Stadsnieuws. Gekruiste leugens. De werken. De geestelijkheid gefopt. Verschil van verstand. Dat groot overschot op het buiten gewone komt grootendeels voort, om dat er veel meer gronden verkocht waren dan voorzien was. Eenige credieten zijn overtroffen ge weest het bedrag beloopt in alles tot 127 fr. 22. Aangenomen. 4. Lagere scholen begrootingen voor 1906. In bijzonder comiteit heeft de Raad de jaarwedde van 100 fr. vermeerderd van drie onderwijzers, de heeren Ty- berghein, Thiercen en Jonckeere, en van twee onderwijzeressen, Mevr. La- housse en Mej. Lousberg. Ten gevolge dezer vermeerdering, hebben de begrootingen eene lichte verhooging ondergaan. Zij beloopen in ontvangsten en uitgaven tot de som van fr. 36,055 09 M. Sobry doet opmerken dat de prijs- deelingen der verschillige lagere kos- telooze scholen, voornamelijk deze der meisjes, zeer kostelijk zijn. Het acht bare Raadslid drukt de hoop uit dat, ih het toekomende, de sommen ver leend voor de uitdeelingen min groot zullen zijn. Het spreekt van zelfs dat er rekening moet gehouden worden der fundatiën met dit doel gedaan, maar hij begeert dat het College de zaak onderzoeke. De begrootiugen worden goedge keurd, onder de voorbehouding dat het College voldoening geven zal aan M. Sobry. 5. Bewaarscholen begrootingen voor 1906. De begrootingen der betalende en kostelooze bewaarscholen, worden ins gelijks goedgekeurd. Zij worden vast gesteld op dezelfde cijfers als het vorig jaar. 6 School van huishoudkunde: be grootingen voor 1906. De Raad keurt deze begrooting goed die, in ontvangsten en uitgaven be loopt tot fr. 5 231-50. 7. Kerkfabriek van S'Nicolaus be grooting 1906. De Raad brengt een gunstig advies uit op de begrooting 1906 der kerkfa briek van S' Nicolaus. Zij beloopt in ontvangsten en uitga ven tot de som van fr. 6,964-24. 8. Burgerlijke Godshuizen ver- koopingen van gronden Om te voldoen aan de wenschcn in eene voorgaande zitting uitgedrukt door M. Sobry heeft het College naar de besteudige Deputatie geschreven om te weten of men het deel grond, gelegen op het grondgebied van Yper en waarvan do verkooping toegelaten was door den Raad, openbaarlijk moest verknopen. De bestendige Deputatie heeft er op geantwoord dat er niet diende tot eene openbare verkooping overgegaan te worden, indien er geene stellige vraag was. M. Sobry verklaart zich voldaan. De Raad brengt een gunstig advies uit op een besluit der Commissie van de Godshuizen, strekkende om een per ceel grond te verkoopen gelegen te Voormezeele en nevens een ander per ceel dat reeds verkocht is. De uitge strektheid van dat perceel is van 476 vierkante meters en het is geschat op 1,666 franks. 9. Burgerlijke Godshuizen over brenging van credieten. Bij besluit van ln October 11. vraagt de Commissie van het liefdadigheids- bestuur de toelating voor het overbren gen van eenige credieten der rekening 1904 der Hospicen en der Fundatie Godtschalck. M. D'Buvettere verzet er zidh niet tegen dat die overdrachten gedaan worden, maar hij begeert er de redens van te kennen. MColaerl. \^ij moeten vertrou wen hebben in de liefdadigheidscom- missie om de gegrondheid hunner vraag aan te nemen. MSobry. Het is ons toegelaten de rekeningen te overzien en wij zullen zien op welke wijze de credieten ge bruikt zijn geweest M. Colaert. - Men heeft het recht na te zien. Gunstig advies. 10. Bureel van Weldadigheid: rui ling van goederen. Het College heeft al de stukken overzien, zij zijn in regel. Deze bewer king zal uitmuntend zijn voor het Bu reel van Weldadigheid In ruiliDg van 11 aren en eenige centiaren ontvangt het 1 h. 4 a. 11. Gunstig advies. 11Vervoerdiensten dienst tus schen Woumen en Yper. Op het voorstel van het College ont heft de Raad M. Descamps, hotelhou der te Woumen, van den dienst tus- schen Woumen en Yper. 12. Vervoerdiensten afschaffing van den dienst tusschcri Passchendae - le en Yper De gebroeders Van Elslande zijn be machtigd den dienst at te schaffen tus- scheu Passchendaele, Zonnebeke en Yper. 13 Stadseigendommen verkooping van grond. De vraag gedaan door Mevr. Grys- peerdt, voor den Étankoöp van eenen grond van 7 meters op de Maloulaan wordt goedgekeurd. Die verkooping zal gedaan worden tegen 15 franks den vierkanten meter. 14. Rijwielweg en onderhoud van het voorland Bijsclschen steenweg Er volgt uit, eenen brief van den heer Ingenieur Froidure dat de Brug gen en Wegen erin toestemmen eenen rijwielweg te bouwen op den Rijsel- schen steenweg, op voorwaarde dat de stad het voorland, gelegen op gezegden steenweg, in goeden staat onderhoude, Na eenige opmerkingen gedaan door den Raadsheer D'Hu vettere, is de Raad van gedacht dat voorland in goeden staat te onderhouden. 15 Openbare verlichting Na eene lange woordenwisseling tus- schen verscheidene leden wordt de overeenkomst gesloten tusschen M. Valcke en de Cie De Brouwer door den Raad bekrachtigd Te rekenen van ln November aan staande zal du Cie De Brouwer het gas leveren aan de stad en aan de bij zon deren aan de voorwaarden vastgesteld in het nieuw contrakt. De openbare zitting wordt ten 7 ure geheven. Terwijl het Journal d'Ypres de zoo genaamde schandalen vertelt die, vol gens het zeggen van zekere correspon denten van Thielt en van hier, zouden plaats gehad hebben ter gelegenheid der groote liberale betooging van 24 September in gezegde stad Thielt, klaagt la Patrie van Brugge vau haren kant, op het zeggen van het Journal d'Ypres, over de zoogenaamde schan dalen die, denzelfden dag zouden plaats gehad hebben te Yper. Naar hetgeen de godvruchtige ga zetten vertellen, (en dat geeft de maat hunner geloofwaardigheid), zou men zich hier overgeleverd hebben, op de Vandenpeereboomplaats en vóór het gedenkteeken onlangs opgericht ter eere van de Onbevlekte Maagd, aan zulke beleedigingen dat zij eene ware ontheiliging van gezegd gedenkteeken zouden veroorzaakt hebben Men liegt met stoutmoediger noch onbeschaamder. Al de Yperlingen we ten, inderdaad dat, in den loop van 24 September, met meer dan op den dag der inhuldiging er geene vijandelijke betooging van melken aard ook heeft plaats gehad vóór het bovengemeld gedenkteeken, dat iedereen tot hiertoe geëerbiedigd heeft. (1) Een dingen is waar, gelijk wij het reeds gezegd hebben, 't is dat eenige mannen misnoegd en overprikkeld, gejouwd hebben vóór zekere wonin gen en gezongen hebben zonder ach terdenken van smaad jegens d« li- Maagd, en mei ter zijde van gezegde plaats, Avt Maria, Bim, Bam, Bom Onze klerikale bestuurders wetendat ook zeer goed; maar zij hadden een voorwendsel noodig om eene godsdien stige comedie in te richten uit kiesbe- lang, comedie waarvan memand, ze ts onder de rechtzinnige en gewetenvolle katholieken, dupe is geweest come die, die veeleer eene beleeding aan de Maagd zou zijn Die zekm' weinig zou gevleid zijn haren naam en haren eere- dienst gemengd te zien aan de ellendi ge berekeningen eerier schijnheilige en trouwelooze politiek En toen diezelfde politieke gruwel den, zij veroorloofden zich, zonder den minsten schijn van grond en zonder schaamte, op de geweldigste wijze, een nederigen en achtbaren medeburger teeerrooven, hem, tot verstomming van allen, der onwaarschijnlijkste laster schriften en,daarenboven, de schande lijkste ondeugden toeschrijvende. De wel verschuldigde eet herstelling heeft weldra gevolgd, verplicht en gedwongen 't is waar, maar hoe ellen dig maar ten prijze van welken leugen, doorwrocht met zoovele andere (1) De zedeles van al die gebaren en an dere dergelijke, is dat de mannen van het Journal de schreeuwers der straat nabootsende, ook noch ingetogenheid noch maat hebben, en dat zij in één woord, zich in eene slechte houding geplaatst hebben om zich het recht aan te matigen te klagen over eenig ij dei getier voortkomende van mis noegde losbollen. Wie den wind zaait oogst het weder. (1) Min geëerbiedigd is hei standbeeld ge weest van O. V. van Thuyne, boven de Don- kerpoort Men weet dat tijdens de verlichting van het gebouw, ter gelegenheid van het feest Surmont, de werklieden van den oud-schepen M. Fraeys, met hunne ladders, eenen arm, de voeten en de kroon van het standbeeld gebro ken hebben schade die nog niet hersteld is. (Nota der K.) on- üp het einde van den zomer, op het oogenblik van het vallen der bladeren wanneer de dagen merkelijk korten, besluit men het bouwen der Capron- straat.Zou men niet zeggen dat men in onze stad gaarne werkt spijts het ge zond verstand Vooraleer zijne onderlaag te leggen eischt de annemer, en met zonder re den, dat de stad onmiddebjk der voor landen legge die op haar rusten. Ziedaareene week dat de werklieden der stad bezig zijn aan dat lastig werk, indien zij voortgaan met zich alzoo af te beulen, zal het weken duren voor aleer de aannemer zijne werken zal kunnen voortzetten Beschikt de stad over zooveel geld om te verkwisten aan onverdiende dag huren Heeft de Schepen van openbare wer- werken nooit geene minuut tijd om somtijds de werken na te zien en zijne werklieden te kontroleercn Zou hij altijd op reis zijn voor zaken Hij 'ging veel beter doen dan zijn voorzaat, 't is nog altijd te bewijzen. De gaskwestie neemt voor het oogen blik at zijnen tijd en welhaast zal de waterkwestia hem belatten zich bezig te houden met de noodige werken ge zien den schitterenden staat der stads kas en gezien de hoogdringendheid van zekere te nemen maatregelen voor de verbetering van de kanaliseering der wateren, zal het volstrekt noodig we zen een tweede schepen van openbare werken te benoemen. Wij hebben geschreven in ons arti kel Herstelling aan de Onbevlekte dat wij den veldtocht verstonden door het Journal d'Ypres en zijnen ingever M. Colaert geleid tegen de Oud-Pompiers, zoo getroeteld door het publiek, het geen hun niet bevalt. Maar wij achten dien leugeuachtigen en hatelijken veldtocht onbetamelijk van wege de geestelijkheid. Wij hebben geschreven dat indien het volk, geplaagd en opgewonden, op eene luidruchtige wijze zijne blaam getoond heeft nopens de kleingeestige en uitdagende besluiten van den Bur gemeester, deze een afleidend middel gezocht heeft met het volk te beschul digen van eene anti-godsdienstige be tooging. Wij herhalen dat men met inzicht gelogen en gelasterd heeft. Ziehier een nieuw en beslissend be wijs ervan (1) Wij vinden dat M' M. M. wel goed ge weest is zich daarmede te vergenoegen. Maar \cl(3 liberalen zijn van dien aard weinig gal 1 en veel toegevendheid. (Nota der R.) Wij lezen inderdaad in bet or»» van het Bisdom la Patrie van gr(]an ge U8- Ypersche liberalen zouden ziel vóór het gedenkteeken derünbevlok te Ontvangenis, op de VandeDpeore* boomplaats, overgeleverd hebben d aan hatelijke betoogingen. Ziedaar hoe men ingelicht is geweest te Brugge Ziedaar hoe men er in ee lukt is aan het Bisdom de boetplech' tigheden te ontrukken, die het spel moesten maken van onzen sympathie- ken burgemeester en onze geestelijk heid belachelijk maken Wij hadden terstond geradeu wat er in den grond der betoogirig lag waar aan de geestelijkheid zich overgegeveu heeft. Het artikel van La Patrie is onzo meening komen versterken (zie ons nummer vaü Donderdag). 't Is stichtend, niet waar, beste le- zers Onze beurt is het nu eene ware hei ligschennis. eene beleedigirtg kenbaar te maken aan de Maagd die, zekerlijk voor de geloovigeu wrake roept ten hemel Inderdaad, terwijl de "eerherstel lingsstoet den Zondag de straten der stad doorliep al godsdienstige lofzan gen zingende, wij, liberalen, wij heb ben hem laten voorbijgaan zonder ons te ontroeren, want wij eerbiedigen de vrijheid van anderen, maar noch tans eene wanluidende en beleedigende noot heeft zich laten hooren...... het was, helaas de heilige bim-bam-bom niet meer der heilige klokken het was, oh gruwel, den heilig- schendecde hamer van een aantal arbeiders die, de zondagrust en den eerherstellenden dag trotseerende, de heilige nagelpuntjes sloeg in de gas meters der zeer katholieke nieuwe fa briek Zou er met den hemel overeenkom sten zijn volgens dat het katholiek of liberaal gas geldt Wij hadden reeds dergelijk feit ken baar gemaakt die op den dag van 0. V. Hemelvaart gebeurde Waarlijk de Brugsche smeden zijn kwaad op de H. Maagd Eerherstelling a. u. b. voor de ziels rust van onzen grrrrooten Colaert Kent gij M. Colaert, klerikale volks vertegenwoordiger zonder roem, bur gemeester zonder glans, der goede stad Yper, ontgoochelde feminist, zeer ver spreid in de gaswereld aan 4 sous den kubiekmeter, overvloedig beschimpt door kluchtige vastenavondzotten op de carnaval tijden Wij bekommeren ons in het algemeen weinig of' niet om dien vervallen politieker, want volgens eenen grondregel van Victor Hugo Nous avoas I'habitude, en songeurs que [nous sommes. De conlempler les nains bien moins que les [grands hommes. Hetgeen zeggen wil Wij, denkers, hebben de gewoonte veel min de dwergen te aanzien dan de gr00,e mannen. Maar ziehier wat er ons toe brengt een woord over M. Colaert te reppen. Over veertien dagen woonden wij t0 Thienen de inhuldiging bij van den nieuwen Burgemeester, die openbaar lijk verklaarde, in antwoord op d0 gewone aanspraken: «Gekozen door do liberale partij, waarvan ik mij 00,10 eer maak toe te behooren zal ik voort gaan met er de grondregelen van te verdedigen ik zal nochtans dn bin- gemeester zijn van allen en de reebteu van allen zullen gëerbiedig 1 worden. Dat is wel Maar op hetzelfde oog00 blik —i God w iet hoe! kwamen on zekere woorden in het geheugen v* M. Colaert. Ziehier die woorden 8 Wij zijn het recht en de macht macht omdat al de werken, al de i stellingen de onze zijn. Onze wer moeten maar voordeel geven aan o vrienden, aan dezen opwieu wij rekenen. En het heeft ons, heden beliei' tweede dezer verklaringen te ve •ijken met de 6erste om ®ens meer te toonen langs welken ^rtUfQ jj verdraagzaamheid zich bevind het verschil aan te wijzen dat e 0„ staat tusschen een vrijen geesten sektaris. i (Journal des Jeunes G^deS'J

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2