YPER. Politieke vergadering Politiek nieuws W est-Vlaanderen 1906. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Liberale vereeniging Donderdag, o centiemen. Tweede jaar. i\r 22. erscMjnende des BSotidcrdags. Titelvoerende kandidaten Kolf Ernest, 2) Vandenbulcke Jules, 5) Tileca Arthur, Plaatsvervangers 1) Victoor Eudoxe, 2) I wei ms Emile, 5) illasschelein Valère, Ktméajs; 22 April M. lllechelynck, M. Persooos, De dompers. Voordeel van het onderwijs. ülerikale verdeeldheid. Partijdigheid. De forten en de boeren. Provinciaal kartel. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: VoOB DEN BUITENEen jaar, Fr. 3-00. VooB STAD Een jaar, I- I3-50. Men handelt bij overeenkomst. tMen schrijft in bij den Uitgever, liixfnudeslraat, nr.53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notarial, en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Meat wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. vait liet arrondissement Yjter. WETGEVENDE KIEZING VAN 27 MEI 1906. advokaat, uittredend kamerlid proprietaris te Wervick burgmeester van Nieuwkerke burgmeester te Meesen advokaat te Yper brouwer te Poperinghe om B uren 's namiddags, DER OUD-POMPIERS SPREKERS kamerh ar van Gent. kamerheer van S' Niklaas. Men kan geen clericaal blad meer openslaan of men Ireft er in groole veile letters herhaaldelijk den uilroep aan Weg trtel den schooldwang De ouders verplichten hunne kin deren een behoorlijk onderwijs te geven, ten huize of in eene school naar hunnen vrijen keus, dat noemen zij dus schooldwang De clericalen, de eeuwige vijanden yan alle vrijheid, stellen zich nu aan a's de eenige ware verdigers van de yrijheid en het is namens deze vrij heid dal zij den leerplicht bekampen Kr zijn zelfs clericale gazetten die zoover gaan de tamelijke anarchisti sche leus Vrijheid in alles en voor a"es in te roepen en ze als een pro gramma-artikel in vette letters aan hoofd van hun blad te stellen, belachelijke hansworsten Alles wal van de Kerk en van de clericale partij uitgaat, berust op ang en zij durven zich de apostels der vrijheid r.oemen Enkele eeuwen geleden was men "er gedwongen den katholieken godsdienst te 'belijden, zooniet werd jjern op de pijnbank gesleept, gerad- jraakt, aan de galg gehangen of op 1 °n brandstapel gelegd. Do clericalen vonden dezen dwang Zeer natuurlijk. dwang gebracht ët was ook een tijd dat men hier geene ,-chool mocht openen of dat er geen boekten gebruik in de school mocht komen of er was eene toela ting en eene goedkeuring van de Roomsche geestelijkheid voor noodig. Was dat ook in naam van de vrij heid Maar waarom zoover in het verle- dene opklimmen Zijn het de tegenwoordig aan 't be wind zijnde clericalen niet die uil- sluitelijk voor de kinderen der arme boeren en werklieden den kazern- dwang in voege houden Zijn het de clericalen mot die den in het stemrecht hebben Dwingen zij ons niet den opslag van de contnbutië.i te betalen Worden de fonclionnarissen, de soldaten, na gedwongen naa de ka- zern geroepen te zijn, niet tegen hun geweten gedwongen deel te nemen aan processie, «Te Deutn», inhaling van bisschoppen, enz., enz Warande boeren niet gedwongen hun vee te onderwerpen aan de ter gende voorschriften van de oorrin gen, kalkvoctbaden, passavants, ka- rantaines, enz. Zijn de herbergiers niet gedwongen hel vergunningsrecht te betalen Worden de jonge burgerwachten niet gedwongen bijna alle Zondagen van 't jaar soldaatje te gaan spelen en legt de verkwezelde cavalier van Cora niet dikwijls 32 bijvoegelijke wapen oefeningen op aan wachten die l on geluk hebben onder zijne kwade luimen te vallen Maar al gelijk, ziet gij, de katho lieken zijn voor de vrijheid. die akelige dompers I Niet het minst iu de werkersklas heeft het verhaal van de redding der dertien mijnwerkers die zich onder den grond, twintig dagen lang, bijna zonder voedsel, in leven hebben kun nen houden de diepste ontroering ver wekt. Wie zeker het meest bijgedragen heeft om zijne gezellen te redden is Henry Nemy, oud-leerling van de mijn- school van Alais. Fin waarom hij meer dan een ander Omdat hij een degelijk practisch onderwijs genoten had, waardoor hij meer karakter, meer vastberaden heid, meer doorzicht en meer volhar ding dan zijne kameraden getoond heeft. In eenen dramatischen en gemoeds- treftVmden kader doet deze gebeurtenis het nut en de voortreffelijkheid van het onderwijs uitschijnen Fin wanneer men ziet wat een ont wikkelde werkman vermag in eene verschrikkelijke omstandigheid waar bij het leven van zoovele werklieden als aan eenen zijden draad haagt, dan vi aagt men zich af hoe er nog personen zijn die zich durven verklaren tegen het invoeren van het verplichtend on derwijs. De werklieden van alle gezindheden zouden zich moeten 't akkoord stellen óm nooit meer te stemmen voor kandi daten die tegen 't verplichtend onder wijs zijn. Wie het verplichtend onderwijs tegenwerkt, werkt de redding van 't v/J-k.Gtgen. -11 Wat de kiezingen betreft, teekent zich do toestand hoe langer hoe duide lijker af. Fir blijkt uit dat de klenka- len zich ineen zeer moeilijk toestand be vinden, wat het arrondissement Bras sel aanbelangt. Ze hadden, zooals ge weet, het bondgenootrchap geweigerd met de independenten, onder voor wendsel dat dezen onbeduidend in ge tal zijn. Welnu, de independenten heb ben daarop geantwoord door eene lijst aan te bieden van 21 kandidaten, waar onder zeer gezaghebbende namen voor komen. Dit feit zal voorzeker nadeel berokkenen aan den bijval der klen- kalen Voegen wij er nog bij dat ook de Daensisten eene lijst hebben vast gesteld van acht kandidaten, waarvan zes zijn gekozen uit de voornaamste personen der belangrijkste gemeenten van het arrondissement. Fin ook daar door zullen vele kiezers aan de kleri- kalen ontsnappen. ALLE8 toont dat de katholieke par tij op hare laatste beenen loopt. Hare gazetten verdedigen haar programma niet meer, of vallen ons programma niet meer aan. Neen het spreekwoord is na, de liberale partij te trachten hatelijk te maken voor de openbare meeuing met alle weken eene karre- vracht leugens over haar uit te gieten. Liegen is immers geene zonde voor de katholieken, als het de GOEDE zaak geldt. Zoo b. v. lezen wij in een katholiek weekblad R V. A. van 1 April, een artikel Gogen open een artikel dat men zonder overdrijven echt KRAPULEUS inag heeten. In den tijd als eene ramp de eene of' de andere streek van ons land teisterde, sprak men van geen politiek, om liefdadig heidsconcerten of feesten in te richten, of' om omhalingen te doen. Liberalen en katholieken gaven dan elkander de hand en vergaten tijdelijk hunne veeten om de ongelukkigen te helpen Maar nu dat de katholieke partij den grond onder hare voeten voelt wegzinken, zijn alle middels goed om hare politieken toestand te steu nen Pas was de waterramp voorge vallen op de boorden van de Scholde of de liberalen stelden voor gemengde komiteiten te vormen om gelden in te zamelen Maar de katholieken, met hunne KRISTEL1JKE gevoelens wei gerden de hulp der liberalen, om uit deze ramp.. POLITIEKH PROFIJ TEN TE KUNNEN TRLKKKN Zou ieder mensch, die het hart op de rechte plaats draagt, van welke opinie hij ook zij, niet walgen vau zulke handel wijze? Nu nochtans, dit is gebeurd te Dendermonde, St-Nikolaas, Loke ren, enz niettegenstaande dat overal onze liberale hoofdmannen in 't begin der ramp deoverstroomden de grootste hulp boden. De baas der klerikale partij, M. Woeste zegt De nieuwe forten zullen en moe ten ei door we willen het, en wat wij willen moet. gebeuren. De liberalen zeggen Ja, maar die forten gaan honderden miljoenen kosten, en dan zullen er nog miljoenen noodig zijn voor nieu we kanons, en duizenden soldaten meer om die forten te "bezetten. M. Woeste antwoordt Wij hebben gezegd, dat de forten er komen moeten, en komen zullen ze, in eens of in brokken wij zijn de meesters, en we zullen 't n wel doen gevoelen. Om de nieuwe forten te ver dedigen, zullen er geen soldalen mter moe ten zijnGod zelve zal ze verdedigen omdat wij, zijne goede vrienden, het zijn, die ze gestemd hebben. De forten zullen honderden miljoenen kosten wat g9eft zulks het zal zelfs de lasten van het land niet vermeerde ren! Wat maakteenige honderden mil joenen België is rijk genoeg om alles te betalen. De liberalen zeggen Ja, maar wat hebt ge aan de boe ren beloofd geen cent, geen kanon meer. M. Woeste antwoordt nu in koeter- waalsch Ikke lak met stomme boer ikke peloof poor te frima as nader zal te kiesink ikke nok meer peloof De liberalen zeggen 't Is afgrijselijk hoe de stormen en vlagen vele landbouwers van 't land hebben geteisterd eenigen zijn letter lijk geruïneerd. Ik bid u dus 5 miljoen te willen stemmen, om de ongelukki gen ter hulp te komen. M. Woeste, bitsig Wat Miljoenen voor de boeren Waar zijn uwe zinnen toch Waar zou den we al dat geld halen 't land is al genoeg, ja te veel belast, en dan durft ge van pensioen spreken en van hulp aan de boeren. De liberalen zeggen Maar, 5 miljoen is maar eene ge ringe som, in vergelijking van hetgeen de nieuwe forten zullen kosten vele landbouwers verkeeren met vrouw en kinderen in volslagen ellende en het voorstel is heel billijk de rampzalige boeren... M. Woeste onderbreekt Ikke zek, ikke lak met de boer. Miljoenen, for les forts woei, woei Foor te boer Keen tuit. As te kiezink nader, ik zal peloof dix millions, nu niks Te boer stem tok comma de pas toor vil, en die krijk opslak tafoor Fin de andere sleepdragers roepen Bravo bravo Het voorstel van de liberale volks vertegenwoordigers verworpen 5 mil joenen voor de boeren verloren De forten van M. Woeste gestemd 500 miljoenen nutteloos weggesmeten. UIT Men weet dat de poll der liberale Associatie van Brugge, den 2 April, met eene-ontzaggelijke meerderheid besloten had tot de stemming van het kartel, op voorwaarde dat er overeen komst zij tusschen de oppositie par tijen, 't zij te Roe(seIare-Thielt, 't zij te Kortrijk. Eene minderheid, samen gesteld uit de 20°/o der stemmers, aan vaardde die stemming niet, de eenen omdat de opgelegde voorwaarde liet beslissend akkoord te Brugge moest vertragen, de anderen omdat zij wil den dat het akkoord in de gansche provincie verzekerd werd onder al de WEERGALM - -vV IN DE ZAAL

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1