Stadsnieuws. De wetgevende kiezing Gedurende de kiezingen. eerlijkste en schandaligste middelen in het werk. De priesters vergaten zelfs hunne edele en schoone zending en wierpen zich in den politieken strijd, maakten ook van den godsdienst ge bruik om hunne macht meer en meer te doen wegen op de buitenlieden en hun meer vrees en angst in te boeze men. De klerikale parti], die over eenige jaren schreef dat het werkvolk krapuil en gespuis was, zoekt in den laatstèn atrijd ditzelfde volk door zeemzoete woorden in hare netten en strikken te vangen ten einde het gemakkelijker te overhalen en uit te lokken deel te ma ken van bonden, en vergaderingen bij te wonen. Daar werden noch pinten bier, noch geld gespaard, om het volk te misleiden. t Wij hebben het volk verwittigd de volgende woorden geenzins uit het oog te verliezen Als de vos de passie preekt, boeren wacht uwe ganzen. Dat het volk op zijne hoede zou we zen en zich niet laten medeslepen door beloften, rotte appelen en andere be drieglijke middelen. De geschiedenis heeft ons geleerd en alle dagen zijn er nog voorbeelden, dat de klerikale par tij de werkende klas veracht heeft en nog veracht en vernedert en dat de kle- rikalen altijd en overal de volksver drukkers en de volksvijanden geweest zijn. Inderdaad, zijn de klerikalen tegen den persoonlijken dienstplicht niet Behouden zij de wet der drij en vier eerloosheden niet Weigeren de kleri kalen geen voldoende pensioen aan den afgesloofden werkman Zijn zij tegen het verplichtend onderwijs niet Is het niet treurig dat de werkman, die van den vroegen morgen tot den la ten avond arbeidt en zwoegt, maar een derde of een vierde uitmaakt van hem die rijkdommen en schatten bezit Is het nietbeklagenswaardigdatde jonge lingen van dien zwoeger alleen geroe pen worden om den ransel te dragen en het geweer te hanteeren Is het niet treurig, beklagenswaar dig, dat, van de millioenen onzer mede- menschen die zwoegen voor het dage lijks brood, de meeste sterven in onwe tendheid Is het geene schande voor het land, als de cijfers ons komen be wijzen dat, op honderd ingelijfde mili- cianen voor het Belgisch leger, een derde zijn die noch lezen noch schrij ven kunnen Gaat het alle palen niet te buiten, te moeten zien dat het tegenwoordig, kle rikaal bestuur een pensioen weigert van 365 frank 's jaars of één frank per dag, aan den afgesloofden werkman, en dat het nog durft boffen omdat het den eerlijken arbeider een almoes toe werpt van 65 fr. per jaar of 18 centie men per dag En zeggen dat die klerikale kwak zalvers dan nog de stoutheid en den moed bezitten om op alle daken en op alle tonen uit te bazuinen dat zij den werker genegen zijn, dat zij hem in het harte dragen en dat zij de schoo ne leering van Christus navolgen en in praktijk stellen Bemint uwen naas te als uw eigen zeiven. Wreede spotternij Zij beminnen mannen die gedwee het hoofd bukken die hunne handelswijze blindelings goedkeuren die de onwetendheid niet aanzien als de plaag der dorpen en de kwaal der ondeugden en misdaden dieslaaf willen zijn en blijven in plaats van vrije, onafhankelijke menschen, die het hunne kunnen bijdragen om het lot van den naaste te kunnen ver zoeten en te verbeteren. En nu, vrijzinnigen van alle kleur, nu dat de slag geslegen is en dat de vijand aan 't roer blijft door leugen- en lastertaal, geven wij geen moed verloren. Sluiten wij onze gelederen weder ineen en trekken wij in dichte scharen, onverschrokken ten strijde Handen uit de mouwen, vrienden, en weder naar het slachtveld, niet tot het vergieten van menschenbloed en ver delgen van broeders, maar tot verdedi ging onzer duurbaarste belangen ter bekamping van onrecht, onwetend heid, vuigen laster en dwingelandij Het hoofd in de lucht weder ten strijde en de zege is eensdaags aan ARRONDISSEMENT YPER. De klerikale partij is er aan voor hare onkosten en de heer Colaert voor zijn gezwets. De onderscheiden en klaarziende hoofdman der Ypersche klerikale partij heeft zich, eens te meer, deerlijk bedrogen. M. Nolfis herkozen. Hij behoudt op 15 stemmen na het vooruit van bij de 3,000 stemmen dat hij bekomen had in 1902 op de kiezing van 1900. In 1900, bekwam hij 8,237 stemmen. In 1902, behaalde hij er 11,222 he den behoudt hij er 11,207. De klerikalen rekenden het kiescij- fer der liberale lijst te verminderen»op 8,500 stemmen, zij bekennen het zon der omwegen, al hunne berekeningen zijn jammerlijk mislukt en hunne te leurstelling is zooveel te meer verstaan baar dat het 3000 stemmen bedraagt. ons (Ons Blad.) De plicht van alle liberaal is van zich te abonneercn aan De Weergalm. En nochtans het is niet dat de kleri kale poging te wenschen gelaten heeft. De klerikalen hebben ons een vreese- lijke aanval geleverd ons arrondisse ment was aangeduid geweest als moe tende eene vergelding geven voor de zetels die de klerikale partij meende te zullen verliezen in andere deelen van het land. Het Journal de Roubaix, dat goed in gelicht is over hetgeen in het klerikale kamp gesmeed wordt, gaf als volgt zijne waardeering over de kiezingen van 27 Mei, in zijn nummer van den 29 Overal, behalve te Yper, waren de n katholieken op hun weerhouden. De kiezingen van 1902, dia gedaan wer- den onder den nog verschen indruk der onlusten van April, hadden hun het maximum der mandaten gegeven dat zij hopen konden, onder het be- j) heer der evenredige vertegenwoordi- ging Zij hadden in 1902 twee nieuwe n zetels gewonnen te Antwerpen, 1 te Kortrijk, 1 te Brugge, 1 te Brussel, 1 te Dinant-Philippevilie, 1 te Namen. Hunne pogingen (op 27 Mei) bepaalden n zich bij het behoud en het bevestigen der Ti verkregene toestanden behalvewij herha- 77 len hette Yptrwaar zij trachtten den 7i uittredenden liberaalMNol/, buiten i) te kegelen. Het is dus op Yper dat de groote po ging der klerikale partij gericht is ge weest. Wij hebben ze onderstaan zon der eenen stap achteruit te wijken, zonder iets te verliezen van het groote vooruit dat wij genomen hadden in de kiezingeo van 1902. Het is een uitslag waarover wij ons mogen gelukwen- schen, want hij bewijst dat er heden in het arrondissement Yper zulk een blok van oppositie stemmen bestaat, dien de klerikalen, wat zij ook doen mogen, niet kunnen aanranden. Wij hebben ten hoogste in den loop van dezen heugelijken strijd eene zeer lichte schram bekomen 15 stemmen verlies. En daarom heeft men de geheele geestelijkheid moeten in beweging stellen, want er is geen een geestelijk die zijnen invloed ten dienste der par tij niet gesteld heeft. Al de kiezers zonder onderscheid zijn bezocht ge weest, zelfs verscheidene keeren. In al de gemeenten van het arrondissement hebben de pastoors en onderpastoors gewedijverd. Men heeft zelfs onder pastoors gezien, gelijk te Pioegsteert, die zich aan de deur der liberale mee ting plaatsten en dezen aanteekenden die de stoutheid hadden er heen te gaan. Men heeft al de geestelijke en we reldlijke sprekers der provincie en van het land ter hulp moeten roepen van de klerikale kandidaten. Overal zijn verplichtende meetingen ingericht ge weest. Den 20 Mei, acht dagen vóór de kiezing, waren er 56 Ons arrondissement is overstroomd geweest van dagbladen, manifesten, de eene lasterlijker dan de andere. Onze tegenstrevers, onmachtig om onze gedachten te bevechten, hebben ze ontaard Zij hebben het spook van het Com- bisme tegen ons opgeruid. Zij heb ben ons voorgesteld ais de vijanden van den godsdienst, als de brandstich ters der kerken duizenden lasterende lichtteekeniugen zijn in het arr°n«11®" sement verspreid geweest, de anti-kle- rikalen voorstellende als bestormers der kerken Zij hebben honderden en honderden plakbrieven aangeplakt, den brand der kerk van Boeschepe ver beeldende en ons doende den dood bij wonen van den ongelukkigen die ge dood werd omdat hij tegen de over heid had opgestaan. Men heeft ons verantwoordelijk gemaakt van al die overdrevene daden, die nog vergroot werden voor de omstandigheid Het was onze tegenstrevers niet vol doende den laster op ons geworpen te hebben gedurende lange maanden, zij moesten nog op het laatste oogenblik hunne toevlucht nemen tot oneerlijke middelen. Daags vóór de kiezing, hemelden om zendbrieven in den naam der socialis tische partij, wier handteeken zij zich valschelijk aangematigd hadden, de onthouding der kiezers werklieden der grens op, omdat M. Nolf tegen het algemeen stemrecht op 21jarigen ou derdom gestemd had Den dag der kiezing werden te Waasten manifesten uitgedeeld, zeggende dat M. Nolf, in eene meeting gehouden te Gheer, had moeten vluchten, hetgeen een leugen is, die desnoods zou kunnen getuigd uitgebracht te onderzoeken. In pw gaven een bureel van Poelcapelle genomen met een bureel van Dick^" busch, 437 stemmen aan de liber i lijstin de kiezing van 27 Mei gava die zelfde bureelen ons nog slechts 2is stemmen worden door M. Moyersoon, advokaat en provinciaal raadslid te Aalst, de katholieke tegenspreker van M. Nolf in de meeting van Gheer, dat wij geenszins als eene misdaad willen toe rekenen, want onze vrienden hebben zich maar te beloven gehad van hare nauwkeurigheid en zij, denken wij, van de onze Daags voor de kiezing zijn klerikale agenten huurders gaan vinden zeggende dat hunne eigenaars van onze vrienden, hen aanraadden te stemmen voor de klerikale lijst, leugen die op het laatste uur gebruikt werd, dus te laat om verijdeld te worden. Laster, oneerlijke middelen, leugens, alles is gebruikt geweest Onze tegenstrevers hebben, om hen te ondersteunen, de hulp der openbare machten gehad. Korts vóór de kiezing, het hoofd der regeering, M. de Smet de Naeyer, om zijne vrienden ter hulp te komen, heeft de voltrekking beloofd der vaart, het leggen, van eenen trek- weg langs de Leie, voetbruggetjes te Comen en te Wervick, werken die se dert een getal jaren gevraagd waren; M. Liebaert heeft een ontwerp van overneming der spoorwegen van West- Vlaanderen neergelegd M. Vanden Heuvel heeft benoemingen gedaan in extremis en heeft er in toegestemd de mededeeling van koninklijke beslui ten te .verdagen die wettiglijk zekere catholieke familien moesten mishagen Wij hebben niet alleen af te rekenen gehad met de valschheid der Regeering, wij hebben al de gemeentebesturen van het arrondissement tegen ons zien opstaan, die op eenige zeldzame uit zonderingen na, hunnen invloed ten dienste der klerikale zaak gesteld heb ben. Wij hebben ook te strijden gehad tegen al de macht der weldadigheids- besturen, die in zekere plaatsen, en bijzonderlijk te Yper, over een over- grooten invloed beschikken. Dwangmiddelen van allen aard zijn uitgeoefend geweest op de vreesachti ge en afhankelijke kiezers, uitdeelin- gen en beloften van geld zijn gedaan geweest voor het geval dat M. Nolf zou omvergeworpen worden, kunstgre pen van allen aard zijn gebruikt ge weest want een klerikale hoofdman eener grensplaats, in een oogenblik van rechtzinnigheid, heeft openbaar lijk bekend dat zijne partij er verschei dene ter zijner beschikking had en ie dereen weet wat dit zeggen wil. Voegt bij dit alles dat wij bestolen zijn geweest in het opmaken der kie zerslijsten, dat vele onzer vrienden achtergelaten zijn geweest, dat ande ren het getal stemmen niet gehad heb ben waaraan zij recht hadden, dat, in tegendeel, de klerikalen naar wensch zijn gediend geweest. En zeggen dat men die reusachtige poging heeft moeten doen om ons 15 stemmen achteruit te doen gaan Nog is die achteruitgang schijnbaar der dan waar. Want in de kantons van Yper moest een samendringen van stemmen zich voordoen te Poelcapelle. In 1902 was de kwestie van de schei ding der gemeente niet opgelost. M. Nolf heeft uit dien hoofde voordeel getrokken van een groot getal klerika le stemmen. Nu dat die kwestie opge lost is, zijn die stemmen weergekeerd naar de klerikale partij. Het ia overi gens voldoende de stemmen per bureel Wij hebben dus den 27 Mei de out zaggelijke macht tegen ons zien 0n staan van eene partij die allee in han den had om ons te bestrijden en welke inrichting van over lang zich verklaard heeft in zekere plaatsen tot in de stem bureelen. Wij hebben den geduchten aanval onderstaan die ons geleverd is geweest zonder te moeten achteruit wijken zonder een der tot heden bekomen voordeelen te verliezen, 't Is hetgeen ons toelaat ons te verheugen over den uitslag van den dag. Wij zouden aan onzen plicht te kort komen indien wij in deze omstandig, heid onze warmste bedankingen niet stuurden aan al dezen die ons in den strijd geholpen hebben. Eerst aan onze kandidaten, die hunnen plicht vol. bracht hebben, aan onze jonge wach- ten, aan de voortdrachtgevers die ons met hun woord geholpen hebben, aan onze vrienden die de zending aanvaard hebben getuigen te zijn, eindelijk aan al dezen, die een werkzaam deel geno- men bebben aan den strijd, maar bo- venal aan onzen vriend Art. Dalmote die in den loop van dezen veldtocht eene verknochtheid aan den dag legde die hem aan de dankbaarheid van al de liberalen beveelt. En nu aan 't werk De kiezing heeft ons bewezen dat onze inrichting op vele punten te wenschen laat dat zij zelfs in menigte plaatsen geheel ont breekt. Trachten wij de verkleefdhe den te groepeeren waarover wij be schikken en wij zullen sterk zijn. De welgekende klerikale vriend, met zenuwachtige gebaren, die aan zijnen neus en zijne knevels trekt op jammer lijke wijze, ontmoette zijn uitmunten den gezel, artiest muzikant, klerikaal gelijk hij en vroeg hem Lieve vriend, hebt gij den laatsten uitslag der kie zingen van Yper Helaas ja, antwoordde Ernest met een grooten zucht, de tijdingen die eerst goed warenzij n slecht geworden. Nesten Nolf is gekozen, men heeft ons schandelijk bedrogen. Colaertverzeker- de de zegepraal en ik, die altijd ter goeder trouw beD, gingflesschen cham pagne verwedden. Ik heb hetgelukkig- lijk niet gedaan ik ware/ met mijn g... in 't water gevallen in plaats van er te mogen drinken voor niet, zou ik er aan geweest zijn voor veertig franks. 't Is spijtig, waarlijk 't is ver schrikkelijk, riep zijn vriend uit na al hetgene de klerikale partij ge daan heeft, het mogelijke en het on mogelijke, om M. Nolf aan de deur te zetten, 't is onbegrijpelijk. Ja, die fra- masson8, die geuzen hebben een tasi vel zij zijn sterker, slimmer dan vele onzer vrienden wel denken, en daamj, men moet hen dit recht laten weder varen, zij zijn inden strijd van eeDe onberispelijke eerlijkheid, zij hebber de openbare sympathie. Maar, lieve vriend, antwoordde de andere, volgens uw spreken zo» men zeggen dat gij nog eenige ver kleefdheid hebt voor die baanstroe pers, die beeldstormers en die prieste' vreters. Mijn duurbare Ernest, het is W dat ik u ken, ik mag u dus in vol'8 rechtzinnigheid verklaren dat zoude' de talrijke stemmen die onze overste" van hunne bestemming afgekeerd heb ben door beloften en drukking, Nolf ten minste vijf duizend stemm®11 meer zou gehad hebben. -- Spreken wij daar niet van, beet® Jules, ik keu de knepen onzer vri®D' den om te zegepralen beter dan 't lS gelijk wie. Ik heb er de droevige on dervinding van gehad en het schee'0 weinig of ik was er het slachto»e vaD< "Welnu,Ernest,dat is noch eerlij noch rechtvaardig. Indien ik geval ware de wet te moeten toepa09 zou ik niet een oogenblik aarzelen zou niet willen dat de uitspraak het land vervalscht wierd d°OIL0. drukking, het bedrog en de 0111j,, pingik zou zonder de minste om» IN HET t I

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2