Stadsnieuws. Doornijk en Yper. De werken. Groot komediespel in de Belgische Kamer. Het onderwijs op den buiten. 1906. Verscheurde plakbrieven. Het nieuwe gas. Bij de Ou vermoei haren. Bij dit onwaardeerbaar geschenk beeft M Surmont eene kleine bijzon dere bibliotheek gevoegd samengesteld r.it werken betrek hebbende op de ridderorden, onder dewelke zich zeld zame werken bevinden. Willende dat de gift vooral nuttig zij, heeft M. Surmout.er geen voorbe houd aan gesteld, den wensch integen deel uitdrukkende zijne verzameling te zieu de leemten vervullen der na tionale medalliekast, er de reeksen van te volledigen en er de krachtigste rol te spelen onder wetenschappelijk oogpunt. Velen zullen zeggen bij het lezen dezer regels, dat de stad Yper hadde kunnen voordeel trekken uit deze mildheid indien onze gewezen burge meester niet met ondankbaarheid be taald ware geweest door zijne politieke vrienden Men weet inderdaad boe M. Surmont losgelaten is geweest door dezen zelve die zich voor zijné beste vrienden 'deden doorgaan; door deFraeys', de Boone's, de Baus', enz. Men weet ook hoezeer die uitmuntende vrienden heden aanbidden wat zij eertijds verbrandden en hoezeer zij er voor beloond zijn. Wij hebben in onze vorige nummers onze lezers op de hoogte gebracht van hetgeen in de Belgische Kamers ge beurd is, met de bespreking van het ontwerp der Regeering betreffende de Groote Doorsteek van de Schelde en pet bouwen, van nieuwe forten rond Antwerpen. De vorige week kwamen drie minis ters, MM. Cousebant d'Alkemade, de Favereau en de Smet de Naeyer plech tig verklaren dat de opofferingen die het gouvernement aan het land vroeg zoo noodig waren als brood,, om de on afhankelijkheid van België te kunnen verdedigen in andere woorden dat de ongeveer 100 millioen die de legerin- richting in België thans kost al weg gesmeten geld was, indien men niet voor nog 200 millioen nieuwe forten bouwde. M. Woeste, opperhoofd der klerikale paptijsprak, in denzelfden zin Hij viel zijne politieke vrienden MM. Melot, Verhaegen, Heiieputte hevig aan omdat zij het voorstel van het ministerie niet wilden stemmen. Onze lezers weten, dat de HH de Lantsheere en Heiieputte voorstellen hadden gedaan, de eerste om het ont werp naar eene bijzondere commissie te verzenden, de tweede om dadelijk een kanaal te maken aan de haven van Antwerpen dat de andere werken zou kunnen vervangen. Donderdag sprak M. Heiieputte, de tegenstrever van MWoeste Hij bewees dat het ontwerp der Regeering niet be studeerd was en dat het onderzoek door eene bijzondere commissie noodig was. Op een zeker oogenblik, werd spreker door de socialisten goedge keurd. M. Woeste sprong op zijn stok paardje Gij hebt weerklank bii de socia listen, riep hij tot M. Heiieputte. Ik antwoord niet op deze onder breking, wedervoer deze, die voor doel heeft perso nlij k heden te brengen in een debat waar wij ons alleen om de hoögere belangen van het land moeten bekommeren. En ditmaal was het de rechterzijde, 't is te zeggen de klerikalen, die toe juichten en zoo M. Woeste afkeurden 't Is zeker wel de eerste maat dat zulks gebeuit aan den saucisseman van Aalst. Ook had gij eens zijne tronie moeten zien. Na deze hevige en belangrijke zit ting, was het iedereens oordeel dat 's anderendaags het ministerie zou in duigen gevallen zijn. Vrijdag 11., had eene vergadering plaats der klerikale leden der Kamer. Wat er daar gebeurde, gaat alle in beelding te boven M. 0. 8met de Naeyer, die zoo plech tig verklaarde dat hij aan zijn voorstel van de werken van Antwerpen hield, zooals aan de pe.rel van zijn oog, ver zaakt nu. om minister te kunnen blij ven, aao hetgeen hij voor België on ontbeerlijk verklaarde. Het voorstel voor hetwelk de Koning zelf overal gedurende da Nationale Feesten ging meetingen geven, wordt nu door zijne ministers losgelaten M. Cousebant blijft minister van oorlog zonder nieuwe forten en strijkt de duizenden franken op die aan de portefoelie van minister verbonden zijn alhoewel hij zelf bekend heeft dat de verdediging van het land niet verzekerd is M. de Favereau die sprak in de Ka mer met zijn hand op het hart, vaD onze buitenlandsche verplichtingen, blijft ook de dmzende trekken zonder dat deze verplichtingen vervult zijn Wat dunkt u van die oomedie, ge achte lezer 't Postje moet vet zijn, niet waar, opdat meu, om het te behouden, zoo veel karakterloosheid aan den dag zou leggen Het gouvernement stemt er ir. toe dat het voorstel der havenwerken naar eene bijzondere commissie verzonden worde 'en het voorstel der forten wordt van 105 op 60 millioen gebracht. Dit heeft M de Smet de Naeyer ver klaard in de zitting der rechterzijde. En niettegenstaande al deze toegevm gen, waar onze eerste minister liet overige zijner waardigheid aan op 1- fert, zijn de klerikalen niet te vreden. Eene hevige woordenwisseling heeft plaatsgehad tusschen M. Woeste en M. Beernaert die zich wederzijds hebben verweten de oorzaak te zijn van den val van het klerikaal ministerie Gij ziet dat het goed gaat, met waar Een twaalftal klerikalen blijven niet te,overhalen en in de zitting der af- doelingen die 's namiddags, om één uur geschiedde, heeft men wel het gezien. In al de afdeelingen is het voorstel Heiieputte aangenomen geweest. Voor het voorstel De Lantsheere, dat gansch hel ontwerp naar eene commissie verzond, zijn 78 voordeelige en 68 nadeelige stemmingen uitge bracht, 12 volksvertegenwoordigers hebben zich onthouden en 12 waren afw 'zig. Het ministerie is dus niettemin ge klopt op heel de lijn. Maar denkt niet dat het mini-derie daarom zijn ontslag zal geven Het houdt te veel aan geld Ondervraagd in de zitting der Ka mers die daarop volgde, door M. Van- dervelde. zegde de minister geene uitleggingen te kunnen geven. OSdertnsschen hoopt men door on derhandelingen en de kleine middel tjes, eenige der onthouders naar den kant van het ministerie te doen over hellen. In alle geval, op dit oogenblik speelt men in de Belgische Kamer het on waardigste der komediespelen Hoe is het mogelijk eenen openba ren dienst als het lager onderwijs, op 21 jaren tijd gansch te ontredderen zooals-de klerikalen het hebben ge daan. „Toen in 1884 de liberalen het bewind verlieten, Instonden in elke vlaam-iche gemeente eene lagere school, eene wereldlijke meisjesschool en eene avondschool. In vele dorpen was ook het Froebelonderwijs of onderricht der allerkleinsten ingericht. En thans? Heleinde der verlichte 19® eeuw zag in algemeeneu regel bet einde der wereldlijke meisjesschol en. Inderdaad, nog enkele jaren en de doodklok zal lulden over het bestaan der laatsto meisjesschool door wereldlijke juffers bestuurd. Geen enkel gemeente of er zijn gees telijke zusters die onderwijs geven. Nederig komen zij zich in het dorp vestigen in 't begin is de school klein, maar wordt jaarlijks vergroot en te genwoordig vindt men in elke gemeen te bloeiende kloosters waar verschil lende zusters troonen. Kan de wereldlijke school blijven "bestaan, zoo zal men wachten tot de titularis gepensioneerd of gestorven zij. De p'aats, vroeger als een nit vloei- <1 der hel gedoemd, de school, die ge vloekt was, zal door nonnekens be trokken worden. Onze toekomstige huismoeders, de vrouwen onzer burgers en werklieden, moeten opgevoed worden door perso nen die voor eeuwig aan de wereld hebben verzaakt Altoos zegt men De school voor het leven, en nu vindt men in de school meesteressen die voor immer aau de wereld hebben vaatwel gezegd en toch geroepen zijn om nuttige lieden der samenleving te vormen. Men ziet van Ine» hoe hét er in vele dier scholen toegaat. En hoop op beterschap is er niet. Inderdaad, wie zal zijne dochters nog tot onderwijzeressen opleiden Een vurige katholiek, vader van 6 meisjes, zegde ons over eenige dagen nog jammer dat de loopbaan van onder wijzeres voor wereldlijken gesloten is, anders zond ik 3 of 4 mijner dochters naar de normaal school In veel jongensscholen is het niet beter gesteld. Daar vindt men wel geene broerkens, maar de voortbreng sels der katholieke normaalscholen, mannen die eon of twee jaren op de schoolbanken hebben gezeten en dan hun exaam voor een zeer inschikke lijke jury hebben afgelegd. Daar zijn het doorgaans onbekwamen die de jeugd moeten opleiden en ze vaardig maken om de talrijke gevaren des levens te trotseeren. Nu de strijd om het bestaan zoo moeilijk wordt en wij meer dan ooit door bekwaamheid moeten uitschitte ren wordt aan geen grondig onderwijs gedacht Al onze naburen gaan op het gebi. d van onderwijs vooruit; allen hebl en het verplicht onderwijs: België alleen gaat den kreeftengang. Maar 't is waar in België heerscht de dom perspartij, de partij die door de onwe tendheid des volks aan het bewind wordt gehouden en ie. h onnoozelheid der massa hare macht vindt. Moge het kiezerskorps ons in Mei 1906 van dien ongelukkiger! toestand redden De vergadering van den Landsraad der Christen democraten, over veer tien dagen te Gent gehouden heelt de volgende besluitselen genomen I" A. De vergadering met alge meenheid van stemmen bekrachtigt het besluit vroeger door het midden bestuur genomen, te weten Bij de wetgevende kiezingvan 1906kandida ten te stellen le Brussel te Leuven, N ij velAntwerpen. Mechelen, Turn hout, Brugge, Veurne-Oostende, Kor- trijk, Yper, Thielt-Uoussolaer, Na men en Dinant. B Besluit tevens dat geen verbond met andere partijen zal mogen wor den aangegaan, tenzij bekrachtigd door het Middenbestuur C Bij de eerstvolgende Senaatsver kiezingen zal de christenc volkspartij met eigen kandidaten ojilrcden. Doornijk, garnizoenstad, wier magistraten den vaderlandschen plicht begrepen hebben die op hun weegt, de schietoefeningen te vergemakkelij ken en aan te moedigen, Doornijk, zeggen wij, mag zich beroemen, dank aan den Stand, dit jaar een schoon succes behaald te hebben in den grooten schiet wedstrijd. 129 schutters dezer stad, burger wachten, militairen, pompiers en burgers hebben deel genomen aan de verschillige prijskampen en 98 zijn als overwinnaars uit den strijd gekomen. Het geheel der prijzen die hun toegewezen zijn geweest beloopt tot het schoon cijfer van 4190 franks. 101 zilveren koeverten. 1 eerebeker. 2 eere-zinnebeelden. 1 zinnebeeld van meester schutter. 1 gouden medallie van den koning. 4 uurwerken met niello's versierd. 7 bekers onafhankelijkheid. 1 berloque in verguld zilver. 49 zilveren berloques. Te Yper, garnizoenstad, wier ma gistraten den vader landschen plieht niet begrepen hebben eenen Stand in te richten, (redevoering van M. de Trooz) hebben slechts 11 schutters deel genomen aan den prijskamp en bekomen 60 franks. 7 koeverten. 10 zilveren berloques. Namens de talrijke Ypersche schut ters, dank M. Colaert voor het goe de buitenkansje dat aan de stad ont snapt. Te Doornijk heeft de bevolking de bekroonden met geestdrift ont haald bij hunne terugkomst van Brussel. Dezen werden zegevierend naar het Stadhuis geleid waar zij door het Stadsbestuur ontvangen werden. Te Yper stellen wij integendeel voor eene betooging van sympathie en dankbaarheid in te richten voor ons Stadsbestuur en zijnen vader- landslievenden overste. Op verschillige plaatsen der stad heeft men opnieuw de plakbrie ven verscheurd onzer liberale Asso ciatie, die eene politieke voordracht aankondigden van M. Joris Lorand, liberalen volksvertegenwoordiger van Aarlen-Virton. Men moet denken dat onze tegen strevers bevreesd zijn van onze pro- ganda om zich daden van die soort toe te laten. Zijn de wetten niet gemaakt voor iedereen en heeft de politie het bevel niet dezelve te doen naleven Men heeft veertien dagen noodig gehad om de boordsels langs eenen kant der Capronstraat te leggen. Hoeveel zal men er noodig hebben voor deze van den anderen kant Waarlijk men zou zeggen dat in de goede stad Yper, het geld der lastenbetalers geene waarde heeft, wat men verkwist in daguren, bij gebrek van toezicht, is onwaar schijnlijk. Wij hebben een schepen van open bare werken die het zeer druk heeft met zijne zaken, onzichtbaar is voor de werken der stad. Somtijds, maar het is zoo zelden, gaat de burgemees ter gebogen, nadenkend en altijd onhandelbaar van verre het werk nazien dat door zijne getrouwe arbei ders-kiezers verricht wordt. Welke moeten zijne overwegingen zijn, wanneer hij die koele en regel matige uitbating der stadsfinanciën ziet Het is zichtbaar dat de carotte in de hoofdplaats van een landbouw arrondissement goed verzorgd wordt. Maar wat gedaan in zijne plaats Waggeland 'op zijn voetstuk van een eertijds volksgezind man, hij moet de oogen sluiten daar waar hij ze zou moeten openen. Het is nog beter de goede kiezers te ontzien, zich te laten opwinden door eenige sektarissen en maar te denken om de liberalen te tergen. Van alle kanten komen klachten toe nopens hetfameuse brogsche gas. Min pressing rnin verlichting Is het om tot die ellendige uitkomst te geraken dat men de Yperlingen aan de deur gezet heeft Zondag 11., gaf de Turnersmaat schappij Be Onvermoeibaren haar eerste winterfeest Van vóór 7 ure reeds was de zaal der Beurs proppend vol. Het puik der Ypersche bevolking was er toegestroomd om eenen blik van sympathie te geven aan die moe dige Turners, die niets verwaarloozen om hunne eereleden prachtige feesten aan te bieden. De symphonie,onder het bestuur van M Tasseel heeft dit feest opgeluisterd en de schoonste stukken van haar re- perterinm uitgevoerd. De Turners der 1« afdeeling voerden met veel kunde en zeer wel de oefeain-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2