HET LIBERAAL PROGRAMMA. A. Dechièvre 0et liberaal programma is volkslievend en rechtvaardig het is de rechtvaardigheid 5elve Inderdaad dit programma eischt enkel GELIJKHEID IN ALLES EN VOOR EL KEEN Gelijke rechten en gelijke plichten. Gelijkheid voor de stembus algemeen kiesrecht en één man ééne stem, met de evenredi- re vertegenwoordiging Gelijkheid in de lotingElk soldaat voor zijn lot, de begoederde nevens den volksjon- ren, dit ware maar recht Dit programma eischt ook DE RECHTVAARDIGHEID en eerst en vooral Een ouderdomspensioen, beter dan 9 centen daags, van de klerikalen, voor de bejaarde werklieden Een beter volksonderwijs, waarbij met eenen de vrijheid van den huisvader gewaar- jorgd wordt in 't kiezen der school. Onze tegenstrevers liegen wanneer zij zeggen dat de liberalen, eens aan het bestuur des ands, vervolgers en wetverkrachters zullen worden Gelijkheid in rechten en plichten dat willen de anti-klerikalen OE KEMPENAAR a État-Giviï d'Ypres. Liberale Jonge Wacht. Meeting voor verplichtend onderwijs. ÏgwÜste &eve« ziJ Onze voorlanden. De meeting van Zondag jl. is betrekke- ijk goed gelukt. Het schoon lenteweder iad echter een groot getal personen, wier jlaats op de meeting was, op wandeling «lokt. Die afwezigen zullen het zich he ilagen want beurtelings hebben de heeren sprekers, Cnudde uit Syngem en Anvi uit Jent ons eene zeer leerrijke voordracht ge reven. Den lof der sprekers behoeven wij niet :e maken. Bestatigen wij dat zij op al de aanhoor- iers een zeer goeden indruk gelaten hebben :n bij hen eenen welverdienden bijval be ramen hebben. Halen wij eerst eenige cijfers aan uit de edevoering van M. Cnudde. Sinds 1884 zijn er aj 200 gemeentebewaarscholen afgeschaft :n 2000 kloosterbewaarscholen aangenomen f ondersteund b) 800 gemeentelagerescholen afgeschaft n 3000 klerikale lagerescholen aangenomen f ondersteund c) 1500 adultengemeentescholen afge- chaf't en in hunne plaats 1500 klerikale vondscholen of kloosterzondagscholen aan- enomen of ondersteund. De klerikale scholen korten tegenwoordig an den Staat, de provinciën en de gemeen- n nagenoeg (10,000,000) tien millioenen 'ranken Er zijn tegenwoordig in de klerikale cholen 11,878 onderwijzers en onderwijze- essen, betaald door de openbare schatkist, aaronder 8,796 broerkens en nonnekens, inder welke men 3,656 niet gediplomeer- len telt. Ziedaar op welke wijze de klerikalen den ichoolvrede hebben hersteld Ziedaar hoezij hunwoord hebbengestand ;ehouden «Weg met de schoolverkwistin- ;en Ziedaar hunne genegenheid voor het nderwijs De opvoeding onzer kinderen vordt toevertrouwd aan onbekwame onder wijzers en onderwijzeressen En nu eenige cijfers over het arrondisse ment Yper a) to gemeenten bezitten geene enkele ;emeenteschool meer b) 4 gemeenten hebben nonnen gesteld an het hoofd hunner eenige gemeente- rfiool c) maar 3 gemeenten bezitten nog eene ;etneentemeisjesschool, gehouden door we- "eldlijke onderwijzeressen. d) In 21 gemeenten is de plaats van Maiwerkmeesteres afgeschaft in de eenige ?emeenteschool, ten einde meisjes te beroo- Ven van het zoo nuttige en noodzakelijke Onderwijs in naaien en breien en deze alzoo aan te zetten, te verplichten den weg te temen naar de kloosterschool. Onder deze gemeenten telt men de stad °Peringhe. ■i!(^een en-kel meisje dier stad bezoekt de J «cieële lagereschool e) Al de gemeenten van het arrondisse- entYper, hebben, zonder uitzondering, te of meer kloosterscholen. Oatis een treurige toestand, want Jnde Gewoonlijk zijnde helft der klooster- onbekwaam om bezitten niet het ■r, j ®jzeressen totaal e bekwaamheidsbewijs. ig2I deze dagen is het zeer moeilijk voor >an°K ona de eene of andere betrekking öunne zonen of dochters te bezorgen 'anVuan die betrekkingen is hen heel en ;a Sch ontzegd, namelijk de betrekking ire, 0riderwijzer of onderwijzeres. Als er ns eene plaats van onderwijzer open- komt, dan wordt ereene van aange steld Welk is nu de uitslag van al die school- ver woest in gen a) Volgens de optelling van 31 December 1900 zijn er in Belgie, na aftrok der kinde ren van min dan 5 jaar oud, 1,354,498 in woners, 't zij het vierde der bevolking die totaal ongeleerd is. b) Volgens het enkwest gedaan door den algemeenen Belgischen onderwijzersbond, zijn er 37 per honderd der lotelingen van 1906 welke niet kunnen lezen en schrijven, slechts 12 per honderd hebben eene hoogere geleerdheid dan kunnende lezen, schrijven en rekenen c) 23 per honderd der vlaamschoptrekken- de soldaten kunnen niet lezen en schrijven 30 per honderd kunnen lezen en schrijven 40.5 per honderd kunnen lezen, schrijven en rekenen slechts 6.5 per honderd hebben eene hoogere geleerdheid dan kunnende lezen en schrijven d) op 31 December jl. waren er in de Belgische gevangenhuizen 3,100 personen opgesloten waaronder 2,200 vlamingenen 900 walen. Uit die cijfers zou men moeten besluiten dat de vlaming misdadiger, on- zedelijker is van natuur dan de waal Maar neen, 't is grootendeels de onwetendheid ■welke de vlaming naar het gevang sleept Volgende cijfers bewijzen zulks 20 per honderd der gevangenen zijn totaal ongeleerd 53 Per honderd kunnen met moeite lezen en schrijven 21 per honderd kunnen lezen en schrijven 6 per honderd kunnen meer dan lezen en schrijven. Deze droevige toestand hebben wij deels te wijten aan de slechte inrichting der scho len, deels aan de slechte schoolbij woning. Ziehier, overigens, eenige cijfers nopens de schoolbijwoning. a) Meer dan 130.000 kinders in schoolou- derdom gaan niet ter school. b) Elke schoolgaande leerling heeft ge middeld 50 dagen afwezigheidsdagen op 250 schooldagen in een jaar, zij dus 1 afwe- heidsdagop 5 schooldagen. c) Meer dan de helft der leerlingen ver laten de school op 11 jarigen ouderdom nadat zij hunne eerste communie gedaan hebben. Als voorbeeld van onregelmatige school bijwoning haalt de heer Cnudde nog de volgende cijfers aan Een boer van Maeter (arrondissement Audenaerde), die onlangs het verzoekschrift voor verplichtend onderwijs teekende, ver telde Op 280 jongens mijner gemeente in schoolouderdom zijn er slechts 220 inge schreven als leerlingen. Er zijn dus 60 jon gens welke hoegenaamd niet naar school gaan. Van die 220 ingeschrevenen zijn er maar gemiddeld 150 die 's winters regelmatig vol gen 70 leerlingen volgen dus ae school zeer onregelmatig binst den winter. Die 70 leerlingen gaan 's zomers hoe genaamd niet naar school, zoodat er voor het zomertijdstip maar 150 ingeschrevene leerlingen meer zijn hetzij nagenoeg de helft der jongens in ouderdom. Maar van die 150 zijn er slechts 70 wel ke regelmatig naar school gaan, zoodat in de gemeente Maeter slechts het vierde der jongens in ouderdom de school bijwonen op min of meer voldoende wijze. Deze cijfers zijn echt, zeer echt en bewij zen dat de heer Colaert, de waarheid niet zegt, wanneer hij in zijn verslag over de begrooting van onderwijs voor 1906 schrijf t Slechts 3 per honderd der Belgische kinde ren genieten niet van de weldaden van het onderwijs Leugens, al leugens Spreker besluit met te verklaren dat de leerplicht noodzadelijk is. Leerplicht be staat in bijna al de landen van Europa. Beleie alleen maakt uitzondering met Rusland....en Turkije Een schoon gezel schap Richten wij dus 't verplichtend onderwijs in, opdat binnen 25 jaar, wanneer Belgie zijn honderdjarig jubelfeest zal vieren, er in ons land geen enkel ongeleerde meer gevonden worde De heer Pol Anri is er beschaamd over, dat het, in onze eeuw van wetenschap en demokratie, nog noodig is een pleidooi te houden voor leerplicht. Hij had zooeven de jonge gevangenen der bewoningschool ge zien kinderen van kortzichtige ouders, maar ook kinderen van eene kortzichtige regeering. Waarom mogen die kinderen klagen, heeft de Staat de hand geleend tot de plichtverzaking van onze ouders, waar van wij, 't leven lang, de slachtoffers zul len zijn De strijd voor 't bestaan komt zoo vaak op den voorgrond. Hoe dien te strijden zon der onderwijs De concurrentie is eene quaestie van we tenschap geworden dat hebben de Ver- eenigde Staten, Duitschland, Engeland vooral begrepen. Hoe zouden de maatschappijen en syndi caten van vooruitzicht bloeien, indien zij niet aan geleerde menschen waren toever trouwd P In een drietal spreuken - Niemand wordt verondersteld de wet niet te kennen Alle macht komt uit het volk Alle Belgen zijn gelijk voor de wet - in ons paar aanhalin gen uit de Schrift - De mensch is de koning der Schepping De mensch is geschapen naar 't beeld en de gelijkenis van God - vindt de redenaar aanleiding om den lof te maken van het onderwijs en de noodzake lijkheid te doen uitschijnen van leerplicht. Het verplichtend onderwijs zou regelmatig schoolbezoek bevorderen, aan de openbare liefdadigheid ten goede komen en 't leger vagebonden en gevangenen doen verminde ren, iets waarvan hij met cijfers, aan En- nelsche statistieken ontleend, het bewijs geeft. Vervolgens weerlegt hij op zijne beurt de bezwaren, die de tegenstrevers inbrengen. Hij drukt er op dat elk vrij zal blijven de scholen te stichten en in 't leven te houden die hij wil, dat ook elk vrij zal blijven de kinderen te zenden naar de school zijner keuze. Eindelijk legt hij op onderhoudende wij ze uit hoe de leerplichtwet werkt in Neder land welke vrijstellingen daar verleend worden, welke geldige redenen van school verzuim aangenomen worden, welke lang- moedige vermaningen er gegeven worden aan ouders, die de wet overtreden. In eene krachtige slotrede wijst hij er op hoe den leerplicht eischen een vaderlandsch werk verrichten is, en hoe dergelijke bewe ging boven alle politieke en bijbedoelingen verheven is. Wijwenschende Jonge Wacht geluk over het initiatief dat zij genomen heeft politieke voordrachten in te richten in denaard van deze die Zondag laatst plaats heeft gehad. Het Journal d'Ypres noemt den schrijver van het artikel voorlanden in een onzer laatste nrs verschenen, eenen onnoozelaar. Om het godvruchtig Journal in die heilige gramschap te doen ont steken, moet men gelooven dat het artikel de waarheid gezeid heeft. Het geld der belastingbetalers verteeren om voorlanden te verbree- den en ze te beplanten met boomen, is zeker geene daad van een goeden bestuurder, wanneer in zoovele stra ten de inwoners verplicht zijn des winters en in alle slecht weder in de slijk te plassen. Wij zijn van de mee ning van het nuttige vbör het aan gename te doen. Wij begrijpen gemakkelijk dat, wanneer men voor een pheniks, en voorbeeldige bestuurder wil door gaan, het hard is somtijds eene groo- te waarheid te hooren zeggen en dat men eene beweging van spijt en zelfs van oploopendheid heeft, bij zooverre hem voor onnoozelaar uit te maken dezen die in alles de dwaas heden van den burgemeester niet deelt, maar dat hij zich gerust stelle, de bedoelde schrij ver vergenoegt zich met de goedkeuring van twee raads leden, de min belangrijkste niet van den Gemeenteraad, de heeren D'Hu- vettere en Sobry, die, gelijk hem, het nuttige aan het aangename ver kiezen en vinden dat al de lastenbe- talers moeten gelijk behandeld wor den. Wat de gestemde credieten betreft, wij weten hoe zij benuttigd zijn. Is er geen van 30,000 fr., over twee jaren gestemd, voor het op richten eener schietbaan Wanneer zijn de werken begonnen Allo Journal d' Ypres, wees ern stig en gematiger in uwe uitdrukkin gen Ie raeilleur Elixir et le moios cher. Koninklijke. Miiiilschappij der Vrije KruistioogMthuilers van Ypcr. Schieting van Maandag 9 April 1906 Schieting aangeboden 2e prijs, Van Nienweuhuyze Cyrille. 3e prijs. Van den Hende L. ELIXIR D'ANVERS stilt maag- en buikpijn. Miaugue et iêecouvrentenl. Achat el Yente de Fond» publics. Si change de coupons. 'on version et Souseription a tons emprunts Beiges et étrangers. ÊAêlivrance sur fous pags de lettres de crédit, traites et chèques. Avances de fonds. Dépot de fonds. Comptes-couranls de Depóts de fonds avee carnet de cheques. 15 15. rn« «1c Mciiin, Y I» II E8 fondcc cn 1873. AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les 1 istes qui me sont présentées doivent être dresséps par ordre uumé- rique. Le bureau est ouvert de 9 cl 12 kt9S matin. Déclaratioiis du 30 Mars au 6 Avril 1906. Naissances Ghesquiere, Jeanne, rue des Trèfles. Adenot, Marguerite, rue du Chateau d'eau. DOOR DEN SCHRIJVER SCHATBEWAARDER. le prijs, Pinteion Félix. CO CM Q O O -O 5>» O O <1>

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3