LEEST Hoogeschool Uitbreiding LEEST Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Het Wilde Meisje. Het 'Wilde Meisje. Donderdag, 8n Februari 1900. 5 centiemen. Tweede jaar. \7'' 15. Zondag 18 Februari Voordracht van M. Hocart Pasteur Aan de vrienden van de c Weergalm DE WEERGALM t 13e toer is gespeeld Liberale zegepraal. g&amer der Volksvertegenwoordigers 13e iOÖ raiilioen der forten van Antwerpen. Eendracht maakt Macht. Wet'schijttetule ties ëBonderdat/s. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buitenEen jaar. Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Ft 3-50 Men handelt bij overeenkomst. op de derde bladzij <e van heden het 3° vervolg van ons boeiend mengelwerk om SO uren, liberale protestant. Wij doen eenen warmen oproep total onze liberale vrienden om ons blad te helpen verspreiden. Deze op- proep spruit geenzins uit geldzucht voort, maar wel uit iever om onze ge dachten te verspreiden en onze pro paganda tegen leugen, bedrogen ver drukking overal te doen doordringen. In den strij 1 tegen onze volksfop- pers, heeft De Weergalm zich steeds beijverd om zijnen plicht te doen. Wij blijven getrouw aan de blauwe vlag, getrouw aan de liberale grond beginselen van verdraagzaamheid en streven naar vooruitgang. Wij verdedigen in de eerste plaats de rechtvaardigheid voor allen en in alles, rechtvaardigheid voor arm en rijk, voor burger en werkman. De Weergalm is het orgaan van al de vooruitstrevende liberalen van hel arrondissement Yper, die het pro gramma der liberale partij verdedi gen, die onbeschroomd op de bres springen voor het behoud onzer libe rale vrijheden, en die uit al hunne macht zullen strijden om te beletten dat ons land nog langer <n de handen blijve der klerikale dwingelanden, slaven der geestelijkheid /De Weergalm verdedigt het ver- plichtend onderwijs, omdathetdebron is der grootheid van een volk, en wij een vaderland wenschen, dat door zijn onderwijs eene eerèplaats zou bekleeden in de rij der natiën. De Weergalm verdedigt de grond wettelijke vrijheden, waarop de meftsch met fierheid mag wijzen als op den triomf der rede over verdruk king en fanatisme. De Weergalm verdedigt den boer en werkman tegen al wie ze onder den biel der slavernu zou willen verplet teren De Weergalm trekt niet ten strij de in het privaat leven, hij bespreekt slechts de openbare daden. Liberale vrienden, wilt gij onze Propaganda ondersteunen, wilt gij Medewerken tot onze algeheele vrij making, wilt gij helpen strijden voor rechtvaardigheid en waarheid, noemt een abonnement en maakt bij uwe kennissen propaganda voor dat sleolits 3 franken laar.s kost Men schrijft in bij den Uilgever, Diümudestraal, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Weken lang hebben zekere buiten- landsche gazetten hoeveel hebben zij daarvoor ontvangen benevens bijna al de Belgische clericale gazet ten, onheilspellende geruchten ver spreid over hel uitbreken van eenen oorloog waardoor de Belgische onaf hankelijkheid zou kunnen bedreigd worden. De miniaterieele organen wisten daarbij allerlei inlichtingen te geven over maatregelen van mobili satie, buitengewone onderrichtingen aan de korpsoversten en aan gendar merie, bezetting en bewapening van de forten aan de Maas, enz.enz Het bijzonder orgaan van de mi nisters de Smet de Naeyer en Gouse- bant d'Alkemade kon met een woord een einde stellen aan al deze geruch ten die schadelijk waren voor handel en nijverheid. Edoch, om hunne mi nistersportefoe- liete behouden, moesten zij hun mil- lioenenverbrassend ontwerp op de forten doen stemmen en om dit ont werp te doen stemmen hadden zij er belang bij die onrust- en schadever- wekkende geruchten te laten loopen. De milhoenen zijn gestemd, de toer is gespeeld, de belastingschuldigen zijn gelopt en nu komt de minister van oorlog zelf verklaren dat er voor wat de mobilisatie en andere voor zorgen niets anders gebeurd is dan hetgeen alle jaren gebeurt, zuiver en eenvoudig ten titel van militaire oe fening De clericale ministers en hunne penneknechten hebben er waarlijk een handje van om hel land voor den aap te houden. Opgepast voor den weerbots, hee- ren Te Morlanwelz had over veertien dagen eene kiezing plaats voor één gemeenteraadslid De uitslag was de liberaal 1100 st. de socialist 1010, de katholiek 675, een independent 87 en een afgescheiden liberaal 14 stemmen. Er moest dus gebaloteerd worden tus8chen den liberaal en den socialist. Die baloteering had Zondag plaats en de uitslag was M. Wilputte, liberaal, 1601 stemmen, M. Lachambre, socia list, 1816 stemmen. Ziedaar eene prachtige liberale ze gepraal Maar wat uit die baloteering op te merken In de eerste stemming bekwam de socialist 1010 stemmen en in de tweede stemming 1316, of 306 stemmen meer. Daar al de liberalen voor hunnen kan didaat gestemd hebben, slemden dus 306 katholieken voor den socialist Vraag gericht door den heer Nolf aan den Minister van spoorwegen, posten en telegrafen A De lijn van den buurtspoorweg van Yper naar Diksmuide is voltooid zou men ze van au af reeds'niet kun nen benuttigen en daartoe desnoods de gebouwen van het depot te Yper ge bruiken B. Kan het beheer van spoorwe- gia,afwachting dat het een middel heeft gevonden om het verkeer op de lijn Hazebrouck-Kortrijk-Brussel te verbeteren, het arrondissement Yper geen voordeel laten trekken uitte ver beteringen, die het heeft toegebracht in het verkeer op de lijn Brussel-Gent- Duinkerke, door eenen trein in te richten, die Yper te 8 uur zou verlaten en te Kortemarck aansluiten met trein 4872 Het inrichten van dien trein zou daarenboven dit voordeel opleveren dat hij de reizigers uit Yper naar Brussel, die over Kortemark willen terugkeeren per trein uit Brussel te 17 u, 15 m.., te veroorloven kaarten voor gaan en keeren ta nemen, wat hun thans onmogelijk is, daar het gemis van behoorlijke treinen des morgens over Kortemark ze verplicht gebruik te maken van de lijnen der Maat schappij van de Westvlaamsch® spoor wegen Antwoord. A. Uit de inlichtingen die mij ver strekt zijn door de Nationale Maat schappij voor Buurtspoorwegen, blijkt dat in strijd met hetgeen de heer Nolf onderstelt, die lijn nog niet voltooid is. De heer Minister is mis. De lijn van Yper naar Dtxmuida is voltooid, maar de gebouwen van den depot tot Dix- muidezijn niet opgemaakt. Daarom is het dat Mijnheer Nolf gevraagd heeft van die van den depot van Yper te be zigen in afwachting. Waarom het capi- taal langer zonder voortbrengst te laten. Waarom ook het publiek te doen wachten Vraag gericht door den heer Nolf aan den Minister van Financiën en Openbare Werken Hat lastenkohier betreflende het veranderen van de baan van Yper op Waasten in koizelweg, goedgekeurd door den achtbaren Minister van Open bare Werken, voorziet kunstwerken, die moeten uitgevoerd worden aan den keerdam, gebouwd in de vaart van de Leie naar de Yperlée ter vervanging van eene brug, keerdam waarvan ik sprak ter Kamerzitting van 19 Decem ber laatstleden Zijn die werken wel noodig, indien de Regeering ertoe besloten is, de vaart eerlang te voltooien Zou de achtbare Minister ons dien aangaande niet willen inlichten Antwoord. Rond einde 1904, vergde de brug on der de baan van Yper op Waasten aan zienlijke herstellingen. Daar die brug moot worden gewijzigd wanneer de vaart van de Lei naar de Yperleewordt voltooid, achtte mijn departement dat het verkieslijker was ze tijdelijk te vervangen door een aarden dam, die weinig kost en in enkele dagen kan weggenomen worden. Het lastenkohier betreffende de wer ken der baan voorziet drie meters ver breeding van den dam. om het verkeer aldaar tijden het overgangstijdperk te vergemakkelij ken Spijts tiun lawaai en liun gedrinsch. Knjg ik tnijn walvlsch toch in huis. -« 'k Weet zelf hel test Ifoe alles draait... Maar ztit Geen liaan daaiover kraait De twijfelaars riep graaf de Snie'. Afzonderlijk in kabinet. Daar toonde lt.j den galden toom Van pater Van den Peereboom. Hij sprak De Bruyn, gij wordt baron Reeds draagt uw knecht livrei, dis-donc Ja, Dendermonde barst van nijd. Welnu, 't wordt ook zijn forten kwijt. De Bruyn fungeert nu dag en nacht, Hij zuivert 't bloed van zijn geslacht, Verhaegen, ridder, 't Klinkt zoo fijn. 't Is meer dan schildknaap. Wilt ge 't zijn Foeiridder, ik En gij zijt graaf Aanziet ge mij dan voor uw slaaf? De paraplu blijft tegendraadsch Hij wil de Smet de Naeyer's plaats. 0 vader van het geitgeslacht Gij wordt minister. als gij wacht. Uw broeder wordt notaris, hoor Al is hij groen. Gij stemt er voor? Wel duizendmaal zei Tibbaut fier, Beloften tellen toch geen zier. En Coremans werd ook gevraagd En de ooren van zijn kop gezaagd. De Smet versprak diners aan't hof ln zwaluwstaart, met uw vei lof. Welja, zei Coremans gevleid, Mijn meetingvesl is afgeleid. De boerkens van het land van Waes Ontvingen ook hun Sinterklaas Tevreden zijn die lui zoo rap Hun ruggraat is zoo krom en slap. Van Brussels zoon, een korporaal, Werd stante pede generaal. De Cocq, Lefebvre, Thienpont, Pil Die draaiden naar de Smet zijne wil. Van Merris, Coldert, Reynaert, Tack Bekeerde hij mei veel gemak. De Ghellinck werd gedecoreerd En Gielen als een want gekeerd. Bethune stemt de wet met graagl' Omdat hij thans een De'lje draagt. De Sadeleer die lonkt er naar Gebaart zich nog een twijfelaar. Doch Woeste draagt zoovele zorg Voor Sadeleer Hij blijft zijn borg. En al die pochers zijn geveld Hoe zwaar zijn titels, kruisjes, geld. Geweten koop ik bij de vleet In 't kabinet, dat 't niemand weet Mijn politiek is die der maag Zij steramen alles wat ik vraag Het buiksken vol, het zielken rust s>. En mijn weerstaan voelt niemand lust Er blijft maar rechts, loech Smet de Paus, Een Colfskop in een zure saus CBLEX. Laatste Nieuws. De heeren Colaert en Van Merris, stemden de 100 millioen zonder voor waarden. Wij mogen ook van han zeggen Tevreden zijn die lui zoo rap Hun ruggraat is zoo krom en slap op de derde bladzijde van heden het 3' vervolg van ons boeiend mengelwerk De plicht van alle liberaal Is van zich te abointcereu aait I)e Weergalm DE WEERGALM - - ■FTOfTfiT^rTrHim

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1