Stadsnieuws. De geestelijkheid en de politiek. Een pastoor-duivenmelker. Lijn van Armen tier's naar Oostende. Een bezoek aan de werken. Examens. len van groot gewicht, omdat in ge zegde streken het kweeken van aard appelen veel opbrengt. üok vinden veel neringdoeners in dezen handel eene winstgevende broodwinning met tot onderhandelaar te dienen tusschen den rijken koop man en den landbouwer Deze nego- cianten koopen de waar op de velden zelve, onderzoeken ze, beslissen over den prijs, stellen den dag der levering vast, daarna komt de boer in de aangeduide statie, waar de aard appelen rechtstreeks in de wagons worden geladen met die van andere verkoopers, de boer trekt den overeen gekomen prijs op en 's nachts vertrekt de wagon naar zijne bestemming. Welnu, deze kleinhandelaar wordt met broodrooving bedreigd door het oprichten der boerenbonden, onder het eerevoorzitterschap van M. Schol- laert, president der Kamer van Volks vertegenwoordigers Er worden mee tings gehouden om het oprichten dezer bonden te vergemakkelijken, welke op den stoel der waarheid wor den aangekondigd. De meetingisten poogden te bewijzen dat het geld, dat nu door den kleinhandelaar gewonnen wordt, rechtstreeksch in den zak van den boer zou terecht komen, en deze door dit lokaas verleid, teekende ge dwee het contralet dal men hem voor legde, de Bond was gesticht en is in leven. Ziehier de hoofdpunten. Wij ne men een contrakl aangegaan tusschen M. A. gevolmachtigde van den bond, en M. B landbouwer De landbouwer B. verklaart ge plant te hebben... (zooveel parceelen aardappelen, welke zooveel kilogr. lange, ronde, of witte, enz. kunnen opleveren Hij verplicht zich deze aardappe len te leveren aan M. A., bovenge melde gevolmachtigde, op de volgen de voorwaarden a) De aardappelen zullen geleverd worden te... op wagon... in zulke statie... op kosten van den verkoo- per en zulks op de dagen door den kooper aangeduid. b) De betaling zal acht dagen na de levering geschieden c) De prijs zal vastgesteld worden volgens dien van den dag en zoo mo gelijk volgens den middenprijs der beurzen van Luik en Brussel. d) Er zal een taks van 0,20 fr. per 100 kil. geleverde aardappelen geheven worden, om den gevolmach tigde schadeloos te stellen, om een mogelijk verlies te dekken, om de al- gemeene kosten van defn Bond te be talen. e) De verkooper verplicht zich eene boet van1 fr. per 100 kilos aard appelen te betalen welke buiten den Bond zouden geleverd zijn Wat wordt alzoo het doel, in de Meetings vooruitgezet den boer doen deelen in de winst welke thans de kleinhandelaar geniet Heeft men dit doel bereikt De verkooper moet zijne waar op eigen kosten leveren, betaalt 0.20 fr. per 100 kil in plaats van 0,10 fr. bij den negotiant, trekt zijn geld eerst na 8 dagen, kent geenen prijs dan dien der beurzen van Luik en Brussel, heelt geen recht over den prijs te twisten, volgens de hoedanigheid der waar, vermits de prijs van de goede en van de slechte aardappelen dezelf de moet zijn hij mag niet leveren aan wie hij wil, wanneer de voor waarden hem niet aanslaan, of wan neer hij in ruzie is met den gevol machtigde, en hij is gedwongen een mogelijk verlies te vergoeden. Wanneer men al deze punten on derzoekt, en wanneer men bemerkt dat in dit zonderling contract, geen enkel artikel spreekt overde verplich- tingen van den Bond of van zijnen gevolmachtigde, terwijl men integen deel uiterst streng is tegenover den boer, mag men besluiten dat de land bouwer geen voordeel kan putten met zich bij den bond aan te sluiten. In gemeenzaam overleg met de kasteelheeren der klerikale partij, had de geestelijkheid hem reeds alle vrij - heivan handelen in hel politiek le ven ontnomen, maar er bleef hem toch nog de vrijheid in zijnen koop handel deze vrijheid heeft hij goed willig afgestaan aan den Boeren bond. Etoile Beige Pastoor Daens gaat in zijn orgaan De Volkseeuw voort met de poli tieke priesters, die zoozeer van zich hebben doen spreken tijdens den laat- sten kiesstrijd, aan den schandpaal te spijkeren. Heden herinnert hij deze beteekenis- volle woorden welke Minister De Trooz zekeren dag te Blankenberghe tot hem richtte De priesters zullen on& geld enkel krijgen op voorwaarde dat zij onze politiek steunen. Dit wist men wei omtrent. Maar als men het moet hooren zeggen door eenen der kopstukken van de klerikale partij, gaat zulks ten minste over zijn hout. Alle dorpen van Vlaanderen bezitten duivenmelkers, en tusschen hun treft men zelfs pastoors aan. Over eenige Zondagen had er eene groote prijsvlucht plaats op Grenoble, en de gansche gemeente Synghem deed mede. De onder-pastoor, die de vroegmis deed om op tijd op zijnen kijker te kunnen zijn, preekte dat de hoogmis een uur vroeger zou beginnen, dat de processie eenen korten omweg zou ma ken, dat de klok niet te lang zou lui den, en... dat alle inwoners dadelijk na den omgang hunne vlaggen moesten intrekken om.... de duiven niet te ver schrikken. Zulks gaan wij seffens telephoneeren naar den hemel, want de duivenmel- kerij boven den godsdienst stellen, dat overtreft alle gedacht Men weet dat de lijn van Armen- tiers naar Oostende, hoewel door den Staat uitgebaat, ons erbarmelij ke aansluitingen geeft, zoowel naar Oostende als naar het binnenste des lands. M. Nolf had gevraagd dat onze streek zou kunnen voordeel trekken uit de verbeteringen die ge bracht zijn op de lijn Dunkerque- Gent. M. Liebaert komt aan onzen Volksvertegenwoordiger den volgen den brief te sturen Brussel, den 19 Juli 1906. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, In den loop eener zitting der Kamer hebt gij de stichting gevraagd van eenen nieu wen trein, vertrekkende van Yper voor Cortemarck, rond 8 ure, derwijze de aan sluiting te verzekeren in deze laatste statie, met den trein 3270 die naar Brussel gaat ten 8 ure 34, gedurende de periode van ln October tot den 31 Mei. Ik heb de eer u te laten weten dat het blijkt uit het onderzoek waartoe er overge gaan is geweest dat de toepassing van deze maatregel eene bijgevoegde uitgaaf zou veroorzaken buiten verhouding met de vermoedelijke ontvangsten. De eventueele overname door den Staat van het net der spoorwegen van West- Vlaanderen zal overigens toelaten een einde te stellen aan de hindernissen die gij hebt doen opmerken voor wat het gebruik der briefjes gaan en keeren toelaat van Yper naar Brussel, langs Kortrijk. Aanvaard, Mijnheer de Volksvertegen woordiger, de verzekering mijner volkome- ne hoogachting. De Minister, Jul. Liebaert. Het is dus eene weigering. Indien het zoo is dat de Staat onze belan gen verstaat, mag men zich afvragen wat wij zullen winnen bij de over name van ons net. Allo heeren van den Koophan delskring, stelt u dus in beweging en volgt het voorbeeld van den Koop handelskring van Rouselare, die ge rucht maakt en bekomt wat hij wd. Twee heeren, sierlijk gekleed, de eene een reeds gepeperd kinbaardje en de andere een kinknevel dragende, kwamen uit de de Stuersstraat op de Maloulaan zij hielden een oogenblik stil en bewonderden den gevel van het huis van M. De Roo. Na den lof gemaakt te hebben van den bouwkundige, zetten zij hunnen weg voort tot de nieuwe ontworpen laan, waar een enkele arbeider bezig was en zweette van werken. Wel boe, M. de Schepen, vroeg de man met het bleekgrijs bolhoedje, hoe komt het dat er zoo weinig arbei ders gebezigd zijn aan een werk waar van de hoogdringendheid in den Raad erkend is geweest M. de Burgemeester, hernam de andere op gekwetsten toon, hoe komt het dat, wanneer ik geld noodig heb om de werklieden te betalen, ik zoo veel moeite heb om er te bekomen, of schoon, volgens uwe verklaringen op het Stadhuis en in het Journal d'Fpres er een groot overschot is op de begroo ting Allo Allo mijn beste Schepen, men maakt zich voor zoo weinig niet kwaad weet dat wanneer het in den Raad finantiën geldt, men altijd moet kunnen goochelen met de cijfers en aan het publiek het tegenovergestelde doen gelooven van hetgeen er bestaat in bestuurzaken noemt men dat slim zijn. Dat is zeer wel, hernam de heer Schepen, maar in die voorwaarden is het volstrekt nutteloos van werken te spreken wanneer men op voorhand weet dezelve met te kunnen uitvoeren. Er is niets verdrietiger dan dagelijks te moeten werklieden wegzenden die u komen werk vragen, omdat men, bij gebrek aan geld, het hun moet wei geren De dagen korten reeds en wij nade ren het slecht seizoen, en niets zal ge daan worden van al onze beloften Het Ypetsch publiek, dat niet te grijpen is zonder handschoenen, zal mij doen doorgaan voor eenen Schepen van ach ter den vieren het zal zeggen dat ik grootspreker ben wanneer ik de gebor duurde kazak aan heb, maar Ejnderzins niet. Het is die belachelijke en domme rol die aan mijn werkzaam karakter niet bevalt welke ik zou willen doen eindi gen ten spoedigste mogelijk. Wat gij daar zegt, mijn beste Schepen, antwoordde de Burgemees ter, die in gedachten verzonken was, schijnt mij gegroud, maar wat wilt gij dat ik er aan doe Het kiezerskorps is veeleischend zich steunende op onze beloften, vraagt het verbeterin gen en verfraaiingen, maar de midde len waarmede wij altijd gestoefd heb ben ontbreken ons geheel en gansch De klerikale partij heeft, iD het voor uitzicht van groote werken, vele goede dingen afgeschaft, onder andere het Stadscollege. Het geld dat zijn behoud ons kostte, is voor nuttiger en noodi- ger dingen gebruikt. Oh M. de Burgemeester, wat gij mij daar zegt is eene slechte scherts. Gij weet zoo wel als ik dat dit geld eenvoudiglijk aan de Aloysius- school gegeven wordt, een onderwijs gesticht waar de kinderen nog dommer uitkomen dan zij er in gegaan zijn. Ik bid u, M. de Schepen, staak die boosheid en spreek mij van de wer ken 't Is mijn eenige wensch, M. de Burgemeester, maar daar iedereen weet dat om eenen eierkoek te maken, men eiers noodig heeft, is het 't zelfde met de werken. Geef mij de noodige middelen om de besloten laan op te maken en dat werk zal tegen het einde van den naasten winter voieind zijn. Indien gij mij wilt volgen, M. de Burgemeester, zal ik u daarover ter plaats zelve al de gewenschte uitleg gingen geven De sympathieke en volksgezinde Burgemeester volgde zijn achtbaren Schepen, die, met een grooten neus doek tegen zijnen neus, zich naar den kant wendde van het water langs welk de nieuwe Boulevard gedeeltelijk moet doortrekken. Oh mijn God riep de heer Bur gemeester uit op het punt van te be zwijmen. Wie heeft bevel gegeven water te vullen met de vuilnissen d stad 't is waarlijk schandalig >ter eene ware pest 18 Ah zegde de heer Schepen het zal gemakkelijk zijn om weten,ziedaar juist den toeziener der werken. Eh vriend, kom hier en zeg op eens van wien gij bevel gekregen hebt de vuilnissen der stad in dat water t doen werpen De bediende, in tegenwoordighei(j zijner twee meesters, wier gramschap bij vreesde, wist niet wat antwoorden hij beefde uit al zijne lidmaten. Allo moed zegde de Schepen vrees niets, wees rechtzinnig De toeziener roerde noch sprak. Hij sloeg zijne oogen ten hemel in de hoop er eene goede ingeving te vinden, maar er kwam niets. Hij keerde zich naar den kant van den Burgemeester, bad hem met den blik de stilzwijgendheid te verbreken, maar de eerste magig. traat der stad bleef ongevoelig. De heer Schepen werd zenuwachtig en maande den toeziener aan de waar. heid te zeggen, niets dan de waarheid! Welnu, M. de Schepen, aangezien ik spreken moet, zal ik het doenj maar barmhartigheid 't Is M. de Burgemeester die dat be vel gegeven heeft De toeziener gevoelde zich verlicht en maakte zich uit de voeten. De Burgemeester protesteerde met gramschap uit al zijne kracht en ver klaarde bij God en al zijne heiligen 't en is ikke niet Weihoe, riep hij uit, men durft die dwaasheid op mijnen rug schuiven? Maar ik ban onbekwaam zulke dom heid te begaan De heer Schepen ter zijde). Welk man! hij beschuldigt altijd de anderen van zijne grofste dwaasheden (Luid.) M. de Burgemeester, gij moet het be kennen, 't is eene ware pest Het ia meer dan tijd zulks te verhelpen. Op het oogenblik onder pers te leg gen vernemen wij dat het Schepen college, dat de reclamatiën van eenige invloedrijke klerikale kiezers der Ma loulaan begon te vervelen, den onkosfc gedaan heeft voor twintig sous kloruur- kalk te koopen om de gansche wqkte ontsmetten. Het stinkt er nu wat min dan te voren. Een buitengewoon crediet zal moeteL gestemd worden, voor de regelmatig heid der geschriften, in de naaste zit ting van den Gemeenteraad. M. Jules ol van Yper, heeft met succes zijn examen afgelegd van eerste doctoraat in de rechten voor de faculteit der Hooge- school van Gent. M. Robrecht Grlorie, van West-Ni euwkerke, komt met succes zijn tweede examen te ondergaan van doctor in de rechten voor de faculteit der Hoogeschool van Gent. M. Mavirits Reynaert, van Yper, komt met succes zijn tweede examen te ondergaan van doctor in de rechten voor de faculteit der Hoogeschool van Brussel. MDaniel .Bossaei't' van Yper, komt met succ^ zijn derde examen af te leggen ingenieur werktuigkundige voot faculteit der Hoogeschool van Luik M. Fernand VaiideC sohueren, van Yper, met "bijval zijn derde exaffle" afgelegd van licenciaat in handels rechterlijke wetenschappen (hoogs graad) voor de faculteit der Hoogê school van Gent. Wij bieden deze jongelingen rechtzinnige en hartelijke gelukje schen aan. heek De plicht van alle liberi is van zich te abonnee»' aan De Weergalm. c"

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2