Stadsnieuws. Kamer. Liberale Associatie. Openbare werken. Klerikale belofte. Buurtspoorweg van Yper naar Belle. oppositiepartijen, delaatsiten omdat zij medegeholpen hebben tot de samen stelling eener parlementaire scheids rechterlijke commissie, zij zich maar wilden onderwerpen aan de tusschen- gekomen beslissing. Deze minderheid der tegenpartij verdwijnt Ten gevolge van pogingen die aange voerd werden met de kracht en de geestdrift die eigen zijn aan de jeugd, zijn de volgende overeenkomsten beslo ten geweest, onder voorbehoud van goed keuring der wederzijdsche comiteiten Te Rouselare-Thielt isde lijt t samengesteld als volgt Titelvoerende 1. Delaere, Gustaaf, bankier, liberaal. 2. Robrecht Paul, koopman, christen demokraat 3. Van Wiberg Jules, liberaal. 4 Declercq, Jules, liberaal. 5. Dieven Jules, libe raal. Plaatsvervangers Robrecht Paul, christen demokraat, enz. De voorstellingsorde der titelvoeren de kandidaten 3, 4 en 5 is nog niet be paald. Te Kortriik is de lijst samenge steld als volgt Titelvoerende 1. Vandevenne, uit tredende liberale kandidaat. 2. Plan- quart H advokaat, chmten-demokraat 3 4 liberalen, 5. Debuwe, socialist. Plaatsvervangers, 1. Van Leynseele, advokaat, liberaal, 2. Debuwe, socia list Te Brugge, het kartel komt be paald toegejuicht te worden dour de christen-demokraten in hun poll van 8 April, met eenparigheid zonder èéne ont houding en zonder een enkel voorbehoud. Het behoort den oneindigen goeden uilslag van het tusschenkomendprovinciaal akkoord te redden. De winst van 11 zetels ontbrak om het ministerie omver te werpen. De winst van 6 zetels was zeker ten gevolge der tusscbengekomen kartels Mechelen, Turnhout, Leuven, Nijvel, Dinant, Philippeville. Te Brussel is het zeker dat de oppo sitiepartij eenen zetel zal winnen, waar schijnlijk dat zij twee zetels winqpn zal. Blijft Antwerpen, die zekerlijk eenen zetel meer zal geven aan de oppositie partij daar ontbreken er drie om het ministerie omver te werpen Ilicr zijn ze Hier zijn ze zeker geworden Brug ge, Rouselare, Kortnjk Het laatste handteeken,dat van densocialistischen afgevaardigde Auseele, dat den 8 April, ten tien ure 's morgens gesteld is ge weest te Brugge, onder het provinciaal akkoord het kartel besluitende van al de oppositiepartijen, bekrachtigde de zekere omwerping van liet klerikaal achternitkruipern! ministerie van M. Woeste. Totaal acht zetels z kor gewonnen door de oppositie partij Er is nog meer wij willen de zeke re meerderheid van eene stem hebben. Misschien zal het kartel, op het oogenblik dat deze regels zullen ver schijnen, ook gesloteuzij n te Oostende Wat er van zij, de parlementaire scheidsrechterlijke commissie die mor gen zal vergaderen zal de toestand ophelderen. Te Ostemie hebben de liberalen ook het kartel besloten M Coppieter, ondernemer te Gent, zal op de lijst staan als 4de plaatsvervanger. Uit Antwerpen. Goed nieuws voor de Liberalen. Een overgroot ge'al leden had Zondag den oproep van het bestuur beantwoord er, eeni- ge minuten na 11 uren was de ruime zaal van het Volkshuis volzet De groote meer derheid der led- n verlangt vurig de libera le eendracht en het lijdt niet den minsten twijfel dat het voorstel van het bestuur ge stemd zal worden. Na lezing van het verslag, door M. II n ri Mösly, geeft de voorzitter, Karei Weyler, uitbreide uitleggingen over den poll Steger ADVOCAAT S ERR EG IERS maakt de inleiding van het d-bat en onderzoekt de verschillende ontwerpm. M Mösly onderzoekt den politieken toe stand en het. belang der Liberale Volkspar tij. Dit belang is cm zich bij den p >11 Steger aan te sluiten, tot groot voordeel der demo cratism krachten. S,. rek er geeft lezing de^ dagorde M. Brandt verdeefgt krachtdadig het voorstel Steger en legt zijne houding uit in de groote meeting van verleden Maandag. M. CLAESSENS. Door de stemming van den poll Steger worden de democrati sche krachten meester van den politicken toestand. Wij moeten er ons dus bij aanslui ten. Er zal door u over oorlog of vrede moe ten beslist worden. Oorlog kan ons enkel leiden tot verval. Vrede brengt kalmte en in de toekomst heil M. VAN DEN WYNGAERT spreekt over de Onderhandelingen die lang en moei lijk waren Ten slottesluit hij zich insgelijks aan bij den poll Steger. Nog andere sprekers nemen het woord waarna de stemming geopend wordt over het voorstel van het bestuur. Na de stemming van den poll Steger zul len de Antwerpsche liberalen eensgezind en krachtig den strijd kunnen aangaan tot omverwe;ping van het hatelijk klerikaal ministerie. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat het voorstel Steger aanvaard is met 5AT stemmen tegen 169, dit. maakt eene meerderheid van 3TS stemmen Zoodns is de Liberale eendracht te Antwerpen gevestigd. M. Nolf heeft de volgende vraag ge steld aan den minister van spoorwe gen Is het waar, gelijk het gerucht loopt, dat de Regeermg op dat oogen blik de overname onderhandelt van het spoorwegnet van West-Vlaanderen Zoo ja, zou M de minister niet kun nen zeggen of de onderhandelingen ver genoeg gevorderd zijn opdat men in 't kort de neerlegging van een ontwerp van overname moge hopen. A ntwoord van den minister. De Regeering onderhandelt de over name der spoorwegen van West-Vlaan deren. Het ware ongelegen op dit oo genblik eene grootere mededeeling te dien opzichte te doen. De liberale Associatie heeft Zon dag i April, in algemeene vergade ring besloten in de naaste wetgeven de kiezingen eene volledige lijst van kandidaten voor te stellen. De ver gadering is eenpariglijk t' akkoord geweest om de kandidaturen toe te juichen die door het Comiteit voorge steld werden en die onder alle op zichten uitmuntende zijn. Men weet dat het eerste gedacht onzer Asso ciatie -was maar te strijden met éénen titelvoerenden en éénen plaatsver vangende kandidaatMaar sedert eene maand, hebben onze tegenstrevers zoo wel gelukt de geesten te verbit teren door de slechte trouw die zij in hunne polemiek gebruiken, dat zij ons, zonder het te willen, hulpen verschaft hebben op welke wij niet hadden durven hopen. 't Is van de grenskantons dat de beweging komt. Sedert eene maand exploiteeren de klerikalen tegen ons de kwestie der inventarissen die ge vraagd zijn geweest in Frankrijk door de klerikalen zelve om de over dracht van het roerend mobilair der kerken aan de godsdienstigeassocia- tiën. Sedert eene maand pogen zij dezen behoudmaatregel, die geno men is geweest in het belang 'zelve van den katholieken eeredienst, als een maatregel van afzetting te doen doorgaan en de liberale partij verant woordelijk te maken der politiek on zer zuider geburen. Zooveel kwade trouw heeft eene ware verandering der liberale denk wijze teweeg gebracht. Onze vrienden der kantons hebben gemeend dat men in de naaste kie zingen den strijd met meer levendig heid dan ooit moest aangaan en wij verheugen ons over hun besluit, zoo veel te meer dat de tijdingen, die wij van alle kanten ontvangen, uitmun tende zijn. Op het oogenblik dat het land zich bereidt zich te ontmaken van het kle rikaal beheer die het verplettert se dert 22 jaren, mishaagt het ons niet te bestatigen dat onze vrienden inons arrondissement ook iets meer willen dan het gewone static-quo. Wij bedan ken onze tegenstrevers hen er toe besloten te hebben, vooral onze be volkingen te hebben voorbereid, die den 27 Mei zullen zeggen hoezeer zij er genoeg van hebben van eene partij, die ten allen tijde hunne licht- geloovigheid uitbaten. Het klerikaal Journal beweert dat de geldmiddelen der stad toelaten al de ontworpene buitengewone wer ken uit te voeren en dezelve wezen lijk uitgevoerd worden. Het daagt onze konfrater le Progrès uit, het tegendeel te bewijzen. Deze ant woordt daarop het volgende Zie hier eenige der kredieten in de begrootingen geschreven en die niet gebruikt zijn geweest sedert dat M. Colaert het geld van de gemeente beheert In 1901 1Het maken van een schietplein of stand met geestdrift gestemd door de patriotten van onzen gemeente raad fr. 30.000-00 waarop slechts 79fr. zijn verteerd geweest. 2. Verbeteringen der buurtwegen fr. 15.000-00 3. In 1902, verbetering van de Pilkemstraat fr. 3.000-00 4. In 1903, riool der Bukker-en Hondstraten fr. 8.000-00 5. In 1905, waterverdee- ling aan de Kruisstraat fr. 1.105-00 6. Kasseiïng van het verlengde deel der Ca- pronstraat fr. 6.500-00 Behalve de twee laatste werken die nog kunnen uitgevoerd worden voor het sluiten der rekening van het laatste dienstjaar, al de bovenstaande kredieten heeft M. Colaert laten ver vallen en hebben den boni van ieder jaar vergroot. Er zij ti menige noodige werken voor welke tot hiertoe geen kredie ten zijn gestemd geweest, zooals het leggen van voorlanden in de Ed. Fiers- en Capronstraten en andere, alsook het in staat stellen van den weg op het Minneplein, een werk dat sedert verscheidene jaren dringend en te vergeefs gevraagd wordt, en nog onlangs het voorwerp is geweest van een vertoogschrift aan het schepen- collegie gezonden door de bewoners van dit kwartier der stad. Terwijl al de onderhoudswerken teenemaal verwaarloosd worden en dat er zooveel te doen blijft om de ongezonde volkswijken te verbeteren en te reinigen, zien wij alle slach van zinnelijke praalwerken uitvoeren zoo als het overdreven verbreeden der voorlanden op de groote markt. Nie mand kan het Journal als ernstig aan zien wanneer het dit nutteloos werk tracht te verschoonen met te zeggen dat er nu veel gereden en beweging is in onze straten en dat dit werk geschiedt in 't belang van de voetgan gers. Wij vragen met wie men hier den mal houdt M. Vanderghote, raadslid en re- kenplichtige van de gasmaatschap pij De Brouwer, mag zeggen zooveel hij wil dat de algemeenheid der in woners het Stadsbestier daarin goed keurt. Dit is geen waar. Integendeel, zeer veel verstandige lieden en zelfs politieke vrienden van M. Colaert zeggen luidop dat deze een geld verkwister is en dat men een veel beter gebruik had kunnen maken van de sommen die verteerd wor den aan het buitengewoon verbreeden der voorlanden van de groote Markt. Overigens, in de laatste zitting van den gemeenteraad, hebben wij de heeren D'PIuvettere en Sobry hun ne manier van zien nopens dit werk hooren uitdrukken en verklaren dat zij voorstanders zijn van het nuttige voor het schoone en aangename. Wij deelen ten vollen in het ge dacht van deze twee raadsleden. De waarde eener klerikale beloft is volstrekt nul; het is niet sl vf dat wij, ter gelegenheid der kieJn van Mei aanstaande, de hebben het te bewijzen. ei^ Iedereen weet in de stad, dat smeekschrift gezonden is gewee^ naar den bevoegden minister, do^ de bewoners der Malend aan, welk* vroegen om den macadam te vervan6 gen door eene plaveiïng. Gelijk wij de kiezingen naderen liet de minister, ingegeven door een belanghebbende, wiens mandaat ze ker moet vernieuwd worden, weten aan den heer bijzonderen ingenieur van Brugge, dat het noodigwas naar Yper te schrijven, aangezien de mi nister, de vraag om de macadam te vervangen goed onthaald had. De aanbesteding ging in 't kort plaats hebben en de Maloulaan ging haren weg hebben in langwerpige cachie- desteenen. De goede lieden der Maloulaan altijd ter goeder trouw, geloovendé in het woord van eenen klerikaal vierden het goede nieuws met een lekker banket wij gelooven zelfs dat een warme heildronk, voorge steld is geweest op de gezondheid van den minister en dat men er al de schoone hoedanigheden geroemd heeft van onzen burgemeester, die altijd bereid is dienst te bewijzen aan zijne duurbare medeburgers. Welke was de verwondering der belanghebbenden niet, op het zicht van het porfier dat Maandag mor- gend gelost werd op de Maloulaan op het eerste zicht meenden zij de straatsteenentezien, maarzij werden wel -bedrogen wanneer zij moesten bekennen dat de Regeering hen ver schalkt had. In plaats van eene schoone bestrating gelijk dat vast beloofd was geweest zal men zeer eenvoudig den macadam laden en de bestrating uitstellen tot het jaar blok. En ziedaar op welke wijze de Re geering, te zamen met ons voorbeel dig stadsbestuur den spot drijft met den yperschen lastenbetaler 't Is oprecht schandalig Beloven, en te voren weten dat men zijne belofte niet gaat houden, is geene daad van een ernstig poli tiek man dat gelijkt aan oneerlijk heid. In politiek evenals in alle dingen moet er rechtzinnigheid en eerlijk heid zijn, 't is hetgeen men niet mag verhopen van eenen klerikaal, ook dringen wij niet aan, wij vergenoe gen ons met aan het publiek kenbaar te maken tot welke middelen die klerikaal zijne toevlucht neemt, wan neer het er op aan komt de argeloo- ze lezers te misleiden In de zitting van 24 Maart 11. heeft M. Fraeys, voorzitter van den Katholieken Kring van het Arron dissement Yper, den heer burge meester ondervraagd nopens den buurtspoorweg van Yper naar Belle. Zooals altijd, met eene vastheid zonder weêrga, heeft onze eerste magistraat durven bevestigen dat de heer minister hem de verzekering; gegeven had dat de werken binnen kort gingen beginnen. 't Is wel dezelfde verklaring die hij gedaan heeftin 1902, korts vöör de kiezing geene de minste veran dering, altijd dezelfde stoutheid. Niets is gedaan geweest sedert 1902 en alzoo zal het nog lang z|F' Indien de kiezers van Dickebusch, Westoutre en Reninghelst met deze belofte niet voldaan zijn, 't is dat zij wel zinnelijk zijn. BALSAM, zuivere kinaW'j"' verwekt eetlust.

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2