevig, betreurenswaardig ELIXIR IEAXVIERS, stilt maag- en Buikpijn. Voor alle beroepen is het van onbe twistbaar nut de beredeneerde begrip pen te kennen, die den grondslag dier beroepen moeten uitmaken. Dit wordt thans, zelfs in de eenvou digste beroepen, algemeen erkend. De kleinste naaister beseft bet nut der snijschool op den buiten zijn tim merman en metser gelukkig hunne jongens, bij gebrek aan eene beroep- school, naar eene teekenschool te kun nen zenden vie kleine handelaar trekt groot voordeel uit de lessen over han del en boekhouden. De scholen waar men de begrippen vau huishoudkunde aanleert, worden op heden door vele huisvrouwen gewaardeerd. Het beroep van pachteres, aangenamer en gezon der, is ook meer ingewikkeld dan welk ander. De pachteres moet inderdaad niet al leen de keuken gadeslaan, het huis en de kleederen onderhouden, maar zij moet ook nog den tuinbouw, de melke- rij, het neerhof, het boekhouden, en zoo meer, behoorlijk kennen Daarbij moet eene vrouw, om op de hoogte van hare zending te zijn, evenzeer de grondbeginselen der lichaamlijke, ver standelijke en zedelijke opvoeding der kinderen bezitten. In een bericht aan de landbouwers, uitgegeven door het ministerie van landbouw, lezen wij De landbouw-huishoudscholen zijn niet alleen nuttig voor de dochters welke zich op het landbouwberoep toeleggen, maar ook voor al deze die den buiten bewonen of eenen tuin, een neerhof of eene melkerij te verzorgen hebben. Het is enkel wanneer men de zaken verstaat, dat het buitenleven al het mogelijke genoegen verschaft. Deze gestichten mogen voortaan tusschen de volmaakste opvoedings huizen gerekend worden. Inderdaad, het aanleeren van natuurlijke weten schappen, elders te veel verwaarloosd, wordt hier noodzakelijk zeer hoog ge prezen, en men hecht er meer belang, dan in andere opvoedingsgestichten, aan de opleiding der vrouw. Daar het getal leerlingen zeer beperkt is, en dat zij samen wonen, leeft men er meer in familie de vorming vau het karakter en van de persoonlijkheid, de bijzon dere zorgen, zijn er evenals in den hui- selijken aard, mogelijk. De staatslandbouwschool voor meis jes te Bouchout bij Antwerpen, in 1892 gesticht, munt vooral uit door de prac- tische iDrichting van haar onderwijs. Beurtelings verrichten de leerlingen al de werkzaamheden welke aan de pachteres ten deel valleu Zij voeden en meiken de koeien, berekenen de voedingswaarde en de kosten van het rantsoen, maken boter en kaas, oefenen zich in het herkennen der hoedanighe den en gebreken van het vee, het be waren, benuttigen en ontleden der melk. Zij verzorgen het neerhof, bewa ken het natuurlijk en kunstmatig uit broeien, oefenen zich in het opkweeken en vetten der hoenders en bereiden dezelve voor het leveren naar hallen en markten. Zij besturen de bieënhalle, kweeken groenten en bloemen, snoeien de fruitboomen, maken allerlei opleg waren, beziënwijn, mee en verschillen de fruitdranken. Op huishoudkundig gebied maken en herstellen zij hunne kleederen, was schen, bleeken en strijken het linnen, bereiden de maaltijden, onderhouden het huis en den huisraad, houden boek der inkomsten en uitgaven en versieren de woning en hare omgeving zonder de onkosten te vergrooteu. Deze praktische opvoeding wordt nog volledigd door lessen van opstel, rekenkunde, natuur-wetenschap en gebruikelijk recht. Het onderwijs aan de landbouw school van Bouchout is gansch koste loos, enkel wordt de voediDg betaald Maandelijks wordt door de leerlingen de rekening opgemaakt en elke deel genote, meesteres zoowel als leerling, betaalt haar aandeel in de kosten. Opdat eenieder de voordeelen van dit onderwijs kunne genieten worden er door de openbare besturen studie beurzen beschikbaar gesteld. Op de wereldtentoonstellingen te Parijs in 1900 en te S'-Louis in 1904 heeft deze school den grooten prijs behaald. Met den volgenden leergang wordt er een tweede doch vrij studie jaar geopend om de leerlingen, welke het verlangen, toe te laten zich in 't een of't ander vak bijzonder te be kwamen. De plicht van alle liberaal Is vau zicli te abouneeren aan De Weergalm VERZORGING van KAMERVOGELS. Zuivere lucht is voor uw gevederde vrienden even noodig als voor u zelf, zorg dus, ook om hunnentwille, voor luchtververschmg in uwe kamer. Be schut ze echter voor tocht. Geef goed voeder, dat is zaad van goede kwaliteit, vrij van malheid. Is het voeder oud, muf, beschimmeld, dan kan dit ziekte of dood tengevolge hebben. Daarom moet het zaad gere geld worden vernieuwd, dus het bakje geheel worden geledigd. In den ruitijd is het goed voor het drinkwater, een korreltje ijzervitriool te doen of er een roestigen spijker in te leggen, gelijk hoenderfokkers voor hun kippenvolkje doen. Groenvoeder moet alsdan niet worden gegeven Veel behoefte heeft de vogel dan aan zonnewarmte, trou wens lederen dag, zoo mogelijk, moet men hem een paar uurtjes in de zoa zetten. Draag zorg voor geregelde reiniging der kooi, eenmaal wekelijks dient dit flink te geschieden, in den zomer is twee maal gewenscht. Dan bestrooit men den bodem met wit zand en geeft versch drink- en badwater. Dikwijls wordt den vogel suiker, koek of brood gegeven dit is ver keerd. Geef in plaats hiervan een stuk je appel of peer, wat groens, bijv. muur of sla, eierschalen of sepia dit laatste gewoonlijk meerschuim gehee- ten, is de witte, harde schaal op den rug van een zeekat of gemeenen inkt- worm in poeder wordt het door den goudsmid in plaats van vormdzand gebruikt. Ten slotte spreek uw vogel dikwijls vriendelij k toe; dit zal hem goed doen maak hem nimmer verschrikt. Kunt ge hem in de kooi een plaatsje geven, waar hij zich ongestoord, zonder ge zien te worden, kan terugtrekken, doe het dan Hiervan zal hij gaarne gebruik maken. VOOR DE JAGERS. De opening der jacht op de fezanten en op het groot wild, eerst vastgesteld op 1 October, zal bepaald worden op Zaterdag 30 September. Derwijze zullen de jagers zich twee dagen achtereen aan bun geliefkoosd sport kunnen overleveren. Declarations du 15 au 22 Septerabre 1905. Naissances Baratto, Henriette, Nouveau Marché au Bois. Dieryck, Joseph, rue de Lille. - Muylle, Lucien, rue Longue de Thourout. Declercq, Philomène, rue des Boudeurs. Manages Oeuniuck, Arthur, colporteur, et Pynket, Emma, servante, tous deux a Ypres. Verhack, Emile, sculpteur, a Schaerbeek, et Dewulf, Emma, mo diste, a Ypres. Divorce Flauw, Louis, cordonnier, a Ypres, et Vercouter, Sylvie, dentellière, de- raeurant a Gand. Décès Samyn, Daniel, 8 jours, chaussée de Zonnebeke. Vauhee, Maurice, 19 ans, mennisier, célibataire, rue de Lille. Baert, Paul, 67 ans, ouvrier de fabrique, époux de Vanthuyne, Ro salie, rue de Menin. Milleville, Maurice, 1 an, chaussée de Kern'nel. Dujardin, Lucie, 70 ans, sans profes sion, célibataire, rue de l'Höpital S' Jean. Oarisimo, Louis, 42 ans, saus profession, célibataire, rue Longue de Thourout. Bruynooghe Aloïs, 61 ans, sans profession, célibataire, rue Longue de Thourout. VAN DEN NAMENS HET BESTUUR r Cl OÊÊÊÊBm 'i zaBtsmtiB&maessBmsmmas&ism

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3