Het vergunningsrecht en de klerikale partij. klerikale regeering aanstaande jaar zullen omverwerpen Toejuichingen Wij hebben 9 zetels gewonnen in 1904. In 1906, kunnen wij er twaalt winnen waarvan drie zetels Vlaanderen Uw volksvertegenwoordi gerM Nolf, heeft sedert vijf jaren zfjnen plicht gedaan. Ik heb de over- tSg dat hij zal herkozen worden meteen grooter getal stemmen. Bravo's Te Kort rijk, met een verbond te sluiten met de socialisten, zullen wij een liberalen afgevaardigde meer heb ben. Te Roeselare-Thielt, zal men niet vele stemmen moeten verplaatsen om een liberalen afgevaardigde te stem men. Te Oostende, dank aan de werk zame propaganda van onzen vriend Buyl en aan de volksgezindheid van den Oostendschen kandidaat die hij voor strijd gezel heeitzul d© liberale partij versterkUw'ot'dén ujet eene stem wij zullen M. Serroys in het Parle ment zien treden. West-Vlaanderen zal ons dus 3 nieuwe zetels aanbreugeu (Toejuichingen.) In het walenland, zullen wij zeker een nieuwen socialistischen afgevaar digde hebben te Namen, een liberalen afgevaardigde te Dinant en een socia listischen atgevaardigde meer door het anti-klerikaal verbond te Nijvel, waar de terugsprong der klerikaleu aanzien lijk is. 3 eu 3 maken 6. Brabant en Antwerpen moeten ons zes andere zetels geven. Te Turnhout, waar oppositie kandi daten tot tweemaal toe 10.000 stemmeD gehad hebben, zal het met moeilijk vallen een liberalen afgevaardigde te doen stemmen, gelijk verleden jaar te Hasselt. Te Mechelen is het verbond gesloten tusschen libeialen en socialisten, het is voldoede de voorgaande cijfers te be houden en wij zullen een nieuwen zefe' winnen Te Leuven, zal het verbond der libe ralen en der socialisten ons maar een getal stemmen moeten doen winnen dat niet moeilijk is te bereiken om eenen zetel meer te veroveren. Te Antwerpen, waar de liberalen op het punt waren eeneu zetel meer te hebben in de laatste kiezingeru, en ver leden jaar eenen senator komen te winnneu, moeten wij twee anti-kieri- kale afgevaardigden verkrijgen, eenen liberaal en eenen socialist. Te Brussel toonen ons al de tijdingen van den buiten de volledige verwar ring der klerikale partij, wat ons moet toelaten een bescheiden zetelte verove ren. Zoodat de meerderheid van 20 ka tholieke stemmen zou veranderd zijn in eene meerderheid van 4 anti-klefi kale stemmen. (Toejuichingen Dit is geene eenvoudige hoop, zij wordt eene zekerheid wanneer men den teganwoordigeu toestand der kle rikale partij nagaat Mijnheereu, de middelen van het klerikalisme zijn altijd zeer ellendig geweest het valt ons niet aan op kwestien van princiep, het bestrijdt ons wezenlijk programma niet, liet verkleedt hetzelve door lasteringen. (Zeer wei) Aan de vlaamsche buintenlieden ver telt het een zeker getal leugens het verklaart de liberalen vijanden van den godsdienst zij zeggen dat zij het op de ziel van hunne kinderen gemunt hebben, 't Is zuivere lanter. De libera leu eerbiedigen bet recht van iedereen te gelooven wathij wil en de gewetens vrijheid van iedereen is de grondregel van hun programma. (Bravo's) die ge dachten van verdraagzaamheid die gedachten van gewetensvrijheid zijn nu overal ingedrongen en wij moeten die gedachten uitbreiden, ze doen ken nen aan de vlaamsche buitenlieden, die dezelve zullen begrijpen zooals ze bijvoorbeeld de buidenliedeu van Luxemburg bpgrepen hebben. (Zeer wel De klerikalon verklaren ook dat de liberalen militair gezinden zijn dat zij sterkten zullen stemmen en de bij drage in manschappen zullen vermeer deren Dit is het stnjdpaard der kleri- kalen bij de vlaamsche buitenlieden Niemand gedwongen soldaat zij hebben zich doen kiezen, zeggende geen man, geen sou meer Nu kan men oordeelen over de onbeschaamd heid hunner leugens. (Toejuichingen Eeu woord, inderdaad, over den geldelijken toestand In 1884 was hun oorlogskreetweg met de belastingen M Graux wilde 23 000.000 belastingen leggen om het tekort der begroptmg aHn te vullen. Men was iu volle huis houdkundige crisis. De vooruitstrevers, gesteund door de klerikalen, zegden dat hot zou ge noeg zijn met 15.000.000. De klerika len "aan het bewind gekomen, hebben de belastingen van M. Graux behouden en heden is de begrooting aangegroeid met twee honderd mil lioenen 'sjaars. Oh zij hebben aan do rechtsreek- sche belastingen niet gekomen. Do rechtstreeksche belastingen wordenge- zien op de contributie biljetten -zij hebben zich wel gewacht er aan te ko men. maarzij hebbende onrechtstreek- scho belastingen merkelijk verhoogd, omdat het deze zijn die men betaalt zender het te weten het zijn ook d«ze die vooral op de arme lieden wegen. Zij hebben ook de belasting op den al- cool verdriedubbeld, de accynsen- en de tolrechten verzwaard, 't cijfer verdubbeld opde suikerrechten. Ma-ar dat is niet genoeg, M de Smet de Naeyer heeft. de openbareschuld met een milliard verhoogd. Da openba reschuld was, over tien jaren, van twee milliards, sedert zijné aankomst heeft M. .de Smet de Naeyer ze gebracht op milliavds. In 23 jaren had M. Erère-Orban za maar met 70 millioenen verhoogd M de Smet ontleent honderd millioe- nen 's jaars, 71 is veel gemakkelij ker men ontleent, men ontleent al tijd en men kan dan door den Koning doen zeggen, gelijk M. de Smet de Naeyer het gedaan heeft, dat de nieu we versterkingen geen sou aan de las- tenbetaiers zullen kosten. Natuurlijk men ontleent alles. Indien men hem hadde laten doen, hij zoo 500 millioenen outleend hebben, niets dan voor het enkel loopende jaar 300 millioenen voor de wer ken van Antwerpen, 120 mil lioenen voor de buitengewone be grooting, 80 miilioenen voor den nieuwen spoorweg van Brussel in Duitschland Zijne vrienden hebben geëindigd met in opstand te komen en dat zou u niet moeten verwonderen mdien hier en acht dagen M. de Smet de Naeyer ten gronde lag. (Gelach). Gij ziet dus, Mijnhemm, de anti- militariste partij aan het- werk zij heeft zorgvuldiglijk al de militaire lasten vermeerderd het bepaald getal manschappen is niet verminderd. De uitgaven zijn goed vooruit gegaan onze militaire inrichting kost ons nu 90 millioenen 'a jaars er on der begrepen de 15 millioenen der vergelding van de lotelingen, waardig van'de klerikale volksleiders, die, om zelve niet te dienen, de zonen nemen der werklieden en deze der boeren, en zich inbeelden dat het zal voldoende zijn dezelve een frank daags te betalen, met het geld van allen, om de aan- stootelijke onrechtvaardigheid der plaatsvervanging en der militaire lote rij aan hunne oogen te verbergen. M Beernaert trok ten strijde in 1884, met de kreten: geen sou meer. Welnu, hij heeft de sterkten der Maas gemaakt, die 75 millioenen gekost hebben. M. de Smet heeft ons in het jubel jaar gezegd vertrekt zoo gauw niet. Stemt eert 300 millioenen voor Ant werpen Hij moet de Groote Doorsnede der Schelde hebben. De groote minis ter vergenoegt zich niet meer met dé Schelde zooals God ze gemaakt heeft, hij moet eene Schelde hebben naar zijn eigen beeld, de Schelde de Smet de Naeyer (Algemeen gelach). De stad Antwerpen beeft zich tegen dat ont werp verzet en M. de Smet de Naeyer heett haar gezegd Indien gij de Groo* te Doorsnede niet wilt zullen er geene nieuwe zeevaart-inrichtingen zijn. En, daarenboven, bij wil Antwerpen om ringen met 125 kilometers sterkten ge lijk rond Parijs. Den 10 Mei, in den naam der vader landsliefde, wilde men ons die 300 millioenen doen stemmen, die er vier of vijf honderd zullen worden, zonder bestekken, zonder plans men i3 bui ten alle grondwettelijke vormen ge gaan. (Zeer wel). Over 10 jaren was Antwerpen zonder verdediging, zegt men, dan was de Itegeering wel plichtig Maar om de afgevaardigden van S' Nikolaas, Den- dermonde °n Mechelen te vergenoe gen, heeft men begonnen met rond dat zoogezegd vaderlandsch ontwerp de on waarschijnlijkste onder-aannemingen te doen. 't, Is wel bet bewijs dat bet geene vaderlandsliefde geldtmaai eene kiestaktiek, en er is maar eene verde diging die wezentlijk onze klerikalen aanbelangt, het is de verdediging der portefeuilles. (Algemeen gelach) Men heeft reeds de gevraagde forten met 100 kilometers verminderd, maar die 100 kilometers zal men moeten verdedigen, men heeft nog liet stelsel niet uitgevonden van forten die zich alleen verdedigen. Er zullen mannen moeten zijn, waar ze gaan halen Met 180.000 mannen op het papier en 150 000 in wezenlijkheid, zon men de forten der Maas en de 100 kilometers forten van Antwerpen moeten veide- digen en den veldtocht moeten houden tegen de ontzaggelijke legers van Duitschland en van Frankrijk. Het is loutere gekheid te houden staan dat dit klein leger zon voldoende zijn. Met 150.000 mannen zou men zich juist kunnen verbergen te Antwerpen, be houdens gansch België aan den vreem den inval over te leveren. Toejuichingen 't ls aan de grens dat men het land moet verdedigen. Wat het land moet verdedigen zijn geene forten, het zijn mannen. Al de Belgen moeten kunnen deelnemen aan de verdediging van het land. (Bravo's). Wanneer ik voorgesteld heb zulks id de militiewet te stellen heeft M. Woeste verklaard dat indien het Va derland in gevaar ware, hij de wapens zou.opnemen om het te verdedigen, 't Is éen louter gezwetb Om de wapens te kunnen opnemen, moet men eene militaire opleiding ontvangen hebben, en deze opleidiug welke men aan allen moet verzekeren, kan men slechts bekomen met het verplichtend onder wijs te besluiten er bij voegende dat na de school, de jongelingen de eerstemi- litaire handboeken zullen aanleeren in hunne gemeente opdat zij op twintig jarigen ouderdom, allen zonder eenig voorrecht, zonder eenige onderschei ding eene militaire opleiding zullen ontvangen die men hen kan geven iu eenige maanden, dan zullen 400,000 Belgen, in geval van gevaar, zich kunnen steiien niet in de forten van Antwerpen, maar aan de grens (Langdurige Toejuichingen Daarom moet men beginnen met de voorrechten af te schaften. De plaats vervanging dienog slechtsinSpanje en in Belgie bestaat, de twee uit&juitelijk klerikale landen van Europa, moet verdwijnen. De loting is verfoeilijk en onredelijk De dienstijd moet op eeni ge maanden verminderd worden De militair moet niet dienen voor kinder meid of voor dienstknecht Maar dat I men al den tijdgebruike dien men hem ontneemt om hem het ambacht van soldaat te leeren De last moet op al len wegen en het leger moet samenge steld zijn uit geheel de natie De for ten der Maas moeten voldoende zijn voor België, maar de gansche natie moet eene militaire opleiding ontvan gen hebben die haar toelate naar de grens te snellen (Bravo's.) En als wan neer het alzoo zal zijn zal niemand meer deuken om ons aan te vallen. Ziedaar onze militaire politiek Ziedaar wat wij willen (Zeer wel.) In plaats daarvan, wat zien wij Gij weet wat er in de Kamer ge beurt de laatste wijzigingen van het ontwerp de verduistering der Groote Doorsnede en van een gedeelte der sterkten, de opeenvolgende overgaven der Regeeriug, de onder-aannemingen zouden vermakelijk zijn indien het geld der lastenbetalers eu de veiligheid van het land niet op bet spel stonden. Zijn het de beloften gedaan aan M. Colaerten aan M. Vau Merris de vaart te voltrekken van de Leie naar d'Yper- lée die hen bewogen hebben de voor stellen der Regeering te stemmen, waarvan hunne kiezers niet willen (Gelach) Eene Regeeriug die misbruik maakt van de onschendbaarstedingen kan aan het bewind niet behouden worden !- De liberale partij heeft een democra tisch of vrij burgerlijk programma dat voldoende is aan de bevolkingen uit te leggen om hunne geestdrift op te wek ken De klerikale partij heeft hare beloften verraden en haar programma verloochend De propagandisten moe ten maken dat het voik de oogen ope- no Gij moet al uwe pogingen beste den om tot het volk te gaan om het de waarheid te zeggen, om het het goed lijk ministerie omverwerpen en wij zullen eene liberale Regeermg samen stellen om de billijkheid en de recht vaardigheid voor allen te verwezenlij ken (Langdurige Toejuichingen bevrijdende woord toe te sturen en 't toekomende jaar zullen wij dat verfoei- Die meesterlijke redevoering is met de welwillendste aandacht aan hoord en maakt een zeer grooten in druk op de toehoorders. M. Nolf bedankt den heerlijken redenaar, zoowel in den naam der Liberale Associatie als in dezen van al de toehoorders, hij heft de zitting te midden der levendigste geestdrift. Dat het verguningsrecht de uitslagen niet oplevert, welke er van verwacht werden, moet niemand verwonderen als men weet hoe de wet toegepast wordt. Het is eene klerikale instelling en evenals al wat de klerikalen aan wetten en reglementen maken, is er al- lijd een kiesbelang bij Er is niets waar: van zij geen partij weten te trekken, om... stemmen voor hun klerikaal kraam te winnen De wet op de ouderdomspensioenen wordt door hen op de schandelijkste wijze geëxploiteerd. Zij bezorgen pen sioenen aan lieden die er geen recht op hebben en doen aan anderen gelooven, dat zij het zijn, die dat pensioen heb ben ïDgeBteld. De wet op den onderlingen bijstand, die aansluiting bij de Staats-pensioen- kas, gebruiken zij om honderden boe- renkringeu in te richten, waarvan zij de herkenning door de Staat weten te bekomen, dit alles om de buitenlieden in hun net te vangen en deze voor hen te doen stemmen, daar zij bewezen dat de toelagen van Staat en Provincie aan de klerikalen te danken zijn. Ziet overal rond en onderzoekt hun ne werken, hetzij schijnbare liefdadig heid, het stichten van katholieke on derwijsgestichten, enz., in den grond zult gij altijd een kiesbelang vinden om hunne leiders aan het bewind te hou den. De vergnnniug of het recht van den verkoop van sterke dranken wordt door de klerikalen op de partijdigste wijze uitgevoerd. Op den buiten zijn honder den herbergen ontslagen van dat recht, daar de gemeente en andere overheden de oogen toedoen, als er genever ge schonken wordt door iemand die het recht niet betaalt. Ziehier water op eene buitengemeen te voorviel Eenige personen moesten voor zaken in die gemeente zijn en traden in eene herberg. Zij vroegen een druppel genever. Mijnheeren, zegde de vrouw, ik verkoop dat niet, daar ik het vergun ningsrecht niet betaal. Maar vrouwke, zegt een hunner, gij ziet toch wel dat wij geene accijns bedienden of overheden zijn, om u in overtreding te nemen. 't Is mogelijk, zegt de vrouw, maar ik geef in mijne herberg geen sterken drank. Willen wij een borrel in uwe keu ken nemen, dat ia ons gelijk. Nu, zegde de vrouw, ik zie dat gil geene verraders zijt ik zal er u tnaai een scheuken,maar drinkthem spoedig uit. Ditgebeurde en eender heerenvroeg voor zij vertrokken -- Bazin, uwe genever is goed wie zijn zoo uwe beste klanten, aan wie gi. in het geheim verkoopt? Wel, men heeren, dat zijn de veld wachters en de gendarmen, die hun dagelijks voorbijgaan en soms komt ch Burgemeester ook al om een druppel- Dat is maar van eene gemeente eu al zoo zijn er velen en 't is grootende® daaraan toe te schrijven dat, als herbergen al eenigazins verminderen het gebruik van den alcohol nog ver meerdert, en dit ten nadeele van he bergiers, die verplicht zijn het vergu ningsrecht te betalen en hun dran duurder moeten verkoopem^^^^^J De plicht van alle li!ier»a is van zirli te abon"cC,*cl aan De Weergalm rlQI? I'l 1 .- 1 1 1 rrr,-. 3 i. UUJ ijül u

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2