Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. Aan de kiezers Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I4e Juni 1906. 5 centiemen. Tweede jaar. N,s 30-51. Korts vóór de kiezing vao 27 Mei, hebben een aan tal personen zich begeven naar bet Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht liadden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, hij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten wórden voorloopend gesloten den 1n Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de geineen- tekiezingen van October 1907. Het is dus van het grootste belang dat al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se- minariestraat, l, alle weekdagen open is van 9 ure tot 's middags en vao 2 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen van 9 ure lot 's middags, gelast zich kosteloos aide slappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort. Arrondissement Yper. Liberalen, aan 't werk. JYog het Combism. Schandelijke tooneelen. Klop op klop. Twee maten en twee gewichten. Handen uit de mouwen Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags» Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Vooe stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- rtaamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Mijnheeren, De uitslag der stemming van Zondag 27 Mei heeft onze tegenstrevers ten zeerste teleurgesteld zij hadden onze nederlaag op alle tonen aangekondigd. öe heer l\oli is herkozen Wet 11,30? stemmen en het ge- ral stemmen, dat hij bekomen heeft, laat ons toe ta verzekeren dat de derde Zfltel ons voor goed behouden blijft in het arrondissement. Onze tegenstrevers hebben ALLE MlDDELEA gebruikt om ons te ver slaan. Nooit deden zij zooveel geweld. De gae8teiij kheid heeft zich opentlij k in den strijd der partijen geworpen. Spijts dat alles behouden wij ons stemmengetal van 1902 Het is een blok, waartegen niets te doen is. Wij bedanken u uit ganscher harte voor dat teeken van vertrouwen, dat Rij aan onze gekozenen en aan de poli tiek, die zij volgen, gegeven hebt. De uitslag der kiezing is voor onseene hooggeschatte aanmoediging. Het is aan de inrichting van onze töacht dat wij meer dan ooit werken zullen. Wij makkeren al onze vrienden aan te tolken dat mij in de toekomst niet meer BE STOLEN ZIJN hij het opmaken der kie zerslijsten. Dat zij allen, wier rechten te kort gedaan werden, en deze zijn talrijk, hunne klachten doen gelden en onze zegepraal, in 1910, zal schitterender dan ooit zijn Voor het Komiteit der Liberale Vereeniging van het Arrondissement De uitslag deralgemeene verkiezin genis eene vurige aanwakkering voor deliberalenom opden ingeslagen weg met moed, volharding en krachtda digheid voort te gaan. Wij moeten strijden zonder ophouden tegen eenen vijand, voor wien alle wapens goed zijn, als hij zijn doel maar bereikt, dtede laagste, de vernederendste mid delen gebruikt om zijne heerschappij te houden staan, die noch voor leu gens noch voor laster achteruit deinst om aan 't roer te blijven, die dag en nacht werkt om ons te benadeelen, die zijnen toevlucht neemt tol vervol ging en broodroof om onze rangen te dunnen. Welnu, liberalen, het volk is met ons, laat u niet verschrikken door de bedreigingen onzer tegenstrevers. Van heden af moeten de vrijzinni- geu-zich nauwer en nauwer rond de blauwe vlag scharen om hunne rech ten te verdedigen en te bewaren. Om dit doel te bereiken, dient er eendrachtig gewerkt te worden. Een nauwkeurig onderzoek der kiezerslijs ten is een der hoofdpunten van ons strijdplan Dat elkeen in tijds opzoeke wie kiesrecht geniet en naga hoevele stemmen eiken kiezer moeten toege kend worden, dat iedereen zijne vrien den en geburen aanspore om in tijds hunne rechten te doen gelden nie mand mag werkeloos blijven, want van ons werken hangt de zege af. En als elk zijnen plicht vervult en zijne vrienden niet vergeet, dan zal in 1908 de zege aan ons zijn I Wij beweerden aanhoudend dat hetCombi&m, waarmede de klerika len de lichtgeloovige kiezers schrik hebben aangejaagd, een verzinsel is dat voor de ploegdeserteurs tot geld speculatie moest dienen, een door en door godsdienstig blad komt onze be wering te bevestigen. Ziehier wat wij lezen in Het Recht» katholiek dagblad De ellenlange artikels over Com- besministerie in de katholieke bia- den, dienen slechts om de kiezers zand in de oogen te strooien en ze aldus te misleiden. Laat die mannen praten, zij heb- ben schrik dal gij te veel op uwe stoffelijke belangen zoudt denken De godsdienst is geenszins in ge- vaar, maar wel hunne voorrechten 1 Wij hebben dit honderde keeren herhaald, en 't doet ons goed te zien datons ditmaal gelijk gegeven wordt Nu 't is goed dat de waarheid over Combism (of de musschenschrik der pastoors) van tijd tot tijd eens aan het iicht worde gebracht door menschen die zoo christelijken zelfschristehjker zijn dan zij die wekelijks in den stoel der waarheid met leugens en bedrog schermen, niet in 't voordeel van den godsdienst, maar in 't belang van hunnen winkel dien zij onder den godsdienstigen dekmantel willen doen floreeren. t Is alleen om zand in de oogen te strooien en het volk te misleiden, zegt het christelijk Recht en alle ern stige, verstandige en niet misleide lieden deelen dit gedacht. In het Combism bestaat geen het minste gevaar voor den godsdienst, maar wel voor 's pastoors porte-mon- naie Er wordt berekend dal de klerika len, te Brugge alléén, aan de wetge vende kiezingen van 27 Mei, meer dan 200 duizend fran ken hebben verteerd, van waar dit geld komt mogen wij niet zeggen, 't ware algauw nog een procés, maar men kan het gemakke lijk raden. En welke zijn de gevolgen van die schandelijke omkooperijen. Honderden werklieden gingen op zwier met de vijffrankstukken die zij in de hand werden gestopt om hunne broeders te verraden. Steendronken reden zij in open rij tuig, vergezeld van ontuchtig vrouw volk en hielden stil aan de Concorde, al zingende en roepende 't was zoo danig erg dat er moesten orde maat regelen genomen worden aan 't lokaal van den katholieken kring, om de walgelijke zatlappen, door de politie, hunnen weg te doen voortzetten. En wanneer zij het judasgeld tot den laatsten penning opgezopen had den, dan trokken zij naar hunne wo ning, ranselden hun wijf af en sloe gen hunnen huisraad tot fasseel I I Eene partij welke haren toevlucht neemt tot zulke schandelijke en eer- looze middelen, om zich aan het be wind vast te klampen en aldus het volk verlaagt en verbeest, is haren val nabij. Zij zal verdwijnen onder de verach ting van alle eerlijke lieden. [Noorcl en Zuid.) De klerikalen hadden in 1898 in tie Kamer eene meer derheid van 72 stemmen. In 1904 werd deze meer derheid op SO verminderd door de groote overwinning der liberalen. In 1906, over i-4 dagen, kregen de klerikalen op nieuw klop en viel hunne meerderheid van SO op IS stemmen. Van 1898 tot 190fS op acht jaren tijd - hebben de klerikalen 60 ZETELS VER- LOREN Nog eenstootje en zij ligg*en in den modderpoel. De strijd der partijen. Een leeraar van het Atheneum van Brussel, M. Halier von Ziegesar, komt in beschikbaarheid gesteld te worden voor overtreding van den omzendbrief Woeste van 1884. aan de agenten van den Staat verbiedende zich in den strijd der partijen te werpen. Het slachtoffer was kandidaat op de vlaamsche lijst van Brussel. Maar de talrijke priesters die zich met meer vurigheid en krachtdadiger in boven- gemelden strijd geworpen hebben, zul len slechts lof en bedankingen ontvan gen en een deel van bet gezag dat rust op een eenvoudigen vertegenwoordi ger des Volks. De klerikale partij, die haar bestaan en hare macht te danken heeft langs de eene zijde aan laster- en leugentaal, be drog en huichelarij, langs den anderen kant aan dwang, vervolgingen, onwe tendheid en omkooperij, is een verrot kraam geworden dat in 1908 heel en al instorten zal, onder de minachting en de versmading van het volk. Om hunne partij op 27 Mei 11. van dezen val te reddeD, stelden de kopstukken de on- DE WEERGALM YAH HET De Secretaris, A. TITECA. De Onder-Voorzitter, A. BRÜNFAUT.

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1