Politieke voordracht Hoogeschool Uitbreiding BS. Albert Devèze, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 50a November I90o. Tweede jaar. Nr 5. Zondag 3 December, LES der cursus van M. Piérard. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BMnndertlags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-üO. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixftiudestraal, nr 53, Ie Yper. De aankondigingen van gansch België en 'i buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dtjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Den 17 December aanstaande zal eene politieke voordracht gegeven "worden ia de Zaal der Oud - Pom piers, door advokaat l>ij het Be roepshof' van Brussel. <>m 15 uren, Openbare zitting van Zaterdag48 November 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 na. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye en Vandenboogaerde, Schepenen Fraeys, Fiers, Vanderghote, (1) D'Hu- vettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Sobry, raadsleden M. Gorrissen, Se cretaris. Afwezig De heeren Bogerem, Van- devoorde, Iweins, Lemahteu. Vooraleer tot de dagorde over te gaan, kondigt de heer Voorzitter het overlijden aan van Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, hij maakt in bewo- gene bewoordingen den lof van den aflijvige en stelt voor eenen brief van rouwbeklag te zenden aau Z. M. den Koning en aan H. K. H. de Gravimvan Vlaanderen. Die woorden worden rechtstaande aanhoord door de heeren Raadsleden en het publiek. De raad gelast het schepencollege met deze zending. IMededeelingen. Na eenige uitleggingen gegeven door den heer Voorzitterkeurt de Raad de be slissing goed de benoeming van Statie- plaat» te geven aan het deel grond zich bevindende vóór de Statie. Er was sprake geweest den naam van Malou- squere te gov en aan dat deel grond, maar (1) Men weel dat M Vanderghote reken- plichtige is benoemd geweest van de nieuwe gasfabriek en dat hij zijnen dienst begonnen heeft seden 1" November li Het dunkt ons dat er meer of min tegen strijdigheid is tussehen de functie van boek houder der gasfabriek en deze van Raadsheer. Zal M Vanderghote waardigheid genoeg heb ben om zijn ontslag van gemeenteraadslid te nemen. Of zal hij zeggen gelijk de Maerschalek Mac-Mahon Ik ben er, ik blijf er (Nota der Redactie). daar men reeds de Maloulaao heeR, heeft het College gevonden dat het verkiesbaar ware dat deel Statieplaats te noem8n. Wij zullen dus de Statie straat en de Statieplaats hebben. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief komende van den Minister van openbare werken, de weigering van den Staat aankondigende den weg van Yper naar Komen over te nemen omdat hij te smal is en dat de weg niet veel korter is langs dezen kant dan langs dien van Waasten. De verkooping van boomen gehou den den 13 November 11. heeft de som van fr. 6,538-50 opgebracht, met den 10n penning fr 7,247-35. Een weinig meer dan den schattingsprijs. De Raad keurt het proces-verbal de zer verkooping goed. M. Sobry vraagt of de eenige boomen, groeiende bij de Statie en waarvan de verkooping voorgesteld is geweest in eene voorgaande zitting, zullen ver kocht worden. M. Vandenboogaerde antwoordt dat voor hetoogenblik er tot deze verkoo ping mat dient overgegaan te worden, maar dat de stad eenige lorkeboomen zal doen vellen. MSobry stelt voor eenige verande ringen te brengen aan de Esplanade, langs den kant der Statie. Het achtba re Raadslid legt het plan neder vóór den Raad. MColaert. De kwestie opgewor pen door M. Sobry is eene kwestie van groot belang die de stad tot aanzien lijke uitgaven zou leiden. Wat er van zij, het College zal de voorstellen van M. Sobry met welwillendheid onder zoeken. M. D'Buvettere vestigt de aandacht van het College op den slechten staat van den weg voor voetgangers, te re kenen van de Statie van Ztllebeke tot aan het dorp. De gemeente Zilleb'eke, voor het deelt dat op haar rustte, heeft den weg in goeden staat gesteld, het is noodig dat de toegang tot den tram in den besten staat mogelijk gesteld worde. M Vandenboogaerde. Die herstel lingen zijn niet verwaarloosd geweest, zij zijn gedaan geweest maar om M D'Huvettere te voldoen zal de kwestie, door hem opgeworpen, met de grootste welwillendheid onderzocht worden. De heer Voorzitter deelt aan de verga dering het verslag mede vaü den heer doctor Yan Robaeys, over vier geval len van diphterie (croup) die zich in de stad voorgedaan hebben in een onder wijsgesticht voor meisjes. Al de voor zorgen zijn genomen geweest om den vooruitgang der ziekte tegen te hou den. De leerlingen der klas waar ds ziekte zich verklaard heeft, zijn weg gezonden geweest De lokalen zullen ontsmet worden. De boeken en het gansche mobilair zullen vernietigd worden. De geneesheeren zijn verplicht da verdachte gevallen te doen kennen. 2. Neêrlegging van het verslag over het bestuur der stad in 1904 De heer Burgemeester legt het verslag op het bureefueêr. Al de stukken zijn er bij en het verslag is gedeeltelijk gedrukt. 3, Neerlegging van het gemeente budjet voor 1906. Da neerlegging van het gemeente budget wordt insgelijk gedaan. De heeren Raadsleden zullen het ontwerp van dat budjet ontvangen. i. Bibliotheek budjet 1906, Het budjet beloopt in ontvangsten en in uitgaven tot de som van 1500 fr. M. Sobry stelt eenige vragen aan het Schepencollege Hij begeert dat de jaarwedde van den bibliotheekaris als ook deze van den concierge zouden betaald worden door de stadskas, ge lijk voor de andere ambtenaars. Wat de andere punten aangaat, zij zullen onderzocht worden en het College zal er de beste oplossing mogelijk aange ven Na deze opmerkingen keurt de Raad het budjet goed. 5. Nijverheidschoolbudjet 1906. Het budjet van 1906 is vermeerderd van 690 fr. op het vorig dienstjaar, ten gevolge der pnjsdeeliug die zal plaats hebben in 1906. De ontvangsten en de uitgaven beloo- pen tot de som van 10,690 franks. M. Bouquet bestatigt dat in 1906 eene prijsdeeling zal plaats hebben. In te genwoordigheid der opofleriug welke de stad zich oplegt, zouden al de leer lingen niet verplicht zijn deze prijs deeling bij te wonen N. Colaert ziel hal middel niet om tot deze oplossing te komen. M. Sobry doet opmerken dat ar een leeraar is_in de nijverheidschool die do stad verlaten heeft en die, ondanks dat vertrek, in dienst gebleven is Het achtbare Raadslid is van meeuing dit ambt aan eenen Yperling te geven. M. Colaert. Het is altijd zoo ge makkelijk niet zijn ontslag te doen uemen. 6. Muziekschoolbudjet 1906. Het onderzoek van het budjet zal gedaan worden met gesloten deuren, omdat er kwestie is van eene vermeer dering van jaarwedde van twee lee raars. 7. Kerkfabriek van Sl Piet erbud jet 1906. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 48 443-20 De uitgaven tot deze vanfr. 48,380-88 Overschot fr. 62 32 8. Klas van huishoudkunde in de Mariaschoolrekening 1904 en bud jet 1906. De Raad brengt een gunstig advies uit op de rekening 1904 van dat ge sticht. Zij beloopt in ontvangsten en uitga ven tot de som van 1900 fr. De stad komt er tussehen door een hulpgeld van 570 fr. De begrooting van gezegde school voor het dienstjaar 1905, b.eloopt in ontvangsten en uitgaven tot dezelfde som, hetzij 1900 fr. Het zijn dezelfde cijfers van het vorigjaar. De Raad brengt insgelijks een gunslig advies uitv 9. Lager onderwijs lijst der rechthebbenden op het kosteloos onder wijs De Raad brengt een gt -stig advies uit over het besluit genomen door de Commissie - het Weldadigheidsbu reel, het getal arme kinderen aangeno men tot het kosteloos onderwijs voor 1905-1906, vaststellende op 498 voor het mannelijk geslacht en 171 voor het vrouwelijk geslacht. Het deel dertus- schenkomst voor dat liefdadigheidsbe- stuuris vastgesteld op 8 fr. per hoofd. M. Sobry doet opmerken dat er eene kleine vergissing is in de verdeeling dezer lijst. De heer Voorzitter antwoordt dat hij deze lijst met zorg zal doen onderzoe ken. De heer Voorzitter begeert bij hoog dringendheid eene vraag in te brengen van aankoop van grond tussehen de Capronstraat en de Waterkaateelstraat. Die vraag wordt gedaan voor den prijs van fr. 5-50 den vierkanten meter. De Raad neemt de hoogdringenheid aan. Het College vindt dat die prijs niet voldoende is en het stelt voor ien grond te koop te stellen op eenen in stel van 7 fr. den vierkanten meter. Goedgekeurd. M. Vandenboogaerde vestigt de aan dacht vandenRaad op de kwade trouw van zekere mannen die vuilnissen smij ten op de vesten, onze beplantingen en onze openbare wandelingen beschadi gen. Hij is van gedacht eene premie van 25 fr. te verleenen aan allen per soon die de plichtigen zal aanklagen. De heer Voorzitter deelt in alles de ge dachten van den heerSchepen Vanden boogaerde. Hij somt op wat de stad al gedaan heeft om onze openbare wande lingen in goeden staat te houden en te bewaren. Spijts de aanbevelingen in de Scholen gedaan, zijn de meesters er nog niet in gelukt die slechte neiging uit het hoofd hunner leerlingen te roeien, maar, voegt hij er bij, het zijn niet altijd kinderen die deze daden van kwaden wil bedrijven, het zijn in vele gevallen volwassenen, 't Is daarom dat het publiek ons helpen moet en, des noods, de daders dezer misdrijven aan de Politie kenbaar maken. De politie, ondanks hare waakzaamheid gelukt er niet in de plichtigen aan te houden. Mde Voorzitter verzoekt de verte genwoordigers der drukpers, die de zitting bijwonen, demedehnlp van hun orgaan te verleenen aan de stad om desnoods, die dadeu van kwaden wil kenbaar te maken en het stadsbestuur te helpen de plichtigen op te zoeken. M. Struye denkt dat het niet goed ware eene premie van 25 franks alge meen te maken maar dat het verkias- iijk ware eene zekere belooning te ge ven in de bijzondere gevallen. Ten 6 ure 15 m. wordt de algemeene zitting geheven en deRaad begeeft zich in geheime zitting om de begrooting na te zien der muziekschool. Omtrent 6 ure 50 m. wordt de open bare zitting hernomen en de Raad stemt met eenparigheid de begrootiDg der muziekschool, beloopende in onR vangsten en uitgaven tot de som van 7,700 franks. Wij vernamen dat in eene tweede geheimf zitting, de Raad M. August Del va, eigenaar, benoemd heeft tot lid van bet Weidadighi idsbureei, in ver vang! ;-g van M. Rabau-de Roriff. aise plicht van alle lïbcp t» I bs vtiü aficiii te afoojiitte^rc t aan Ha Weei'gïiig&a WEERGALM Wij weten niet of It verslag der laatste zitting goedgekeurd is geweest. De heer Burgemeester heeft vergeten het te melden. «51-T4 -T MirnwwiHMi —biI I

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1