Stadsnieuws. LEEST Het Wilde Meisje, f Hunne kiestocht. He geestelijkheid en de politiek. Buitengewone werken en stadsfinanciën. Hel voorbeeldig bestuur, Heusioeugikle Help u Zei ven Yper. Familie GRAlYDSART De ypersche klerikalen hebben hunnen kiestocht begonnen. Het Journal d'Ypres is uit zijn langen slaap gerezen en bevat som wijlen proza die noch uit la Patrie noch uit le Bien Public, noch uit le Journal de Roubaix komt. Het Nieuivsblad n zijne verstandi ge opstellers geven artikels waar de goede trouw en de welgekende recht schapenheid van het huis in eiken re gel uitschijnen. En eindelijk het Reusje van edele gedachtenis is verrezen Het heeft, wel is waar, van naam veranderd en noemt zich nu Onze Statidaard. Het eenige onderwerp waarop de drie organen der lokale katholieke partij werken is dat de liberalen vijanden zijn van den godsdienst. Eertijds waren wij nog daarenbo ven de vijanden der familie, van den eigendom en zelfs somtijds van het vaderland. Onze tegenstrevers hebben die zaak verlaten, gezien den kleinen bijval die zij bij de kiezers genoot. 't Is reeds een vooruitgang. Wij vragen ons te vergeefs af welk het punt van ons programma is dat ojis kan doen doorgaan voor de vijan den der godsdienstige verdraagzaam heid. Wat wij, liberalen, willen, is het princiep der gewetensvrijheid te doen zegepralen en, indien wij dezen aan vallen die, onder voorwendsel van den godsdienst te dienen, niet ophou den zich ervan te bedienen om er een werktuig van overheersching van te maken, zouden wij de eersten zijn om de rechten der geloovigen te verdedi gen, indien deze bedreigd waren. In Onze Standaard, onder den titel voor en tegen den Godsdienst valt men onzen volksvertegenwoordiger M. Ernest Nolf aan en men maakt hem verantwoordelijk voor artikels die zouden verschenen zijn in de Toekomst in1875 en voor de arti kels die in het Weekblad verschenen zijn in den loop dezer laatste jaren. Men moet al de kwade trouw heb ben van die lieden omdat te durven schrijven en wij dagen M. Colaert uit zulke beschuldiging te durven weder te voorschijn brengen in het Journal d' Ypres. De scribenten van. Onze Standaard weten te wel totwien zij zich wenden en, met schaamteloos te liegen aan de goede handslieden, die onze lokale gebeurtenissen niet grondig kennen, hopen zij hunne leu gens te verpreiden. Wij geven de volgende uittreksels van het artikel van Onze Standaart ter overweging der onpartijdige lie den. Het geldt het Weekblad Hevig gedurig, werd de Gods dienst er aangevallen, 't Is wreed wat er daar al bijzonderlijk in de laatste maanden geschreven werd te gen God, de H. Onbevlekte Maagd, de Heiligen des Hemels, de H. Kerk. DeH. Kerk word er genoemd eene waggelende ellendige barak de H. Alphonsius werd er genoemd eene vuile Sant. Is dat niet wraakroepend En zeggen dat M. Nolf - ja de liberale kandidaat de hoofdman is van de liberale Associatie, waar- het Weekblad het officieel or- van gaan was Verder vinden wij dezen oproep tot het geweld Katholieken, als zulk volk op uwe gemeente komt, ze zouden verdienen er van gejaagd te zijn als vuile straathonden. En om deze aangenaamheid te ein digen Delepersche liberalen iedereen weet het zijn van de ergste soort. Zend ze wandelen. Weg met de godsdiensthaters. Weg met Nolf. Ziedaar hoe men den geest der kiezers vergiftigt Wij vragen aan M. Colaert, hoofd man der ypersche katholiekenof hij dat goedkeurt, ja of neen. Indien hij niet antwoordt zullen wij hem aanzien als verantwoordelijk voor hetgeen zijne penneknechten voor hem schrijven. Het is verstaan de geestelijkheid houdt zich met gecue politiek bezig. Maar hoe dan de tegenwoordigheid uitgelegd van den heer deken De Brou wer in het bureel der klerikale Asso ciatie tijdens het uitroepen der kandi daten M. Colaert zou, in alle omstandig heden, willen doen gelooven, dat, onder zijn opperbestier, de geldelijke toestand der stad Yper nooit bloeien- der is geweest dan tegenwoordig. Wij weten bij ondervinding dat al hetgeen hij daarover in den gemeen teraad voorhoudt voor geen klinken de munt kan aangenomen worden en dat, bij het minste onderzoek, er veel af te dingen valt. Het is enkel ge zwets van zijnent wege. Indien de gewone ontvangsten op de uitgaven van denzelfden aard, een overschot geven, het is dank aan het aandeel dat de stad, gelijk alle andere gemeenten des lands, ont vangt, uit het gemeentefonds, aan deel dat ons klerikaal staatsbeheer van jaar tot jaar kan vermeerderen ten koste van het steeds meer en meer verhoogen der lasten op artikelen van dagelijksch verbruik, en ook van het schrikkelijk aangroeien der open bare schuld. Deze ontvangst is nu voor Yper wij hebben het reeds ge zegd 50.000 fr. meer dan hetgeen aan het liberaal stadsbeheer toege- eigend was. Dit is eene schoone som gelds die aan onze hallebazen zou toelaten veel nuttige onderhouds- en verbeteringswerken uit te voeren in dien zij van deze aanzienlijke ver meerdering van ontvangst een goed en verstandig gebruik maakten. Alsof dit voor hun niet genoeg wa re, zij schrijven nog, van een ande ren kant, alle jaren, onvoldoende kre dieten onder de gewone uitgaven, voor de noodzakelijkste openbare diensten, dermate dat zij naderhand verplicht zijn, toelagen te stemmen welke zij alsdan op de buitengewone uitgaven der rekeningen van het vol gende jaar brengen. Dit om de las- tenbetalers te verblinden. Volgens dat M. Colaert en zijne loftuiters van het Journal het uiteen doen, men zou moeten geloo ven, dat de stad, om hare begrootin gen in evenwicht te sluiten, zij als buitengewone ontvangsten alleenlijk beschikt, der kapitalen voortkomende van den verkoop der eigendommen en der boomen, gevoegd bij de over schotten van voorgaande jaren en die overschotten beweeren zij, zijn ten grooten deele, samengesteld uit gewone ontvangsten. Wij betwisten dit gezegde, dat voor doel heeft het openbaar gevoelen te verdwalen. Sedert het jaar 1900 dat M. Co laert burgemeester is, heeft hij, in dien onze berekening juist is, voor omtrent 90,000 fr. gronden verkocht die in het loopende fonds der stad zijn gestort geweest. Hij heeft bo vendien beschikt en beschikt nog, over veel andere buitengewone geld middelen die in rekening tellen. Zooals namelijk De hulpsommen van Staat en Pro vincie voor het maken van riolen. Het aandeel der Provincie, in het besteenigen der buurtwegen De vergoeding of wedergave der I kosten van verbinding der bijzondere eigendommen aan de waterleiding Het aandeel der aanpalers in het maken van nieuwe voorlanden De vergunning van begraafplaat sen op het kerkhof, en meer andere nog. Wanneer men de verzameling der akten van de stad naziet, bestatigt men dat al deze verschillige buiten gewone ontvangsten, het 2 en 3 van het eerste hoofdstuk der reke ning, uitmakende beloopen, voor het jaar 1900 tot fr. 38,268-29 '1901 '8,688 8a 1902 26,141-99 1903 64,406-93 voor het jaar '1904, de rekening is nog niet uitgegeven, maar volgens het verslag der zitting in welke zij goedgekeurd werd, beloopen ze tot fr. 68,198-24 te zamen in 5 jaar fr. 275,704-30 dus gemiddeld, per jaar fr. 55,140-86 buitengewone ontvangsten Dit zijn cijfers die iedereen kan nazien en niet te loochenen zijn. Uit het voorgaande volgt dat de beweringen van Mter Colaert en zijn Journal mis en weinig rechtzinnig zijn. Niemand kan overigens aannemen, zooals deze het ons zouden willen doen gelooven, dat de begrooting van de buitengewone ontvangsten maar kan geschat worden op 17,000 en dat de groote buitengewone wer ken met de gewone ontvangsten kunnen uitgevoerd worden. l)« liefhebbers van een werkdatgoed opgevat on meesterlijk uitgevoerd is, moeten maar naar het Minneplein gaan, naar de plaats waar er kwestie geweest is eene laan te maken van 20 meters breedte. Zij zullen er een twintigtal werklie den tier stad vinden, die sedert ver scheidene weken bezig zijn met gehee ls jonge boomen te planten, te ver planten en te herplanten. Nauwelijks zijn do boompjes geplant geweest of men verplant ze. 't Is geheel omgekeerd Waarlijk, wij hebben groote geesten aan liet hoofd van ons stadsbestuur, zij hebben een bijzonder talent om te be wijzen dat in de goede stad Yper, on der het klerikaal bestuur, het geld der belastingbetalers geene waarde heeft en dat Pietje Verdoene altijd even goed gebezigd wordt. Verslag voor het dienstjaar 1905. Dames, Heeren. Met een waar genoegen geven wij u, overeenkomstig Art 15 onzer standre- gelen, hier verslag over de werkzaam heden van het verleden dienstjaar 1905. De uitslag is nog eens voldoende. Inderdaad wij telden op 31 December laatst 163 leden, waaronder 45 man nen, 93 vrouwen en 25 kinderen, die samen 3145 fr. in de Lijfrentkas ge stort hebben, te weten 2771 fr. per soonlijke stortingen, 62 fr. gestort door de bazen en liefdadige personen en 312 fr. bij middel der bijzondere Staatstoelage (art. 12 der wet van 10 Mei 1900), verleend aan ieder lid, minstens 3 fr. gestort hebbende in 1904. Daarbij moet nog gevoegd wor den 1193,50 premiën van den Staat 424,20 fr. premiën der Provincie en dan nog de premiën der stad, waarvan het beloop ons onbekend is en die alle rechtstreeks inde Lijfrentkas gestort worden Het bedrag er van zult gij op uw lijfrentboekje ingeschreven vin den. Acht nieuwe leden werden in den loop van het jaar aanvaard 2 leden werden ons door den dood ontrukt en 3 namen hun ontslag. Wij traden dit jaar den bond bij der Penaioengilde van het arrondissement 1 per. De afgevaardigden, door u aan gewezen, waren de heeren M. Gorris- sen, A Vasseuren H. Moreau. Wij achten het ons ten plichte hier hulde te brengen aan de bazen en de liefdadige personen, die zoo mils zoo bereidwillig het hunne blijVen K-' dragen om aan hunne arbeider arme lieden het verwerven Va aaQ ouderdomspensioen te vergemakk ®6.n ken en mogelijk te maken. 'b Het spijt ons dat wij dit jaar Be" nieuwe werkgevers kunnen aan 1 6 pen, iets overhebbende voor den men wroeter, om aan een peii8ioonJr' voor den ouden dag te geraken Het verheugt ons u te kunnen ow deelen dat eene onzer leden, siril 1" December laatst, recht heeft 'op h pensioen. Dat voorbeeld zal denkeHA de oogen openen aan menig onvoonm zienden werkman en dezen lust do krijgen om ook eens die voordeelen menig onvooruit. en te leire, de stad verlaten hebbende" hf! genieten. Wij betreuren dat Mevr. D'Hae, ontslag als bestuurlid gaf Wij ver he zen aan haar een onzer werkzaamste en verkleefdste leden; oneindig veel heeft zij bijgedragen om onze maatschappij tot den bloei te brengen, waar-ia Zj thans verkeert. Wij nemen de gele. genheid te baat om aan Mevr. D'liae. seleire onzen besten dank te betuigen voor al het goede dat zij in ons mid- deu gesticht heeft met zooveel toewij. ding en onverdrotend ijver. Even als de vorige jaren moetende werkende leden niets afstaan voor het afdragen der bestuur kosten. Alles wordt gedekt door de bijdra gen van vrijgevige en liefdadige har ten. Hulde en dank aan allen die ons menschenlievend werk steunen Rekeningen. Ontvangsten. In kas op 31 December 1904 fr. 6-52 Bijdragen werkende leden fr. 2,771-00 Bijdragen der bazen fr. 62-00 Bijdragen der eereleden fr. 28-00 Bijzondere staatstoelage fr. 320 00 Te zamen fr. 3,187-52 Uitgaven. Gestort Lijfrentkas fr. 3,145-00 Betaald aan den knaap fr. 36-00 Betaald voor drukkosten fr. 5-00 Te zamen fr. 3,186-0 Balans. Ontvangsten Uitgaven fr. 3,187-52 fr. 3,186-00 Blijft in kas fr. 1 -52 Aldus opgemaakt te Yper, den 31 December 1905 Namens het bestuur De Voorzitter, M. Gorrissen, De Schrijver-Schatbewaarder. op de derde bladzijde van heden het 6'l vervolg van ons boeiend mengelwerk 1 TOEGEKOMEN OP DE GROOTE MARKT rechtover het Café De Bock Koninklijke Cincmatograaf Zondag 11 Maart 1906, alle dagen. Nieuws Nieuws I Nieuws I Laatste verbeteringen zonder date ring welke U de laatste nieuwighe den zal voorbrengen,zooalsDe Di'oom Ran de Maam, eene hevige werk8'0' king te Rusland. Het leven van een speler. Het leven en het lijdon v011 Onze Heer Jesus-Christus. De schoon® slaapster uit het Bosch, enz., en de" grooten bijval. Ah Die Oscar of 11 vrouwen voor een man. Op alle vertooningen veranderi^ van tafereelen. Alle avonden groote en buiteng^0 ne vertooningen. J Mejufvrouw Grandsart zal bij voorstelling in hare prachtige trieke gekleurde bloemdans vers nen. De prijzen der plaatsen zijn aan bet bureel aangeduid. I I "C-i* '_i-J5 - „„(.„I„i„ .iul u> II CORDENIER. DER

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2