Stadsnieuws. De oude cantonniers. Sehooisoep. DE KEMPEKWRiirS^ Een paar hedendaaffsche notarissen De Priester in de Kerk De Burgemeester op liet Stadshuis. Zo»i hel waar zijn Do nieuwe gendarmerie, Concert der Oud-Pompiers. Het Journal d' Ypres heeft weeral eene goede gelegenheid gemist van te zwijgen. De vijf afgedankte can tonniers zouden, volgens het blad van M. Colaert, niet verplicht zijn geweest van hunne drankslijterij te verlaten en de minister zou voor re gel genomen hebben die oude be dienden eene jaarlijksche hulp te verleenen. Wij zullen de zaken wat op hun pootjes zetten en de feiten breeder uiteen doen het blijkt, inderdaad, uit ons onderzoek Dat de cantonniers allen zonder uitzondering in Juli 1903 bevel ge had hebben om met in Januari 1904 hunne drankslijterij te verlaten Dat de vijf oude cantonniers van het arrondissement in Mei 1905 zon der pensioen zijn afgedankt geweest Dat twee hunner, nochtans, die gedurig smeekschriften gezonden hebben, en dit door dringende voor spraak, een hulpgeld een maal verleend van 250 frank verkregen hebben (kweekt daarmede uwe vrouw en de minister zegt nog dat ze daarom moeten in nood verkee- ren Dat de drij overige ouden sedert Mei 1905 geenen ronden duit ontvan gen hebben Dat die vijf cantonniers die in 1892 te oud waren om nog in#de Lijfrentkas te storten hiervan ont slagen zijn geweest en dat de Staat dus gedurende hunnen dertigjarigen diensttijd voor hunnen ouden dag niets gedaan heeft Zoo harteloos handelt geen enkele baas met zijne werklieden. Zult gij nu vatten, Journal, waar om de vraag van den liberalen volks vertegenwoordiger, de heer Nolf, gegrond was Hadde de minister, zooals hij zegt, voor regel genomen de oude canton niers een pensioen te verleenen, zoo zou hij, gewis, zich bij de ooren niet laten trekken om vijf werkmansge zinnen uit den nood te helpen. En nu ontvangen de belangheb benden niet alleen het antwoord van den heer Minister maar nog het num mer van den Weergalm. Tot wederziens, Journal d' Ypres. Gedrukte plakbrieven kondigen aan, dat, op 14 dezer maand, door het ambt van Mter Eugeen Vander- meersch, notaris te Yper, zullen ver kocht worden, ui koopen gekapte sparren, gelegen te Zillebeke, op de eigendommen onzer Burgerlijke Godshuizen. Men weet dat deze heer notaris deel maakt van het Bestuur der Hospicen, en dus zich zeiven daartoe aangesteld heeft. Dit is weinig loffe lijk. Hij mag hand aan hand gaan met zijnen konfrater Constant D'Huvet- tere, ook een meester, de eerste die een voorgaande daargesteld heeft met akten en contrakten te passee- ren voor de stad niettegenstaande hij gemeenteraadslid is. Onder het willekeurig en partijdig bestier Colaert worden alle misbrui ken aan de klerikale vrienden ver oorloofd. De wet die sommige be dieningenals incompatibel of onover- eenbaar aanziet en verbiedt, ver draaien zij en leggen ze uit op hunne manier, om er winst en voordeel uit te trekken. Wat verschil met de notarissen van vroegeren tijd Men vindt geen voorbeeld van deze die alsdan deel maakten van een gemeenteraad dat zij ooit een akt gepasseerd hebben waarin de stad alè contracteerende partij tusschen kwam. Dit bewijst dat die openbare ambtenaren van den ouden stempel de wet wisten te eerbiedigen, kiesch en onbaatzuchtig waren. Onze brave heer deken en be moeit zich met geene politiek. Maar Mijnheer de deken heeft zich be moeit met de zaak van de gaz. Mijnheer de deken gaat regelma tig naar de feesten van het Volkshuis en voert er het woord. Mijnheer de deken speelt ieder- maal zijne rol met de kiezing. Mijnheer de deken huldigt op plechtige wijze de katholieke kring van Waasten in, forteres van de ka tholieke partij die thans het gansche Belgische volk onder haren voet houdt. Maar onze brave heer deken en bemoeit zich daarom met geene poli tiek Och God De klerikale partij zou ons zeker eerst willen terug gebracht zien aan den schoonen tijd der inkwi- sitie, vooraleer zij zou bekennen dat., onze brave heer deken zich met po litiek bemoeit. En wie doet er meest kwaad aan de katholieke religie die brave heer deken die met zijn priesterkleed van d'eenepolitieke vergadering naar d'andere loopt of wij, liberalen, die willen vrijzinnig leven, die eenieders gedacht eerbiedigen, maar die zeg gen priesters blijft m uwe kerk, daar is uwe plaats, de politiek gaat u niet aan. Men vertelt ons uit zeer geloofbare bron dat het er niet zeer puik uitziet voor onze oude mannetjes uit de Diksmuidestraat. Men hoort niet anders dan klach ten. Wij trekken er de aandacht op van de Heeren der Hospicen want het wordt tijd dat er eens een volle dig onderzoek gedaan worde. Zijn de klachten waar, dan moeten de Hospicieheeren eens voor goed maatregelen nemen om het gesticht te doen besturen zooals het moet. filing, Si l ing Kling, Siting Heeft er niemand gevonden de fameuze nieuwe gazeDie ze terug brengt zal met eenen schoonen Bouquet beloond worden Zóó klonk het een dezer dagen in eene katholieke boltra der stad, waar eenen prijskamp moest plaats heb ben. Vruchteloos zochten de talrijke bolders naar den verloren schat. De Bouquet, hoe schoon rood hij ook was, kon aan niemand uitgereikt worden en de liefhebbers werden verplicht in de gebuurte alle moge lijke lichten te halen om hunnen prijskamp te kunnen uitvoeren. Er was daar een zeker gemeente raadslid, die toen voorzeker de woor den bekloeg die hij eens in den ge meenteraad uitsprak. HS Boo men. Men verzekert ons dat de Gemeen teraad Zaterdag eenen hovenier naar het Stadhuis heeft doen gaan met stalen van boomen om de vrijheids boom uit te zoeken, die de liberalen in Mei aanstaande zullen planten na de omverwerping van onze regee ring. Waarmede die menschen zich toch bemoeien. De liberalen zullen het dan wel zelf kunnen doen. Wij lezen in Le Progrès. £r iar 21 Er zijn waarlijk dingen welke de regelaar van het Groot Proces, van vroolijke en carnavalachtige ge dachtenis, moeite heeft om te vei- kroppen en onder hen bevindt zie 1 het succes, dat hem ten deele vie door den tact en de edelmoedigheid waarvan hij bewijzen gaf in deze omstandigheid. in zijn nummer van 14 Januari 11., hadden wij de vermetelheid ge had het samenvallen te toonen dat er bestond tusschen den verjaardag van het Groot Proces en de slechte daden van alle slach, welke onze bewonde renswaardige, vernieuwde, nieuwe- lijks toegeruste en gehelmde politie niet gelukt te voorkomen noch te beletten. Wij hebben de onbegrijpe lijke werkeloosheid der politie willen doen uitkomen wanneer het er op aankomt andere dingen te verrichten dan vreedzame burgers te tergen. In dat opzicht is ons betoog voor het Ypersche publiek onvoldoende ge- geweest. Daar het eenige gevolg is dat wij trachten te bereiken, zullen wij niet verder aandringen. Wij verwachtten er ons niet aan twee vliegen in een slagte slaan. Wel nu, ziehier dat de opsteller der groo- te dagen, in het Journal d' Ypres, ten propooste van het artikel, zich getroffen voelt en in woede schiet. Er zijn lieden die zich inbeelden dat men altijd met hunnen machtigen persoon bezig is. Wij hebben noch tans geenszins opnieuw willen toonen hoezeer onze gemeentelijke stoor der van vermaak, zich in deze omstandigheid belachelijk gemaakt heeft. (Dit betoog moest niet meer gedaan worden). Indien zijne licht geraaktheid getroffen is, indien hij gemeend heeft het recht te hebben een dezer vergiftigde artikels uit te storten waarvan hij het geheim heeft, kunnen wij hetniet helpen. Wij zullen hem de eer niet doen de sluwe toe spelingen te herhalen die hij tot de jongelingen richt die op het punt waren zijne slachtoffers te worden, omdat zij zich veroorloofd hadden vroolijk te zijn op eenen dag dat alles tot vroolijkheid gestemd is. Dezen die hij beoogt (en overigens alle verstandige lieden) zullen zijne opgegronde boosheden met een groot misprijzen onthalen. 't Is het eenige dat men er mede doen kan. Wij lezen in le Réveil de Bruges, van 27 Januari de volgende brief wisseling YPER. Men breekt hier suiker op den rug van M. Colaert, onzen burgemeester, volksver tegenwoordiger van Poperinghe en andere plaatsen, sedert men vernomen' heeft dat hij, met eene ware klerikale vurigheid, in de afdeelingen der Kamer, het ontwerp Woeste aangaande de sehooisoep verdedigd heeft. Men is zeer verwonderd geweest Te zien dat hij vindt dat eene telioor soep, ge geven aan de arme kinderen der gemeente scholen van de groote centrums, een schrik kelijk wapen is voor den schooloorlog, een onfaalbaar middel om het geweten der anders te verkrachten. En er is reden, want sedert jaren reeds verleent het Weldadig heidsbureel een jaarlijksch hulpgeld van 1000 fr. aan de sehooisoep, ingericht in de klooster-bewaarscholen onzer stad, met het eenig doel ze in staat te stellen, de mede dinging derofficieële scholen aitde houden. M. Colaert, die de begroothagen en reke ningen dezer besturen moet goedkeuren, heeft zich nochtans wel gewacht de minste opmerking onder dat opzicht te maken en nimmer heeft hij een woord g'erept om dat middel van het geweten der otaders te ver- ki achten ai te keuren. De maatregel be gunstigt hier, wel is waar, de scholen die onzen gekrumden duurbaar zijn, en daar zijn het de ofhciecle scholen die er voordeel uittrekken. Ziedaar het verschilEn ziedaar ook de klerikale logiek en rechtschapenheid moet een c°taert zijrt om in strijdig heid te zijn met zich zelf en om zj;n daden af te keuren. J e te. M. Colaert is aan zijne eerst genstrijdigheidTiniet. De brieft, laar van le Réveil de Bruges hada Se' kunnen bijvoegen dat de houding gemeentebesturen die de schools uitdeelen aan de kinderen der cieële scholen ten minste de v dienste hebben de kinderen er mtd" te bevoordeeligen aan wellle Wii geerige en godsdienstige denk JJ zij mogen behooren, want de offj cieële scholen zijn nationale scholen" die openstaan voor iedereen, terWj de scholen welke M. Colaert begun stigt, loutere geestelijke bijgevoÈ uitsluitelijke klerikale scholen zijn Het is waar dat M. Colaert aange. kondigd had onder zijn bestuur maar iets zoude zijn voor zijne vrien- den. Wij zullen goed zijn met de g0e. den, onmeedoogend met anderen iedereen weet wat die taal, komende uit den mond van onzen burgemees- ter, wil zeggen. Er is ernstig kwestie ons met esne nieuwe gendarmerie te begiftigen deze welke de gendarmen tegenwoor dig bewonen is een oud, vochtig, onge zond klooster, sedert lang veroordeeld. Daar men in België voor al de wer ken een tiental j iron noodig heeft vooraleer eeoe beslissing te kunnen nemen, is hot 't zelfde geweest voorde gendarmerie. Verscheidene plans zijn gemaakt maar altijd teruggezonden geweest, als met beantwoordende aan de eischen van den gezondheidsdienst De bouwplaats biedt insgelijks groo te moeielijkheden aan den eenen keer is het te naar, den anderen keer is het te ver. Men spreekt nu van de kazerne te plaatsen bij de gaaipers der maatschap pij IS1 Sebastiaan, ongelukkig gedach waartegen de Maatschappij en de star zeker zullen protesteeren. Het schijnt ons dat er elders plaats genoeg is opdat de heeren ingenj«//s en onze bouwkundigen niet verplicht ziju bezit te nemen van een gedeelte van 't Plein en misschien de ver- fraaiïngsoniwerken der omstreken van de statie in gevaar brengen. Het Concert door de Maatschappij der Oud-Pompiers Zondag 11 gegeven, mag met recht een der schoonste ga- noemd worden die ooit gegeven geweest zijn De Harmonie speelde op meesterlij ke wijze, zooals naar gewoonte, de vier stukken die op het programma voorkwamen. Maar wat vooral in den smaak viel van al de toehoorders, was het N1' 4, gecomponeerd door den on- vermoeibaren muziekmeester den heer H. Moerman. In het tweede deel kregen wij het prachtig repertorium van den heer Voddé, kluchtzanger der Scala van Brussel, die mét eene heldere en wel luidende stem ons de koddig-ste en schoonste liederen opdischte. Na hem trad de uitstekende kunste naar, de plaatsvervanger vain M Dick James op, die, ouder voorwendsel dat hat dien avond te warm was, zich ont maakte van eeu deel zijner kleeG>'011 vooraleer zijne muzikale oefeningen te beginnen, eerst op de li ut en dan op de vedel. Nooit hebben wij opzulkefn1' tastische wijze zien p-ien. In alle hou dingen, op alle manieren, zette hij zijn spel voort en bewees dat hij niet alle011 een goede muzikant maar tevens 0eB echte virtuoos was. Loriolmilitair tooneelstuk in een bedrijf, heeft ook harte 1 ij k doenHch6n Een sergeant-majoor fopte den kaP^ teiu en werd gefopt, door zijnen orl°B nans, die den burggraaf de la 1°' Penchée verplichtte de schoenen va den ordonnans te poetsen Deleden der maatschappijlaV'W'' nelle die dat stukje opvoerden, h ben zich wel uit den slag geUO^0 1 en hebben veel bijval ,enoten r Ëllxif -«E-fECe-

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2