Stadsnieuws. Betooging M. Merghelynck. Het Journal in bekentenis van eerroovihg Strijdigheden. Zou hel een mirakel zijn Een nieuwe leugen. Van langs om sterker. Examen. M. Vandesiboogaerde zegt dat het de geburen zijn die er de oorzaak van zijn. Zij laten hunne wateren loopen op den openbaren weg. MColaert. Om die kwestie volle dig op te lossen, zou men moeten eene riool leggen. Voor het oogenblik be vindt de stad zich bijna in de onmoge lijkheid dat werk uit te voeren. Wat er van zij, de zaak zal onderzocht wor den. Wijziging aan de verordening op de spelen en vermakelijkheden op den openbaren weg. De heer Voorzitter. Sedert eenigen tijd heb ik op mij genomen aan do ver- schillige muziekmaatschappijen te ver bieden te spelen, wanneer zij de stra ten der stad doortrekken, omdat er misbruiken zijn geweest. (1) Personen die deze muzieken verge zelden lieten zich toe hunne medebur gers tebeleedigen door gezangen, kre ten geschreeuw. Ik heb zelfs groote wanorden bestatigd. Het was meer dan tijd dezen toestand te doen ophouden, ofschoon het pijnlijk is door een alge meen verbod zekere maatschappijen te doen bezuren die met in de zaak be trokken zijn. M. Colaert stelt voor de uitgangen te regelen bij het reglement op de spelen en vermakelijkheden op den openba ren weg, gedagteekend van 19 Augusti 1876, een artikel 3bis te voegen, lui dende als volgt De maatschappijen van muziek en zang die de straten der stad willen n doorloopen al spelende of als zingen- de, voor en na zonnenondergang, zullen zich moeten voorzien van eene toelating van den politieoverste. De vraag van toelating zal twee dagen te voren moeten gedaan worden en zij zal moeten vergezeld worden van den te af te leggen weg Het zal den Burgemeester vrij n staan den weg te veranderen en eene toelating toe te Btaan min dan twee dagen te voren gevraagd in de geval- len van hoogdringendheid M. Colaert verstaat door hoogdrin- 9 gendheid, bij voorbeeld, de uitgangen na eene kiezing en het geval dat eene maatschappij tot een feest is uitgenoo digd geweest min dan twee dagen te voren. M. D' Huvelteve deeltde gevoelens van 't College en dringt aan dat men zeer toegevend zou zijn. M. Colaert. Wij zullen zeer toege vend zijn, maar ik zal de hand houden dat er geen wanorde gedoogd zij en dat de plicbtigen opgezocht en volgens de wet gestraft worden. Het artikel 3bis in stemmen gelegd wordt met eenparigheid aangenomen M. Vandenboogaerde vraagt om bij hoogdringendheid eene verkooping in te brengen van boomen groeinde op de Btadseigendommen. De hoogdringendheid wordt gestemd. De Raad, na de uitleggingen gegeven door M. Colaert, laat het College toe eenige koopen boomen te verkoopen die tot rijpheid gekomen zijn, groein de op de eigendommen der stad. te BoeBinghe iangsde Yperlée en te Dicke- busch langs den vijver. De schatting is van 6,802 fr. Er is insgelijks kwestie geweest van eenige boomen buiten groei te verkoo pen op de stadseigendcmmen achter de zwemschool en op de Esplanade. Op de bemerkingen van MD'Huvet- tere is deze kwestie tot eene naaste zit ting verzonden voor onderzoek. MLemahieu begeert te weten tot waar de nieuwe canalisatie van het gas zich zal uitstrekken op den buiten. De ze vraag is gedaan omdat verscheidene buitenlieden de plaatsing gevraagd hebben van petroollanteerns, indien de stad ovèr dat punt geregeld ware, er ware misschien mogelijkheid gaslan- teerns te geven. M. Colaert antwoordt dat deze kwes tie moeilijk zal kunnen opgelost wor den voor nieuwjaar. In alle gevallen zal de canalisatie zich zeer verre uit strekken. De heer Voorziter denkt te mogen ver zekeren aan M. Lemahieu dat zij zich zal uitstrekken tot aan het lusthof van M. Biebuyck en zelfs, indien het noo- dig 18, tot den Verloren Hoek. De openbare zitting wordt ten 5 ure 3/4 geheven. In de Kamer. Verleden Woensdag heeft de Kamer van volksvertegenwoordigers hare werkzaamheden hernomen. In de eerste plaats is er overgegaan geweest tot de uitloting der afdeelin- gen voor de maand October, waarna men de bespreking heeft voortgezet van het wetsontwerp van verdedigings- stelsel van Antwerpen en uitbreiding van dezes haveninrichtingen. M. De Lantsheere verzoekt de Ka mer eenen dag te bepalen om te be slissen aangaande het in overweging nemen van het voorstel tot parlemen tair onderzoek betreffende het verde digingsstelsel van Antwerpen en dezes havenuitbreiding. M. Melot, namens den heer Helle- putte, die afwezig is, doet dezelfde vraag voor het in overweging nemen van zijn wetsvoorstel betreffende het aanleggen van een kanaaldok met ha venkommen te Antwerpen. De Kamer zal dienaangaande bij den aanvang der zitting van aanstaanden Vrijdag beslissen. M. Melot, katholiek afgevaardigde voor Namen, spreekt eene lange, doch belangrijke redevoering uit ten voor- deele van het parlementair onderzoek. Hij vraagt dat men de Kamer inlichte over de waarde van de vesting Ant werpen, zooals men die wil inrichten hij vraagt ook dat men zegge hoeveel manschappen daartoe noodig zijn en welke geldelijke opofferingen men van het land vergt. Worden de gevraagde ophelderingen niet verstrekt, dan zal hij niet aarzelen om voor het voorstel van het parlementair onderzoek, en tegen de Regeering te stemmen.Spreker verklaart niet zonder grondig naden ken van eene Regeering te scheiden die zijn gansche vertrouwen bezit, doch hij stelt er echter prijs op zijn mandaat van verkozene te vervallen en het programma zijner partij Geen man, geen kanon, geen cent méér gestand te blijven. Na M. Melot, wordt het woord ver leend aan M. Terwagne, socialist, voor Antwerpen. M Terwagne begint met te verklaren dat de groote socialistis che partij van Belgie en de Antwerp- sche democratie groot belang hechten aan het ontwerp, en dat, indien zij verplicht zijn het ontwerp in zijn ge heel te verwerpen omdat de Regeering de splitsing niet zal toestaan, zij dit zullen doen met de dood in 't hart. Spreker vraagt de splitsing van liet ontwerp, want nooit zal hij stemmen voor het noodlottig ontwerp der for ten Hij en zijne collega's zullen het voorstel Helleputte stemmen,strekken de tot de onmiddelijke aanlegging van het kanaal met kommen en het vraag stuk betreffende de doorsnede der Schelde opnieuwte bestudeeren. Wordt dit voorstel verworpen, dan zouden zij het gedeelte van het ontwerp dat de haveninrichten betreft, in zijn ge heel goedkeuren. xx.x Op het oogenblik dat het Journal d'Y pres zegepraalt, omdat M. Colaert, zijn ingever en opsteller, gezegeld papier komt te zenden aan M Deweerdt, ver schijnt in de kolommen van gezegd Journal eene herroeping.... die het Journal d'Ypres tot meer gematigheid had moeten uitnoodigen. Na op de ha telijkste wijze M. Moerman geë9rroofd te hebben, is het Journal d'Ypresdat zich het katholiek orgaan van het ar rondissement noemt, verplicht hem laffe verschooningen te doen. Wij aarzelen nietschrijft het, te verklaren n dat Af. Moerman zich vergistdat het hem niet is die beoogd is geweesthel misverstand betreurende houden wij er n aan bij le voegen dat wij hem aanzien als n onbekwaam den schrijver of den ingever te n zijn van het artikel tn dei' eerroovende n gesprekken waarop wij gezinspeeld heb- n ben. n Kon men tevens grooter Jezuiet en grooter lafaard zijn Hoe het is M. Moerman niet die beoogd is geweest Wien zal men het doen gelooven Wat te denken van een blad dat zegt het officiéél orgaan der katholieke partij te zijn, dat zoekt een eerlijk man, familie vader te bevuilen met hem afschuwelijke daden te verwijten, dan zich jammerlijk herroept, als een deugniet wien men eene kastijding wil opleggen, want het is onder de bedreiging van een proces, om eene veroordeeling te ontwijken, dat het Journal laffe verschooningen biedt En zeggen dat het godvruchtig or gaan aan zijne tweede heldendaad in dien aard is M. Moerman is geëerroofd geweest maar had het Journal vóór hem geen ouderling van 70 jaar beoogd De ou derling in kwestie heeft geprotesteerd en het Journal heeft herroepen Aan wien nu de beurt Dat belet niet dat dit Journal het or gaanvan M Deweerdt eene vod noemt Het is, dunkt ons, wat te gemakke lijk de historie vergeten van het stroo en den balk Allo, Mijnheeren leden der geeste lijkheid, eene verzoenings mis voor het groot orgaan der katholieke partij,dat tweemaal komt te bekennen dat het plichtig is aan eerrooving en lafheid, zich alzoo vernederende tot de ergste vodden De betooging ingericht door de hee- ren Burgemeesters van het arrondisse ment Yper, om hulde te brengen aan den heer Arrondissementscommissaris Merghelynck, heeft Zondag plaats ge had. Ten 12 ure en half werd de jubilaris ontvangen in de Troonzaal ten Stad- huize en door de feestcommissie ver welkomd. De heer Tyteca van Nieuw- kerke, Benjamin der Burgemeesters, bood MijnheerMerghelynckeen prach tig geschenk aan, bestaande uit een kristalen inktpotmet versiersels in ver guld zilver op een buvard met derger- lijke versiersels en langs voren eene vergulde plaat, waarop te lezen stond A Monsieur Ferd. Merghelynck, Commissaire d'Arrondissement d'Ypres Les Bourgmeslres, Jubilè de 25 ans 1880-1905 De heer Merghelynck, diep ontroerd, bedankte voor de eer die hem werd aangedaan en voor de kurstige geden kenis hem geschonken en beloofde steeds te werken tot welzijn der ge meenten van het Arrondissement. Na de ontvangst werd in de Blauwe Zaal een feestmaal opgediend. Heildronken werden ingesteld door den heer Voorzitter der feestcommis sie, M Godtschaick van Waasten, aan Z. M. den Koning; door M. Colaert aan den heer Arrondissements-Commissa- ris door M. Merghelynck aan de hee- ren Burgemeesters, door M. Victoor aan de feestcommissie en door M. Ba ron de Vinck, aan den ouderdomsdeken der Burgemeesters, Mher Markgraaf d'Ennetières. Binst het feest werd naar Z M. den Koning eene telegram gezonden, waarop een zeer vleiend antwoord van het Koninklijk Paleis is toegeko men. Wij bieden den heer Arrondisse- ments-Oommissaris Merghelynck onze beste gelukwenschen. M. Vanderghote, gemeenteraadslid, komt in dienst te treden als bediende van den nieuwen concessionnaris van het gas. Men 'vraagt zich waarlijk af'hoe die heer het zal aanleggen om voorts zijn mandaat uit te oefenen Is eene der eerste te vervullen voor waarden om een goed gemeenteraads- ïd te zijn, niet eene gebeele onafhan kelijkheid te hebben in de control der diensten die van de stad afhangen. Under deze komt ontegensprekelijk de openbare verlichting voor. M. Vanderghote zal dus zijn eigen r zijn Waarlijk de belangen der gemeente zijn in goede handen. Het is waar dat men zich te Yper met alles bevredigt. Is de heer Lema hieu, controleur der Hospicen er geen pachter van De Maagd der Van denpeereboom plaats, woedend over de kieskoinedi van eerherstelling die rond haar gespe n is geweest, is van haren voetzuil gek men om te protesteeren tegen de f perij°P' Men vraagt zich met ongerustheid waar zij zich is gaan verharen af gaaD verbergen Niemand heeft het juiste oogenblik van haar vertrek gezien Sommigen beweren dat het plaats gehad heeft een uur vóór de terug komst der Oud-Pompiers van Thielt op het oogenblik zelve dat de uitste' kende ypersche briefwisselaar van U Palrie de vindingrijke geschiedenis naar Brugge zond van het schandaal datmoest gebeuren bij de terug. komst der harmonie, geschiedenis uit gevonden men weet waarom en ver schenen 's anderdaags in het blad van het bisdom De Maagd die in de harten leest geeft de gave de trouweloosheden te voorzien en te doen mislukken zelfs wanneer zij uitvloeien van hare zooge naamde aanbidders zij heeft willen protesleeren door hare afwezigheid en alzoo het bewijs geven dat de Oud- Pompiers zelfs de gelegenheid niet ge- had hebben haar te beleedingen. Op het oogenblik van onder pers te leggen is de Maagd op haren troon nog met wedergekeerd wij verzoeken on- zelezers dat mirakel tegaanbestatigeu. De leugens uitgekraamd door het Journal d'Ypresdat zich het katholiek orgaan van het arrondissement naamt zijn niet meer te tellen. In zijn nummer van 18 October 11., heeft het heilig blad de onbeschaamd heid te verzekeren dit le Progrès re gelmatig aan zijne lezers de lezing aan beveelt van een politiek weekblad welk, met de medehulp der prent, bij zonderlijk antigodsdienstige politiek maakt. Wij dagen het bekend orgaan van onzen sympathieken Burgemeester uit te bewijzen dat le Progrès een ENKE LEN KEER de lezing van dat blad aanbevotenheett aan zijneabonnenten. Zal het Journal d'Ypres eerbaarheid genoeg hebben om dien nieuwen leu gen te bekennen Indien het alzoo voortgaat, zullen de ouders verplicht zijn, krachtens den wil van Mev. Lahousse, bestuurster der betalende Meisjesschool (1) de school- behoelten voor hunne kinderen te koopen bij den boekhandelaar welken deze onderwijzeres haren leerlingen aanwijst. Het schijnt dat de schrijfboeken en schoolboeken, die uit den winkel niet komen van zekeren wel denkenden boek handelaar, stelselmatig geweigerd wor den door deze opvoedster der jeugd. Zullen de ouders dat laten doen? Zullen zij sullig genoeg zijn om te buigen voor het bevel van Mev. de be stuurster Lahousse Allo heer Burgemeester, gij" die in uwe kiesmanifesten de vrijheid en de gelijkheid voor allen prediktet zult gij dien draconischen maatregel doen ophouden Jules l\oIf, oud leerling van het College Moderne en van het Ko ninklijk Atheneum vau Gent, die in Juli 11. zijn exaam afgelegd heeft van kandidaat in de rechten, komt mei on derscheiding.vóór de Faculteit der Hoo- geschool van Gent de 1® proef te onder staan der drie graden van licenciaatin politieke, maatschappelij ke en bestuur- Itjke wetenschappen. Wij bie len hem onze hartelijkst0 gelukwenschen. (1) Men weet dat onze meesters m school het schoolgeld merkelijk verhoogd neD" hen met het doel dit onderwijs gesticht le oo ontvluchten; zij hebben insgelijks het ere afgeschaft bestemd voor de schoolbehoefiei t leerlingen en sedert den 1° October Ik ZIJ" ouders verplicht de kosten van liet rum van het licht te betalen. o- (1) Hoe komt liet dan dat onze Burgemeester aan M Brunfaut verklaard heeft, tijdens het laatste uitstapje vvan het muziek der Oud-Pom- juers, dat hij geenszins het hevel gegeven had aan hel muziek te verbieden le spelen hij het doorloopen der straten van de stad,? Legt uit wie kan (Nota der Redactie). WÊÊÊÊÊÊEBSaMBBBÊÊÊÊÊttg^StBÊÊKtÊÊÊB^k nachter van

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3