Stadsnieuws. Verzoekschrift. Ka mernieuvvs. Ordemotie. 8 toename in kosten, door ver meerdering vr.u bezoldiging, verbete ring r verfraaiing der lokalen, teweeg gebracht, zou alleen aan de gemeente ten laste vallen. Overigens diende deze toesom aan de verplichte bijdrage der gemeente, van werkelijk belang te zijn Een onbeduidend cijfer bij het ge meentelijk budget aangeschreven zou niet voldoen om haar het onderwijs af to staan. De wet zou de minimumtaks bepalen, gerekend op h9t beloop van het verplicht aandeel der gemeente in de schoolkosten. Dit stelsel waarborgt de voldoene inrichting van het lager onderwijs in al de deeien van het land, daar bij ge brek aan gemeenten, de Staat er de werking van zou verzekeren. Overal zouden scholen bestaan, on der stoffelijk oogpunt wel ingericht, en geleid door een bekwaam perso neel, dewijl het zijn onderwijs in Staatsnormaalscholen zou hebben ont vangen en een behoorlijke jaarwedde genieten. liet onderwijzend personeel oene voldoende bezoldiging schenken in ruil voor de diensten die men er van ver wacht, is een punt van het hoogste be lang. De betrekking van onderwijzer moet voordeelig zijn op stoffelijk gebied, wil men er de Jzoons toe lokken van de ontwikkelde standen der bevolking. Indien men wil dat de onderwijzer bij zijne medeburgers de noodige achting en het gewenscbte gezag be- zitte, vereischt om de vnje uitoefening van zijne hooge maatschappelijke zen ding te vervullen, zoo moet men hern de middels verschaffen zijne familie ordentelijk op te voeden en op den buiten vooral hem in staat te stellen te leven op een voet van gelijkheid m9t de keur van de plaatselijke burgerij. Indien bij genoodzaakt is eene toe- jsom voor onderhoud te vragen, hetzij aan het gemeentehuis ofwel aan de kerk, zoo verbeurt hij zijne onafhan kelijkheid en waardigheid, om dienst knecht van burgemeester of pastoor te worden. Waaneer de liberale partij de herin richting van het lager onderwijs zal aanvatten, zal zij op den buiten de plaatsen van onderwijzer, op weinige uitzonderingen na. bezet vinden door troetelkinderen der geestelijkheid. Onvervaard mag men beweren dat het grootste deel dezer onderwijzers, eens van het juk hunner vroegere meesters bevrijd, en aan de openbare machten een nieuw wel bestaan ver schuldigd, gevoelens aan den dag zou den leggen, totaal verschillend met deze welke den ciwang hun oplegt. De geldelijke tusschenkomst aan de gemeente bevolen, zou hare belang stelling voor de school doen toenemen. Het beloop dezer tusschenkomst zou door de wet moeten worden bepaald en belangrijk genoeg zijn om de ver duisteraars te beletten voorwendsels van spaarzaamheid in te roepen tegen df. aanneming der school door de ge meente. Ook niet overdreven mag de opgelegde laat zijn, op de gemeenten niet tot buitengewone geldopofferingen te nopen. De gemeentelijke besturen die de volmaking van den dienst van 't lager onderwijs ter harte h«bb n, zouden er voor zorgen dat het onderwijs strooke met de gewoonten en de bijzondere noodwendigheden der bevolking: Zij zouden er opstaan.dat schoolgebou wen en benoodigheden niet alleen vol doen aan de eischen door de opvoed kunde gesteld, maar dat ook de kinde ren tot de school aangetrokken wor den,doo erhun het verblijfaangensam te maken. •Het spreekt van zelfs dat een vol maakt schoolgebouw voor een gehucht uit de Kempen, belachelijk zou schij nen indien men het te Autwerpen of te Brussel oprichtte. Ook zou de bezoldi- giug, ruim toereikend voor een school meester van een dorp, niet voldoende zijn aan den ouderwijzer in de stad ge plaatst. Echter zou de toename aan uitgaaf afhangen van de belangrijkheid der gemeente en niet ten laste van den Staat komen. De plichten van den Staat zijn alge meen, eenzelvig voor al da deelen van het. rijk. Het is aan de gemeente te z rgen voor de lasten, voortspruitend uit hun wederkeerigen graad van bloei. Het onderwijs in de scholen door de gemeenten bestuurd zau overigens, het sp reck t van zelfs, toe vertrouwd moeten worden aan een bekwaam korps, door de Staatsnormaalscholen gevormd, en onder toezicht staande van algemeene Staatsopzieners. Het zou de gemeenten vrij staan het programma uit te breiden. Zij zou den hot echter niet in het minst mogen verminderen en in niets de volstrekte onzijdigheid van het onderwijs scha den. Janson gaf ons verleden Woensdag eene kranige redevoering ten beste over de groote werken van Antwerpen. Zeer geestig kleedde hij de ministers uit die al doen wat mogelijk is om de clericaleregeering nog meer hatelijk te maken. Hij verdedigde de stelling welke wij zei ven herhaaldelijk in de WEER GALM hebben voorop gebracht, na melijk dat het voor de liberale partij beter is den grooten stormloop aan te gaan tegen het ministerie, gelijk het nu samengesteld is uit veroordeelde knoeiers, dan tegen een nieuw of her lapt ministerie hetwelk zich voor de zonden zijner voorgangers zon trachten te verschoonen. Zeer knap heeft de heer Janson de noodzakelijkheid bewezen voor de in richting van een oprecht nationaal vaderlandslievend leger. Terloops bracht Janson hulde aan 't liberaal ministerie Frère-Orban dat, nu meer dan 22 jaren geleden, getracht had ons leger in eenen volksgezinden geest te hervormen en het voor te be reiden totde invoeringvanden persoon lijken dienstplicht gesteund op het grondbeginsel ARM EN RIJK, AL GELIJK VOOR DEN SOLDATEN DIENST. Na den heer Delvaux, die natuurlijk schermde voor de belangen van den Antwerpachen zeehandel en niettemin harde waarheden gezegd heeft aan de clericale regeering, hebben wij Dod- derdag eene meesterlijke redevoering gehoord van den liberalen volksverte genwoordiger M. Hymans. De heer Hymans heeft waarlijk ge sproken als een Staatsman. Hij heeft de zaak niet van haren kleinen kant beschouwd, maar uit de hoogte. Al de konkelfoes, al de lage en onteerende onderhandelingen waartoe de clericale volksvertegenwoordigers zich overge leverd hebben, naar aanleiding van bet wetsontwerp op de nieuwe forten, heeft le heer Hymans met onweerleg bare bewijzen voor de öogen van het land blootgelegd. Hij heeft getoond hoe de clericale partij uit kiesboreke- ning alle vaderlandslievende gevoelens versmacht en de hoogste belangen aan het land voor hare eigen kliekbelan- gen opoffert. Indien de eendracht moer of min tusschen de katholieke volks vertegenwoordigers en de ministers te rug tot stand gekomen is, dan was het weeral door eenen lagen koop aan te gaan ten nadeele van het, algemeen be lang. De clericale volksvertegenwoor digers draaien en keeren naar alle win den om hunne zetel te kunnen behou den en onderhandelen met de ministers gelijk met marktkramers. De liberalen willen al de noodige opofleringen doen voor de uitbreiding van den zeevaarthandel en voor de ver dediging van 't land, maar zij kunnen de hand niet leenen aan "den walgelij ken konkelfoes tusschen bet ministerie en de katholieke volksvertegenwoordi gers die gekozen werden ouder den kreet Geen man, geen paard, geen kanon, meer! De liberalen zuilen dan ook stemmen tegen de scbandehj ke milüoenenverbrassing. Ziedaar wat de heer Hymans mees terlijk heeft doen uitschijnen. M. NOLF vraagt dat de Kamer op Vrijdag toekomende de bespreking va8tstelle over het in aanmerking- nemen van het wetsvoorstel dat hij neergelegd heeft strekkende om het artikel 172bis van het kieswetboek en het artikel 63 der wet van 12 Septem ber 1895 te wijzigen betrekkelijk de gemeentekiezmgen^Aargenomen). De pllclil van alïe liberaal is van aich te abomieeren aan De Weergalm Wij ontvangen van de heeren Voor zittersder Schuttersmaatschappi jen der stad mededeeling, met verzoek van inlassching, van een verzoekschrift, dat op dit oogenblik in de stad in om loop is en dat, zegt men, met bonder den handteekens bekleed is. Hier is het Den Heeren Voorzitter en Leden van den Gemeenteraad van Yper. Mijnheeren, Vernemende dat de heer Majoor, overste der Burgerwacht van Yper, u een verzoekschrift komt toe testoren om de inrichting eener Schietbaan, (stand) te bekomen voor de krijgswapens, nemen de ondergeteekenden, inwoners van Yper, de eerbiedige vrijheid bij u aan te dringen om eene gematige op lossing te bekomen aan dit verzoek schrift waarvan gij het groot nut niet betwist. Tot staving van hun aanhoudend verzoek, verooloven zij zich u de va derlandslievende woorden te herinne ren, welke in eene plechtige omstan digheid, de heer Minister de Trooz komt uit te spreken. Onzijdig land, belangloos in de botsingen die rondom hem kunnen woelen, maar de eer en den plicht bewaard hebbende de ongeschon- denheid zijner grenzen te verdedi- gen, België, eertijds het slagveld van jï Europa, bemint hartstochtiglijk den vrede en zat hem uooit stooren? Vooruitziende en verstadig, moe- n ten wij niettemin toestemmen in de noodige opofferingen om door al de gebeurlijkheden heen, de voordeelen n van den vrede te behouden. Om het nuttig uitwerksel der verdedigende mach- ten te vermeerderenis er geene betere v school dan de oefening van het schieten zij dient om de juistheid te verzekeren en bijgevolg de werkdadigIzeid der wapens Nevens deze overwegingen van alge meen belang, veroorloven de onderge teekenden zich nog eenige bijzondere overwegingen bij te voegen Schietbanen voor oorlogswapens zijn gesticht in deze verschillende steden Brussel, Antwerpen, Mechelen, Leu ven, Doornik, Luik, Hoei, Geut, Brug ge, Bergen, Charleroi, Verviers, Mor- lanwelz, Rouselare, Oostende (in ver vaardiging). Verder, Kortrijk, Sint Niko)aa8, Wetteren zijn in aanhoudend verzoek voor het bekomen van het hulpgeld der regeering. De afwezigheid eener schietbaan te Yper, garnizoen- stad ia klaarblijkelijk eene leemte die het wenschelijk is te zien vervullen. De Koning, de Koninklijke tamilie, de Regeering en al de openbare mach ten prikkelen al de schietwedstrijden aan door rijke geschenken en zeer aan zienlijke hulpgelden bij gebrek aan oefeningsveld zijn de burgerwacht de pompiers, het garnizoen en de liefheb bers van Yper, in eenen staat van min derheid gesteld tegenover hunne me dedingers en als gevolg zijn zij ver plicht zich te onthouden er deel aan te nemen. Door bet stichten eener Schiet baan zullen de Yperlingen op hunne böurt deel kunnen nemen aan die wed strijden, en insgelijks prijskampen in richten die eene menigte vreemde lief hebbers in onze muren zullen aantrek ken. De stad Yper ziet jaarlijks haar garnizoen voor verscheidene weken vertrekken om eene schietperiode te doen te Aarlen of Beverloo het stich ten eener schietbaan zal deze afwezig heid merkelijk verminderen en diens volgens zal de schade verminderen die er uit spruit voor den Yperschen koop handel. Om die verschillende redens, "ver zoeken de ondergeteekenden u, Mijn- heeren, het verzoekschrift van den heer Majoor Ligy wel te willen in ernstige aanmerking nemen en binnen kort de stad Yper met eene schietbaan te willen begiftigen die aaD al de korp sen zal toelaten zich te oefenen in het lanteeren van het volmaakt wapen dat hun behandigd is. In deze hoop, verzoeken zij i, Miju- heereu, de verzekering hunner hoog achting te aanvaarden. (Volgen de haudteekens). Wij ondersteunen volgaarn dat ver zoekschrift, zooveel te meer dat wij zelve meer dan eens in onze kolommen da stichting gevraagd hebben Va" eenen Stand die zich opdringt in Yper garnizoenstad, welke een korps Ke' wapende pompiers en een luitenant schap van gendarmerie bezit. Wij hebben ten anderen van over ouds altijd eenen Stand in Yper gewe. ten, het is maar sedert de aankomst der katholieke partij dat, onder voor wendsel van gevaar, den uitmuntenden kleinen Stand der Esplanade gesloten eu dan afgebroken is geweest. De stad heeft daarenboven de kans eigenares te zijn van eenen grond die wonderwel voor deze inrichting g0. schikt is. Die grond bevindt zich "op eenige minuten der stad, op den rech- ter oever der vaart van Yper naar Boesinghe. Hij is afgezonderd van wo ningen en biedt uit dien hoofde eene groote veiligheid aan Die grond ia overigens zeer verheven ten gevolge der uitgegraven aarde van de vaart die er vroeger gestort werd. Dat is een over groot voordeel die de kost der werken merkelijk moet verminderen. Eu, inderdaad, de overgroote hoe veelheid steenen die er opgehoopt zijn zullen meer dan voldoende zijn om de hellingenen de heuveltjes opterichten, het zal voldoende zijn eene groote groef te delven. Terwijl te Brugge en te Morlanwelz, bij voorbeeld, de aarde met groote kosten is moeten aange voerd worden van daar de bovenma tige verhooging der werkkosten. De grond in kwestie brengt tegen woordig een mageren huurprijs op die altijd zou kunnen behouden worden na de stichting der Schietbaan, niette- tegenstaande dien kiemen intrest, mag deze grond echter beschouwd worden door zijne ligging langs de vaart, als nijverheidsgrond en bijgevolg mag eene ernstige waarde hem toegeschre ven worden, 't Is alzoo dat de prijs van 2 frank den vierkanten meter zeker lijk zou aangenomen worden door de Regeering. Welnu men weet dat het departement van 't inwendige tus schenkomst voor 1/3 in de algemeene kosteu der schietbanen Maken wij een klein rekeningske welk zal bewijzen dat de stad eene prachtige instelling zou kunnen hebben mits een klein verschot. De heer Ingenieur Coomans heeft het ontwerp gemaakt van eenen Stand op 300 meters, zeer geregelden en prachtischen afstand, waarvan de kos ten omtrent 28,000 fr. zouden zijn, denken wij Wij schatten dit cijfer ruimschoots, aangezien de schietbaan op 300 meters van Morlanwelz, met lief paviljoen maar 29.500 fr. gekost heeft, spijts het groote vervoer van aarde dat is moeten gedaan zijn. Bij de inwendige lengte van 300 me ters, voegen wij de lengte van het pa viljoen, van de verschansing des mar- keurs,van de helling, om te komen tot eene totale lengte van 350 meters. Voor de breedte, veronderstellen wij een minimum van 4 schijven verwijderd van 3 m. 50, hetzij 14 meters, 10 me ters onderstel voor elk der 2 hellingen, plus 1 meter voor het buitenwegeltje dat toegang geeft tot de schijven, wij komen aan eane totale breedte van 85 meters grond te benuttigen. Hetzij 350 meters lengte op 35 meters breedte of 12,250 meters vierkant oppervlakte. Aan de bij overeenkomst bepaalde waarde van 2 Ir. hetzij 24,500 fr. Ziehier wat de Stand kosten zou Grond fr. 24,500-00 Werken (schutting van M. Coomans) fr. 28,000-00 Te zamen fr, 52,500-00 I)e tusschenkomst van het Departe ment van t inwendige is 1/3 der totale waarde, hetzij fr. l?,5ÓO zonder eene waarschijnlijk hulpgeld te reke nen van het Departement van Oorlog' voor het gebruik der soldaten. L De sta i zou ten minste 17,500 franks tret-,ken om 28,000 franks werken uit e voeren. Met 10,500 Ir. voor te schie ten zou zij eigenares worden van eene schietbaan geschat op 52,500 franks De bewerking is voorzeker goed. Belangwekkende bijzonderheid de gemeente Morlanwelz heefteene schiet- baan op 300 meters gebouwd. De grond is in rekening gebracht geweest voor 30 oook0m8n Van het huiPgeld °Pfr' Welnu, te Yper stellen wij maar -4,500 fr. voor, voor eenen grond die langs eene vaart gelegen is Het ware aardig te zien dat de Re geering die in alle omstandigheden At

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2